, , ,

مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی

مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی

حتی مقدار کمی از سیر هم می‌تواند سمی باشد.

بسیاری از مردم سیر را درمان کاملی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا، فشارخون بالا، دورکردن کک‌ها و حتی انواع خاص سرطان‌ها می‌دانند. اما این مزایای بالقوه دارویی سیر، روی حیوانات خانگی تاثیری ندارد. درواقع مصرف بیش از یک دوز معین، مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی را در پی دارد و اگر به موقع درمان نشود منجر به مرگ خواهد شد.

چرا سیر برای حیوانات خانگی سمی است؟

سیر گونه‌ای از خانواده آلیوم است. خانواده آلیوم شامل پیاز، موسیر، تره‌فرنگی و پیازچه می‌باشد. سیر هم مانند دیگر اعضاء خانواده آلیوم شامل ترکیباتی بنام سولفیدها و تیوسولفات‌هاست که برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی هستند. خوردن سیر باعث کم خونی همولیتیک (hemolytic anemia) نوعی کم خونی ناشی از تخریب گلبول‌های قرمز، کم‌خونی اجسام هاینز(Heinz body anemia) شرایطی که گلبول‌های قرمز خون از بین می‌روند و متموگلوبینمی (methemoglobinemia) که در آن سطح هموگلوبین خون از حد نرمال بیشتر می‌شود می‌گردد. اساسا ترکیبات درون سیر باعث می‌شوند گلبول‌های قرمز خون در بدن سگ ضعیف و شکننده شوند.

چه مقدار سیر برای حیوان خانگی سمی است؟

سیر تقریبا 5 برابر پیاز سمی است. براساس تحقیقات انجام شده مصرف  5 گرم در هر کیلوگرم بدن گربه یا 15 تا 30 گرم در هر کیلوگرم بدن سگ می‌تواند به گلبول‌های قرمز آسیب بزند. طبق این مطالعات مسمومیت با پیاز همواره در حیواناتی که بیشتر از نیم درصد وزن بدنشان پیاز را یکجا مصرف کرده‌اند، مشاهده شده است.

از آنجا که میزان ترکیبات موجود در سیر از پیاز بیشتر است مصرف مقدار کمی از آن حتی به اندازه یک حبه سیر نیز می‌تواند سگ‌های کوچک یا گربه‌ها را مسموم کند. توجه داشته باشید که بسته به وزن، نژاد و تاریخچه بیماری حیوانات خانگی، سطح مسمویت‌ با سیر خورده شده می‌تواند متفاوت باشد.

علائم مسمومیت با سیر در سگ و گربه 

در نظر داشته باشید که ممکن است چند روز پس از مصرف سیر طول بکشد تا علائم مسمومیت در سگ و گربه ظاهر شود. 

علائم این بیماری می‌تواند شامل اسهال و استفراغ، همراه با علائم کم‌خونی – تنگی نفس، بی حالی، تنفس سریع، بالارفتن ضربان قلب و کم رنگ، زرد یا تیره شدن رنگ لثه باشد. همچنین ممکن است دردهای شکمی یا تغییر رنگ در ادرار دیده شود. گرچه ممکن است اسهال و استفراغ ظرف یک روز اتفاق بیافتد، اما علائم کم خونی، می‌تواند چند روز یا یک هفته پس از مصرف سیر ظاهر گردد.

جلوگیری از مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی

همانطور که مصرف یکجا و زیاد سیر برای حیوانات خانگی خطرناک است، خوردن مقادیر کوچک آن در طول زمان هم می‌تواند مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی را در پی داشته باشد. صاحبان سگ‌هایی که اعتقاد دارند سیر به دورکردن کک کمک می‌کند مراقب باشند. براساس مطالعاتی که کارشناسان روی این نظریه انجام داده‌اند وجود سیر برای دور کردن کک بی‌فایده است. کارشناسان حتی استفاده از سیر را در کنار دیگر روش‌های سنتی هم توصیه نمی‌کنند. زیرا معتقدند این مسئله نه تنها مسمومیت با سیر در حیوانات خانگی را به همراه دارد، بلکه آن‌ها را در معرض بیماری‌های خطرناکی مثل لایم (Lyme) که توسط نیش خانواده کنه‌ها منتقل می‌شود قرار می‌دهد.

 اگر خودتان از مکمل‌های سیر استفاده می‌کنید مراقب حیوانات خانگی کنجکاوتان باشید. آمارها نشان می‌دهند که چندین سگ و گربه قرص‌های سیری که در خانه رها شده بودند را خورده‌اند و مسموم شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز به درمان کم خونی شدید نیاز پیدا کرده‌اند.

همیشه سیر، پیاز و پیازچه و تمام غذاهای مشابه آن را از دسترس حیوانتان دور نگه دارید.

وقتی قصد دارید غذای جدید یا مکملی برای حیوانتان بگیرید، بهترین کار مشورت با دامپزشکتان است.

توضیحات :

کم خونی همولیتیک :

کم خونی همولیتیک در حیوانات به شرایطی اطلاق می‌شود که با کمبود گلبول های قرمز روبرو هستیم، چه این کمبود بر اثر عدم تولید به اندازه کافی گلبول های قرمز جدید توسط بدن برای جایگزینی گلبول‌های قدیمی‌ باشد و چه بدن، خودش آنها را از بین ببرد. گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از طریق خون به بافتهای مختلف بدن منتقل می کتند.

کم خونی اجسام هاینز :

کم خونی اجسام هاینز ( Heinz body anemia) نوعی کم‌خونی است که به دلیل مصرف پیاز، ویتامین K3، نفتالین، پروپیلن گلیکول، بنزوکائین، متیلن بلو، مس، روی، فنیل هیدرازین و استامینوفن ایجاد می‌شود. مصرف پیازهای پخته، پخته نشده یا کم آب شایع‌ترین دلیل این نوع کم‌خونی در حیوانات است.

متاموگلوبینمی :

متاموگلوبینمی ( Methemoglobinemia ) در حیوانات، زمانی رخ می‌دهد که خون به جای این که رنگ قرمزی که غنی از اکسیژن طبیعی است را داشته باشد قهوه‌ای می‌شود. این بیماری می‌تواند نتیجه اختلال ژنتیکی باشد یا ممکن است حیوان قبلا در معرض برخی عوامل شیمیایی قرار گرفته باشد.

لایم :

لایم (Lyme)، یک بیماری باکتریایی است که می تواند توسط گونه های خاصی از کنه ها به انسان، سگ و حیوانات دیگر منتقل می‌شود. این باکتری درون بدن کنه وجود دارد و توسط گاز کنه وارد جریان خون انسان یا حیوانات می‌شود.
 

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *