, ,

مراحل و نکات حمام کردن گربه

حمام کردن گربه

چگونه گربۀ خود را حمام کنید؟

آیا لازم است تا گربه خود را درست به شیوه‌ای که سگ را حمام می‌کنند، حمام کنید؟ بیشتر متخصصان می‌گویند که حمام کردن گربه امری کاملاٌ غیرضروری است، چراکه طبیعت به آن‌ها سیستم تمیز کردن درونی خودشان را داده است. برخی دیگر از متخصصان نیز معتقدند که اگرچه گربه می‌تواند خودش را تمیز کند، اما شما نیز باید هرچند وقت یکبار او را حمام کنید.

به عنوان یک قاعدۀ کلی، اگر متوجه شدید که گربۀ شما بوی بدی می‌دهد، کثیفی مشهودی بر روی موهایش دارد، یا موهایش در هم پیچیده و گره خورده‌ است، قطعا باید او را حمام کنید. اگر گربۀ شما به خوبی خودش را تمیز و آراسته نمی‌کند، با دامپزشک خود مشورت کنید، چراکه این مورد می‌تواند نشانۀ وجود مشکلی باشد. یک مورد دیگر این است که اگر شما گربه‌ای را از خیابان به خانه‌تان آوردید، قبل از آنکه وارد خانه شود باید حتما ه خوبی شسته و حمام شود. گربه‌های خیابانی نیز به طور غریزی خودشان را تمیز می‌کنند، اما آن موقعیت لوکس گربه‌های خانگی برای لم دادن و تمیز کردن خودشان را ندارند. آن‌ها همیشه در خطر و حالت آماده باش هستند و لذا فرصت کافی برای این کار ندارند. در نتیجه زمانیکه یک گربۀ خیابانی را به خانه می‌آورید ممکن است کنه یا انگل‌هایی بر روی پوستش وجود داشته باشند یا از پرسه زدن در میان زباله‌ها به شدت آلوده شده باشد.

یک باور عامیانه دربارۀ حمام کردن گربه وجود دارد که می‌گوید حمام برای گربه‌ها نه شدنی است و نه نیاز است. اما تا زمانیکه شما حمام را به شیوۀ اصولی و درست انجام دهید این کار بلامانع است. این باور قدیمی که رابطۀ گربه و آب خوب نیست، می‌تواند با استفاده از قواعد روانشناسی حیوانات، جلب اعتماد گربه‌تان و تسلیم نشدن، رد شود.

آیا لازم است گربه را حمام کنید؟

گربه‌ها به طور دائم خود را به اندازۀ کافی تمیز می‌کنند و این موضوع بخشی از زندگی روزانۀ آن‌هاست. اگر شما دو بچه گربه از یک مادر را به خانه بیاورید، آن‌ها تا آخر عمر یکدیگر را نیز تمیز خواهند کرد و به این ترتیب تمیزیشان را دوبرابر می‌کنند.

اگر برایتان عجیب است که چرا یک گربه باید نیاز به حمام کردن داشته باشد؟ باید بگوییم بعضی از گربه‌ها علی‌رغم داشتن غریزۀ تمیز کردن خود، بهترین بهداشت را برای خودشان انجام نمی‌دهند. در نتیجه ممکن است با پوشش چرب یا چسبندۀ این گربه‌ها مواجه شوید. همچنین گربه‌هایی که دارای اضافه وزن هستند، تنها می‌توانند آن قسمت از بدنشان را تمیز کنند که می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند. نیمۀ پشت پوشش گربه‌های دارای اضافه وزن اغلب گره خورده و نمدی می‌شود و احتمال پوسته پوسته شدن و عفونت پوستشان بالا می‌رود. بنابراین گربه‌هایی که به طور موثر خود را تمیز نمی‌کنند یا نمی‌توانند تمیز کنند، نیاز به حمام کردن دارند.

بسته به عادت گربه در تمیز کردن مستقل خود، نیاز به تمیز کردن اضافه‌تر از هر حیوان تا حیوان دیگر متفاوت است. با این حال، برخی از گربه ها در برخی از کارهای مربوط به  اصلاح و تمیز کردن خود، نیاز به کمک کمی دارند. در این صورت، به نیازهای فردی حیوان خانگی خود، از قبیل کوتاه کردن ناخن، تمیز کردن گوش، مسواک زدن و تمیز کردن پوشش بدن، بازکردن گره‌های مویشان (در صورت مناسب بودن نوع موهای گربه) توجه کنید.

همانطور که بسیاری از صاحبان حیوانات‌خانگی می‌دانند، برخی از گربه‌ها در هنگام حمام بسیار مضطرب و یا حتی دارای حالت تهاجمی می‌شوند. از سوی دیگر، بعضی از گربه‌ها آراستن‌های معمول روزمره را آسان می‌گیرند. بسیاری از گربه‌ ها، مخصوصا آن‌هاییکه دارای موهای کوتاه هستند، خود را خوب تمیز می‌کنند و به ندرت به حمام نیاز دارند. با این حال، حمام مناسب هر زمان که شما می خواهید دوستان گربه‌ایتان بوی تمیزی و تازگی بدهند می‌تواند انجام شود.

تعداد دفعات حمام کردن گربه ، بستگی به طول و نوع موهای پوشش بدن گربه، رفتار تمیز کردن خود، سطح فعالیت، محیط زیست و سلامت کلی دارد، حمام کمتر برای گربه ها با سلامت خوب و حمام مکرر برای گربه ها با مسائل سلامت خاص مناسب است. صاحبان حیوانات نیز باید آگاه باشند که حمام بیش از حد و یا استفاده از محصولات ناملایم و یا خشک کننده، منجر به گره خوردن (نمدی شدن) پوشش بدن گربه و خشکی و پوسته پوسته شدن و گاهی خارش پوست آن می‌شود.

اصول روان‌شناسی “ساده” را رعایت کنید.

روان‌شناس‌ها و سایر متخصصان مسائل روانی، برای کمک به بیماران خود در غلبه بر فوبیا(نوعی ترس شدید)، از روشی به نام “حساسیت زدایی منظم” یا (Systematic desensitization) استفاده می‌کنند. این روش به این صورت است که افراد برای موفقیت در دستیابی به هدف نهایی از گام‌ها و مراحل کوچکی پیروی می‌کنند. مثلا در درمان فوبیا، افراد با قرار دادن هر غلبۀ کوچک بر ترسشان بر روی پایۀ موفقیت قبلی که در حال حاضر وجود دارد، رفتار مطلوب را شکل می‌دهند.

خب این موضوع چه ربطی به گربه تان دارد؟ روش حساسیت زدایی منظم، بیشترین بازده را در حیوانات دارد، مخصوصاً زمانیکه فرآیند آموزش همراه با تشویقی و جایزه باشد. در اینجا چگونگی آن در عمل را برای شما آورده‌ایم:

آماده سازی گربه برای حمام

باید سعی کنید تا وارد حریم گربه‌تان شوید. هنگامی که گربه‌تان را ناز می‌کنید و حرف‌های عاشقانه به او می‌زنید سعی کنید به آرامی انگشتانتان را داخل دهانش ببرید و لثه‌هایش را ماساژ دهید. بخش داخلی گوشش را نوازش کنید. انگشتان پاهایش را نوازش کنید و بین آن‌ها را دست بکشید. هنگامیکه پشتش را به شما می‌کند و دمش را بالا می‌گیرد، پشتش(زیر دم) را نوازش کنید. در حالیکه آرنجتان در بین دو پایش قرار دارد زیر شکمش را دست بکشید. با این کار به لمس شدن توسط شما عادت می‌کند تا در هنگام حمام کردن مشکلی نداشته باشید.

وسایل حمام را آماده کنید. یک حوله برای خشک کردن و یک حوله برای بازی کردن در نظر بگیرید. یک پارچه تمیز، شامپو مخصوص گربه(اگر در مضیقه هستید، شامپوی بچه) و مقداری تشویقی آماده داشته باشید. بهترین محل برای حمام کردن گربه داخل حمام خانه با درب بسته است و شوفاژ روشن است تا از سرماخوردن گربه جلوگیری شود. روشویی یا وان حمام را در حدود دو تا پنج سانتی‌متر آب گرم بریزید و این کار را در حضور گربه انجام دهید تا به صدای آب عادت کند.

چهار گام حمام کردن گربه

 1. پاهای گربه را خیس کنید. اولین گام در این فرآیند این است که پای گربه خیس شود. فقط همین. فقط او را درون آبی که ریختید بگذارید تا تمام چهار پا خیس شوند. بعد از آنکه چند دقیقه بدون تقلا کردن درون آب ماند به او تشویقی بدهید. سپس او را با حولۀ دیگر بپوشانید و با او بازی کنید و ببوسیدش. اگر تقلا می‌کرد به او تشویقی ندهید و مجددا روز بعدش این مرحله را انجام دهید. تا زمانی که این مرحله را با موفقیت به اتمام نرسانده است، به مرحلۀ بعد نروید.
 2. در این مرحله نوبت به مالش بدن با پارچه است. بعد از انجام مرحلۀ یک، یک پارچۀ تمیز را خیس کنید و بر روی بدن گربه بکشید. در این مرحله از شامپو استفاده نکنید. او باید از نوازش پارچه بر روی پوستش لذت ببرد. در حین انجام این کار از او چشم برندارید و در صورتی که می‌خواست دور شود به آرامی نگهش دارید. با استفاده از یک حولۀ خشک او را خشک کنید. سپس او را با حوله ای بپوشانید و با او بازی کنید و ببوسیدش.اگر تقلا می‌کرد به او تشویقی ندهید و مجددا روز بعدش این مرحله را انجام دهید. تا زمانی که این مرحله را با موفقیت به اتمام نرسانده است، به مرحلۀ بعد نروید.
 3. ریختن آب. در این مرحله قبل از اینکه او را با پارچه تمیز کنید. با یک فنجان کمی آب روی سر و بدن گربه تان بریزید تا کاملا خیس شود. هنگامی که می‌خواستید روی سرش آب بریزید، با دست دیگرتان چانه‌اش را بالا نگه دارید تا آب وارد چشم‌هایش نشود. سپس با یک حولۀ خشک آن را کاملا خشک کنید و او را با حولۀ دیگر بپوشانید و با او بازی کنید و ببوسیدش. اگر تقلا می‌کرد به او تشویقی ندهید و مجددا روز بعدش این مرحله را انجام دهید. تا زمانی که این مراحل را با موفقیت به اتمام نرسانده است، به مرحلۀ چهار نروید. در روز دیگر مجدداً مراحل 1 تا 3 را تکرار و سپس وارد مرحلۀ چهارم شوید.
 4. شامپو کردن. قبل از این که این مرحله را آغاز کنید درب شامپو را باز کنید و آن را در جایی خارج از دسترس گربه قرار دهید. مقدار کمی شامپو ( حدود یک سکه) روی سطح بدنش که کاملا خیس شده است بریزید و آن را روی سطح بدنش پخش کنید. مراقب باشید شامپو درون چشمش نرود. از پارچۀ خیس برای پاک کردن شامپو از روی سر استفاده کنید و ه تعداد بار ورد نیاز پارچه را آب بکشید و مجدد روی سر را تمیز کنید.برای شستن شامپو از روی باقی قسمت‌های بدن از فنجان آب استفاده کنید و بر روی بدنش آب بریزید. و در آخر او را با حوله ای کامل خشک کنید و دائما هم او را تحسین و تشویق کنید. این آخرین مرحله ای است که باید با موفقیت پشت سر گذارید. سپس با یک حولۀ خشک آن را کاملا خشک کنید و او را با حولۀ دیگر بپوشانید و با او بازی کنید و ببوسیدش. اگر تقلا می‌کرد به او تشویقی ندهید و مجددا روز بعدش این مرحله را انجام دهید. این آخرین گام این فرآیند است.

نکات تکمیلی برای حمام کردن گربه

دمای آب را قبل از اینکه گربه تان را درون وان یا روشویی بگذارید کنترل کنید تا گرم باشد. تمام وسایل مورد نیازتان را دم دست داشته باشید(از جمله تشویقی) و آن هارا به ترتیب استفاده بچینید. رفتاری آرام و صحبت‌های عاشقانه با تن صدای یکنواخت و آرام، تجربۀ حمام کردن گربه را برای هردوی شما مطلوب‌تر می‌کند. دائما با گربه تان حرف بزنید، به او بگویید که او را دوست دارید و او چه قدر زیباست – او معنای این جملات را می‌فهمد. و در آخر برای حمام کردن گربه تان برنامه منظم بگذارید اما برای جلوگیری از خشکی پوستش، یکبار در میان از صابون استفاده کنید. فراموش نکنید خشک کردن مناسب گربه بعد از حمام از جمله موارد بسیار مهم در ای ن فرآیند است.

3 پاسخ
 1. شقايق
  شقايق says:

  سلام، من فردا قراره يك گربه ١ماهه رو به سرپرستى بگيرم، زير بارون بوده و چند روزى هست نجات پيدا كرده. ميخواستم بدونم وقتى به خونه اوردمش با توجه به اينكه يك كاسكو هم دارم و ممكنه آلوده باشه و خطر براش داشته باشه، ميتونم حمامش كنم؟
  اگر بله ميشه راهنماييم كنيد چطور اين كا رو انجام بدم كه سرما نخوره؟

  پاسخ
 2. Melika
  Melika says:

  سلام
  من یک گربه دارم که تقریبا ۴ ماه هست که به دنیا اومده . گربم اصلا نمیاد بغلم ، چجوری میتونم ببرمش حمام؟

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *