,

لیس زدن سگ نشانه چیست؟

لیس زدن صاحب سگ

می خواهید بدانید لیس زدن سگ نشانه چیست؟ ببینید این صحنه برایتان آشنا به نظر نمی‌رسد؟ : پس از پیاده روی طولانی با سگ خود و سپس غذا دادن به او، شما کمی برای استراحت می‌نشینید. او به سمت شما می‌آید و شما شروع به نوازش او می‌کنید، اما بلافاصله او شروع به لیس زدن شما می‌کند. شما هم طرفدار این کار نیستید اما، در ابتدا خیلی مشکلی به نظر نمی‌آید. و او آنقدر ادامه می‌دهد تا زمانیکه تمام سر و صورت شما را خیس می‌کند.

این اتفاق هربار که به او محبت می‌کنید تکرار می‌شود! چرا؟

سگ خودش واعضای خانواده‌اش را به دلایل مختلف لیس می‌زند، و اگر شما می خواهید از این رفتار او جلوگیری کنید یا آن را کاهش دهید،دانستن علت‌های آن به شما کمک خواهد کرد.

ما خوش طعم هستیم


اگر سگ شما کاسه خود، کف خانه پس از ریختن چیزی، و یا کانتر آشپزخانه بعد از آشپزی شما را لیس می‌زند، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که آن‌ها از طعم و مزه آن چیز خوششان آمده است. اما آیا می دانستید که همین دلیل می تواند در مورد زمانیکه ما رالیس می‌زنند نیز درست باشد؟ گاهی اوقات ما ذرات غذایی کوچکی با خود داریم که آنها می توانند طعم آن را حس کنند و البته که، سگ‌ها از طعم نمک بر روی پوست ما نیز لذت می‌برند.

برای نظافت خودشان


شما ممکن است نگران بهداشت توله خود نباشید، اما سگ‌ها اغلب با لیسیدن خود را تمیز می‌کنند. درست مثل گربه‌ها. اگرچه باید خوب توجه کنید، چراکه تمیز کردن و لیسیدن بیش از حد مقعد می‌تواند علامتی برای پر شدن کیسه‌های مقعدی باشد.

لیس زدن سگ برای سلامتی


بزاق
سگ دارای آنزیم‌هایی است که باعث کشته شدن باکتری‌ها می‌شود، و هنگامی که یک سگ خود را لیس می‌زند، کمک می کند تا بافت مرده و کثیفی از روی زخم‌هایش پاک شود. با این حال بعضی از سگ ها، نمی‌توانند جلوی خود را بگیرند و با لیس زدن بیش از حد موجب بازشدن مجدد زخم و انواع دیگر آسیب‌ها به خود می‌شوند.

از روی وسواس


توجه کنید
صحبت از لیس زدن بیش از حد است. اگر شما متوجه شدید که سگ یک بخش را بارها و بارها لیس می‌زند و یا این که به نظر می‌رسد هر زمان که می‌ترسد و یا عصبی است این کار را انجام می‌دهد، زمان آن است که به دنبال کمک دامپزشک باشید. در حالی که لیس زدن می‌تواند یک مسکن سالم برای استرس باشد، لیس زدن وسواسی فقط اضطراب را تشدید می کند و مشکل بدتر می‌شود.

ارتباط برقرار کردن


سگ‌ها سگ دیگری را لیس می‌زنند تا به او خیلی چیزها بگویند: از “من گرسنه هستم” و “من تسلیم هستم” تا “بیا باهم دوست شویم.” آن‌ها این کار را برای انتقال همین پیام‌ها با انسان نیز انجام می‌دهند.  اگر سگ شما باشدت شما را لیس می‌زند، نگاهی به اطراف بیندازید و ببینید چه چیزیی اشتباه است. شاید کاسه آب خالی است و یا درب دستشویی بسته شده است. در این مواقع احتمالا سگ به چیزی نیاز دارد.

برای ابراز محبت


این مورد از جمله رایج ترین دلایل لیس زدن سگ های خانگی است. و این گرایش به لیس زدن دقیقا همان چیزی است که بیشتر صاحبان سگ‌ها سعی در تغییر آن دارند. لیس زدن از سر محبت باعث تولید اندورفین خوشحالی در سگ می‌شود که حس لذت بخش آرامش و راحتی را به آن‌ها می‌دهد. اما گاهی اوقات این کار آن‌ها برای انسان‌ها کلافه کننده است. اگر می خواهید سگ خود را متوقف کنید، هر زمان که شروع بع لیسیدن کردند آنها را نادیده بگیرید و به اتاق دیگری بروید. در نهایت آن‌ها یاد می‌گیرند که لیس زدن باعث می شود شما آن‌ها را ترک کنید و این چیزی نیست که دنبالش هستند.

9 پاسخ
 1. علی
  علی says:

  انگشتم چند سال پیش زخم شد سگم لیس زد متوجه شدم خیلی زود زخم بسته شد و خوب شد به دامپزشک زنگ زدم مشگلی نیست گفت نه چون سگ شما واکسن زده مشگلی نیست ولی نگذار دیگه لیس بزنه رویش را ببند

  پاسخ
 2. shabnam
  shabnam says:

  سگ من روابط اجتماعیش با ادما خوبه اما از سگا میترسه دیروز یک توله سگ همراه مهمان خونمون بود اول که میترسید فرار میکرد از دور تماشا میکرد اما کم کم اومد جلو و دماغشو پوزه خودشو لیس میزن مثل وقتی که خوردنی میبینه😟 ترسیدم اخه قبلا با جوجه هم همین حرکت لیسیدن پوزه خودشو انجام داد آخر جوجه رو شکار کرد 😐یعنی میخاست اون توله سگ هم شکار کنه خوشمزه میدیدش؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. سگ‌ها معمولا در شرایطی که از حیوانی احساس خطر می‌کنند و اون حیوان رو برای خودشون تهدید میبینند، لب‌های خودشون رو لیس می‌زنند و این کار رو به این هدف انجام میدن که حیوان(خطر) مقابلشون رو آرام کنند تا خشونتی اتفاق نیفته. با این کار سگ به حیوان مقابلش می‌گوید که خطری برایش ندارد.

   پاسخ
 3. بلفی
  بلفی says:

  سلام اصلولا من وقتی سگمو تو بغلم میکیرم خیلی راحتی و اصلا اعلاعم اذیت شدن رو نشون نمیده ولی وقتی بهش نزدیک میشم شروع میکنه چونمو و یا دستمو لیس میزنه چرا؟😐

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *