,

علت استفراغ سگ ها چیست؟

استفراغ سگ

گاهی اوقات سگ ها به دلایل نسبتا سودمندی استفراغ می‌کنند. مثلا برای خارج کردن چیزی که نباید می خوردند. اما گاهی هم استفراغ سگ نشانه یک وضعیت سلامت جدی است. از وارد شدن ضربه به سر و مسمومیت گرفته تا سرطان پانکراس و انسداد دستگاه گوارش.

سگ ها چه زمانی استفراغ می‌کنند؟ چه موقع باید نگران بود؟ و برای بهبود وضعیت سگی که استفراغ می‌کند چه کاری از دستتان بر می‌آید؟ در این مطلب به پاسخ این سوالات پرداخته‌ایم.

تشخیص استفراغ سگ

اول از همه؛ مهم است که بتوانید تفاوت بین ترش کردن و استفراغ را در سگ تشخیص بدهید. ترش کردن خیلی آرام اتفاق می‌افتد؛ غذای هضم نشده از مری بدون هیچ فشاری به شکم، بالا می‌آید. ترش کردن می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلالات مری باشد. باید استفراغ و ترش کردن از هم تمیز داده بشوند چراکه دلایل و درمان این دو باهم بسیار متفاوت است.

استفراغ در سگ معمولا با علائمی مانند سرازیر شدن آب دهان، لیس زدن لب ها و قورت دادن بیش از حد همراه است. بعضی سگ ها چمن می‌خورند تا از مری خود در هنگام استفراغ، محافظت کنند چراکه چمن در اطراف مواد تیز مانند تکه های استخوان را می‌پوشاند تا مری را نخراشد. استفراغ با انقباضات آشکار دیواره شکم همراه است.

چرا سگ‌ها استفراغ می‌کنند؟

استفراغ روش بدن برای حل مشکلات بالقوه و یک عمل حیاتی برای بدن سگ است. بیشتر صاحبان سگ ها این صحنه که سگ چیز نامناسبی را می‌خورد و بعد در عرض چند دقیقه استفراغ می‌کند را دیده‌اند. سایر دلایل نسبتا سودمند استفراغ سگ در بیماری حرکت و سندرم استفراغ صفراوی است. البته که استفراغ همیشه به دلایل سودمند نیست و یکی از علائم بیماری‌های خطرناک مانند موارد زیر نیر هست.

 • ورم معده و روده (التهاب دستگاه گوارش)
 • انسداد روده ناشی از مواد خارجی، تومور، جابه جایی و…
 • بیماری التهابی روده
 • انگل
 • قرارگیری در معرض سموم
 • برخی از انواع سرطان
 • بیماری کبد
 • بیماری کلیوی
 • عفونت(باکتریایی، ویروسی یا قارچی)
 • دیابت شیرین
 • بیماری آدیسون
 • بیماری پانکراس
 • اسهال و استفراغ خونی
 • زخم دستگاه گوارش
 • ضربه به سر
 • عوارض جانبی دارو
 • آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذا

در زمان استفراغ کردن سگ، چه باید کرد؟

در مواردی یک سگی که استفراغ کرده نیاز به درمان فوری دارد. اگر سگ شما هر یک از این علائم را داشت با دامپزشک تماس بگیرید:

 • استفراغ مکرر- سگی که مدام استفراغ می‌کند خیلی زود ضعیف و ناتوان می‌شود. مخصوصا برای توله ها و سگ های مسن و هر سگی که مشکلات سلامت دیگری داشته باشد.
 • استفراغ پرتابی(یا جهشی) به طور بالقوه نشانه‌ای از انسداد دستگاه گوارش است.
 • بی‌حالی و افسردگی- نشان از متاثر شدن تمام بدن سگ از بیماری است.
 • اسهال شدید- ترکیبی از اسهال و استفراغ شدید می‌تواند به سرعت بدن را بی آب کند.
 • کاهش ادرار کردن- کاهش تولید ادرار به علت کم آب شدن بدن رخ می‌دهد.
 • درد و/یا بزرگ شدن شکم- این علائم معمولا به دلایل جدی‌تر استفراغ اشاره می‌کند.
 • اگر سگ تلاش‌های پی در پی برای استفراغ انجام می‌دهد اما نمی‌تواند.- این یک نشانه شناخته شده از اتساع معده و پیچ‌خوردگی روده (GVD یا نفخ شکم)،که یک بیماری بالقوه کشنده است می‌باشد.
 • وجود خون در محتویات استفراغ شده- در صورت وجود خون قرمز یا ماده‌ی قهوه‌ای رنگی که شبیه به پودر قهوه می‌ماند.(خون تازه قرمز رنگ می‌ماند و خونی که تا حدودی در فرآیند هضم بوده مانند پودر قهوه است) برخی از علل خون‌ریزی های دستگاه گوارشی در سگ ها، باید فورا و به طور اورژانسی مورد درمان قرار بگیرند.
 • در صورتیکه محتویات استفراغ شده سبز روشن هستند.-برخی از سم موش‌ها به رنگ سبز روشن هستند. این نوع مسمومیت نیز می‌تواند جان سگ را بگیرد.

از طرفی اگر سگ شما فقط یک تا دوبار استفراغ کرده و اکنون خوب به نظر می‌رسد؛ این درمان‌های خانگی می‌توانند موثر واقع شوند.

تمام منابع غذایی و آب او را برای مدت 6 تا 8 ساعت از دسترس‌اش خارج کنید.

اگر سگ شما در طول این مدت استفراغ نکرد به او کمی آب بدهید. در صورتیکه سگ توانست تحمل کند به تدریج مقدار آبی را که به او می‌دهید بیشتر کنید. اگر بعد از 12 ساعت از زمانی که مجاز به نوشیدن است گذشت و سگ استفراغ نکرد ، مقدار کمی گوشت مرغ (بدون استخوان و پوست) مخلوط با پلو سفید به او بدهید. اگر سگ توانست آن را تحمل کند و استفراغ نکند حجم غذا را افزایش دهید و این نوع غذا را ظرف یک یا دو روز با غذای اصلی خودش جایگزین کنید. به طوریکه ابتدا آن ها را مخلوط کرده و بعد به رژیم غذایی روال خودش باز گردانید.

تمام این کارها باید در حدود 3 روز انجام شود. اگر در هر مرحله‌ای سگ شروع به استفراغ کرد، حتما به دامپزشک مراجعه کرده تا علت استفراغ سگ را تشخیص دهد.

تشخیص علت استفراغ سگ

استفراغ مکرر، شدید وادامه دار باید به طور کامل بررسی و زمینه یابی شود. دامپزشک معمولا با طرح سوال هایی از تاریخچه وضعیت سلامت سگو شیوه‌ی زندگی او، یکسری آزمایش‌های پزشکی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است نیاز به ترکیبی از نتایج عکسبرداری (X-ray)، آزمایش کامل خون، آزمایش مدفوع، آزمایش ادرار و سونوگرافی،بیوپسی و دیگر آزمایش‌های تخصصی باشد. اگر می‌توانید با خود نمونه مدفوع و استفراغ سگ را به همراه داشته باشید چراکه ممکن است در فرآیند تشخیص کمک کند.

پیشگیری از استفراغ سگ‌ ها

بسیاری از علل استفراغ سگ‌ها غیر قابل پیشگیری هستند اما برای آن دسته که قابل پیشگیری هستند قوانین زیر را مشاهده کنید:

رژیم غذایی سگ خود را به طور ناگهانی تغییر ندهید. همیشه این کار را به صورت تدریجی انجام دهید. تغییر ناگهانی رژیم غذایی سگ علت رایج ناراحتی‌های روده در سگ‌هاست.

به سگ خود اسباب بازی‌هایی که می‌توانند قورت داده شوند یا به قطعات کوچک خرد شوند ندهید. چرا که منجر به آسیب به دستگاه گوارش یا انسداد آن می‌شود.

به سگ خود استخوان ندهید. این مورد نیز به طور رایج در رخ دادن استفراغ سگ نقش دارد. اگر حتما باید به سگ خود استخوان دهید، از استخوان های بزرگ نپخته مانند استخوان ران یا پاچه استفاده کنید. چراکه کمتر احتمال دارد که به قطعه‌های تیز شکسته شوند.

از دادن پسمانده غذای خودتان اجتنبا کنید. بعضی از غذاهای انسانی (به عنوان مثال، انگور، کشمش، شکلات، زایلیتول، پیاز، سیر، تره، آجیل ماکادمیا (فندق استرالیایی) و مواردی که چربی بالایی دارند برای سگ‌ها خطرناک هستند.

در این میان سگ‌هایی با معده حساس نیز هستند که حتی با غذاهای بدون خطر و مناسب دچار استفراغ می‌شوند.

اجازه ندهید سگ در میان زباله دنبال خوراک بگردد. یکی از مواردی که منجر به ورم روده و معده می‌شود همین موضوع است. تغذیه از میان زباله‌ها خطر بلعیده شدن اجسام خارجی و مسمومیت را افزایش می‌دهد.

مراقب سگ‌های بسیار کنجکاوتان زمانیکه خارج از خانه هستید، باشید. می توانید برای جلوگیری از خطر خوردن مواد غیر خوراکی از پوزه بندهای سبدی استفاده کنید.

توضیحات:

بیماری حرکت:

(Motion sickness) یا بیماری سفر یک عارضه در حین مسافرت‌ به‌ ویژه‌ سفر با هواپیما، قایق‌ یا اتومبیل‌؛  تاب‌ سواری در پارک‌ها و… است. این حرکات‌ نامنظم‌ سبب‌ تغییراتی‌ در مایع‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ و سیستم تعادلی می‌شود که‌ پیام‌هایی‌ به‌ مرکز استفراغ‌ در مغز می‌فرستد.سرگیجه، تهوع و استفراغ و خستگی از نشانه‌های این بیماری حرکتی محسوب می‌شود.

129 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این آب، اسید معده یا شیرۀ معده است که یک کمک طبیعی و ضروری برای سیستم گوارش است. دلیل آن می‌تواند مسئلۀ ساده‌ای همچون خوردن قط‌عه‌ای غذای تحریک کننده که در مسیر گوارش قرار گرفته باشد یا در اثر فعالیت شدید سگ به وجود بیاید که با آرام گرفتنش ممکن است حالت تهوع او بهبود یابد. در بعضی موارد این بالا آوردن می‌تواند نشانۀ شرایط جدی‌تری مانند وجود تومورها، اختلال عملکرد کبد، یا اختلال عملکرد تیروئید(پرکاری یا کم کاری) باشد. در این شرایط باید فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 1. رضا
  رضا says:

  سگ من ۳ روزه اب زرد رنگ همراه با کف استفراغ میکنه.این حالت صبح ناشتا هستش.ادرار و مدفوعش کاملا طبیعی هست .حالش هم بعد از استفراغ کمی بی حال میشه ولی بعد از یک ساعت دوباره حالت اولیه بر میگرده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در اغلب موارد کف زرد رنگ نشان از خالی بودن نسبی معده از غذا دارد. این رنگ زرد از وجود صفرا (یک مایع گوارشی که در کبد تولید می‌شود، در کیسۀ صفرا ذخیره می‌شود و به دوازدهه، ابتدای رودۀ باریک، ریخته می‌شود) نشات می‌گیرد. سگ می‌تواند به دلیل ساده‌ای همچون خالی بودن معده و تحریک معده توسط صفرا کف زرد استفراغ کند. اگر به جز این مورد سگ شما سالم است – غذا خوردن و دفع او طبیعی است – کاهش زمان‌های بین وعده‌های غذایی می‌تواند کمک کند. اما این بدان معنا نیست که سگ باید بیشتر غذا بخورد ، بلکه همان میزان همیشگی غذا را در تقسیم کنید و در تعداد وعدۀ بیشتر با حجم کمتر به او بدهید. متاسفانه وضعیت‌های پزشکی مختلفی منجر به استفراغ سگ با معدۀ خالی می‌شود، لذا توصیه می‌شود در صورت مشاهدۀ سگ در چنین وضعیتی حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید. در صورتیکه همراه با کف زرد رنگ چیزهای دیگری نیز وجود دارد خوب است که نمونه‌ای در هنگام مراجعه به دامپزشک همراه خود داشته باشید.

   پاسخ
   • پریسا
    پریسا says:

    سلام سگ من نزدیک دوماهشه و الان بعداز خوردن یه کم شیر بالا اورد کمی شیر هم تاریخش نگذشته دلیلش چیه خطرناک نیست خدایی نکرده ممنون اگه جواب بدید

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     سلام اصلا نباید به سگ شیر معمولی بدهید. در صورت اضطرار فقط شیر بدون لاکتوز. لاکتوز شیر را سگ ها نمیتوانند هضم کنند و مشکلات گوارشی برایشان به وجود می اید. اگر استفراغ فردا هم ادامه داشت فورا به دامپزشکی مراجعه نماییدو علائم بیماری پاروو را نیز بخوانید (این بیماری ارتباطی بهش یر ندارد و فقط با توجه به سن توله احتمال است) تا نسبت به حالاتش هوشیار باشید.

     پاسخ
 2. مسعود
  مسعود says:

  دست سما درد نکنه خیلی جامع بود ،بنده یک سگ از نژاد تریر دارم و الان مدتیه که گاهاّ در طول روز یکبار و بعضی وقتها هم دوسه روزی یکبار استفراغی بصورت کف از دهانش خارج میشه ونسبت به قبل کم تحرکتر شده ، باید به دامپزشک مراجعه کنیم ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ممنون از همراهی شما. بله احتمال بیماری وجود دارد و بهتر است فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. نازنين
  نازنين says:

  خسته نباشيد . ديشب و امشب سگم استفراغ كرده و فقط هم غذايي ك ٢ساعت پيش خورده بالا اورده . يعنى در طول روز اب و غذايي ك خورد رو بالا نياورد . ايا استفراغ امشب و ديشبش نشونه بيمارى هست يا بعلت پرخورى ميتونه باشه؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام استفراغ یکی از طبیعی‌ترین واکنش‌های بدن است و دلایل متعدد می‌تواند داشته باشد از ورم معده، وجود جسم خارجی در سیستم گوارش (مانند یک تکه غذا یا استخوان نجویده)، خوردن سریع غذا و فعالیت بعد از خوردن غذا گرفته تا مشکلات جسمانی جدی. در صورت ادامۀ این وضعیت یا در صورتیکه سگ بی‌حال است، استفراغ آبکی است، تغییرات در اشتها و فعالیت دارد، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
   • نازنين
    نازنين says:

    سلام مجدد من همون روز ك گفتم سگم استفراغ كرد بردمش دكتر گفتن مسموميت هست و بهش اب مرغ و دوغ بدم ب عنوان غذا … من ديروز همينكارو كردم و اصلا استفراغ نكرد مدفوعش هم از حالت اسهال بهتر شده بود ولي امروز ك همراه اب مرغ بهش كمى گوشت هم دادم باز دوباره نيم ساعت پيش استفراغ كرد خيلي نگرانشم ممنون ميشم بگيد چيكار كنم

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     از آنجاییکه پزشک محترم تشخیص داشته اند، هرگونه نظر از طرف ما دخالت است و ممکن است به نفع کوچولومان نباشد و نیاز به اطلاعات بالینی دارد. با توجه به تشخیص دامپزشک و تکرار شواهد بالینی لطفا باز هم به دامپزشک مراجعه کنید و این امر را به تعویق نیاندازید.

     پاسخ
     • ژاله
      ژاله says:

      با سلامو خسته نباشید ،ممنون از اینهمه مطالبه مفیدوکمکها و راهنمایی هایه بی دریغتون،،واقعا از شما ممنونم

      پاسخ
 4. Solmaz
  Solmaz says:

  سلام خوبید سگ من تریر دوروزه کف بالامیاره اسهالش خیلی سیاه غذانمیخوره ابم خیلی کم میخوره دوروز تو هوای توسایه بوده ولی هوا گرم بوده .هر ده دقیقه یکبار استغفراغ میکنه بی حال میشه گهگداری که من ازش دورمیشم پارس میکنه وهمش بیحاله چیکارکنم کمکم کنید خودمم دارم ازدست میرم

  پاسخ
 5. مهرداد
  مهرداد says:

  سلام
  ممنون از مباحث آموزندتون
  من یه تریر تقریبا ۱۱ساله دارم که حدود سه تا چهار روز پیش یکم جگر گوسفند پخته شده بهش دادن
  که فرداش تهوع کرد و بعد از اون هم مدفوعش شل شد روز بعد بهش اصلا غذا ندادم فقط آب دادم اما حتی آب رو هم گاهی بلافاصله تهوع میکرد فرداش دکتر بهش سرم و داروی رانیتیدین و ب کمپلس تزریق کرد اما بعد از سه چهار ساعت بازم تهوع و شل بودن مدفوع ادامه داشت تا حتی مدفوعش سیاه رنگ شده
  به کلینیک بردمش و سرم و داروهای فوق و تکمیلی بهش تزریق کردن اما هنوز تهوع داره گفتن این روند تجویز باید ادامه داشت باشه چکار کنم
  الان حتی تهوع هم که میخاد بکنه تلو تلو میخوره و اگه کسی نباشه ممکنه با سر بیفته کما اینکه در کلینیک این اتفاق افتاد الان آب زرد هم تهوع میکنه من رو کمک کنید آیا واقعا اصلا نباید بهش آب بدم ؟ چون من گاهی که میبینم تهوع زیاد میکنه اندازه یک قاشق غذاخوری تا دوتا بهش آب میدم
  آیا پیشنهادی در این رابطه برای من ندارید که به بهبود س یعترش کمک کنه الان چهار روزه درسته تحت نظر دکتره ولی قطعا پیشنهادات شما برای دکترش هم ممکنه مثمرثمر باشه
  کمکم کنید از دستم نره
  خواهش میکنم
  ممنون و سپاس

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با توجه به اینکه نتایج آزمایش و روند درمانی و دارویی دقیق را در دست نداریم بهتر است درمان دامپزشک خود را ادامه داده یا جهت اطمینان با دامپزشک دیگری نیز با در دست داشتن جواب آزمایشات و نام دقیق داروهای تزریق شده مشورت نمایید.

   پاسخ
 6. Mona
  Mona says:

  سلام ، سگ من استفراغ داره همراه با کف، بی حال هم شده آب هم نمی خوره ، ممنون میشم اگه کمکم کنید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام از آنجا که استفراغ در بیماری‌های گوناگون و گاهی مرگبار رخ می‌دهد، در چنین شرایطی جهت معاینه و تشخیص دقیق علت، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. Saeed
  Saeed says:

  سلام من توله سگم از نژاده هاسکیه. الان 3 روزه سگم هر چی میخوره تقریبا 3 یا 4 ساعت بعد بالا میاره. داخل استفراغشم فقط اون چیزایی هس که خورده . بهش دو روز پیش گردن مرغ دادم البته خودم استخواناشو جدا میکردم خودشم یه چنتاییشو با استخوون میجویید احتمال داره واس این استخوونا باشه یا بیماریه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا جهت معاینه و انجام آزمایشات برای تشخیص دقیق علت بیماری به دامپزشک مراجعه نمایید. استفراغ به دلایل زیادی اتفاق میافتد که گاهی میتواند نشانۀ بیماری مهلکی باشد.

   پاسخ
 8. نواب
  نواب says:

  سلام وقتتون بخیر،من توله تقریبا ۴۰ روزه تریر دارم،بالا اوردن شیر عادیه یا نیاز به معاینه داره؟چند بار شیر خورد و بعدش بازی گوشی کرد،یهو هر چی خورد پس زد،از هفته قبل تا حالا ۳ بار شیر بالا اورد،امروز صبح بهش شیر دادم همشو بالا اورد بعد واسه این که گشنش نباشه دوباره بهش دادم ولی بازم بالا اورد،چی کار باید بکنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   به طور کلی علل استفراغ را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:
   1- چیزهایی که در مسیر دستگاه گوارش هستند و به طور مستقیم باعث تحریک، انسداد یا آسیب به آن می‌شوند.
   2- هرچیزی که در بدن اتفاق بیفتد و بخش CTZ پیاز مغز را تحریک کند و استفراغ را آغاز نماید. این بخش می‌تواند توسط سم‌ها ، داروها و سموم بدن تحریک شود.
   3- چیزهایی که بر سیستم سنسوری تاثیر بگذارد.(سیستمی که به حس تعادل و جهت گیری فضایی و هماهنگ‌سازی حرکت با تعادل کمک می‌کند). مانند بیماری حرکت توسط دریا یا ماشین، سرگیجه و…)

   از آنجا که توله سگ‌ها دوست دارند دنیا را با دهانشان کشف کنند ممکن است در این بین چیزی بخورند که باعث آزار سیستم گوارش یا مسمومیت آن‌ها شده باشد.
   توجه داشته باشید در صورتیکه سگ یکبار استفراغ کند و مابقی مسائل او طبیعی باشد (مانند اشتها، مدفوع، سرحالی، بازی کردن و..) جای نگرانی نیست. تنها یک تا چند روز او را تحت نظر داشته بشاید و تا وعدۀ بعدی کمی فاصله بیندازید و وعدۀ بعد را غذایی ملایم و سبک مثل برنج پخته قرار دهید. اما اگر در او اثری از بی‌اشتهایی، اسهال، خستگی و کم تحرکی مشاهده کردید فورا با دامپزشک تماس بگیرید.
   استفراغ و اسهال( بخصوص اگر خونی باشد) می‌تواند نشانۀ بیماری مرگبار پاروو باشد و باید خیلی فوری به دامپزشک مراجعه نمود. به دِهیدارته شدن یا کمبود آب بدن توله توجه کنید؛ بدن توله سگ ها بسیار زودتر کم آب میشود.
   توجه داشته باشید شیری که استفاده می‌کنید شیر بدون لاکتوز باشد. لاکتوز قند طبیعی شیر است که دستگاه گوارشی حیوان نمیتواند آن را هضم کند.
   بعضی از توله ها و سگ ها نسبت به شیر حساسیت دارند در صورتیکه مواردی همچون استفراغ و بی حالی دیدید شیر را از وعده هایش حذف کنید.

   به طور کلی توصیه می‌کنیم با مشاهدۀ استفراغ سگ با دامپزشک خود تماس بگیرید و در صورت نیاز فورا مراجعه نمایید.

   پاسخ
 9. ابوذر
  ابوذر says:

  با سلام من یه سگ نژاد میکس شپرد دارم که بعضی وقتا حدکد هفته ای یکبار یه مایع زرد رنگ با کف بالا میاره البته بعدش حالش خوبه . غذاشو میخوره و بازیگوش هم هست . میخواستم بببنم این چیز نگران کننده ای هست یا نه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بالا آوردن کف زرد رنگ به علت خالی بودن معده و اذیت شدن معده از صقرا است. در صورتیکه سگ از لحاظ های دیگر سالم است و تغییری در اشتها و دفع او مشاهده نمیکنید با تقسیم وعده‌های غذاییش به وعده های بیشتر یعنی کوتاه کردن فاصله میان وعده‌ها و کمتر کردن میزان غذا در هر وعده این مسئله را حل نمایید. از مقاله استفراغ کف زرد در سگ استفاده کنید و به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 10. ashkan
  ashkan says:

  سلام من سگمو از مازندران ب بوهشر اوردم ولی بعد مسافرت هیچی نمیخوره و همش بالا میاره و ما تو یکی از شهرستان های استان بوشهر زندگی میکنیم و دسترسی ب دامپزشک نداریم لطفا کمک کنید باید چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   دلایل این موضوع در سگ ها بسیار متنوع است. متاسفانه باید حتما به دامپزشک مراجعه شود.
   اما در این تغییر آیا به تغییرات غذایی سگ دقت کردید؟ تفاوتی داشته است؟

   پاسخ
 11. شیوا
  شیوا says:

  با سلام
  سگ من سه ماه سنشه و الان دو روزه که انتی بیوتیک ازیترومایسن و کوموکسی کلاو مصرف میکنه اشتهاش کم شده و غذا کم میخوره و امروز دوبار استفراغ کرده و هر غذایی خورد بالا اورد میتونه این مشکل از عوارض داروهاش باشه تست پاروا هم داد امروز منفی بود

  پاسخ
 12. saghar
  saghar says:

  سلام وقت بخير دو شب پيش دوتا به همراه دوتا توله سگهام به كارگاه زغال زني رفتيم شب رو مونديم و فردا صبح برگشتيم عصري هردوتاشون تهوع كردن و الان دو روزه هيچ نميخورن حتي آب بي حال و كسل شدن به نظرتون مسموم يا دليل ديگه داره لطفا كمكم كنيد مرسي

  پاسخ
 13. ....
  .... says:

  سلام من یه توله سگ نژاد تریر دارم دوشب پیش بهش گردن مرغ دادم از دیروز صب هرچی میخوره به فاصله ده دقیقه بعد بالا میاره همون غذایی ک خورده دیروز یکم بیحال بود اما امروز سرحاله ولی تا غذا میخوره حتی ماست برمیگردونه باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن است غضروف‌های گردن مرغ موجب اذیت مسیر گوارش شده باشد. در صورت ادامۀ وضعیت به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 14. نرگس
  نرگس says:

  سلام،سگم از صبح چند بار حالت استفراغ داشت ولی فقط عوق زد و چیزی نبود و از صبح چیزی نمیخوره؟دلیلش چی میتونه باشه؟از 2،3روز پیش هم چشماش قی داشتند ممکنه بیماری گرفته باشه؟ممکنه مسموم شده باشه از غذا؟خواهش میکنم کمکم کنین خیلی نگرانم..چی باید بهش بدم تا خوب بشه تا در دراولین جاییکه پیدا کردم ببرمش دامپزشکی…

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام حالت تهوع و استفراغ دلایل بسیار زیادی دارند که برای تشخیص دقیق و درمان نیاز به مراجعه‌ی حضوری و بعضا انجام ازمایش دارد. لطفا در اولین فرصت به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 15. Sahar
  Sahar says:

  سلام. سگ من 4ماهه هست. از روی سهل انگاری یکی از دوستان استخون برای تشویقی بهش داده. 24ساعته که هرچیزی میخوره بالا میاره و اصلا دیگ غذا نمیخوره. سرم غذایی زد ولی بدنش شروع کرد به ورم کردن. حساسیت داشته. درحال حاضر دکتر تشخیص خاصی نداشتن و خواستن که یک روز دیگه هم صبر کنیم. عوق میزنه ولی دیگ بالا نمیاره. ادرار زرد پررنگ داره و مدفوعش قهوه ای روشن شده و کمی شل. خیلی میخوابه و رمقی نداره. واقعا نمیدونم باید چیکار کنم ک بدتر نشه. ممنون میشم اگ جواب بدید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر تحت نظر دامپزشک است بهتر است طبق دستور ایشان عمل کنید. اگر استخوان باعث آسیب به بافت دستگاه گوارشی شده باشد نیاز به زمان برای بهبود دارید. ضمنا باید کنترل شود استخوان موجب مسدود شدن مسیر گوارش نشده باشد. در این موارد گاهی نیاز به عمل جراحی هست. به طور کلی بهتر است هرگز از استخوان به عنوان تشویقی استفاده نشود.

   پاسخ
 16. Morteza
  Morteza says:

  سلام سگه من ژرمنه و بعد از پاورا ویرووسی که گرفته حالش بعد از چند هفته دوباره خوب شد و نمیدونم که پرا یهو معده اش کلا رفته داخل کلا استخوان شده بدنش و هر چی هم غذا بهش میدیم میاره بالا …. خاستم بدونم علتش چیه ممنون

  پاسخ
 17. علی
  علی says:

  سلام. ممنون از راهنمایی خوب شما
  من یه سگ شیتزو تریر ۶ ماه دارم . هفته ۲یا ۳ بار کف سفید رنگی بالا میاره . هم مدفوعش خوبه هم سر حاله.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. این مسئله علل مختلفی می‌تواند داشته باشد که یکی از رایج‌ترین ‌های آن استفراغ صفراوی است. برای درمان این مشکل حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. از علل دیگر آن می‌توان به خوردن ماده‌ای سمی، اتساع معده، التهاب پانکراس، هاری(کم احتمال ترین) و پاروو ویروس اشاره کرد.

   پاسخ
 18. ari
  ari says:

  سلام . من توله سگ 6 ماهه تریر دارم. بعد،از حموم خیلی میلرزه و استرس میگیره و نمیزاه با سشوار خشکش کنیم . یکبار تا از حموم اوردیمش بیزون استفراغ کرد. ایا استرس و اضطرابم باعث استفراغ میشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله استرس می‌تواند منجر به استفراغ شود. در صورت ادامۀ وضعیت(استفراغ) به دامپزشک مراجعه نمایید. با استفاده از تشویقی دادن در حمام، نوازش، صحبت ملایم با او و بازی با او محیط حمام را برایش خوشایند تر کنید. از مقاله “آموزش شستن سگ در خانه” استفاده نمایید.

   پاسخ
 19. Agape
  Agape says:

  یه سوال من فکر می کنم که سگ من شکمش باد کرده بعد از قرص انگل هم چند بار بالا اورده ولی یک بار درون ان کرم بود باید چه کار کنم ؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بیشتر دو نوع کرم لوله‌ای و نواری در مدفوع و استفراغ دیده می‌شوند. برای تشخیص نوع کرم و شروع درمان متناسب لطفا فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 20. امير
  امير says:

  سلام
  سگ من پاگ ٤ ماهست.
  تن ماهي مخصوص خودشو خيلي دوست داره. امشب بعد ده روز بهش تن دادم. سريع خورد. بعد سه ساعت بالا اورد. و همونارو دوباره خورد. مدفوع و ادرارش طبيعيه. آيا جاي نگراني هست؟

  پاسخ
 21. رضا
  رضا says:

  سلام سن من نژاد شیتزو داره امروز صبح دو بار بالا آورد به پیش دامپزشک رفتم گفت بهش آبگوشت بده به نظر شما بدهم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام با توجه به اینکه هیچگونه نتایج معاینه و آزمایشات در اختیار ما نیست بهتر است طبق دستور دامپزشک اقدام نمایید.

   پاسخ
 22. موشی
  موشی says:

  سلام . سگم 3 ماه و نیمشه نژادش پودل تریر هست . دیشب شیر خورد و صبح بیدار شد مشکلی نداشت . یکمی خوابید دیدم دارم استفراغ میکنه یه مایع سفید رنگ کفی شکل ترسیدم بردمش دامپزشکی بهش امپول زد و گفت ابو غذاشو تا 24 ساعت بردارم
  الان 21 ساعته اب و غذا نخورده و ازصبح تاالان حدود 10 تا 12 بار بالا اورده مایع کفی شکل سفید و گاهیم مایع زرد رنگ .
  نمیدونم چیکار کنم 21 ساعته ک بهش اب و غذا ندادم و امپولم زده اما تغییر چندانی نکرده
  لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 23. مژده
  مژده says:

  سلام و خسته نباشید

  یه سگ دوماه پکنوا دارم ،امروز از صبح سه بار آورده بالا ، استفراغش با کف و سفید رنگ و مایع است. با دامپزشک تماس گرفتم گفت بش ماست بدم ، بش دادم ولی بعد یک ساعت ماست رو آورد بالا. بعد بدنش میلرزه و موقع خواب همش ناله میکنه. ولی مدفوعش سالمه .خیلی نگرانشم

  پاسخ
 24. pani
  pani says:

  سلام ، من يه شيتزو ترير يكسال و نيمه دارم، شيطون و سرحاله. و هر چند روزي كف رقيق زرد بالا مياره، اول چند بار عق ميزنه و بعد بالا مياره. و البته گاهي هم مواد غذايي (غذاي خشك هضم نشده) ممكنه بالا بياره. تابحال فكر ميكردم عادي هست و شايد علف خورده. ضمنا اگر چند ساعت بعد از قرص انگل بالا بياره نشان چيه؟ و بايد دوباره بهش قرص بدم؟

  پاسخ
 25. Sharif
  Sharif says:

  سلام سگی دارم از نژاد هاسکی چند روزی میشه که استفراغ کف زرد ویا سفید میکنه. و مدفوع اش هم به رنگ سیاه یعنی مدفوع اش را به زور میکنه خیلی هم لاغر شده بی حال و ضعیف شده خیلی نگرانش هستم باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
 26. محمدحسن
  محمدحسن says:

  من توله سگ دارم بهش آب میدم بالا میاره، بهش شیر میدم بالا میاره، و استفراغش همراه با کف هست و بی حال هست

  پاسخ
 27. محمدحسن
  محمدحسن says:

  توله سگ تا چند روز بدون غذا و آب زنده می مونه توله سگم هرچی بهش میدی استفراغ میکنه تا چند روز زنده می مونه

  پاسخ
 28. امل
  امل says:

  سلام وقت بخير الان چند روز سگم بالا مياره تايم غذا خوردنش مثل هميشه نيست قبلاً غذا ميذاشتم ميخورد الان چند ساعت ميگذره و چيزي نميخوره وقتي هم ميخوره بالا مياره ي وقتايي هم كف زرد لطفاً راهنمايي كنيد

  پاسخ
 29. بهنام
  بهنام says:

  سلام و خسته نباشيد،من يك سگ پامر ٧،٨ ماهه دارم كه ٤ روزه فحل شده و ٣روزه غذا نميخوره اب ميخوره و همش بالا مياره به صورت كف كه روزى ٤،٥ بار شايدم بيشتر،بردم دكتر قرص دادن خوب نشد،تست پاروا هم گرفتيم منفى بوديه روزه هم مدفوع نكرده اسهال هم بود يه كم و استفراغش بيشتر سفيده و صورتى با لكه هى قرمز خيلي ريز يه بارم ابى بود ،همش عق ميزنه و كف بالا مياره ،لطفا كمك كنيد ممنونم

  پاسخ
 30. هدی
  هدی says:

  سلام سگ من مولتیز شیتزو دو سالشه، دو روزه بیحاله، دیروز صبح بالا آورد، بش قرص تهوع دادم( قبلا دکترش داده بود) بهتر شد غذاشو خورد و خوب بود، امشب دوباره بالا آورد بش قرص دادم ولی دوباره بعد از نیم ساعت بالا آورد ولی کم. هر دفه استفراغش زرد و قهوه‌ایی هست و کف آلود، الان نصفه شبه نمیتونه بخوابه، و نفس عمیق که میکشه وز وز میکنه. فردا میبرمش دکتر ولی نظر شما رو میخواستم بدونم لطفا

  پاسخ
 31. سمیرا
  سمیرا says:

  سلام سگم پامر هس دو روزه گرفتم امروز دو بار بالا اورده همون غذایی ک خورده بی حال و کسل شده باید چی کار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورت ادامه وضعیت و در صورتیکه غذای ناسازگاری به او نداده اید فورا به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 32. برديا
  برديا says:

  با سلام و تشكر از شما خواهش ميكنم به سوال من هم پاسخ بدين چند روزي هست كه عز شدت ناراحتي حالم خيلي بد. است:
  توله سگ تقريبا ٤٠روزه نژاد ژرمن ،وزن ٣كيلو،ابتدا شير خشك پرسا استفاده ميكرد الان شير بدون لاكتوز دامداران .تو خونه نگهداري ميكنم خيلي سرحاله و غذا هم خوب ميخوره و با ولع ،اما تقريبا روزي دوبار حالت تهوع ميگيره و چيزي بالا نمياره.آزمايش خون cbc.كشت مدفوع انجام شده همه چيز خوب بود در آزمايش ، الان قطره تهوع ميدم با شربت راينتدين ، هركدام نيم سي سيبه نظر شما چه بيماري هست؟بيماري پاروا هم با كيت تست كردن گفتن نيست ،خواهش ميكنم راهنمايي كنيد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این وضعیت می تواند ناشی از اتساع و پیچ خوردگی معده در سگ باشد که یک وضعیت اورژانسی و کشنده است. اما در صورتیکه دامپزشک این مسئله را رد کرده است و بمیاری دیگری نیز تشخیص نداده است، لطفا مطلب بالا آوردن کف زرد در سگ را مطالعه کنید. در این موارد اغلب معده های حساسی دارند. سعی کنید تعداد وعده های غذایی را بیشتر و حجم هر وعده را کم کنید. نگذارید معده اش خالی بماند.

   پاسخ
 33. فرشته
  فرشته says:

  سلام خسته نباشین من یه توله سگ دارم خودم بزرگش کردم از یک روزگی الان ۱۴روزس نژادشم نمیدونم چیه ولی الان وزنش یه کیلو بنظرم هس شاید کمتر تاچند مدت پیش شیرنوزاد بدون لاکتوز بهش میدادم ولی اسهال شد بردمش دامپزشک و اسهالیش بعد ۳روز بهتر شد و حالشم خوب و شیر مخصوص سگ بهش میدم ولی از دو روزه وقتی شیرو میخوره شکمشو ماساژ میدم هی دهنشو مزه مزه میکنه من نمیبینم چیزی از دهنش بریزه بیرون ولی فقط صدای مزه دهنشو میشنوم ک حس میکنم یکم بالا میاره بعد ک شیرشو میخوره یکم بیحال میشه و بعد میخابه وقتی ک ازخاب پاش میکنم مثلا یه ساعت بعد حالش دوباره خوبه میشه کمکم کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ترجیحا از خواب توله را بیدار نکنید مانند نوزاد انسان آن ها هم برای رشد صحیح نیاز به خواب مناسب دارند. در مورد شیر ممکن است شیر را با سرعت می خورد یا مقدار زیادی به او شیر می دهید. مادامی که توله سرحال است و کارکرد گوارشی و اشتهای آن نیز خوب است جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 34. سجاد
  سجاد says:

  عالی بود
  امشب شکم سگمو ماساژ دادم یکدفعه سکسکه کرد بعدش استفراغ بلافاصله بعد اسفراغش میخواست استفراغ رو بخوره نگذتشتم ولی خیلی تلاش میکرد
  نژاد هاسکی خیلی شکمو شده 2 ماهشه نیاز به دامپزشک داره ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورتیکه اشتها و وضع مزاج او نرمال است مسئله ای ندارد اما در صورت تکرار دفعات استفراغ و یا بیحالی و بی اشتهاییفورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 35. الینا
  الینا says:

  سلام. سگه من 33 روزشه. الان سه روزه که خریدمش و تواین سه روز فقط شیر بهش دادم. ولی امشب بهش کمی سبزی پلو با ماست قاطی کردم و بهش دادم. بعدش شکمش عادی کار کرد. اما الان دوباره که فقط کف سفید بالا میاره. انقد زور میزنه و اوق میزنه تا یذره کف سفید غلیظ میریزه. اینم بگم که خونه ی یکی برده بودمش که اونم یه سگ داشت و 45 روزش بودو همش اذیتش میکردو میترسید و میزدتش.
  الان من نمیدونم بخاطر استرس و ضربس که اینجوری شده یا واسه اولین وعده غذایی جامدیه که بهش دادم. توروخدا کمکم کنین نمیتونه بالا بیاره اذیت میشه فقط کف میبینم. چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام نترسید… خوردن علف، غذای کثیف یا چیز دیگری که برای او خوب نبوده منتج به بالا آوردن کف سفید میشود. کف سفید نشانه‌ی واکنش کردن سیستم گوارش است و بدن تلاش می کند چیزهای بد را از معده خارج کند. این مشکل گوارش ساده باید خود به خود بعد از مدتی حل شود اما شما مدام حواستان به او باشد تا این مسئله را پشت سر بگذارد. ترجیحا از غذای خشک مخصوص توله استفاده نمایید (برای راحتی هضم آن را پودر کرده و با آب مخلوط کنید) اما بهترین راه مراجعه به دامپزشک برای گرفتن رژیم غذایی مناسب نژاد، سایز و سن توله شماست.

   پاسخ
 36. یگانه
  یگانه says:

  سلام سگ من دوبرمن هست دوماه و ۱۳روزه هستش تازه بیماری پاروا پشت سر گذاشته و همه چیزش عالیه فقط دیشب غذا بهش برای اولین بار توی برنجش یکم عدس پخته مخلوط کردم صبح یکمی بالا اورد و حالش هم خوبه؟سنگ ریزه وآت اشغال زیاد میخوره هرکاری هم میکنم فایده ای نداره….این امکان داره از تغییر رژیم غذاییش بوده یا سنگ ریزه هایی که خورده تا بالا بیاره؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اگر سنگ ریزه و آت و آشغال را هنگام پیاده روی می خورد. اولا کمی صبر کنید تا بدنش دوباره تقویت شود چراکه بیماری پاروو بسیار بیماری سختی برای آن‌هاست و سیستم گوارششان این مدت بسیار اذیت شده است. لذا اجازه دهید سیستم گوارشش آرام شود و اصلا نگذارید این موارد را بخورد. فرمان نه! را به او آموزش دهید و از آن در خیابان قاطعانه استفاده کنید.

   پاسخ
 37. آرش
  آرش says:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم چرا بطور مثال سگ من غذایی رو که ساعت ۱۰ صبح خورده ساعت ۶عصر بالا میاره بدون هضم شدن
  مگر تو این فاصله نباید غذا هضم بشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور کلی فرآیند هضم غذا برای غذاهای کنسروی و تر 4 تا 6 ساعت و غذای خشک 8 تا 10 ساعت و بسته به نژاد گاهی تا 12 ساعت است. در ورتیکه استفراغ مداوم است و سگ اشتها ندارد و بی حال است فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 38. جمالیان
  جمالیان says:

  سلام وقتتون بخیر سگ من با خوردن هز غذایی بعد از مدت چند ساعت بالا می‌آورد البته باید بگم که فقط گوشت مرغ میخوره وبعضی وقتا زرداب بالا میاره اینم باید بگم که از بی حالی و تنبلی خبری نیست و گلاب ب روتون مدفوعش بعضی وقتا شل هست و گاها”سفت و تیره رنگ. اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 39. Zizi
  Zizi says:

  سلام .سگ من تریره .دو روزه همش بالا میاره .بردمش دکتر .گفت ک قرص انگلش رو نخورده .چون دکتر قبلیش تاریخ دقیق نداده بود بهم . امروز قرصشو داد .سوالم اینه اگر بهتر نشد باید چیکار کنم . چون شهری هستم ک دسترسی ب دکتر دیگه ای ندارم .ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   در هر شرایطی در صورتیکه استفراغ ادامه دار، بی اشتهایی و بی حالی وجود داشته باشد باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 40. حسین
  حسین says:

  سلام.سگ من یه هفته پیش پاروا گرفته بود.با مراجعه به دامپزشک خوب شد.از صبح داره بالا میاره دوباره ولی نه اسهاله و نه بی حال.یابد چی کار کنم ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   3 تا 5 روز پس از درمان این بیماری استفراغ ملایم طبیعی است. معمولا سگ ها بعد از آن باید سگ فعال باشد و بدون هیچ تهوعی غذا بخورد. در صورتیکه شرایط وی نرمال نشد حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. در طول این 3 تا 5 روز از غذاهای خانگی در وعده های زیاد و هر بار میزان کم استفاده نمایید تا احتمال ناراحتی های گوارشی کاهش پیدا کند. بعد از این مدت دوباره به رژیم غذایی قبلی سگ برگردید.

   پاسخ
 41. Mobin.at
  Mobin.at says:

  سلام من شک دارم که یک ضربه به دل و سر سگم خورده ولی مطمئن نیستم بعد از ۴۰ دقیقه بعد از این اتفاق بالا اورد ولی دوباره همه استفراغ را خورد مشکل اینکه غذای تشویقی قرمز رنگی بهش دادیم نمیدونم به خاطر اونه که غذاش قرمز یا خونه

  پاسخ
 42. سجاد
  سجاد says:

  سلام خسته نباشیدایااشغال مرغ برای توله سگ مضراست تواین۳ماهه۲تاتوله هام مردن استفراغ خونی شدیدداشتن راهنمای کنیدبرای توله های بعدیم اتفاق بدنیفته

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   برای تغذیه توله ها از مرغ پخته (حتما پخته) و حتما بدون ادویه استفاده نمایید. البته تهیه غذای خشک برای آنها بهتر است. در صورتیکه اطلاعات کمی در خصوص نگهداری از توله دارید مطالب مربوط به تغدیه سگ و صد البته بیماری کشنده پاروو که همراه با اسهال و استفراغ خونی هست را مطالعه نمایید و کمی هم زودتر به دامپزشک سر بزنید. پاروو با اینکه کشنده است اما قابل درمان است و با توجه به مسری بودن آن احتمالا با این رویه پیش رو، سایر توله ها نیز تلف میشوند!!

   پاسخ
 43. مهدیس
  مهدیس says:

  سلام توروخدا زود جوابمو بدین نگرانم.من امروز غروب پسرمو واکسن دو ماهگی زدم الان بهش جیگر مرغ دادم پخته.زیاد خورد.بد برا اولین بار قطره ادرار ریختم رو روزنامه و رف بو کرد و ادرار کرد.بد ک ومد خونه جیگرارو سه چهار بار بالا آورد.چرا؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. یک تا دو روز بعد از واکسن استفراغ طبیعی است. در صورت ادامه به دامپزشک مراجعه نمایید. از غذاهایی استفاده کنید که هضم راحت تری در سیستم گوارش دارند.

   پاسخ
 44. Arash
  Arash says:

  سلام سگ من نژاد شیتزو و عوق میزنه اما بالا نمیاره . ولی خیلی سرحاله و اب میخوره و غذا و همه چیش نرماله . پ این عوق زدنش واس چیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام مهم ترین علت آن که باید فورا بررسی شود پیچ خوردگی معده است که البته در این صورت نباید اشتها داشته باشد و شکمش باید سفت شده باشد. گاهی نیز ممکن است تنها سعی دارد ماهیچه های گلویش را کمی جابه جا کند تا چیزی اگر در گلویش گیر کرده است در این حالت دو پای عقبی او را بالا نگهدارید و او را تکان دهید این کار به او کمک می کند شی را خارج سازد در صورتیکه موفق نشدید فورا به دامپزشک مراجعه نمایید. هر دو مورد میتواند کشنده باشد و به موقع باید اقدام کنید. در نهایت نگذارید معده اش خالی بماند. تعداد وعده های غذایی را بیشتر کنید(همان حجم غذای قبلی را به مقادیر کوچکتر به دفعات بیشتر به او بدهید.) شاید اسید معده، معده او را تحریک میکند. اگر علت را کشف نکردید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 45. فربد
  فربد says:

  سلام خسته نباشید. من دوبار از سگم دیدم که کف سفید بالا آورده مشکلی هم در ادرار و مدفوعش وجود نداره به نظر شما علتش چیه؟

  پاسخ
 46. نوا
  نوا says:

  سلام من سه روزه پامرانین نر دارم دیروز دوتا واکسنشو زدم امروز بهش جوجه کباب دادم خوب بود از ۶بیرون رفت ۹که اومد سرحال نبود جیش و مدفوعش کرد یهو بالا اورد تیکه غذای ظهر بود ولی بعد از الان ۴بار بالا اورده مدفوعش ابکی شده استفراغشم اب شفافه ساعت ۱هست هیچ دامپزشکی هم نیست چیکار کنم نگرانشم

  پاسخ
 47. رسول
  رسول says:

  سلام من دو تا توله سگ ۹ ماهه دارم اول یکیش موقع غذا خوردن استفراغ زرد رنگ کرد و بعد از اون اصلا غذا نخورد و فقط کمی آب میخوره و پوزشو میکنه تو آب و نگه میداره الان یه هفته هس چیزی نخورده کاملا بی جون شده و دامپزشکا هم نمیدونن بیماریش چیه بهش آمپول دفع سم از بدن و رانیتدین و دگزا هم زدن ولی هر بار حالش بیشتر خراب شد و الان در همون وضعه دومین سگم هم دقیقا از دیروز مثل اون یکی شده و چیزی نمیخوره ممنون میشم کمک کنین

  پاسخ
 48. mhd
  mhd says:

  سلام خسته نباشيد
  من دوتا هاسكي نر و ماده ٦٠ روزه دارم
  توي اين مدت ٣ دفعه چيزي شبيه به ابه دهن بدونه كف از دهنش اومد بيرون(مثله حالت بالا اوردن ولي با شدت كم)
  يك بار بعد از حموم و چهار روز بعدشم يك بار و سه روز بعدش كه ميشه ديروز و امروز هم يك بار در روز اوردن بالا
  غذاشون فقط ماست پروبيوتيك و كمي برنج به صورت كته هست
  اشتهاشونم بد نيست
  ( ديروز يه ماسته متفاوت بش دادم چون ماسته خودش گيرم نيومد)
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  پاسخ
 49. امین
  امین says:

  سلام من سگم یکبار چند روز پیش استفراغ داشت یکم شیر بهش دادم خوب شد ولی امشب باز دیدم استفراغ کرد.مدفوع و ادرارش خوبه فکر میکنم،دقت نکردم.فقط نزدیک یک ماهو نیم پیش با یک سگ نر ۸ ماهه جفتش کردم احتمال میدم سگه بالغ نشده و جنین ها کامل نشدن تو شکمش.ایا همچین چیزی میشه؟؟و اگه بشه ممکنه دلیل استفراغش این باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیر اگر حیوان بالغ نشده باشد اصلا باردار نمی‌شود. در صورتیکه استفراغ ادامه دارد بی درنگ حتما به دامپزشک مراجعه کنید. مقاله پاروو ویروس را نیز مطالعه نمایید تا نسبت به علائم آن هشیار باشید.

   پاسخ
 50. ميترا
  ميترا says:

  با سلام وتشكر از شما
  اشپيتز ٦ ماهه دارم ديشب بهش ماهي دادم اخر شب استفراغ كرد و از ديشب هيچي نخورده كمي بي حالم هست ضمنا ما شمال هم بوديم وكلي تو راه بوديم وتو حياط هم كلي بازي كرده وعلفهاي مختلف خورده به نظر شما چيكار كنم؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورتیکه از گیر نکردن تیغ ماهی در مسیر گوارش اطمینان دارید احتمال زیاد به خاطر همان علف ها هست و رفع میشود. در صورتیکه استفراغ ادامه داشت و اشتها و مزاج در حالت نرمال نبودند و یا سگ جحالت کسلی و بی حرکتی داشت به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 51. Armineh
  Armineh says:

  خسته نباشید
  من سگم فرنچ بولداگ هست و ۸ ماهشه ، یک بار بعد از دادن تشویقی و بازی کردن بالا آورد . امروز هم بعد از خوردن تشویقی و یک خرده نان لواش سریع بالا آورد ، استفراغ همراه با کمی کف زرد روشن و تکه خرده های تشویقی به همراه آن تکه نان بود . بعد از حدود ۱۰ دقیقه ۵ بار نفس عمیق میکشید ، طوری که در هنگام نفس کشیدن دنده هاش معلوم می‌شد و یک صدای خیلی بلند و عمیقی میداشن.واقعا ترس تمام وجودمو گرفته و نمیخوام باز تکرار بشه. آیا این نرماله ؟
  سپاس

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام برای نظر اولیه همین مقاله بسیار تکمیل است و با مطالعه آن و با اطلاعاتی که از سگتان دارید خودتان می‌توانید تا حدودی به نتیجه برسید. اما بله در خصوص علت استفراغ که بیماری های خیلی زیادی این علامت را دارند، همانطور که در بالا (در مقاله) ذکر شده است حتما باید با توجه به سابقه‌ای که از شرایط و تغذیه سگتان می‌دانید و با معاینه دامپزشک تشخیص صورت بگیرد.

   پاسخ
 52. Nushan
  Nushan says:

  با درود و احترام
  دخترم یک ساله و ده ماه هست و از جنس تریر می باشد
  دو روز هست که استفراغ میکنه و زرد رنگ می باشد و بی حوصله و بی حال یک گوشه هست و نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 53. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام روز بخیر من سگ پاروا گرفته و الان هیچی نمیخوره ولی دوسه روز دیگه که خوب شد چه کنسروی بهش بدم که حالش بد نشه🙏🙏🙏🙏

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام البته بهتر است در دوران ریکاوری از غذاهای خانگی استفاده نمایید. بهتر است این رژیم طبق نظر دامپزشک و با توجه به شدت ضعف و وضعیت گوارشی اش باشد. اما مرغ پخته و برنج سفید ساده از گرینه هایی است که میتوانید استفاده نمایید.

   پاسخ
 54. مهدیه
  مهدیه says:

  سلام چندروزه اول ک بالامیادورد آب بودچون هیچی هم نمیخوردوخیلی بیحال بودتقریبا3روزپیش الان بالانمیاره ولی حالت تهوع داره مثه اینکه میخادبالابیاره خیلی هم بیحال همش میره زیرمبل

  پاسخ
 55. Dani
  Dani says:

  سلام وقت بخیر.سگ من شیتزو 1سال و نیم هست یه دوساعتی میشه انگار عق میزنه ولی بالانمیاره باید چیکار کنم خیلی ترسیدم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام الان نگران نباشید . اگر استفراغ ممتد ادامه داشت حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. (در صورتیکه کف زرد یا کف سفید بالا آورد نیز با خواندن مقالات در همین سایت میتوانید علل و راهکار بیابید)

   پاسخ
 56. سولماز
  سولماز says:

  سلام سگه من سه روز پیش استخون زیاد خورد و دو روز پیش صبح شروع کرد به استفراغ و بیحال شد . یبوست داشت که دیروز یبوستش برطرف شد ولی امروز صبح بازم استفراغ داشت ولی استفراغش بی رنگ بود . یکم تب داره و بی حاله ، خیلی کم غذا میخوره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن است استخوان ها مسیر گوارش را بسته است یا آسیب زده است در صورت ادامه به دامپزشک مراجعه نمایید

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *