, , ,

علت چمن خوردن سگ چیست؟

چمن خوردن سگ

احتمالا چمن خوردن سگ صحنه‌ای آشنا برای شماست. سگ‌ها عاشق جویدن هستند و برای بعضی از آن‌ها جویدن بخشی از زندگی روزانه‌شان است. خوشبختانه، بسیاری از کارشناسان معتقدند که چمن خوردن سگ خطرناک نیست و لازم نیست نگران این موضوع باشید، اما چرا علت چمن خوردن سگ‌ها چیست؟

برای ده‌ها هزار سال، سگ‌ها برای اینکه تمام موادی را که بدنشان به آن احتیاج دارد دریافت کنند تقریبا همه چیز خورده‌اند. سگ‌های مدرن که قرن‌هاست اهلی شده‌اند و در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند، دیگر مانند اجداد خود به شکار نمی‌روند. سگ‌هایی که به شکار می‌رفتند علاوه بر گوشت شکار محتوای معدۀ گیاهخواران را هم می‌خوردند. سگ امروزی به دنبال غذایی جایگزین برای گیاهی است که به واسطۀ شکار می‌خورد، پس به سراغ در دسترس‌ترین گیاه، یعنی چمن، می‌رود.

جالب است بدانید در میان سگ‌های وحشی خوردن میوه، انواع توت‌ها و سبزیجات دیگر دیده شده است. بنابراین گاهی سگ برای تامین مواد مغذی‌ای که بدنش به آن احتیاج دارد به سراغ خوردن چمن می‌رود، مخصوصا اگر در حال تغذیه از مواد غذایی کارخانه‌ای است. در چنین شرایطی بهتر است گیاهان طبیعی یا سبزیجات پخته را به برنامۀ غذایی او اضافه کنید. البته باید بدانید که سگ‌ها معمولا سبزیجات خام را دوست ندارند.

یک سگ ناخوش برای درمان خود مقدار زیادی چمن را قورت می‌دهد تا استفراغ کند.ممکن است سگ برای درمان طبیعی معدۀ گازدار یا دردناک خود به سراغ خوردن چمن برود. در هنگام بلع تیزی چمن پوشش داخلی گلو و معدۀ او را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که سگ استفراغ کند. مخصوصا اگر چمن‌ها را نجویده قورت دهد.

همچنین ممکن است که طعم چمن به مذاق او خوش آمده باشد. آن وقت به سراغ چمن‌ها می‌رود تا تکه‌ای از آن را مدتی بجود. این امر غیرطبیعی نیست.

اگر سگ شما دوست دارد چمن‌ها را گاز بزند یا از آن‌ بخورد، شاید بهتر باشد گلدان کوچکی بخرید و برای او چمن بکارید تا به سراغ آن برود و از آن گلدان چمن بخورد. این کار او را از مواد سمی آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی که بر چمن‌های حیاط و پارک‌هاست حفظ می‌کند.

با همۀ آنچه گفته شد، دقت کنید که افزایش تمایل ناگهانی سگ برای خوردن چمن می‌تواند نشانۀ بیماری خطرناک باشد که سگ، خودش، دارد برای درمان آن تلاش می‌کند، پس سریع او را نزد دامپزشک ببرید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *