,

غذای خرگوش چیست؟

غذای خرگوش

غذای خرگوش و تنوع آن

غذای خوب، سلامت خرگوش شما را تضمین می‌کند. درست مانند انسان‌‌ها، خرگوش‌ها هم از غذای خوب لذت می‌برند. آیا میدانید بهترین غذای خرگوش چیست؟ خرگوش‌ها یونجه، سبزیجات، پِلت و آب تازه را دوست دارند. در این مقاله موادی را که خرگوشتان به آن احتیاج دارد، معرفی می‌کنیم:

علوفۀ خشک

علوفۀ خشک اصلی‌ترین غذای خرگوش است و همیشه باید در دسترس او باشد. علوفه مقدار فیبری را که بدن خرگوش به آن احتیاج دارد تامین می‌کند و همچنین جوییدن آن‌ها موجب سایش دندان خرگوش می‌شود و اندازۀ آن را طبیعی نگه می‌دارد. چون خرگوش‌ها دوست دارند که هنگام مدفوع کردن علوفۀ خشک بخورند، می‌توانید با قرار دادن ظرف علوفه، کنار جعبۀ خاک، خرگوشتان را به استفاده از جعبۀ خاکش تشویق کنید. (برای اطلاعات بیشتر در این‌باره به مقالۀ «نحوۀ آموزش استفاده از جعبۀ خاک به خرگوش خانگی» رجوع کنید.)

خرگوش‌های بالغ می‌توانند علف، یولاف و لوئیچۀ چمنی (تیموتی) بخورند. غذای اصلی خرگوش‌های جوان‌تر یونجه است، ولی نباید به خرگوش‌های مسن یونجه داد، زیرا یونجه پروتئین و قند زیادی دارد.

در انتخاب علوفۀ خشک دقت کنید که ظاهر و بویش تازه باشد. علوفۀ خوب نباید قهوه‌ای باشد یا کپک داشته باشد. علوفه را در مکان خشک یا داخل مخزنی که در آن هوا جریان داشته باشد نگهداری کنید تا کپک نزند. اگر بتوانید علوفه را، به جای پت‌شاپ‌ها، ازمزارع بخرید، به‌صرفه‌تر خواهد بود.

سبزیجات

خرگوش شما باید سبزیجات متنوعی بخورد. این سبزیجات باید تازه باشد و بهتر است که در پرورش آن از سموم آفت‌کش استفاده نشده باشد. وقتی خرگوشتان می‌خواهد برای اولین باز از چیزی بخورد، مقدار کمی از آن به خرگوشتان بدهید. اگر بدنش واکنش نشان نداد و خرگوش بیمار نشد، دفعات بعد مقدارش را بیشتر کنید. از گیاهان گلخانه‌ای به خرگوشتان ندهید، زیرا که بسیاری از آن‌ها، برای خرگوش‌ها، سمی هستند. اینک از سبزیجاتی نام می‌بریم که خرگوشتان از خوردنشان لذت می‌برد:

ریحان، باک‌چوی (نوعی کلم‌ چینی)، برگ بالای هویج (هویج مقدار زیادی کلسیم دارد و نباید خرگوش از آن زیاد بخورد)، کرفس، گشنیز، برگ شبدر، کولارد سبز، برگ قاصدک، برگ شوید، کلم کالی (به مقدار خیلی کم)، کاهوپیچ، نعناع، برگ خردل، برگ جعفری و شاهی آبی.

آب

همیشه آب تازه باید در دسترس خرگوشتان باشد. اگر خرگوشتان در قفس است، می‌توانید ظرف آبش را از سقف قفس آویزان کنید. بعضی خرگوش‌ها از کاسه هم آب می‌نوشند. در روزهای گرم، یک یا دو قالب یخ در ظرف آب او بیاندازید. اگر خرگوشتان به اندازۀ کافی آب نمی‌نوشد، سبزیجاتش را خیس کنید و بعد به او بدهید.

پلت

اگر برای غذای خرگوش از پلت استفاده میکنید پلت‌ها باید تازه باشند، چون خرگوش‌ها پلت مانده و بوگرفته را نمی‌خورند. پلت‌هایی را خریداری کنید که فیبر زیاد و پروتئین کم داشته باشند، زیرا خوردن پروتئین خرگوشتان را چاق می‌کند. همچنین پلت‌هایی که خوراکی اضافه، مثل ذرت خشک‌شده، دارند به خرگوشتان ندهید. توجه داشته باشید که هرچه سن خرگوشتان بیشتر می‌شود، باید پلت کمتری بخورد.

تشویقی

خرگوش‌ها تشویقی را بسیار دوست دارند، اما برای حفظ سلامت خرگوشتان، به ندرت به او تشویقی بدهید. به خرگوشتان خوراکی‌هایی مانند نان، کراکر، پاستا، چوب‌شور، کوکی، چیپس، سریال، که کربوهیدرات زیاد دارند، ندهید. تشویقی‌های تجاری نیز مقدار زیادی چربی و قند دارند. شکلات نیز برای خرگوشتان سمی است.

میوه‌ها بهترین تشویقی برای خرگوش‌ها هستند، اما در دادن میوه هم نباید افراط کنید. زیرا میوه‌ها قند زیادی دارند. توت‌فرنگی، تمشک، موز، آناناس و سیب (هسته‌اش را حتما بگیرید) از میوه‌هایی هستند که خرگوش‌ها دوست دارند.

توضیحات :

پلت (Pellet) :

غذای فشرده‌شدۀ خرگوش، به شکل قرص‌های قهوه‌ای رنگ، که حاوی علوفۀ خشک و بعضی مواد خوراکی دیگر مثل میوۀ خشک است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *