,

علوفه خشک خرگوش بخش اصلی یک رژیم غذایی سالم

علوفه خشک خرگوش

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، مهم‌ترین مادۀ غذایی در هرم غذایی علوفه خشک خرگوش است. باید همیشه علوفه خشک (یونجه) در دسترس خرگوشتان باشد تا هر زمان که خواست اندکی از آن بخورد، مانند زمانی که در طبیعت می‌چرد.

علوفه خشک خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش‌ها مخصوص تجزیۀ فیبر گیاهان طراحی شده است. یونجه خشک فیبر لازم برای سلامت بدنشان را تامین می‌کند. اختلال در گوارش خرگوش می‌تواند منجر به کاهش حرکات دودی سیستم گوارش شود. در این بیماری حرکات گوارش کند و کم می‌شود. درنتیجه محتوای دستگاه گوارش فشرده، و هضم و دفع مواد مشکل می‌شود.

دندان‌های خرگوش همیشه رشد می‌کند. خوردن علوفۀ خشک موجب می‌شود دندان‌ها ساییده شود. این ساییدگی دو فایده دارد؛ اول اینکه دندان‌های آسیاب نوک تیز نمی‌شوند و دوم اینکه درازای دندان خرگوش ثابت باقی می‌ماند و باتوجه به رشد دائمی آن‌ها خرگوش دچار مشکل نمی‌شود. اگر دندان‌های آسیاب خرگوش تیز شوند، او دچار درد می‌شود و از خوردن غذا امتناع می‌کند. نخوردن غذا و نجویدن درست آن، بر اثر درد، منجر به بیماری کاهش حرکات گوارشی در خرگوش‌ها می‌شود.

کالری یونجه برای رشد بچه خرگوش‌ها کافی است، ولی وقتی خرگوش به هفت ماهگی رسید باید رفته‌رفته علف باغ یا گیاه یولاف، که هر دو از تیرۀ گندم هستند، در رژیم غذایی خرگوش لحاظ شود.

بیشتر پت‌شاپ‌ها بسته‌های علوفه خشک (یونجه) خرگوش دارند، ولی اگر بتوانید از خود مزارع علوفه را تهیه کنید، از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. یک کُپه علوفۀ خشک، می‌تواند خرگوش شما را برای چند ماه سیر کند. البته به یاد داشته باشید که علوفۀ خشک را باید در محلی خشک و خنک نگهداری کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *