,

قطع پنجه یا کشیدن ناخن گربه

کشیدن ناخن گربه

اگر در فکر کشیدن ناخن گربه‌تان هستید یا دامپزشکتان توصیه می‌کند که همزمان با عقیم کردن گربه این عمل را نیز انجام دهید، بهتر است قبل از تصمیم‌گیری، روند انجام این عمل را بدانید. این جراحی زندگی حیوان را تغییر می‌دهد. بنابراین قبل از هر نوع تصمیم‌گیری تمام واقعیت‌های مربوط به این عمل را در نظر بگیرید.

قطع‌کردن پنجه، کوتاه‌کردن ناخن نیست.

 عمل قطع پنجه، کوتاه کردن ناخن گربه نیست و در واقع قطع عضو محسوب می‌شود. در طی این جراحی اولین مفصل از انگشت گربه قطع می‌شود. این جراحی چه با چاقوی جراحی انجام شود چه با لیزر عمل سخت و بزرگی است. اگر می‌خواهید آن‌ها را درک کنید، تصور کنید که اولین بند انگشتانتان را قطع کنند.


کشیدن ناخن گربه

قطع‌کردن پنجه گربه جراحی دردناکی است.

اگر فقط پنجه پاهای جلوی گربه را قطع کنید، یعنی در واقع 10 قطع عضو انجام داده‌اید. ابتدا با دارو درد جراحی را کم می‌کنید، اما درد اصلی این عمل ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها مانند یک درد بی درمان ادامه داشته باشد. 

اگرچه گربه‌ها بعد از عمل عقیم سازی زود خوب می‌شوند و به زندگی عادی بر می‌گردند اما درد ناشی از قطع پنجه‌ها طاقت‌فرساست و می‌تواند منجر به بروز مشکلات رفتاری جدی در گربه شود.

کشیدن ناخن گربه هیچ نفعی برای او ندارد.

برخلاف عمل عقیم سازی که بر سلامتی و رفتار گربه‌ها تاثیرات مثبتی دارد، کشیدن ناخن گربه هیچ سودی برای حیوان ندارد. این عمل فقط به خاطر راحتی صاحب گربه انجام می‌شود.


پنجه گربه در واقع به منزله سلاح اوست. 

یکی از استدلال‌های غیرمنطقی برای نادیده گرفتن اهمیت پنجه گربه‌ها در زندگیشان این است که “گربه من همیشه داخل خانه است و بیرون نمی‌رود”. شاید گربه‌ها حتی داخل خانه هم گاهی بخواهند یا مجبور باشند فرار کنند. گربه‌ای که پنجه‌هایش قطع شده‌است نمی‌تواند در مقابل یک سگ بزرگ، یک گربه‌ی بزرگتر از خودش و یا شکارچی بایستد. اگرچه گربه همچنان می‌تواند از دندان‌هایش برای دفاع از خودش استفاده کند. اما تصور کنید گربه باید به عامل خطری که حس کرده است آنقدر نزدیک شود تا بتواند آن را گاز بگیرد. شاید اصلا دیگر برای دفاع از خودش دیر شده باشد.

قطع کردن پنجه گربه ممکن است در استفاده از جعبه خاک اختلال به وجود آورد.

گربه‌ها به شکل غریزی با استفاده از پنجه‌هایشان مدفوعشان را زیر خاک پنهان می‌کنند، به‌ همین دلیل به استفاده از جعبه خاک تمایل دارند و آن را سریعتر یاد می‌گیرند. کندن خاک یا هر ماده دیگری برای گربه‌ای که پنجه‌هایش قطع شده‌است بسیار دردناک است و گربه این درد را به جعبه خاکش ربط می‌دهد و به همین دلیل ممکن است در استفاده از جعبه خاکش مقاومت کند.

قطع کردن پنجه گربه گاهی اوقات باعث گازگرفتن او می‌شود.

وقتی گربه‌ها نتوانند از پنجه‌هایشان برای عکس‌العمل‌های سریع و دفاع از خودشان استفاده کنند اجبارا به وسیله دفاعی بعدیشان ، یعنی دندان هایشان، متوسل می‌شوند. اگر گربه‌ای که پنجه‌هایش قطع شده احساس تهدید یا خطر کند، آماده باشید که از دندان‌هایش برای دفاع از خودش و یا فرار استفاده کند.

گربه به ورزش‌هایی که به کمک پنجه‌ها صورت می‌گیرد نیاز دارد.

به گربه‌ای که با پنجه‌هایش به صورت افقی روی فرش یا به صورت عمودی روی اسکرچرهای ستونی چنگ می‌زند دقت کنید. او با پنجه‌هایش فرش یا موکت را می‌گیرد و با استفاده از مقاومت فرش عضلاتش را ورزش می‌دهد. درواقع، پنجه‌های گربه‌ها نقش بزرگ و مثبتی در تقویت و کارآیی عضلات بازی می‌کند.

تغییر در شیوه راه رفتن گربه می‌تواند به مشکلات مفصلی او منجر شود.

گربه‌ها معمولا روی پنجه‌هایشان راه می‌روند. قطع‌کردن انگشتان گربه اول راه رفتن و بعدها مفاصل پای او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نهایت ممکن است به ورم مفاصل (آرتریت) ران و دیگر مفاصل گربه منتج شود. بنابراین، قطع پنجه‌های گربه در درازمدت برای سلامتی گربه‌تان ضررهای جدی به همراه دارد.

جایگزین‌های انسانی برای قطع پنجه گربه وجود دارد.

اگر هنوز هم برای کشیدن ناخن گربه تردید دارید، در نظر داشته باشید که برای کوتاهی ناخن‌های گربه‌تان جایگزین‌های اخلاقی‌تری نیز وجود دارد؛ مانند کوتاه کردن ناخن گربه، قرار دادن اسکرچر در خانه یا استفاده از فرومون‌ها. این تصمیم شماست، اما قبل از این تصمیم جدی و همیشگی، نیازهای گربه‌تان را نیز در نظر داشته باشید.

2 پاسخ
  1. کامبیز
    کامبیز says:

    به نظرم آدم باید خیلی وحشی باشه که اقدام به قطع کردن پنجه گربه بکنه….یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا نمیتونم هضم کنم همچین رفتاری رو….اصلا حتی فکرش هم باعث اذیت و ازارم میشه….متاسفم برای اون دامپزشی که به خاطر پول همچین کار کثیفی رو قبول میکنه . واقعا متاسفم برای اون صاحب گربه ای که به خاطر راحتی خودش همچین کاری با اون حیون زبون بسته میکنه.

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *