,

فعالیت شبانه‌ی گربه‌ها

فعالیت شبانه گربه‌ها

گربه‌ها به طولانی خوابیدن معروف هستند. اما زمانیکه درحال چرت زدن نیستند می‌توانند بسیار فعال باشند. این دوره‌های فعالیت معمولا در طول شب اتفاق می‌افتد. فعالیت شبانه‌ی گربه‌ها گاهی به پرسه زدن تنها ختم نمی‌شود. اگر گربه‌تان سعی می‌کند بعد از اینکه به تخت‌خواب رفتید شما را بیدار کند، ممکن است بخواهد با شما بازی کند، چیزی بخورد یا فقط از همراهی شما لذت ببرد. گربه‌های کم‌سنی که زیر یک سال دارند، می‌توانند صاحب خود را از فرط کم خوابی دیوانه کنند.

توجه داشته باشید که اجداد گربه‌ها، گربه‌های وحشی آفریقایی، بیشتر شب‌زی هستند. خانگی شدن گربه‌ها تا حدودی توانسته الگوی فعالیت آن‌ها را به روززی تغییر دهد تا در طول روز بیدار باشند. با این حال همچنان بسیاری از گربه‌ها، تمایل دارند تا حداقل دوبار در طول شب بیدار شوند. خبر خوب این است که گربه‌ها می‌توانند یاد بگیرند که مزاحم خواب صاحبشان نشوند.

اول مشکلات پزشکی را بررسی کنید.

اگر گربه شما بدون هیچ استراحتی در طول شب اطراف خانه پرسه می‌زند، میومیو می‌کند یا گریه می‌کند، ممکن است از یک مشکل پزشکی اساسی رنج می‌برد که سبب ایجاد درد یا ناراحتی برای او شده است. اگر احتمال می‌هید این مسئله وجود داشته باشد، حتما گربه خود را به دامپزشکی ببرید به خصوص اگر متوجه شدید در طول روز هم مانند شب بیش از حد میومیو می‌کند.

فعالیت شبانه گربه‌ها و بیدار کردن صاحبانشان

اگر گربه‌تان شما را در طول شب بیدار نگه می‌دارد چه کار باید کنید؟

برای جلوگیری از فعالیت شبانه‌ی گربه‌ها و مزاحمت ایجاد کردنشان در طول زمانی که خواب هستید از پیشنهادات زیر استفاده کنید:

  • در طول عصر با گربه‌تان بازی تعاملی کنید. سعی کنید از اسباب‌بازی‌هایی استفاده نمایید که حرکت موش یا پرنده را شبیه‌سازی می‌کند مانند اسباب‌بازی‌های که آویز دارد و تکان داده می‌شوند. بازی با توپ‌های پینگ پونگ، توپ‌های نرم واسباب‌بازی‌های موش‌های پشمالو برای آن دسته از گربه‌هایی که دوست دارند بروند چیزی را بیاورند خوب است. تا زمانیکه گربه خسته به نظر بیاید با او بازی کنید.
  • درست قبل از زمانی که می‌خواهید به تخت‌خواب بروید به گربه‌تان یک وعده غذای اصلی بدهید. گربه‌ها معمولا تمایل دارند بعد از یک وعده غذای بزرگ بخوابند. اگر گربه‌تان همچنان به بیدار کردن شما در طول شب برای غذا ادامه داد از غذادهنده‌های زماندار استفاده نمایید. در این صورت حتما مقدار هر وعده را کاهش دهید تا گربه‌تان دچار اضافه وزن نشود.
  • فعالیت‌های گوناگون که گربه‌تان را در طول ساعات روز مشغول نگه‌ می‌دارد را با هم ترکیب کنید. هرچقدر گربه‌تن بیشتر فعال باشد احتمال اینکه در شب بخوابد نیز بیشتر می‌شود.
  • اگر گربه‌‌ای اجتماعی دارید و شرایطتان نیز مساعد است، می‌توانید یک گربه دیگر به خانواده‌تان اضافه کنید. اگر دو گربه یا یکدیگر سازگار باشند، ممکن است در طول شب با یکدیگر بازی کنند و کاری به شما نداشته باشند. البته در نظر داشته باشید ممکن است بازی دو گربه با سر و صدا همراه شود. در این صورت سر و صدای آن‌ها مانند زمانیکه گربه‌تان سعی در بیدار کردنتان داشت برای شما مشکل ایجاد می‌کند.
  • گربه‌های بازیگوش گاهی اوقات ناخواسته خواب صاحبشان را بر هم می‌زنند. برای مثال، ممکن است گربه‌تان در طول شب ببیند که در هنگام خواب چشم بسته شما در زیر پلکتان تکان می‌خورد و برای بازی ضربه‌ای به صورت شما بزند. اگر گربه‌تان سعی می‌کند شما را در هنگام خواب بیدار کند یا با شما بازی کند شاید لازم باشد او را شب‌ها در بیرون اتاق خوابتان بگذراید. اگر گریه‌ می‌کرد و به در پنجه می‌کشید بایست چیزی دم در قرار دهید که او تمایلی به عبور از روی آن نداشته باشد. مانند فویل آلومینیوم.

چه کارهایی نباید انجام دهید تا فعالیت شبانه‌ی گربه‌ها زیاد نشود؟

به جز مواقعی که احتمال می‌دهید که علت اینکه گربه‌تان شما را بیدار کرده این است که آسیب دیده یا بیمار است، از تختتان بیرون نیایید و به او توجه نشان ندهید. اگر بلند شوید و به گربه‌تان غذا دهید، غیر مستقیم در حال دادن تشویقی به او برای بیدار کردن خودتان هستید. در نتیجه، او هر بار بیشتر و بیشتر برای بیدار کردن شما تلاش می‌کند. حتی بیرون آمدن از تخت برای بدخلقی کردن با گربه‌تان نیز کارساز نیست. چرا که برای حیوانات توجه منفی بهتر از هیچ‌گونه توجهی است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *