,

علت سر و صدای زیاد گربه

سر و صدای زیاد گربه‌

سر و صدای زیاد گربه‌

حتما برای شما هم جالب است که علت سر و صدای زیاد گربه‎‌تان را بدانید. علت سر و صدای زیاد گربه‌ در تولگی و بزرگسالی‌اش فرق می‌کند. بچه گربه‌ها وقتی می‌خواهند به مادرشان بگویند که سردشان است، یا گرسنه‌اند و یا ترسیده‌اند میومیو می‌کنند. گربه‌های بزرگسال فقط برای ارتباط با انسان‌ها میومیو می‌کنند و برای ارتباط با گربه‌های دیگر از صداهای دیگری، مثل خُرخُر، فِس‌فِس یا مرنو کردن، استفاده می‌کنند.

میومیو کردن گربه‌های بزرگسال در نژادهای مختلف فرق می‌کند. به نظر می‌رسد بعضی گربه‌ها دوست دارند صدای خودشان را بشنوند و بعضی دیگر می‌خواهند فقط با صاحبشان حرف بزنند. اگر گربۀ شما بیش از حد میومیو می‌کند، سعی کنید علتش را کشف کنید. میومیو کردن بیش از حد گربه‌ها علل مختلفی دارد، که در اینجا به بیان چند تای آن می‌پردازیم.

بیماری

گربۀ خود را به‌طور کامل معاینه کنید. بیماری ممکن است باعث درد، گرسنگی و تشنگی گربۀ شما شود. تیروئید پرکار یا بیماری‌های کلیه نیز در گربه‌های مسن از علل رایج میومیوکردن زیاد آن‌هاست.

جلب توجه کردن

برعکس باور عمومی غلطی که وجود دارد، گربه‌ها دوست ندارند تنها باشند. بسیاری از مواقع گربه‌ها میومیو می‌کنند که توجه شما را جلب کنند تا با آن‌ها بازی کنید یا نوازششان کنید یا حتی با آن‌ها حرف بزنید.

وقتی گربه‌تان برای جلب توجه میومیو می‌کند، به او توجه نکنید. وقتی ساکت شد او را نوازش کنید یا با او بازی کنید. اگر دوباره شروع کرد به میومیو کردن، او را نادیده بگیرید یا محل را ترک کنید و دوباره وقتی ساکت شد به او توجه کنید. با این کار گربه‌تان می‌فهمد که نمی‌تواند با میومیو کردن به هدفش برسد و شما دوست دارید او ساکت باشد.

به‌طور کلی به گربه‌تان بی‌توجه نباشد. مدتی از روز را با او سپری کنید. با او بازی کنید، موهایش را شانه کنید و او را نوازش کنید. گربه‌ها وقتی خسته‌اند، آرام‌تر و ساکت‌ترند.

گرسنگی

بله سر و صدای زیاد گربه‌ می‌تواند به خاطر گرسنگی باشد. بعضی گربه‌ها، وقتی زمان غذایشان نزدیک می‌شود، میومیو می‌کنند. بعضی از آن‌ها دوست دارند هر بار که به آشپزخانه می‌روند لقمه‌ای غذا نصیبشان شود و برای همین میومیو می‌کنند. اگر گربۀ شما از این دسته است، صبر کنید تا ساکت شود و بعد غذای او را بدهید. بدین ترتب او یاد می‎‌گیرد که تا وقتی ساکت نشده است از غذا خبری نیست.

خوشامدگویی

بعضی گربه‌ها وقتی بعد از مدتی صاحبشان را می‌بینند میومیو می‌کنند، چه صاحبشان سر کار بوده باشد، چه مدتی در اتاقی دیگر از خانه. تغییر این عادت دشوار است، اما خوشحال باشید که گربه‌تان شما را دوست دارد و هر بار شما را می‌بیند به شما خوشامد می‌گوید.

احساس تنهایی

اگر گربۀ شما، در روز، ساعات زیادی را تنهاست، برای سرگرم کردن او چاره‌ای بیاندیشید. شاید کسی را بشناسید که در نبود شما به گربه‌تان سر بزند و با او بازی کند. همچنین می‌توانید ظرف غذایی برای پرنده‌ها پشت پنجره بگذارید تا گربه‌تان از تماشای آن‌ها لذت ببرد. می‌توانید برایش درخت گربه بخرید یا در اسباب‌بازی‌هایش تنوع ایجاد کنید.

اضطراب

گربه‌هایی که اضطراب دارند بیشتر سروصدا می‌کنند. سعی کنید علت اضطراب او را دریابید تا بتوانید آن را از بین ببرید. تولد یک نوزاد در خانه، آمدن یک حیوان خانگی جدید، از دست دادن یکی از اعضای خانواده می‌تواند باعث شود که گربه‌تان بیش از قبل میومیو کند. در چنین شرایطی زمان بیشتری را با گربه‌تان بگذرانید و به او بیش از پیش توجه کنید تا کم‌کم بتواند با شرایط جدید کنار بیاید.

جفت‌گیری

گربه‌ای که عقیم نشده باشد، زمانی که برای جفت‌گیری آماده است مِرنو (میومیویی با اصوات کشیده) سرمی‌دهد تا به جفتش اعلام کند که آمادۀ زندگی با اوست. عقیم کردن گربه راهی‌ست که به شما کمک می‌کند این صدا را نشنوید.

پیری

سر و صدای زیاد گربه‌ گاهی به خاطر افزایش سن آن‌هاست. گربه‌ها هم با بالا رفتن سنشان ممکن است دچار اختلالات ذهنی و نقص در قوۀ ادراک شوند. آن‌ها آشفته و سردرگم می‌شوند و بی هیچ علتی، میومیوی سوزناک سر می‌دهند. وجود یک چراغ‌خواب در شب می‌تواند به آرام کردن آن‌ها کمک کند، اما در بسیاری مواقع این گربه‌های پیر به درمان دارویی، تحت نظر دامپزشک، احتیاج دارند.

26 پاسخ
 1. سهرآبــــ
  سهرآبــــ says:

  سلام، عقیم کردن مخصوص گربه‌های نر است یا ماده؟ و سروصدای زیاد گربه‌ها ک حالت فریاد یا ناله دارد برای پیدا کردن جفت خود مختص ب ماده‌ هست یا نر؟ یا هر دوشون؟
  ممنون میشم جواب دهید. سهراب از ورامین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام هم عقیم کردن و هم سر و صدا مختص به هر دوی آنهاست. البته گربه نر عقیم نشده با حس کردن حضور ماده شروع به سر و صدا میکند.

   پاسخ
   • ناصر
    ناصر says:

    بهتر نیست اون بیچاره را ولش کنی و راحت زندگیشو کنی تا اینکه پیش خودت نگه داری و عقیمش کنی
    این اصل حیوان آزاری هست

    پاسخ
 2. Sogand
  Sogand says:

  سلام گربه یه من سه سالسه که توی شهریور میره تو چهار سال البته تازه دوماهه که پیشمون اومده ولی تازگیا نصف شبا شروع میکنه به صدا دادن بعد میخواستم بدون گربه یه ماده تا چند سالگی قابلیت بارداری دارند؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام علت سر و صدای شبانه او میتواند به علت تغییراتی باشد که در محیط زندگیش و افرادی که عادت به آن ها داشته است رخ داده باشد. گربه احساس تنهایی و گاهی اضطراب می کند در نتیجه شب ها صدا می دهد. همچنین گرسنگی و تشنگی، سر رفتن حوصله نیز می تواند از دلایل سر و صدای شبانه گربه ها باشد. اما در خصوص مورد شما اگر طرف آبش همیشه هست و تغذیه متناسب است احتمال زیاد همان اضطراب تغییر محیط و افراد است. (سر و صدای شبانه ممکن است به علت بیماری نیز باشد که البته در خصوص مورد شما بعید است)

   پاسخ
 3. احمد
  احمد says:

  سلام شب گذشت يك پشك سياه پشت پنجره داد ميزد بلاخرهپنجره باز كردم اومد داخل و امشب هم همينطور خواستم بيرونش كنم دوبار داد ميزد كه داخل ميام فعلا پاين پام خوابيدي و در خواب ميترسه تكون ميخوره دليلش چيست ؟نصف شب يك پشك غريبه سياه پشت پنجره خانه بياد و بخواهد با شما زنده گي كنه

  پاسخ
 4. امیر صفری
  امیر صفری says:

  سلام من یک گربه دارم که حدود سه روزه خیلی بیتاب فقط سر و صدا میکنه و ناله و خودش رو به زمین میمالونه خواستم دلیلش رو بدنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیلی اطلاعاتی که داده‌اید برای همچین ارزیابی کم هست. با استفاده از همین مقاله و با توجه به سایر شرایطی که از گربه تان میدانید میتوانید مشکل او را پیدا کنید.

   پاسخ
 5. پیمان
  پیمان says:

  سلام من یه گربه دارم اتاقش بامن جداست وقتی پیشش نباشم یکسره میو میو میکنه موقعی که میرم پیشش اروم میشه .راه حلی سوراخ دارید .من نمیتونم یکسره پیشش باشم.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بعضی گربه ها نمیتوانند در بسته و ماندن در یک اتاق به تنهایی را تحمل کنند. اگر امکانش را دارید اجازه دهید به خانه دسترسی داشته باشد. در غیر این صورت از مناسب بودن غذا،آب، محل دستشویی مقدار کافی اسباب بازی و پنجره با نور مناسب اطمینان حاصل کنید. اگرچه همه این ها برای 7 تا 8 ساعت ماندن در روز خوب است و در نهایت نباید او را تنها در یک اتاق بگذارید.

   پاسخ
  • مینا
   مینا says:

   سلام
   گربه من 5 ماه پیش عقیم شده دوباره همون صدا های زمانی که عقیم نبود رو در میاره می شه بگید این به چه علته ؟

   پاسخ
 6. ویولت
  ویولت says:

  گربه من تقریبا سه سالس.چند وقت پیش توجهش به اینه جلب شد. از اون موقع همش میو های کشیده و دردناک داره که انگار چیزی میخواد عقیمم نشده..شبا همش صدا میکنه و در طول روز وقتی یک ثانیه از کنارش میریم صدا میکنه
  چیکارش باید کرد??!

  پاسخ
 7. z____ra
  z____ra says:

  سلام اطراف خونه ما یه گربه خیابونی هست که من بهش غذا میدم ولی تازگیا حالتش عوض شده و هر چند وقت یبار با صدای بلند پشت سر هم میو میو میکنه حتی وقتی یه جای دیگست میتونم صداشو بشنوم . دلیلش چیه مریضه ؟

  پاسخ
 8. ثمین
  ثمین says:

  سلام مدتی است ک گربه ولگردی مهمان خونمون شده و بسیار اهلیه مدام میاد بغلم. فقط ب خوردن گوشت رغبت داره و از شیر و‌ماست و‌نان خوشش نمیاد حتی اگر گرسنه باشه. همیشه هم از پس گوشت هاش برنمیایم. چیکارکنیم ب شیر علاقع داشته باشع؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام شیر که اصلا برای گربه ها خوب نیست گربه ها توانایی هضم لاکتوز موجود در شیر را ندارند و موجب اسهال و مشکلات گوارشی در آن ها میشود. سعی کنید سیب زمینی و تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و مقداری آب گوشت مرغ یا گوشت را روی آن بریزید. البته ماست برای آن ها خوب است. تهیه غذای خشک نیز گزینه خوبی است.

   پاسخ
 9. ثمین
  ثمین says:

  دوم اینکه مواقع عادی تنفسش ارام و بی صداس . ولی وقتی میاد بفلم یا نازش میکنم صدای تنفسش خر خر داره . علتش چیه؟

  پاسخ
 10. Zhrw
  Zhrw says:

  سلام
  من یه بچه گربه پرشین دارم که 53روزشه و تقریبا 9روزه گرفتمش تا دیروز پریروز خیلی پر انرژی بازی میکرد و 2روزه اصلا حوصله بازی نداره و همش میخوابه و اینکه من گربه رو تو اتاق خودم نگه میدارم ولی برا اینکه شبا 2به بعد بیدار میشه و میپره رو تختم و بد خابم میکنه میزارمش تو باکسش و شبا با سروصدا وادارم میکنه بیارمش بیرون و یکم بازی کنم تا اروم شه
  نمیدونم چیکار کنم هم شبا بخوابه هم اینکه چرا انقد بیحال شده و همش میخابه و زیاد میو میو میکنه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید.
   برای تنظیم خواب گربه
   باید مطمئن شوید جایش نرم و گرم باشد و به او احساس امنیت و آرامش بدهد.
   اصلا داخل باکس نگذارید و سعی کنید همیشه دسترسی به آب و غذایش داشته باشد.
   تخت خوابش به گونه ای باشد که لبه هایش بلندتر باشد و اسباب بازی هایش در نزذیکش قرار داشته باشند.
   اگر کوچک است با وسیله ای مانع آمدنش به روی تختتان شوید. خود گربه ها نیز داشتن یک فضای شخصی برای خودشان را ترجیح میدهند.
   با بازی شبانه با او به او در واقع آموزش میدهید راه بازی کردنش با شما میو کردن شبانه است.
   آخرین وعده غذایی را دیر وقت به او بدهید چون بچه گربه ها بعد از آ« برای هضم غذایشان به خواب میروند.
   اگر آب و غذایش هست و مطمئن هستید درد یا مشکلی ندارد سر و صدای شبانه او را مدتی نادیده بگیرید تا یاد بگیرد با صدا دادن نمیتواند توجه شما را در شب بدست بیاورد

   پاسخ
 11. Majid
  Majid says:

  سلام وقتتون بخیر گربه من در روز چند بار میاد روی پتو صدای خرخر درمیاره پتورو میخوره و پنجه هاشو میکشه به پتو . این حالتش برای چیه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آیا اسکرچر در خانه دارید؟
   این رفتار معمولا 5 علت میتواند داشته باشد :
   1. بچه گربه ای که زود از مادرش جدا شده باشد این کار را با پتو انجام میدهد.
   2. برخی از گربه ها بدون دلیل خاصی تمایل بیشتری به مکیدن پتو دارند.
   3. این کار به نوعی به آن ها آرامش میدهد.
   4. در صورتیکه چیزی موجب استرسشان در خانه باشد برای تحمل آن این رفتار را بروز میدهند.
   برای حل آن:
   ابتدا ریشه مشکل را پیدا کنید و اگر پیزی موجب استرس او میشود آن را از بین ببرید. با او بازی هایی کنید که به او اعتماد به نفس بدهد مثل بازی هایی که در آن چیزی را شکار کند. برای او محدودیت و مرز بگذارید. در نهایت از دامپزشکش مشورت بگیرید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *