, ,

علل بوی بد گربه چیست؟

بوی بد گربه

شاید اگر بخواهیم لیستی به ترتیب از حیوانات خانگی که بوی بد می‌دهند تهیه کنیم گربه در پایین لیست قرار بگیرد. هرچه نباشد تمیزی یکی از ویژگی‌های انکار ناپذیر گربه‌هاست. در نتیجه اگر شما بوی بدی از سوی گربه خود احساس کردید باید به آن بیشتر توجه کنید. در بیشتر موارد، بوی بد گربه به معنای وجود یک مسئله جدی است.

بهترین راه برای صاحبان گربه‌ها در تشخیص علت بوی بد گربه این است که بر روی ماهیت بوی بد تمرکز کنند و ببینند از کدام قسمت بدن گربه می‌باشد. این بوی بد ممکن است از دهان، پوست، گوش و یا ناحیه پشتی حیوان باشد.

بوی بد دهان

دهان گربه سالم بوی بد نمی‌دهد اما دلایل زیادی می‌تواند باعث تغییر بوی دهان گربه شود. بیماری‌های دندان یکی از علت‌های رایج بوی بد دهان گربه است. پلاک و جرم روی دندان جمع می‌شوند، لثه‌ها ملتهب می‌شوند و از ساختار زیرین خود(دندان) جدا می‌گردند و دندان خراب باعث بوی بد نفس آن‌ها می‌شود.

گیر کردن وفساد ماده غذا در این فاصله غیر طبیعی مابین لثه و دندان باعث به وجود آمدن عفونت باکتریایی می‌گردد و بوی بسیار بدی تولید میکند که می‌توانند یک محیط ناسالم را به وجود بیاورند.

همچنین بوی بد ممکن است نتیجه‌ی گیر کردن مواد خارجی در داخل دهان، آسیب به بافت‌های دهان و تومورهای دهانی باشد. گاهی بیماری‌های سیستماتیک می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی بد دهان گربه شوند. مهم‌تر از همه، بیماری‌های کلیوی می‌توانند باعث به وجود آمدن بوی ادرارمانند یا بوی آمونیاک در دهان شوند و در شرایط وخیم‌تر بویی شبیه به بوی لاک ناخن به مشام می‌رسد. دیابت در گربه‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی شیرین یا میوه‌ای شود. همچنین گربه‌ها با بیماری‌های شدید کبدی یا انسداد روده، دهانشان بویی شبیه به مدفوع می‌دهد.

بوی بد پوست

پوست یکی دیگر از منشاهای نسبتا رایج بوی بد گربه است. عفونت‌های پوستی اغلب نتیجه توسعه‌ی مشکلات سلامت اساسی و نهفته دیگری است. از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: زخم، آلرژی، انگل، سرطان، اختلالات ایمنی و به طور کلی هر چیزی که مکانیسم‌های حفاظتی پوست را مختل می‌کند.

عفونت‌های باکتریایی معمولا بوی تعفن می‌دهند و بسته به نوع اندام درگیر شده‌ی بدن، حتی ممکن است بوی شیرین از آن استشمام کنید. عفونت‌های قارچی بیشتر با بوی کپک همراه هستند.

اگر گربه شما دچار آبسه (که اغلب اوقات به علت زخم ناشی از گاز گرفتن گربه دیگری است)‌ شود، و آبسه شکافته شود ممکن است بوی بسیار بدی به استشمام کنی که ناشی از چرکی است که خارج می‌شود.

اینکه گربه ها به طور منظم خودشان را تمیز می‌کنند باعث می‌شود پوستشان خیلی کم بو بدهد. گربه‌هایی که مریض هستند یا دارای انعطاف پذیری کافی به خاطر آرتریت یا بیماری چاقی نیستند، نمی‌توانند خودشان را به خوبی تمیز کنند و ممکن است موهای بدنشان چرب، کثیف و ژولیده شود در نتیجه طبیعتا پوستشان مقداری بوی بد خواهد داد.

بوی بد گوش

اکثر عفونت‌های گوشی گربه‌ها همراه با بوی بسیار بدی هستند. بوی کپک ناشی از عفونت‌های قارچی عموما هنگامی تشدید می‌شود که گربه دارای آلرژی یا سایر مسائل سلامت است و این امر با فزایش رشد قارچ در گوش باعث تغییر محیط درون گوش می‌شود.

زمانیکه گوش گربه دچار هجوم مایت شده است، گوش آن‌ها حاوی ماده تیره رنگی می‌شود که تقریبا شبیه به پودر قهوه است که ممکن است به همراه بوی بد نیز باشد.

بوی بد انتهای بدن در پشت

گربه‌های سالم آنچنان در تمیز کردن خوشان وسواسی هستند که به ندرت بوی ادرار یا مدفوع از پشت آن‌ها می‌آید جز زمانیکه همان لحظه از جعبه خاک خود خارج شوند. اما زمانیکه گربه‌ها نمی‌توانند خود را به طور طبیعی تمیز کنند( که معمولا به خاطر آرتریت چاقی، مشکلات سیستماتیک است) بوی بد از ناحیه پشت بدن‌شان به مشام شما خواهد رسید.

گربه‌ها به ویژه گربه‌هایی با موی بلند که دچار اسهال هستند ممکن است مقداری مدفوع به موهای ناحیه مقعدی و پشتی شان بچسبد. در این شرایط در صورت استشمام بوی شدید غیر معمول ادرار از ناحیه پشتی گربه خود، ممکن است به عفونت مجاری ادراری شک کنید.

گربه ها دارای دو غدد مقعدی هستند که در دو طرف مقعد قرار دارند و ماده‌ای با بوی کپک یا ماهی مانند ایجاد می‌کنند.در شرایط عادی، صاحبان حیوان خانگی به ندرت از وجود چنین غده‌ای آگاه هستند، اما اگر گربه‌تان ترسید یا هیجان زده شد، ممکن است محتویات آن را آزاد کند. بوی آن بسیار بد باشد اما معمولا تا زمانی که این اتفاق به طور متناوب می‌افتد، بو قابل تحمل‌تر است.

عفونت‌ها، تومورها و سایر مسائل سلامت که غدد مقعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توانند باعث به وجود آمدن این بو به صورت مداوم شوند.

در صورت استشمام بوی بد گربه چه اقدامی انجام دهیم؟

مطمئنا گربه ها بعضی وقت ها به دلایل کاملا واضح و نسبتا رایجی بو می‌دهند؛ مانند خوردن کنسرو بسیار بد بوی غذای گربه یا پرسه در خارج خانه و جستجو در میان زباله‌ها. اما در هر حال اگر نتوانستید به راحتی منبع بوی بد گربه خود را شناسایی، به دامپزشک خود مراجعه کنید.

دامپزشک کار خود را با در نظر گرفتن تاریخچه کامل سلامت حیوان و یک معاینه فیزیکی (از جمله نگاه کردن از نزدیک به دهان، پوست، گوش ها و انتهای پشت گربه شما) شروع می کند و سپس باید بتواند به شما بگوید منشا بوی بد گربه چیست و چه کارهایی باید در کنار تشخیص و درمان آن انجام شود.

توضیحات:

1. مایت‌ (mite) :

مایت ها یا هیره ها موجودات میکروسکوپی هستند که در شاخه بندپایان رده عنکبوتیان و زیر رده کنه‌سانان قرار می‌گیرند. اغلب در خاک هستند اما بسیاری از گونه‌های آن بر روی گیاهان و حیوانات و حتی کپک‌ها، زندگی انگلی دارند. این موجودات عموما باعث واکنش‌های آلرژیک بدن می‌شوند.

17 پاسخ
 1. ندا
  ندا says:

  عرض ادب و احترام.. یکی از بچه گربه های حیاط من دچار اسهال خارج شدن عفونت از دهان و بوی خیلی نامطبوع وکم شدن غذا و آب شد…و باعث مرگش شد سه تا از بچه‌های دیگر دارای بی حالی و عفونت وبوی بد دهان همانند او شدند دلیل آن چیست.. متشکر از شما

  پاسخ
 2. آرزو
  آرزو says:

  سلام من دوتا گربه پرشین دارم یکیشو تازه گرفتیم وازوقتی اومده بوی بسیاربدوشدیدادرار ازظرف خاکش میزنه و بوش خونروپرکرده دلیلش چی میتونه باشه

  پاسخ
 3. Arezoo
  Arezoo says:

  سلام من دوتا گربه پرشین دارم یکیشو تازه گرفتیم وازوقتی اومده بوی بسیاربدوشدیدادرار ازظرف خاکش میزنه و بوش خونروپرکرده دلیلش چی میتونه باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام گربه‌های با سن بیشتر با توجه به افت کارایی کلیه‌ها دارای ادرار با بوی بیشتری هستند همچنین گربه‌های نر با توجه به وجود برخی استروئیدها در ادرارشان، بوی ادرارشان بدتر است. با این وجود در صورتیکه ادرار بوی شدید آمونیاک دارد، جهت معاینات پزشکی و عدم وجود مشکلات دستگاه ادراری در حیوان به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. هنگامه
  هنگامه says:

  سلام خسته نباشید من دوتا گربه از بچگیشون بزرگ کردم یکی از اونها کامل سالم است ولی دیگری مقدار غذاش کم شده و دهانش بو گرفته اگر میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 5. Salome
  Salome says:

  سلام.وقت بخیر. من حدود ۵ ماهه که یک گربه خیابونی نر رو آوردم خونه، واکسن و قرص انگلش رو انجام داده ولی مدفوعش به شدت بو میده طوریکه یک روز درمیون کل خاک رو میریزم دور خاک جدید میریزم.ما قبلا یک گربه ماده داشتیم که اصلا همچین موردی نداشت. ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بوی بد مدفوع در گربه درست مانند انسان به غذای مصرفی، باکتری های روده و بیماری ربط دارد. بسیاری از بیماری های گربه همراه با بوی بد مدفوع و اسهال است. به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. ماهان
  ماهان says:

  سلام و عرض ادب
  مدتیست که گربه خیابانی به داخل منزل ما تردد دارد
  البته داستان ازآنجا شروع شد که ما چندباری به او غذا دادیم
  الان میخوام بدونم برای نگهداری از او باید چه اقداماتی انجام بدم
  البته در عین حال نگران سلامتیه همسر و فرزندانم هستم
  ممنون میشم راهنمائیم کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهتر است قبل از شروع نگهداری او به دامپزشک مراجعه نمایید و از ضد انگل و واکسن‌های لازم برای او بهره بگیرید. ضمنا معاینۀ کامل او شما را از هرگونه بیماری احتمالی نیز آگاه می‌کند. در مورد رژیم غذایی مخصوص سن و شرایط او با دامپزشک مشورت نمایید.

   پاسخ
 7. میترا
  میترا says:

  سلام من گربم۷سالشه عقیم نشده .یه سال پیش یه گربه دیگه اوردم پیش این .گربه نر هست و الان تقریبا ۱ونیم سالس چند بار خواستن جفت گیری کنن ولی نر ظاهرا بلد نیست و التش رو وارد مقعد میکنه. الان بچم یه دو ..سه هفتس شکمش نفخ داره و دوروز هست ترشحات قهوه ای واژن داره…..ضمنا چند بار هم در چند روز استفراغ کرده. یه سال قبل هم مرتبا استفراغ میکرد که دیدیم آنزیم های کبدی بالا هستن. و گاستریت معده هم داره میشه راهنمایی کنید .بچم خیلی ضعیفه و بدون بیهوشی معاینه ممکن نیست ..خیلی نگرانم هر بار بیهوشی ریسک بزرگی هست براش😔

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حتما گربه نر یا ماده را عقیم کنید. زودتر از آنچه فکر کنید تمام خانه تان پر از گربه میشود. ممکن است گربه تان باردار باشد و نفخ نداشته باشد. علائم بارداری در گربه را مطالعه نمایید. در خصوص ترشحات حتمات باید به دامپزشک مراجعه کنید چون میتواند دلایل متعدد مانند عفونت رحم داشته باشدو و در خصوص رابطه شان نیز ممکن است گربه نر بی تجربه باشد اما به مرور یاد خواهد گرفت.

   پاسخ
 8. ادینه
  ادینه says:

  درود گربه یک ساله ماده و عقیم شده دارم امروز صبح کنارم خواب بود بلند شد شروع کرد به لیس زدن دیدم رو تشکش دیدم خیس یه مایه بی رنگ و اینکه بوی پایین تنه بچه بوی ماهی مانند میداد دلیلش چیه به نظرتون دلیل خاصی داره خطر نامه ؟؟؟؟

  پاسخ
 9. محمود
  محمود says:

  سلام ، من ۱۰ روزی میشه که یه گربه دارم ، از لحاظ خوراک و استراحت و همه چیز سالم و صحیحه ، اما تمام خونه ما بوی بدی گرفته ، در صورتیکه پیش صاحب قبلیش اصلا بو نمیداد ، نمیدونم مشکل از کجاست !!! صبح که درب اتاقشو باز میکنم بوی بسیار بد و زننده ای میده که تا مدتها از محیط هم نمیره ، حتی کیفی که توی اتاقش بوده تا مدتها بو میداد ، ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر غذای او را تغییر نداده اید باید او را بو کنید تا ببینید از پوستش است یا از عضو دیگر سپس علت آن را از همین مقاله مطالعه نمایید. اگر نتوانستید منبع بو و علت را پیدا کنید حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *