,

علت استفراغ سگ ها چیست؟

استفراغ سگ

گاهی اوقات سگ ها به دلایل نسبتا سودمندی استفراغ می‌کنند. مثلا برای خارج کردن چیزی که نباید می خوردند. اما گاهی هم استفراغ سگ نشانه یک وضعیت سلامت جدی است. از وارد شدن ضربه به سر و مسمومیت گرفته تا سرطان پانکراس و انسداد دستگاه گوارش.

سگ ها چه زمانی استفراغ می‌کنند؟ چه موقع باید نگران بود؟ و برای بهبود وضعیت سگی که استفراغ می‌کند چه کاری از دستتان بر می‌آید؟ در این مطلب به پاسخ این سوالات پرداخته‌ایم.

تشخیص استفراغ سگ

اول از همه؛ مهم است که بتوانید تفاوت بین ترش کردن و استفراغ را در سگ تشخیص بدهید. ترش کردن خیلی آرام اتفاق می‌افتد؛ غذای هضم نشده از مری بدون هیچ فشاری به شکم، بالا می‌آید. ترش کردن می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلالات مری باشد. باید استفراغ و ترش کردن از هم تمیز داده بشوند چراکه دلایل و درمان این دو باهم بسیار متفاوت است.

استفراغ در سگ معمولا با علائمی مانند سرازیر شدن آب دهان، لیس زدن لب ها و قورت دادن بیش از حد همراه است. بعضی سگ ها چمن می‌خورند تا از مری خود در هنگام استفراغ، محافظت کنند چراکه چمن در اطراف مواد تیز مانند تکه های استخوان را می‌پوشاند تا مری را نخراشد. استفراغ با انقباضات آشکار دیواره شکم همراه است.

چرا سگ‌ها استفراغ می‌کنند؟

استفراغ روش بدن برای حل مشکلات بالقوه و یک عمل حیاتی برای بدن سگ است. بیشتر صاحبان سگ ها این صحنه که سگ چیز نامناسبی را می‌خورد و بعد در عرض چند دقیقه استفراغ می‌کند را دیده‌اند. سایر دلایل نسبتا سودمند استفراغ سگ در بیماری حرکت و سندرم استفراغ صفراوی است. البته که استفراغ همیشه به دلایل سودمند نیست و یکی از علائم بیماری‌های خطرناک مانند موارد زیر نیر هست.

 • ورم معده و روده (التهاب دستگاه گوارش)
 • انسداد روده ناشی از مواد خارجی، تومور، جابه جایی و…
 • بیماری التهابی روده
 • انگل
 • قرارگیری در معرض سموم
 • برخی از انواع سرطان
 • بیماری کبد
 • بیماری کلیوی
 • عفونت(باکتریایی، ویروسی یا قارچی)
 • دیابت شیرین
 • بیماری آدیسون
 • بیماری پانکراس
 • اسهال و استفراغ خونی
 • زخم دستگاه گوارش
 • ضربه به سر
 • عوارض جانبی دارو
 • آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذا

در زمان استفراغ کردن سگ، چه باید کرد؟

در مواردی یک سگی که استفراغ کرده نیاز به درمان فوری دارد. اگر سگ شما هر یک از این علائم را داشت با دامپزشک تماس بگیرید:

 • استفراغ مکرر- سگی که مدام استفراغ می‌کند خیلی زود ضعیف و ناتوان می‌شود. مخصوصا برای توله ها و سگ های مسن و هر سگی که مشکلات سلامت دیگری داشته باشد.
 • استفراغ پرتابی(یا جهشی) به طور بالقوه نشانه‌ای از انسداد دستگاه گوارش است.
 • بی‌حالی و افسردگی- نشان از متاثر شدن تمام بدن سگ از بیماری است.
 • اسهال شدید- ترکیبی از اسهال و استفراغ شدید می‌تواند به سرعت بدن را بی آب کند.
 • کاهش ادرار کردن- کاهش تولید ادرار به علت کم آب شدن بدن رخ می‌دهد.
 • درد و/یا بزرگ شدن شکم- این علائم معمولا به دلایل جدی‌تر استفراغ اشاره می‌کند.
 • اگر سگ تلاش‌های پی در پی برای استفراغ انجام می‌دهد اما نمی‌تواند.- این یک نشانه شناخته شده از اتساع معده و پیچ‌خوردگی روده (GVD یا نفخ شکم)،که یک بیماری بالقوه کشنده است می‌باشد.
 • وجود خون در محتویات استفراغ شده- در صورت وجود خون قرمز یا ماده‌ی قهوه‌ای رنگی که شبیه به پودر قهوه می‌ماند.(خون تازه قرمز رنگ می‌ماند و خونی که تا حدودی در فرآیند هضم بوده مانند پودر قهوه است) برخی از علل خون‌ریزی های دستگاه گوارشی در سگ ها، باید فورا و به طور اورژانسی مورد درمان قرار بگیرند.
 • در صورتیکه محتویات استفراغ شده سبز روشن هستند.-برخی از سم موش‌ها به رنگ سبز روشن هستند. این نوع مسمومیت نیز می‌تواند جان سگ را بگیرد.

از طرفی اگر سگ شما فقط یک تا دوبار استفراغ کرده و اکنون خوب به نظر می‌رسد؛ این درمان‌های خانگی می‌توانند موثر واقع شوند.

تمام منابع غذایی و آب او را برای مدت 6 تا 8 ساعت از دسترس‌اش خارج کنید.

اگر سگ شما در طول اینمدت استفراغ نکرد به او کمی آب بدهید. در صورتیکه سگ توانست تحمل کند به تدریج مقدار آبی را که به او می‌دهید بیشتر کنید. اگر بعد از 12 ساعت از زمانی که مجاز به نوشیدن است گذشت و سگ استفراغ نکرد ، مقدار کمی گوشت مرغ (بدون استخوان و پوست) مخلوط با پلو سفید به او بدهید. اگر سگ توانست آن را تحمل کند و استفراغ نکند حجم غذا را افزایش دهید و این نوع غذا را ظرف یک یا دو روز با غذای اصلی خودش جایگزین کنید. به طوریکه ابتدا آن ها را مخلوط کرده و بعد به رژیم غذایی روال خودش باز گردانید.

تمام این کارها باید در حدود 3 روز انجام شود. اگر در هر مرحله‌ای سگ شروع به استفراغ کرد، حتما به دامپزشک مراجعه کرده تا علت استفراغ سگ را تشخیص دهد.

تشخیص علت استفراغ سگ

استفراغ مکرر، شدید وادامه دار باید به طور کامل بررسی و زمینه یابی شود. دامپزشک معمولا با طرح سوال هایی از تاریخچه وضعیت سلامت سگو شیوه‌ی زندگی او، یکسری آزمایش‌های پزشکی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است نیاز به ترکیبی از نتایج عکسبرداری (X-ray)، آزمایش کامل خون، آزمایش مدفوع، آزمایش ادرار و سونوگرافی،بیوپسی و دیگر آزمایش‌های تخصصی باشد. اگر می‌توانید با خود نمونه مدفوع و استفراغ سگ را به همراه داشته باشید چراکه ممکن است در فرآیند تشخیص کمک کند.

پیشگیری از استفراغ سگ‌ ها

بسیاری از علل استفراغ سگ‌ها غیر قابل پیشگیری هستند اما برای آن دسته که قابل پیشگیری هستند قوانین زیر را مشاهده کنید:

رژیم غذایی سگ خود را به طور ناگهانی تغییر ندهید. همیشه این کار را به صورت تدریجی انجام دهید. تغییر ناگهانی رژیم غذایی سگ علت رایج ناراحتی‌های روده در سگ‌هاست.

به سگ خود اسباب بازی‌هایی که می‌توانند قورت داده شوند یا به قطعات کوچک خرد شوند ندهید. چرا که منجر به آسیب به دستگاه گوارش یا انسداد آن می‌شود.

به سگ خود استخوان ندهید. این مورد نیز به طور رایج در رخ دادن استفراغ سگ نقش دارد. اگر حتما باید به سگ خود استخوان دهید، از استخوان های بزرگ نپخته مانند استخوان ران یا پاچه استفاده کنید. چراکه کمتر احتمال دارد که به قطعه‌های تیز شکسته شوند.

از دادن پسمانده غذای خودتان اجتنبا کنید. بعضی از غذاهای انسانی (به عنوان مثال، انگور، کشمش، شکلات، زایلیتول، پیاز، سیر، تره، آجیل ماکادمیا (فندق استرالیایی) و مواردی که چربی بالایی دارند برای سگ‌ها خطرناک هستند.

در این میان سگ‌هایی با معده حساس نیز هستند که حتی با غذاهای بدون خطر و مناسب دچار استفراغ می‌شوند.

اجازه ندهید سگ در میان زباله دنبال خوراک بگردد. یکی از مواردی که منجر به ورم روده و معده می‌شود همین موضوع است. تغذیه از میان زباله‌ها خطر بلعیده شدن اجسام خارجی و مسمومیت را افزایش می‌دهد.

مراقب سگ های بسیار کنجکاو زمانیکه خارج از خانه هستید، باشید.می توانید برای جلوگیری از خطر خوردن مواد غیر خوراکی از پوزه بندهای سبدی استفاده کنید.

توضیحات:

بیماری حرکت:

(Motion sickness) یا بیماری سفر یک عارضه در حین مسافرت‌ به‌ ویژه‌ سفر با هواپیما، قایق‌ یا اتومبیل‌؛  تاب‌ سواری در پارک‌ها و… است. این حرکات‌ نامنظم‌ سبب‌ تغییراتی‌ در مایع‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ و سیستم تعادلی می‌شود که‌ پیام‌هایی‌ به‌ مرکز استفراغ‌ در مغز می‌فرستد.سرگیجه، تهوع و استفراغ و خستگی از نشانه‌های این بیماری حرکتی محسوب می‌شود.

36 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این آب، اسید معده یا شیرۀ معده است که یک کمک طبیعی و ضروری برای سیستم گوارش است. دلیل آن می‌تواند مسئلۀ ساده‌ای همچون خوردن قط‌عه‌ای غذای تحریک کننده که در مسیر گوارش قرار گرفته باشد یا در اثر فعالیت شدید سگ به وجود بیاید که با آرام گرفتنش ممکن است حالت تهوع او بهبود یابد. در بعضی موارد این بالا آوردن می‌تواند نشانۀ شرایط جدی‌تری مانند وجود تومورها، اختلال عملکرد کبد، یا اختلال عملکرد تیروئید(پرکاری یا کم کاری) باشد. در این شرایط باید فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 1. رضا
  رضا says:

  سگ من ۳ روزه اب زرد رنگ همراه با کف استفراغ میکنه.این حالت صبح ناشتا هستش.ادرار و مدفوعش کاملا طبیعی هست .حالش هم بعد از استفراغ کمی بی حال میشه ولی بعد از یک ساعت دوباره حالت اولیه بر میگرده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در اغلب موارد کف زرد رنگ نشان از خالی بودن نسبی معده از غذا دارد. این رنگ زرد از وجود صفرا (یک مایع گوارشی که در کبد تولید می‌شود، در کیسۀ صفرا ذخیره می‌شود و به دوازدهه، ابتدای رودۀ باریک، ریخته می‌شود) نشات می‌گیرد. سگ می‌تواند به دلیل ساده‌ای همچون خالی بودن معده و تحریک معده توسط صفرا کف زرد استفراغ کند. اگر به جز این مورد سگ شما سالم است – غذا خوردن و دفع او طبیعی است – کاهش زمان‌های بین وعده‌های غذایی می‌تواند کمک کند. اما این بدان معنا نیست که سگ باید بیشتر غذا بخورد ، بلکه همان میزان همیشگی غذا را در تقسیم کنید و در تعداد وعدۀ بیشتر با حجم کمتر به او بدهید. متاسفانه وضعیت‌های پزشکی مختلفی منجر به استفراغ سگ با معدۀ خالی می‌شود، لذا توصیه می‌شود در صورت مشاهدۀ سگ در چنین وضعیتی حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید. در صورتیکه همراه با کف زرد رنگ چیزهای دیگری نیز وجود دارد خوب است که نمونه‌ای در هنگام مراجعه به دامپزشک همراه خود داشته باشید.

   پاسخ
 2. مسعود
  مسعود says:

  دست سما درد نکنه خیلی جامع بود ،بنده یک سگ از نژاد تریر دارم و الان مدتیه که گاهاّ در طول روز یکبار و بعضی وقتها هم دوسه روزی یکبار استفراغی بصورت کف از دهانش خارج میشه ونسبت به قبل کم تحرکتر شده ، باید به دامپزشک مراجعه کنیم ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ممنون از همراهی شما. بله احتمال بیماری وجود دارد و بهتر است فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. نازنين
  نازنين says:

  خسته نباشيد . ديشب و امشب سگم استفراغ كرده و فقط هم غذايي ك ٢ساعت پيش خورده بالا اورده . يعنى در طول روز اب و غذايي ك خورد رو بالا نياورد . ايا استفراغ امشب و ديشبش نشونه بيمارى هست يا بعلت پرخورى ميتونه باشه؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام استفراغ یکی از طبیعی‌ترین واکنش‌های بدن است و دلایل متعدد می‌تواند داشته باشد از ورم معده، وجود جسم خارجی در سیستم گوارش (مانند یک تکه غذا یا استخوان نجویده)، خوردن سریع غذا و فعالیت بعد از خوردن غذا گرفته تا مشکلات جسمانی جدی. در صورت ادامۀ این وضعیت یا در صورتیکه سگ بی‌حال است، استفراغ آبکی است، تغییرات در اشتها و فعالیت دارد، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
   • نازنين
    نازنين says:

    سلام مجدد من همون روز ك گفتم سگم استفراغ كرد بردمش دكتر گفتن مسموميت هست و بهش اب مرغ و دوغ بدم ب عنوان غذا … من ديروز همينكارو كردم و اصلا استفراغ نكرد مدفوعش هم از حالت اسهال بهتر شده بود ولي امروز ك همراه اب مرغ بهش كمى گوشت هم دادم باز دوباره نيم ساعت پيش استفراغ كرد خيلي نگرانشم ممنون ميشم بگيد چيكار كنم

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     از آنجاییکه پزشک محترم تشخیص داشته اند، هرگونه نظر از طرف ما دخالت است و ممکن است به نفع کوچولومان نباشد و نیاز به اطلاعات بالینی دارد. با توجه به تشخیص دامپزشک و تکرار شواهد بالینی لطفا باز هم به دامپزشک مراجعه کنید و این امر را به تعویق نیاندازید.

     پاسخ
     • ژاله
      ژاله says:

      با سلامو خسته نباشید ،ممنون از اینهمه مطالبه مفیدوکمکها و راهنمایی هایه بی دریغتون،،واقعا از شما ممنونم

      پاسخ
 4. Solmaz
  Solmaz says:

  سلام خوبید سگ من تریر دوروزه کف بالامیاره اسهالش خیلی سیاه غذانمیخوره ابم خیلی کم میخوره دوروز تو هوای توسایه بوده ولی هوا گرم بوده .هر ده دقیقه یکبار استغفراغ میکنه بی حال میشه گهگداری که من ازش دورمیشم پارس میکنه وهمش بیحاله چیکارکنم کمکم کنید خودمم دارم ازدست میرم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا فورا به دامپزشک مراجعه نمایید تا آزمایش‌های لازم جهت تشخیص صورت گیرد.

   پاسخ
 5. مهرداد
  مهرداد says:

  سلام
  ممنون از مباحث آموزندتون
  من یه تریر تقریبا ۱۱ساله دارم که حدود سه تا چهار روز پیش یکم جگر گوسفند پخته شده بهش دادن
  که فرداش تهوع کرد و بعد از اون هم مدفوعش شل شد روز بعد بهش اصلا غذا ندادم فقط آب دادم اما حتی آب رو هم گاهی بلافاصله تهوع میکرد فرداش دکتر بهش سرم و داروی رانیتیدین و ب کمپلس تزریق کرد اما بعد از سه چهار ساعت بازم تهوع و شل بودن مدفوع ادامه داشت تا حتی مدفوعش سیاه رنگ شده
  به کلینیک بردمش و سرم و داروهای فوق و تکمیلی بهش تزریق کردن اما هنوز تهوع داره گفتن این روند تجویز باید ادامه داشت باشه چکار کنم
  الان حتی تهوع هم که میخاد بکنه تلو تلو میخوره و اگه کسی نباشه ممکنه با سر بیفته کما اینکه در کلینیک این اتفاق افتاد الان آب زرد هم تهوع میکنه من رو کمک کنید آیا واقعا اصلا نباید بهش آب بدم ؟ چون من گاهی که میبینم تهوع زیاد میکنه اندازه یک قاشق غذاخوری تا دوتا بهش آب میدم
  آیا پیشنهادی در این رابطه برای من ندارید که به بهبود س یعترش کمک کنه الان چهار روزه درسته تحت نظر دکتره ولی قطعا پیشنهادات شما برای دکترش هم ممکنه مثمرثمر باشه
  کمکم کنید از دستم نره
  خواهش میکنم
  ممنون و سپاس

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با توجه به اینکه نتایج آزمایش و روند درمانی و دارویی دقیق را در دست نداریم بهتر است درمان دامپزشک خود را ادامه داده یا جهت اطمینان با دامپزشک دیگری نیز با در دست داشتن جواب آزمایشات و نام دقیق داروهای تزریق شده مشورت نمایید.

   پاسخ
 6. Mona
  Mona says:

  سلام ، سگ من استفراغ داره همراه با کف، بی حال هم شده آب هم نمی خوره ، ممنون میشم اگه کمکم کنید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام از آنجا که استفراغ در بیماری‌های گوناگون و گاهی مرگبار رخ می‌دهد، در چنین شرایطی جهت معاینه و تشخیص دقیق علت، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. Saeed
  Saeed says:

  سلام من توله سگم از نژاده هاسکیه. الان 3 روزه سگم هر چی میخوره تقریبا 3 یا 4 ساعت بعد بالا میاره. داخل استفراغشم فقط اون چیزایی هس که خورده . بهش دو روز پیش گردن مرغ دادم البته خودم استخواناشو جدا میکردم خودشم یه چنتاییشو با استخوون میجویید احتمال داره واس این استخوونا باشه یا بیماریه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا جهت معاینه و انجام آزمایشات برای تشخیص دقیق علت بیماری به دامپزشک مراجعه نمایید. استفراغ به دلایل زیادی اتفاق میافتد که گاهی میتواند نشانۀ بیماری مهلکی باشد.

   پاسخ
 8. نواب
  نواب says:

  سلام وقتتون بخیر،من توله تقریبا ۴۰ روزه تریر دارم،بالا اوردن شیر عادیه یا نیاز به معاینه داره؟چند بار شیر خورد و بعدش بازی گوشی کرد،یهو هر چی خورد پس زد،از هفته قبل تا حالا ۳ بار شیر بالا اورد،امروز صبح بهش شیر دادم همشو بالا اورد بعد واسه این که گشنش نباشه دوباره بهش دادم ولی بازم بالا اورد،چی کار باید بکنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   به طور کلی علل استفراغ را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:
   1- چیزهایی که در مسیر دستگاه گوارش هستند و به طور مستقیم باعث تحریک، انسداد یا آسیب به آن می‌شوند.
   2- هرچیزی که در بدن اتفاق بیفتد و بخش CTZ پیاز مغز را تحریک کند و استفراغ را آغاز نماید. این بخش می‌تواند توسط سم‌ها ، داروها و سموم بدن تحریک شود.
   3- چیزهایی که بر سیستم سنسوری تاثیر بگذارد.(سیستمی که به حس تعادل و جهت گیری فضایی و هماهنگ‌سازی حرکت با تعادل کمک می‌کند). مانند بیماری حرکت توسط دریا یا ماشین، سرگیجه و…)

   از آنجا که توله سگ‌ها دوست دارند دنیا را با دهانشان کشف کنند ممکن است در این بین چیزی بخورند که باعث آزار سیستم گوارش یا مسمومیت آن‌ها شده باشد.
   توجه داشته باشید در صورتیکه سگ یکبار استفراغ کند و مابقی مسائل او طبیعی باشد (مانند اشتها، مدفوع، سرحالی، بازی کردن و..) جای نگرانی نیست. تنها یک تا چند روز او را تحت نظر داشته بشاید و تا وعدۀ بعدی کمی فاصله بیندازید و وعدۀ بعد را غذایی ملایم و سبک مثل برنج پخته قرار دهید. اما اگر در او اثری از بی‌اشتهایی، اسهال، خستگی و کم تحرکی مشاهده کردید فورا با دامپزشک تماس بگیرید.
   استفراغ و اسهال( بخصوص اگر خونی باشد) می‌تواند نشانۀ بیماری مرگبار پاروو باشد و باید خیلی فوری به دامپزشک مراجعه نمود. به دِهیدارته شدن یا کمبود آب بدن توله توجه کنید؛ بدن توله سگ ها بسیار زودتر کم آب میشود.
   توجه داشته باشید شیری که استفاده می‌کنید شیر بدون لاکتوز باشد. لاکتوز قند طبیعی شیر است که دستگاه گوارشی حیوان نمیتواند آن را هضم کند.
   بعضی از توله ها و سگ ها نسبت به شیر حساسیت دارند در صورتیکه مواردی همچون استفراغ و بی حالی دیدید شیر را از وعده هایش حذف کنید.

   به طور کلی توصیه می‌کنیم با مشاهدۀ استفراغ سگ با دامپزشک خود تماس بگیرید و در صورت نیاز فورا مراجعه نمایید.

   پاسخ
 9. ابوذر
  ابوذر says:

  با سلام من یه سگ نژاد میکس شپرد دارم که بعضی وقتا حدکد هفته ای یکبار یه مایع زرد رنگ با کف بالا میاره البته بعدش حالش خوبه . غذاشو میخوره و بازیگوش هم هست . میخواستم بببنم این چیز نگران کننده ای هست یا نه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بالا آوردن کف زرد رنگ به علت خالی بودن معده و اذیت شدن معده از صقرا است. در صورتیکه سگ از لحاظ های دیگر سالم است و تغییری در اشتها و دفع او مشاهده نمیکنید با تقسیم وعده‌های غذاییش به وعده های بیشتر یعنی کوتاه کردن فاصله میان وعده‌ها و کمتر کردن میزان غذا در هر وعده این مسئله را حل نمایید.

   پاسخ
 10. ashkan
  ashkan says:

  سلام من سگمو از مازندران ب بوهشر اوردم ولی بعد مسافرت هیچی نمیخوره و همش بالا میاره و ما تو یکی از شهرستان های استان بوشهر زندگی میکنیم و دسترسی ب دامپزشک نداریم لطفا کمک کنید باید چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   دلایل این موضوع در سگ ها بسیار متنوع است. متاسفانه باید حتما به دامپزشک مراجعه شود.
   اما در این تغییر آیا به تغییرات غذایی سگ دقت کردید؟ تفاوتی داشته است؟

   پاسخ
 11. شیوا
  شیوا says:

  با سلام
  سگ من سه ماه سنشه و الان دو روزه که انتی بیوتیک ازیترومایسن و کوموکسی کلاو مصرف میکنه اشتهاش کم شده و غذا کم میخوره و امروز دوبار استفراغ کرده و هر غذایی خورد بالا اورد میتونه این مشکل از عوارض داروهاش باشه تست پاروا هم داد امروز منفی بود

  پاسخ
 12. saghar
  saghar says:

  سلام وقت بخير دو شب پيش دوتا به همراه دوتا توله سگهام به كارگاه زغال زني رفتيم شب رو مونديم و فردا صبح برگشتيم عصري هردوتاشون تهوع كردن و الان دو روزه هيچ نميخورن حتي آب بي حال و كسل شدن به نظرتون مسموم يا دليل ديگه داره لطفا كمكم كنيد مرسي

  پاسخ
 13. ....
  .... says:

  سلام من یه توله سگ نژاد تریر دارم دوشب پیش بهش گردن مرغ دادم از دیروز صب هرچی میخوره به فاصله ده دقیقه بعد بالا میاره همون غذایی ک خورده دیروز یکم بیحال بود اما امروز سرحاله ولی تا غذا میخوره حتی ماست برمیگردونه باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن است غضروف‌های گردن مرغ موجب اذیت مسیر گوارش شده باشد. در صورت ادامۀ وضعیت به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 14. نرگس
  نرگس says:

  سلام،سگم از صبح چند بار حالت استفراغ داشت ولی فقط عوق زد و چیزی نبود و از صبح چیزی نمیخوره؟دلیلش چی میتونه باشه؟از 2،3روز پیش هم چشماش قی داشتند ممکنه بیماری گرفته باشه؟ممکنه مسموم شده باشه از غذا؟خواهش میکنم کمکم کنین خیلی نگرانم..چی باید بهش بدم تا خوب بشه تا در دراولین جاییکه پیدا کردم ببرمش دامپزشکی…

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام حالت تهوع و استفراغ دلایل بسیار زیادی دارند که برای تشخیص دقیق و درمان نیاز به مراجعه‌ی حضوری و بعضا انجام ازمایش دارد. لطفا در اولین فرصت به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *