, ,

علت مدفوع خوردن خوکچه هندی چیست؟

مدفوع خوردن خوکچه هندی

آیا تا به حالا برایتان پیش آمده که ببینید خوکچه هندیتان سرش را میان پاهای عقبیش می‌برد و بعد در حالی که چیزی می‌جود سرش را بالا بیاورد؟ اگر بله شما شاهد مدفوع خوردن خوکچه هندی خود بوده‌اید!

این کار به مدفوع خواری نیز شناخته می‌شود. اگر خوکچۀ خود را در این حال دیدید او را متوقف نکنید. اگرچه انسان‌ها ممکن است این کار را چندش آور و عجیب بدانند اما مدفوع خوردن خوکچه هندی ها یک بخش ضروری از فرآیند گوارش آن‌هاست و برای یک خوکچه هندی کاملا طبیعی است که این کار را انجام دهد. در واقع در خوکچه هندی‌ها دو نوع مدفوع وجود دارد.

صاحبان خوکچه هندی ها معمولا با نوع جامد و تیرۀ آن که در اطراف قفس پخش شده‌اند آشنا هستند. در مقابل، سیکا (caecal) یا سیکاتروپز(cecotropes) نرم و اسفنجی‌اند و به هم می‌چسبند. سیکا‌ها به طور قابل توجهی رنگ روشن‌تری دارند و ته رنگ مایل به سبز یا زرد در آن‌ها دیده می‌شود. این‌ نوع مدفوع را به ندرت می‌بینید چراکه اغلب، خوکچه هندی‌ها روزانه 150 تا 200 بار آن‌ها را هنگام خروج، مستقیم از مقعدشان می‌خورند.

از آن‌جا که مواد اولیه در بار اول فرآیند گوارش به طور کامل شکسته نمی‌شوند، خوکچه هندی‌ها با خوردن سیکا‌ها سعی می‌کنند بیشترین مقدار ویتامین و مواد مغذی را از رژیم غذایی‌شان را دریافت کنند( درست مانند گاوها که نشخوار خود را می‌جوند)

سیکا دارای ویتامین‌های ضروری از جمله ویتامین کا و ویتامین ب کمپلکس است. پروتئین سیکا دو برابر و فیبر آن نصف مدفوع سفت است، در نتیجه مواد مغذی آسانتر جذب می‌شوند. به این نوع فرآیند گوارش، تخمیر هایندگات (Hindgut fermentation) و یا شبه نشخوار (pseudorumination) نیز گفته می‌شود. همچنین سیکا دارای باکتری‌های “مفید” نیز هست. این باکتری‌ها به حفظ میکروارگانیسم‌های موجود در روده‌ی یک خوکچۀ بیمار که در حال مصر آنتی بیوتیک است، کمک می‌کند. در حقیقت خوردن این نوع مدفوع یکی از بهترین راه‌های برگرداندن باکتر‌های مفید به سیستم گوارش خوکچۀ بیمار است. مشکل اینجاست که ممکن است در یک بیماری آنتی بیوتیک برای خوکچۀ بیمار شما ضروری باشد اما آنتی بیوتیک هم باکتری‌های مضر را از بین می‌برد و هم باکتری‌های مفید را.

به طور خلاصه خوردن مدفوع برای سلامتی خوکچه هندی شما ضروری است. حالا دیگر دفعۀ بعد که او را گلوله شده یافتید تعجب نمی‌کنید و می‌دانید چه چیزی در حال رخ دادن است.

4 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه says:

  خوکچه ی من ماده هست.دیروز دقیقا ی هفته شد ک دندوناشو جراحی کردم.از دیروز میبینم مدفوع های دفع شده ی خودشو خواهرشو میخوره.نگرانم.علتش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 2. مهرداد
  مهرداد says:

  سلام من به تازگی از خوکچه هندی نگه‌داری میکنم.علت اینکه وقتی آزاده یا وقتی نوازش میکنم از خودش یه صدایی در میاره .البته مطمئن هستم درد نداره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر منظورتان صدای خر خرمانند عمیق است و اگر حالت بدنی آرام و ریلکس دارد در حال لذت بردن است. اما اگر صدای بلندتری دارد مخصوصا در انتهای هر صدا نشان از ناراحت بودن او از موقعیت دارد و اگر بی حرکت مانده و صدا کوتاه کوتاه است احتمالا ترسیده است. ضمن اینکه خوکچه چون حیوان طعمه هست اضطراب زیادی در هنگام رفتن به محیط جدید و بلند شدن حس میکند. لذا در صورتیکه تازه به پیش شما امده ابتدا سعی کنید چند هفته با دادن خوراکی و نوازش هنگامیکه روی زمین هستند با آن ها ارتباط برقرار کنید. هرگز خوکچه را یک دفعه از روی زمین بلند نکنید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *