,

ماهی هایی که می‌توانند در آکواریوم کوچک یا تنگ زندگی کنند

ماهی آکواریوم

ماهی آکواریوم کوچک

اغلب افرادی که برای اولین بار تصمیم به داشتن ماهی می‌گیرند یا والدینی که به دنبال اولین حیوان خانگی کم توقع برای فرزندانشان هستند، یک تنگ یا مخزن کوچک و یک ماهی کوچک تهیه می‌کنند با این خیال که هرچه اندازه‌ها کوچکتر باشد، نگهداری آسان‌تر است و مسئولیت کمتری وجود خواهد. اما واقعیت این است که ماهی آکواریوم کوچک یا تنگ، نیاز به نگهداری و رسیدگی بیشتری دارد.

تنگ‌ها تا زمانیکه از آن‌ها به خوبی مراقبت کنیم می‌توانند محل مناسبی برای زندگی ماهی شما باشد. مراقبت خوب به معنای تعویض مداوم آب تنگ، تمیزکردن داخل تنگ و انتخاب ماهی درست برای نگهداری است. به طورکلی برای جلوگیری از سمی شدن آب تنگ و مخازن کوچکتر از 37 لیتر نیاز است تا به صورت روزانه یا نهایتاً یک روز در میان 50 تا 100 درصد آبشان تعویض گردد.

برای مخازن 37 لیتری(10 گالنی) و بزرگتر که دارای فیلتر هستند، تمیز کردن هفتگی همراه با تعویض 10 تا 15 درصد آب کافیست. خرید  بزرگترین مخزن و بهترین سیستم فیلتر متناسب با بودجۀ شما، آسان‌ترین راه برای حفظ سلامت ماهی‌هاست. علاوه بر این در این حالت برای نگهداری از مخزن نیز، فعالیت کمتری لازم است.

لیست زیر تعدادی ماهی آکواریوم هستند که توانایی زندگی کردن در تنگ و یا آکواریم کوچک را دارند:

1. ماهی بتا (Betta)

ماهی بتا یکی از معروف‌ترین انواع ماهی آکواریوم است که می‌تواند در تنگ دوام بیاورد. آن‌ها نسبت به بقیۀ ماهی ها تمیزتر هستند و برخلاف ماهی قرمز تنگ را سریع کثیف نمی‌کنند. اندازۀ ماهی بتا خیلی بزرگ نمی‌شود. طبیعت اصلی ماهی بتا آب‌های آرام و مزارع شالیکاری راکد است، بنابراین آن‌ها می‌توانند در تنگ بدون فیلتر زندگی کنند. در حقیقت، ماهی بتا از فیلتر آب به خاطر جریانی که در آب ایجاد می‌کند خوششان نمی‌آید. بتا ها نیاز به تعویض روزانۀ آب دارند تا آب تنگشان سمی نگردد. توجه داشته باشید که حجم آب تنگ ماهی بتا نباید از بیست لیتر کمتر باشد.

2. ماهی قرمز (Goldfish)

ماهی قرمزهای کوچک می‌توانند در تنگ زندگی کنند اما آن‌ها آب را به سرعت کثیف می‌کنند بنابراین به تعویض مداوم و روزانۀ آب نیاز دارند. باور غلطی وجود دارد که همه فکر می‌کنند که ماهی قرمز ها رشد نمی‌کنند و همان اندازه می‌مانند در حالی که این تصور غلط است گونه‌ای از ماهی قرمز ها می‌توانند خیلی رشد کنند بعضی از ماهی قرمز های بالغ تا سی سانترمتر هم رشد می‌کنند و نباید در تنگ نگهداری شوند.

3. ماهی گوپی (Guppy)

اگر به دنبال ماهی آکواریوم کمی غیر معمولی‌تر از  ماهی قرمز و ماهی بتا هستید نوع وحشی ماهی های گوپی می‌توانند انتخاب خوبی باشند. این ماهی‌ها به عنوام ماهی خوراک (برای تغذیه‌ی ماهی‌های ماهی‌خوار) به طور گسترده‌ای پرورش داده می‌شوند. این ماهی‌های درخشان و رنگی به داشتن توانایی برای زندگی در چند لیتر آب معروف هستند. اگرچه توصیه می‌شود آن‌ها را درون مخازن فیلتردار نگهداری کنید. در هنگام خرید به محل قبلی نگهداری ماهی های گوپی دقت کنید زیرا که آنها را اکثرا بعنوان غذا برای ماهی‌های دیگر و در شرایط خیلی بدی نگهداری می‌کنند. قبل از‌ اضافه کردن این ماهی‌ها به آکواریومتان لازم است تا آن‌ها را قرنطینه کنید، ماهی‌های بیمار و رنجور را جدا کنید. ماهی‌هایی که قصد نگهداری دارید را توسسط داروی ضد باکتری و ضد قارچ درمان کنید. برای احتیاط بیشتر، در ابتدا به آن‌ها غذاهایی بدهید که حاوی ضد انگل هستند بدهید.

4. ماهی ابرسفید کوهستانی (Regal White Cloud Minnows)

این نوع ماهی ها هم انتخاب مناسبی برای تنگ و یا آکواریوم کوچک شما هستند. این نوع ماهی از کوه های سفید چین می‌آیند، بنابراین با سردی آب مشکلی ندارند در نتیجه با نگهداری آن‌ها هرگز نیاز به خریدن هیتر نخواهید داشت.  به تعویض دائمی آب نیاز دارند. این ماهی‌ها به پریدن به بیرون معروف هستند، در نتیجه هنگام تعویض آب، برای جلوگیری از بیرون پریدن آن‌ها میتوانید از درپوش کوچکی استفاده کنید. آن ها نسبتا رشد خوبی دارند پس هنگام خریدن مخزن حواستان باشد که مخزن بزرگی انتخاب کنید.

5. ماهی تترا ( Blind Cave Tetra)

ماهی تترا یا ماهی تترای نقره‌ای نوع دیگری از ماهی‌ آب سرد که برای زندگی در مخزن کوچک یا تنگ مناسبند، ماهی های تترا هستند. این نوع ماهی با ظاهر شفاف اش بسیار مناسب تنگ شماست. آن‌ها دوست دارند به صورت گروهی زندگی کنند. به خاطر داشته باشید که این نوع ماهی چشم ندارد. رنگ آن‌ها نسبتا ملایم است. آنها نیازی به گرمای اضافی هیتر یا نور خاصی ندارند اما لازم است که در تنگشان جایی برای پنهان شدن داشته باشند. آنها در مواقعی که هیجان زده میشوند ممکن است از تنگ به بیرون بپرند بنابراین بهتر است که درپوشی برای تنگشان درنظر بگیرید.

6. ماهی کوریدوراس فلفلی (Salt and Peper Corydoras)

ماهی کوریدوراس فلفلی جز آن دسته از کوریدوراس هایی است که تا حدودی کثیف کاری خودشان را تمیز می‌کنند. آن ها تنها دسته ای از گربه ماهی ها هستند که تنها حدود سه سانتی متر به طولشان اضافه می‌شود. اگر دوست دارید حتی می‌توانید داخل تنگ آن‌ها را با گیاهان بیارایید. آن‌ها ماهی های آرامی هستند. غذایشان فلس های ماهی‌های کوچک و میکروپلت ها هستند. آب تنگ آنها باید ولرم باشد و در حجم آب حدود ده لیتر راحت زندگی می‌کنند.

7. ماهی زبرا دانیو (Zebra Danio)

ماهی زبرا دانیو انتخاب دیگری برای تنگ ماهی شماست. اصالت آن ها از هند است و مقاومت خوبی در برابر آب سرد دارند. دیدن جنب و جوش آنها داخل تنگ بسیار جالب است.آنها باید با حداقل پنج تا ازهم نوعانشان زندگی کنند تا زندگی سالمی داشته باشند. بعلت تعداد نسبتا زیادشان لازم است که آب تنگ فیلتر داشته باشد.

دیگر انواع آبزیانی که می‌توانند داخل تنگ و یا آکواریم کوچک زندگی کنند، میگو شیشه ای (شبح میگو) و قورباغۀ آفریقایی است.

15 پاسخ
 1. سام
  سام says:

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتان.اصولا من عادت دارم روزانه ۶ساعت مطالعه کنم درمورد ماهیان آکواریومی علاقه شدیدی دارم به نگهداریشون .ممنون میشم اگه راهنمایی کنید منو . یه ماهی مولی بالنی سفید دارم مدتیه علایم بارداری داره ولی بچه نمیزاره . نمیدونم علتش چیه .یا مریضی گرفته مث انگل و….یا اینکه استرس داره میشه راهنمایی کنید . این نکته هم بگم بیشتر اوقات کنار بخاری میره استراحت میکنه. هر ماهی هم نزدیکش میره .هجوم می کنه

  پاسخ
  • وریا
   وریا says:

   اگه پولک هاش برجسته شده باشه و غذا زیاد بخوره امکانش هست که هوا رفته تو بدنش من زیاد اصطلاحات رو نمیدونم ولی امکانش هست بمیره اگه باردار نیست بهتره جداش کنی چون بیماره

   پاسخ
 2. کامیار
  کامیار says:

  من یکی ماهی و تنگ بهم هدیه داده نمی دونم نژاد ماهی ام چیه مه بتونم خوب ازش مراقبت کنم کسی می تونه کمکی کنه!؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهتر هست به یک فروشندۀ آکواریوم مراجعه نمایید و علاوه بر نوع، شرایط و شیوۀ نگهداری و غذای مناسب او را جویا شوید.

   پاسخ
 3. Ehsan
  Ehsan says:

  سلام دوستان من یک آکواریوم کوچیک دارم که میخام جمعش کنم وماهیامو تو تنگ نگهداری کنم همین تنگهایی که واسه عید میفروشن و باچندنوع گیاه وشن تزئین میشه لطفا کمکم کنید به راهنماییتون نیاز دارم عایا این ماهیا تو تنگی که نه پمپ اکسیژن داره نه هیتر واقعا زنده میمونن ومیتونن زادوولدکنن؟؟؟بخدا سردرگمم ی راهنمایی خوبو کامل میخام ممنونم ازتون لطف کنید وکمک کنید بهم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام سوال شما خیلی با ابهام هست سایز و نژاد ماهی‌ها و تعدادشان همۀ این‌ها در تغییر آکواریوم به تنگ موثر هستند. باضافه اینکه حفظ کیفیت آب تنگ به نسبت آکواریوم بسیار دشوارتر است.

   پاسخ
   • صادق
    صادق says:

    سلام میشه ماهی مولی را بدون پمپ هوا در داخل آکواریوم کوچک نگه داشت؟. خواهش میکنم جواب بدید ممنون❤️

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     سلام خیر یک ماهی مولی به یک مخزن 37 لیتری نیاز دارد که علاوه بر پمپ هوا داراری هیتر باشد و دمای آب را بقین 20 تا 28 درجه سانتی گراد نگه دارد.

     پاسخ
 4. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام
  من مدتی است از ماهی بتا یا فایتر نگهداری میکنم

  آب نگهداریش اصلا بویی نداره و اصلا کثیف نمی کنه

  منو هم میشناسه و میاد جلو

  واسه تازه کارا عالیه

  دردسر هم نداره

  پاسخ
 5. زهرا
  زهرا says:

  سلام برای یک جفت گوپی حجم اکواریوم باید چقدر باشه؟چند لیتری؟
  اگر بچه دار بشن چی؟
  لطفا زود جواب بدیننننننننننننننن

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام هر ماهی گوپی بالغ حدود 5 تا 6 ونیم سانت قدش میشود. لذا به ازای هر ماهی باید مخزن 7 و نیم لیتری در نظر بگیرید یعنی برای دو ماهی گوپی نیاز به مخزن 15 لیتری دارید. بعد از بچه دار شدن به ازای هر ماهی باید 7 و نیم لیتر افزایش حجم مخزن داشته باشید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *