,

غذا دادن بیش از حد به گربه

غذا دادن بیش از حد به گربه

غذا دادن بیش از حد به گربه

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات رو به رشد در جمعیت گربه‌ های ماست. درحقیقت، بیش از 50٪ از گربه هایی که توسط دامپزشکان ویزیت شده‌اند، دارای اضافه وزن هستند. یکی از دلایل چاقی در گربه‌ها، غذا دادن بیش از حد به گربه است.

با این حال، با رژیم غذایی مناسب و برنامۀ ورزشی، این مسئله در مورد گربۀ شما صدق نخواهد کرد. در اینجا چند راه برای شروع کنترل این مسئله آورده‌ایم:

بهترین غذای گربه را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب مواد غذایی مناسب برای گربه شما باید عوامل زیادی را مورد توجه قرار دهید. رژیمی که انتخاب می‌کنید باید متعادل و کامل باشد. بهترین انتخاب، غذایی است که برای مرحلۀ سنی زندگی گربه شما طراحی شده است.  برای مثال، بچه گربه ها با خوردن “غذای مخصوص بچه گربه” که برای رشد فرمول‌بندی شده‌اند، رشد و سلامت بهتری دارند. گربه های بزرگتر و مسن ممکن است متابولیسم آهسته‌تری داشته باشند و بنابراین “غذای مخصوص بزرگسال” که حاوی کالری کمتری است و همزمان سطح مناسب مواد مغذی را تامین می‌کند، برایشان مفیدتر است. در صورتی که در انتخاب غذا شک داشتید، حتما گربۀ خود را به دامپزشکی ببرید و با دامپزشک خود مشورت کنید تا از غذا دادن بیش از حد به گربه جلوگیری نمایید.

وعده‌های غذایی را اندازه گیری کنید.

غذا دادن دل‌به‌خواهی و بی‌برنامه به گربه‌تان می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکل شود. گربه هایی که دو تا سه مرتبه روزانه تغذیه می‌کنند نسبت به گربه هایی که آزادانه به هر مقدار غذا دسترسی دارند، وزن ایده‌آل خود را بهتر حفظ می کنند. از دستور العمل های ارائه شده برای برنامۀ غذایی گربه استفاده کنید و مقدار غذای گربه خود را با دقت اندازه گیری کنید. یک فنجان تقریبا حاوی 225 گرم غذای خشک مخصوص گربه است. در هنگام اندازه گیری غذا سطح غذا در لیوان باید صاف و هم سطح لبۀ لیوان باشد، تا مطمئن شوید بیش از اندازه در آن نریخته باشید.

میزان غذا را مطابق با نیازهای گربه‌تان تنظیم کنید.

به یاد داشته باشید که دستورالعمل های ارائه شده بر روی برچسب مواد غذایی حیوانات خانگی، فقط دستورالعمل هستند و ممکن است نیاز باشد برنامۀ غذایی گربه‌تان بر اساس وضعیت فیزیکی گربه و سطح فعالیت‌اش بازنگری و تنظیم شود.

سعی کنید بتوانید شرایط فیزیکی گربه‌ تان را ارزیابی کنید و از غذا دادن بیش از حد به گربه بپرهیزید. انجام این کار به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید، گربۀ شما دارای وزن ایده آل است یا دچار اضافه وزن یا کمبود وزن است. این امر به نوبۀ خود کمک می‌کند مقدار مناسب غذا را در هر روز تعیین کنید.

شرایط فیزیکی گربه تان را ارزیابی کنید.

در یک وزن ایده ال شما باید قادر باشید با دست دنده‌های گربه را حس کنید ولی با چشم نبینید. همچنین زمانیکه از بالا به گربه تان نگاه می‌کنید باید پهلوهایش جمع و جور باشد و موقع راه رفتن گربه نلرزد و به چپ و راست نرود.

اضافه وزن

در یک گربۀ چاق دنده‌ها و ستون فقرات به سختی حس می‌شوند. اگر شکم گربه رو به پایین آویزان است یا هنگامیکه راه می‌رود پهلوهایش تکان بخورد، نشان دهندۀ آن است که گربۀ شما دچار اضافه وزن شده است.

کمبود وزن

در یک گربه دچار کمبود وزن، استخوان ران و لگن قابل مشاهده خواهد بود. وقتی از بالا به گربه نگاه می‌کنید ممکن است پهلوها مشخص نباشند یا با حداقل میزان چربی باشند. گردن آن‌ها باریک است و دور کمر برجسته تر از حالت طبیعی دیده می‌شود. کمبود وزن می‌تواند به این دلیل باشد که گربه از سوءتغذیه یا یک بیماری مزمن رنج می‌برد.

 

برای ارزیابی شرایط فیزیکی گربه‌تان می‌توانید از جدول زیر نیز استفاده نمایید.

سایر فاکتورها و عوامل را در نظر بگیرید.

باید عوامل دیگر را نیز در نظر بگیرید. عوامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از : فعالیت گربه و سطح انرژی آن. اگر گربۀ شما تنبل است و فعالیت چندانی ندارد، کالری کمتری از یک گربه فعال و کنجکاو نیاز دارد.

گربه‌هایی که عقیم شده‌اند (در هر دو جنس)، متابولیسم‌شان تغییر خواهد کرد و رژیم‌شان ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد تا از افزایش وزن بعد از عمل جراحی جلوگیری شود.

با دامپرشک خود مشورت کنید.

اگر شک دارید، دامپزشک شما بهترین منبع اطلاعات در مورد رژیم گربه شما است. دامپزشک شما با گربۀ شما آشنا است. دامپزشک می‌تواند نه تنها تعیین کند کدام نوع مواد غذایی مناسب تر است بلکه مقدار مورد نیاز آن را نیز به شما می‌گوید. اگر گربۀ شما نیاز به برنامه‌ای جهت کنترل وزن داشته باشد، دامپزشک شما می‌تواند کاهش وزن گربه‌تان را مدیریت کند به طوریکه در عین کاهش وزن همۀ مواد مغذی لازم را نیز دریافت کند. گرسنگی دادن برای گربه هرگز مناسب نیست، حتی اگر کاهش وزن برای آن ضروری است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *