, , , ,

عقیم سازی حیوانات خانگی

عقیم سازی سگ و گربه

عقیم سازی به فرآیند جراحی گفته می‌شود که در آن اندام‌های تولید مثل حیوان برداشته می‌شود. برای توله سگ‌ها و بچه‌ گربه‌ها انجام این عمل قبل از سن بلوغ (حدودا پنج ماهگی) توصیه می‌شود. عقیم سازی منجر به جلوگیری از بارداری ناخواسته در حیوان خانگی‌تان می‌گردد. همچنین مزایای رفتاری و سلامتی زیاد و بسیار مهمی برای حیوان دارد.

عقیم سازی حیوان ماده نسبت به حیوان نر کار پیچیده‌تری است.

عقیم سازی چیست؟

عقیم سازی فرآیند حذف ارگان‌های تولیدمثلی در سگ‌ها و گربه‌هاست. عقیم سازی در جنس ماده شامل خارج‌سازی رحم و تخمدان و در جنس ماده تخلیه بیضه‌ها می‌باشد. به این فرآیند گاهی “استریل کردن” یا “تثبیت” نیز گفته می‌شود.

عقیم سازی در دو جنس ماده و نر باید توسط دامپزشک صورت بگیرد. در این عمل بیهوشی عمومی مورد نیاز است. علت پیچیده تر بودن عقیم سازی در جنس ماده این است که اندام مورد نظر داخلی است.

اگرچه تمام عمل‌های جراحی ریسک‌های خودشان را دارند اما عقیم سازی یکی از رایج ترین عمل‌های جراحی در میان حیوانات است و اکثر سگ‌ها و گربه‌ها خیلی خوب از پس آن برمی‌آیند. حتما دستورالعمل منع غذایی و آشامیدنی را قبل از جراحی رعایت کنید. حوب است بدانید که بعد از عمل لازم است که حیوان شما در بیمارستان بماند از چند ساعت گرفته تا چند روز. و این مدت زمان به سن، اندازه، جنسیت، وضعیت و قوانین بیمارستان بستگی دارد.

تمامی توصیه‌های بعد از عمل و مراقبت‌های در خانه مانند استفاده از داروهای مسکن را به خوبی انجام دهید.

حیوانات خانگی می‌توانند در سن‌های پایین حدودا 8 هفتگی نیز عقیم شوند و بسیاری از پرورش دهندگان آن‌ها قبل از فروش یا واگذاری این کار را انجام می‌دهند. در غیر این صورت به طور کلی، سن قبل از رسیدن به بلوغ توصیه می‌گردد.

مزایای عقیم سازی

یکی از بهترین دلایل برای عقیم سازی حیوانات، غلبه بر مشکل ازدیاد بیش از حد جمعیت حیوانات خانگی است. روزانه هزاران توله سگ یا بچه گربه به دنیا می‌آیند در حالیکه برای همه آن‌ها خانه مناسب وجود ندارد. خوب است بدانید که در جهان هر ساله بیش از چند میلیون سگ و گربه تولید می‌شود که به علت زیادی تولید بیش از نیمی از آن‌ها را یوتانایز [1] می‌کنند. بسیاری از این حیوانات کاملا جوان و سلامت هستند.

اما عقیم سازی منافعی برای خود شما و حیوان‌تان نیز دارد. حیوان شما احتمال کمتری دارد که به مشکلات سلامت متعددی که می‌توانند تهدید کننده زندگی او باشند دچار شود. مانند سرطان‌های پستان، رحم و بیضه.

یک حیوان عقیم شده کمتر احتمال دارد که از خانه فرار کند و در بیرون پرسه بزند. حیوان عقیم نشده بیشتر درگیر دعوا می‌شود و احتمال ضربه خوردن در یک تصادف با ماشین برایشان بیشتر است.

گربه‌های نر عقیم شده به احتمال زیاد دیگر قلمروشان (خانه شما) را با ادرار کردن و نشانه گذاری در اطراف مشخص نمی‌کنند.

همچنین عقیم سازی حیوانات خانگی ماده از پریود شدن و جذب جفت آن‌ها پیشگیری می‌کند. حیوانی که پریود است بیشتر سر و صدا می‌کند و ممکن است لک خون نیز بر روی لوازم منزل و فرش نیز مشاهده کنید. سگ یا گربه در دوران فحل بیشتر سگ یا گربه‌های نر ناخواسته را به سمت خود جذب می‌کند. برخی از مشکلات رفتاری تهاجمی حیوانات خانگی با عقیم سازی رفع می‌شوند.

نگرانی های رایج در خصوص عقیم سازی

آیا حیوان خانگی من دچار افزایش وزن می‌شود؟

شما به راحتی می‌توانید با تغذیه نکردن بیش از حد و تشویقی ندادن زیاد از چاق شدن حیوانتان پیشگیری کنید. همچنین از ورزش دادن او غافل نشوید. راه رفتن منظم (برای سگ‌ها) و بازی کردن (با گربه‌ها) سبب متناسب ماندن دوستانتان می‌شود.

آیا این عمل هزینه زیادی دارد؟

عقیم سازی یک سرمایه‌گذاری مادام‌العمر برای سلامتی حیوان‌تان در خصوص بعضی بیماری‌هاست. این عمل به نسبت سایر عمل‌ها از نظر مهارت مورد نیاز دامپزشک و داروهای مورد نیاز آن، عمل ارزانی است.

برای درک بهتر هزینه عمل عقیم سازی را با این هزینه‌ها مقایسه کنید. هزینه‌های نگهداری از یک حیوان باردار و سپس مادر شیرده، بزرگ کردن توله سگ‌ها یا بچه گربه‌ها ( از جمله واکسن‌های الزامی و انگل زدایی آن‌ها) و تغذیه این کوچولوها تا زمانیکه بتوانند واگذار شوند. به جز این هزینه‌ها در حیوان عقیم نشده هزینه‌ بیماری های جدی و مشکل فرار آن‌ها نیز وجود دارد.

آیا حیوان خانگی ماده را باید بعد از یکبار تجربه فحل عقیم کرد؟

عقیم کردن حیوانات خانگی قبل از حتی یکبار فحل شدن آن‌ها باعث کاهش احتمال مشکلات سلامتی برای اعضاء تولید مثلی آن‌ها خواهد شد. این کار باعث کاهش احتمال بارداری و دست و پنجه نرم کردن حیوان با وضعیت حاملگی و مشکلات زایمان می‌شود.

اگر سگ‌ها و گربه‌های خانگی کمتری تولید شوند. تعداد بیشتری از آن‌ها خانه خواهند یافت و تعداد کمتری یوتانایز می‌شوند.

توضیحات:

Euthanasia[1] (یوتانایز)

به فرآیندی گفته می‌شود که در آن معمولا دامپزشکان (در موارد مورد نیاز و به عنوان آخرین راه حل) از پنتوباربیتال یک داروی تشنج استفاده می‌کنند. دوز زیاد این دارو به سرعت حیوان را بیهوش می‌کند و مغز و قلب او را معمولا در عرض یک تا دودقیقه از کار می‌اندازد.

8 پاسخ
 1. مرتضی
  مرتضی says:

  من حاضر به حمایت از سگ نر ۲ ساله میکس تریر شده ام شرط واگذاری عقیم سازی اوست می خواهم دقیقا هزینه های عقیم سازی او چقدر میشود ببینم میتوانم هزینه عقیم سازی او را پرداخت کنم ؟ لطفا در صورت امکان سریعتر به من پاسخ دهید تا من بتوانم به ان بی زبان کمک کنم . با سپاس

  پاسخ
  • پت مگز - مجله حیوانات خانگی
   پت مگز - مجله حیوانات خانگی says:

   سلام
   این هزینه خیلی به انجام دهنده آن، شهر، مرکز و غیره بستگی دارد. پیشنهاد میکنیم حتما در بیمارستان معتبر این کار را انجام دهید. با یک تماس تلفنی ساده از ریز هزینه مطلع می‌شوید

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   با مراکز هماهنگ بفرمایید
   در حال حاضر متاسفانه پت مگز طبق قوانین رسانه‌های دیجیتال مجاز به معرفی مراکز نیست.

   پاسخ
 2. کوروش
  کوروش says:

  سلام
  در عقیمسازی سگ ماده اگر جراح تخمدانها را خارج نکند و قسمتی از رحم باقی بماند چه مشکلی برای سگ بوجود میاید؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در عقیم سازی دستگاه تولید مثل حیوان (هر دو عضو تخمدان و رحم) خارج می‌گردد. در برخی کشورهای اروپایی نیز تنها تخمدان‌ها خارج شده و رحم باقی می‌ماند. در صورتیکه حالت دیگری برای سگ شما انجام شده است به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. علی کاوه
  علی کاوه says:

  دوستا خواهشا حیوان‌خانگی که توسط فروشنده عقیم شده نخرید تجربه اول حیوان خنگی من یه گربه ۷ماهه نر بود که بخاطر عقیم‌سازی درمکان نامناسب تو دو روز پس از تحویل گرفتمش بخاطر عفونت باوجودیکه بسرعت به کلینیک و بعد بیمارستان بردم شب نشده حیوون تلف شد باوجودیکه از این اتفاق یه ۸-۹سالی میگذره بازم یادش میوفتم حالم گرفته میشه بعدشم دوستان اینقدر دنبال سگ و گربه نژاد دار نگردید این‌روزا خیلی مراکز هست حیوانات بی‌سرپرست به رایگان واگذار میکنه اتفاقا خیلی این حیوونا بامعرفت و وفادارن نسبت به حیوونایی که بقولی نژاد‌دار هستن از ابتدا در بهترین شرایط محیطی و تغذیه قرار دارن که اکثرا خیلی هم لوس تشریف دارن

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *