,

علت گاز گرفتن طوطی

گاز گرفتن طوطی

گاز گرفتن طوطی ها آزاردهنده و حتی گاهی خطرناک است. یکی از مشکلات رفتاری که صاحبان پرندگان مخصوصا صاحبان طوطی‌سانان از آن ناراضی هستند همین موضوع است. طوطی‌ها منقار بزرگی دارند و گاز گرفتن‌های آن‌ها میتواند منجر به صدمات جدی شود. در نتیجه این یک مشکل رفتاری است که نیاز به اصلاح دارد.  اما از آنجاکه پرندگان حیوانات طعمه هستند تنبیه آن‌ها می‌تواند اثرات مخرب روحی و فیزیکی بر آن‌ها داشته باشد. راه‌های مختلفی برای کمک به کنترل و اصلاح طوطی‌های خطاکار به جای واگذاری آن‌ها به جای دیگری وجود دارد. برای اصلاح این رفتار در طوطی‌ها لازم است ابتدا علت‌‌ آن را بدانیم.

علل گاز گرفتن طوطی چیست؟

پرندگان به دلایل بیشماری ممکن است گاز بگیرند. مهم است که بدانید علت گاز گزفتن طوطی شما چیست؟ تشخیص این علت می‌تواند بر تکنیک اصلاحی انتخابی شما تاثیر بگذارد.

گاز گرفتن طوطی‌ها نشانه وحشی بودن آن‌ها نیست. منقار علاوه بر غذا خوردن برای محکم گرفتن چیزی برای حفظ تعادل یا بالا کشیدن نیز استفاده می‌شود. طوطی‌ها از منقارشان مانند دست استفاده می‌کنند. کشمکش و ناسازگاری میان دو طوطی با استفاده از زبان بدن و صدا دان انجام می‌شود و نه منقار.

رفتار غریزی جوجه طوطی :

درست مانند نوزاد انسان و توله سگ‌ها که تمایل دارند همه چیز را به داخل دهان خود فرو ببرند، جوجه طوطی نیز از منقار خود برای کشف محیط اطرافش استفاده می‌نماید. توله سگ‌های کوچک اگر در حال بازی همدیگر را محکم گاز بگیرند خیلی زود از درد صدا می‌هند و ناله می‌کنند و به این صورت به توله‌ای که گاز گرفته است اجازه می‌دهند مرز دردناکی فشار گاز خود را درک کند. به طور مشابه جوجه‌های کوچک، ممکن است متوجه نشوند که گاز گرفتن آن‌ها چه میزان دردی را ره همراه دارد. اما برخلاف توله سگ که صدای ناله را دوست ندارد و با شنیدن صدای ناله همبازی خود رفتارش را تغییر می‌دهد، بچه طوطی فکر می‌کند صدای ناله واکنش جالبی است و همین موضوع باعث تقویت این رفتار در او می‌شود.

همچنین ممکن است به طور ناخواسته زمانیکه صاحب طوطی دست خود را برای برداشتن جوجه طوطی داخل قفس می‌کند گاز گرفتن را به او آموزش دهد. معمولا جوجه طوطی از نوک خود برای گرفتن دست و بالا کشیدن استفاده می‌نماید. اگر صاحب پرنده دستش را فوری به سمت عقب بکشد جوجه این برداشت را می‌کند که دفعه بعد برای اینکه موفق به گرفتن دست شود باید محکم‌تر و سریع‌تر دست را با نوک خود بگیرد به همین ترتیب گرفتن دست خیلی زود به گاز گرفتن تبدیل خواهد شد.

ترس :

جنگیدن یا فرار کردن مکانیزم‌های رایجی است که اگر حیوانات هنگامیکه آزرده شوند یا بترسند استفاده می‌کنند. پرندگان در طبیعت هنگام ترس یا یکه خوردن پرواز می‌کنند و خیلی به ندرت پیش می‌آید که گاز بگیرند. با توجه به اینکه در پرندگان خانگی که پرهایشان قیچی شده است و امکان پرواز ندارند در زمان ترس به گاز گرفتن روی می‌آورند.

کنترل کردن یا غالب بودن :

همانطور که می‌دانید، یک گروه از پرندگان تمایل به داشتن ارشدیت (سلسه مراتب میان پرندگان) دارند و طوطی خانگی ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک طوطی ممکن است برای دفاع از قلمرو و حفظ مرتبه خود گاز بگیرد. این قلمرو ممکن است قفس او، یک طوطی دیگر یا انسانی که به او وابسته است باشد. بعضی طوطی‌ها خیلی زود یاد می‌گیرند اگر گاز بگیرند هرچه می‌خواهند به دست می‌آورند. مثلا ببینند که صاحبشان حرکاتی ناشی از درد می‌کند و آن را جالب تلقی کنند یا به قفس شان، جایی که در آن غذا می‌خورند، برگردند. همچنین پرندگان یاد می‌گیرند که برای پرهیز از چیزی که دوست ندارند می‌توانند گاز بگیرند. مثل زمان‌هایی که ناخن‌هایشان را کوتاه می‌کنید یا زمانیکه می‌خواهید آن‌ها را به قفس برگردانید اما دوست دارند بیرون بمانند.

رفتارهای وابسته به بلوغ جنسی :

برای بسیاری از گونه‌ها بلوغ جنسی پرندگان می‌تواند همراه با رفتارهای تهاجمی و محافظتی بیشتر از همسر خود باشد. به احتمال ز یاد در این حالت از قفس خود نیز به عنوان قلمرو خود دفاع می‌کنند. بسیار مهم است که تشخیص دهید که علت گاز گرفتن هورمونی است و یک مرحله گذراست یا نشانه‌های خشونت برای غالب بودن.

مسائل پزشکی :

اگر یک طوطی سالم نباشد، دوست دارد اغلب اوقات تنها باشد، همانطور که خود ما ترجیح می‌دهیم. اگر گاز گرفتن در طوطی‌ای که قبلا گاز نمی‌گرفته است آغاز شودو یا سایر تغییرات رفتاری مانند کاهش غذا خوردن یا بازی کردن مشاهده کردید؛ حتما طوطی خود را برای ویزیت نزد دامپزشک ببرید.

بازی کردن :

در طول زمان بازی کردن ممکن است گاهی شاهد گاز گرفتن طوطی باشید. آن‌ها در این زمان اغلب ن بیش از حد هیجان زده شده‌اند یا صرفا برای حفظ تعادل خود بخشی از بدن انسان را ناخودآگاه گاز می‌گیرند.

یاد بگیرید که زبان بدن طوطی خود را بخوانید. آن‌ها اغلب به شما نشان می‌دهند که چه احساسی دارند. برای مثال، ممکن است به شما نشان دهند که به اندازه کافی بازی کرده‌اند یا بیرون بوده‌اند و الآن دوست دارند که به قفسشان برگردند. اگر شما به این نشانه‌ها توجه نکنید ممکن است طوطی شما را گاز بگیرد تا به شما این پیام را منتقل کند.

اصلاح رفتار گاز گرفتن در طوطی :

اما برای اصلاح این رفتار چه باید کرد؟ لطفا مقاله ” جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ” را مطالعه کنید.

12 پاسخ
 1. امين
  امين says:

  دررررود من ي عروس هلندي خاكستري نر و ب گفته فروشنده جوجه و ٢ ماهه و رام ميباشد/ اول اينكه دست ميبري طرفش ميخواد نوك بزنه دوم اينكه نميزاره بگيريش يعني دست ميكني تو قفسش فرار ميكنه و صدا ميده…
  ١)ميخوام جنسيتش و سنش بدونم البته با كمك و راهنمايي شما
  ٢)چطو رامش كنم/قبلا يكي خريدم دستي دستي بود دست ك ميبردي تو قفس ميومد رو دستت و… اشتباه من اين بود ك بالش كوتاه نكردم و…
  ميشه كمكم كنين أهليش كنم.ممنون
  جوابتون هم ب جيميلم هم بفرستين ممنون ميشم
  اگه غلط إملائي يا… دارم ببخشيد چون دارم تو تاريكي تايپ ميكنم
  سپاس از شما و سايت خوبتون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام و صد درود بر شما عزیز بزرگوار
   مبارک باشه و ان شالله خوش و سلامت باشید با هم
   1) برای سن و جنسیت پیشنهاد میکنیم حضورا به دامپزشک مراجعه فرمایید
   2) در این زمینه مقالات مختلفی در سایت هست که میتونید جست جو کنید ولی برای راحتی شما پیشنهاد میکنیم مطالب داخل صفحات زیر را مطالعه فرمایید:

   http://petmagz.ir/%d9%be%d8%b1%d9%86%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86/

   http://petmagz.ir/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa/%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d9%be%d8%b1%d9%86%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86/

   پاسخ
   • احمد
    احمد says:

    با تقدیم سلام و عرض ادب خدمت شما برادر و دوست گرامی امیدوار هستم که موفق باشید صمیمانه سپاس گذار هستم از زحمات شما و همینطور از مطالب بسیار خوب شما در سایت همه رو نگاه کردم واقعاً سپاسگزارمخواهش می کنم از محضر شما در صورت امکان به من در سریع‌ترین فرصت ممکن لطف بفرمایید و منت بگذارید به پیام جواب بدهید من یک کاسکو طوطی خاکستری دارم سوالاتی دارم از محضر شما بزرگواری بفرمایید از طریق جیمیل و همینطور اگر صلاح می دونستید واتساپ به من پیام بدهید باز هم صمیمانه سپاسگزارم شماره واتساپ کشور امارات متحده عربی ۰۰۹۷۱******۷۰۸ . پست الکترونیک a*******hed@gmail.com . اگر از طریق واتساپ پیام بدهید بیشتر من را خوشحال خواهید کرد

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     با سلام و سپاس از همراهی شما. لطفا سوالات خود را از همین طریق ارسال بفرمایید. متاسفانه پتمگز در حال حاضر خدمات پاسخ‌دهی از طریق پیامرسان‌ها را ندارد.

     پاسخ
 2. ساحل
  ساحل says:

  سلام و وقت بخیر
  من یه کوتوله ماسک دار دارم که الان بعد از سه هفته که خیلی خوب بوده وقتی با گوشی کار میکنم یا انگشت شصتمو تند تکون میدم از روی حرص گاز میگیره، در ضمن با اسباب بازی هاشم یه هفتست حالت تهاجمی و دعوایی بازی میکنه، الان سه ماهشه.
  به نظرتون این واکنشش طبیعیه؟ از ترسه یا برای جلب توجه؟
  کاملا هم دستیه و برای گرفتن غذاش میاد پیشم و بعد تموم شدن غذاشم میره رو شونم و کلا باهام خوبه به جز اون موردی که گفتم.
  بعد میشه چند روش برای بازی با این طوطیا رو هم بهم بگید؟ ممنونم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تصور کنید یک انگشت در حال تکان تکان خوردن برای یک طوطی چقدر می تواند شبیه وسیله سرگرمی جالب و در حال جنبش باشد. گاز گرفتن جز طبیعت پرندگان است و از روی حرص نیست. با این حال به محض اینکه شما را گاز گرفت اصلا به او واکنش منفی یا مثبتی نکنید او را پایین بگذارید و از محیط دور شوید جوریکه با بچه قهر میکنند تا متوجه کار بدخودش شود. اگر گاز گرفتن ها جدی تر شد بازی با او را متوقف کنید او را در قفسش بگذارید و از محیط خارج شوید.

   پاسخ
 3. هادی
  هادی says:

  سلام من یه شاه طوطی ۸ماهه دارم که خودش از قفس میومد بیرون رودست میومد خیلی رام از وقتی که ناخنشو کوتاه کردم نه رو دست میاد نه از قفسش بیرون چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بعد از گرفتن ناخن یا چیدن پرها مقداری به اصطلاح افسردگی در آن ها به وجود میاید. تعامل خود را با او حفظ کنید به او تشویقی بدهید و با کلام آرام با او صحبت کنید اگر بیرون نمیاید او را مجبور نکنید به مرور خوب میشود.

   پاسخ
 4. هادی
  هادی says:

  سلام من یه شاه طوطی جوجه ۸ماهه نر گرفتم رام رام بود رودست میومد رو قفسش میومد ناخنش خیلی بلند بود دست زخمی میکرد من دستکش گذاشتم کوتاهش کردم الان کلا انگار وحشی شده نه رو قفسش میاد نه رو دست میاد چیکارش کنم ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بعد از گرفتن ناخن یا چیدن پرها مقداری به اصطلاح افسردگی در آن ها به وجود میاید. تعامل خود را با او حفظ کنید به او تشویقی بدهید و با کلام آرام با او صحبت کنید اگر بیرون نمیاید او را مجبور نکنید به مرور خوب میشود.

   پاسخ
 5. الیانا
  الیانا says:

  سلام ببخشید میشه اگه امکان داره لطف کنید یه مقاله درباره چگونگی نگهداری طوطی برزیلی ، تغذیه ، تربیت ، لوازم لازم براش ، پیشگیری از بیماری‌هارو و … رو بنویسید . خیلی ممنون ❤

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *