,

علائم احتمالی استرس داشتن سگ و راه‌های کاهش آن

استرس داشتن سگ

آیا سگ شما به یکباره رفتارهای غیر عادی از خود نشان می‌دهد؟ شاید او بیش از حد مضطرب یا افسرده است. استرس در سگ‌ها بسیار بیشتر از آنچه تصور کنید رایج است. ممکن است استرس بر سلامت سگ شما اثرات منفی بگذارد. در اینجا 5 نشانۀ استرس داشتن سگ را برای شما آورده‌ایم تا در صورت مشادهدۀ آن‌ها بتوانید هرچه سریعتر به او کمک کنید.

1. اسهال، یبوست، یا سایر مسائل گوارشی:

با اینکه اغلب این مسائل گوارشی را ناشی از بیماری یا عدم تحمل غذایی می‌دانیم اما آن‌ها می‌توانند ناشی از اضطراب وعلامتی برای استرس داشتن سگ نیز باشند.

اگر اسهال،یبوست یا دیگر مسائل گوارشی به طور غیر عادی شدید بود، مخصوصا اگر بیش از 24 ساعت به طول کشید یا خون در اسهال مشاهده کردید، به دامپزشک مراجعه نمایید. خون در مدفوع و یا استفراغ می‌تواندنشانۀ مسمومیت غذایی باشد.

2. کاهش اشتها:

سگ‌ها مانند ما رژیم نمی‌گیرند، پس اگر به طور ناگهانی سگتان تمایلش را نسبت به غذا از دست داد، یا دیگر غذا نخورد، حتما با دامپزشک خود مشورت نمایید.

کاهش اشتها می‌تواند ناشی از استرس یا مشکلات سلامت جدی باشد. مثلا آنورکسیا(بی‌اشتهایی عصبی) می‌تواند سبب کاهش شدید غذا خوردن سگ شود و کاهش وزن شدید و جدی سگ را به همراه داشته باشد.

3. گوشه گیری:

گاهی اوقات بعضی سگ‌ها نیاز به زمان‌هایی برای تنها بودن دارند. اما سگی که به طور مداوم از حیوانات و انسان‌ها فاصله می‌گیرد ممکن است دچار اضطراب یا بیماری باشد. دامپزشک می‌تواند به شما در یافتن دلیل این رفتار عجیب کمک کند.

4. افزایش مدت زمان خواب:

درحال حاضر شما برنامۀ خواب سگتان را به خوبی می‌دانید. اگر سگ شما بیش از حد معمولش می‌خوابد یا به شدت بی‌حال است با دامپزشک خود مشورت کنید. سست و بی‌حال بودن می‌تواند اولین علامت بیماری، جراحت یا آسیب‌ روانی سگ باشد. همچنین می‌تواند از جمله علائم بیماری‌هایی همچون: دیابت، مشکلات قلبی و کبدی، تومور، اسهال و کم شدن شدید آب بدن، کم کاری تیروئید، کم خونی و مسمویت باشد.

5. داشتن حالت تهاجمی نسبت به مردم و دیگر حیوانات:

داشتن حالت تهاجمی نسبت به حیوانات و مردم نشانه‌ای از استرس داشتن سگ یا وجود بیماری است. قبل از اینکه این حالت شدیدتر شود با دامپزشک خود یا دامپزشک رفتارشناس صحبت کنید قبل از اینکه بدتر شود. در این حالت بسیاری از علائم تهاجم همراه با حالت بدنی ترسیده و مطیع است. درمان‌ رفتار پرخاشگرایانه بر تکنیک‌های مدیریت رفتار تمرکز دارد و می‌تواند به کاهش خشم و اضطراب سگ کمک نماید. در کنار درمان رفتار تهاجمی سگ، برای جلوگیری از آسیب دیدن انسان‌ها یا سایر حیوانات، از پوزه بند استفاده نمایید.

چگونه استرس داشتن سگ را درمان کنیم؟

در هر صورت اگر رفتار سگ شما بطور ناگهانی تغییر کرد، به دامپزشک خود مراجعه کنید. دامپزشک می‌تواند علاوه بر ریشه یابی علت استرس، پیشنهادهایی برای کاهش آن نیز به شما بدهد. در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش اضطراب در سگ شما وجود دارد:

با سگ خود بطور منظم بازی/ورزش کنید.

داشتن تحرک برای سگ در کاهش استرس مفید است، پیاده روی یا بازی “برو بیارش” می‌تواند مناسب باشد.

برای سگتان یک محوطۀ امن بسازید.

قسمتی مجزا از خانه را به سگتان اختصاص بدهید تا در زمان اتفاقات استرس‌زا مثل شنیدن صدای رعد و برق یا آهنگ بلند به آنجا برود. پتویی محبوبش را برایش در آنجا بگذارید تابا آن احساس امنیت و آرامش کند. در این حالت زیاد به او سر بزنید. حضور شما برای او دلگرم کننده خواهد بود و آرامش بیشتری برای او به همراه دارد.

غذایی با کیفیت بالا برای سگ خود تهیه کنید.

رژیم غذایی بخش جدایی ناپذیر سلامت و تندرستی سگ شما است. استفاده از رژیم نامناسب که با شیوۀ زندگی و مرحلۀ زندگی(سن سگ) همخوانی ندارد می‌تواند واکنش‌های پیش بینی نشده‌ای را به همراه داشته باشد و منتج به استرس و اضطراب سگ گردد.

توضیحات :

Anorexia Nervosa :

کم اشتهایی عصبی یک اختلال روانشناختی است که حتی می‌تواند مرگبار باشد. افرادی که دارای اختلالِ خوردن هستند، به طور کلی از کمبود وزن شدید نسبت به جثه و قدشان رنج می‎برند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *