, , ,

مسمومیت با شکلات در سگ‌ها

مسمومیت با شکلات در سگ‌ها

مسمومیت با شکلات در سگ‌ها

اگر سگی در خانه با شما زندگی می‌کند حتما در مورد مسمومیت با شکلات در سگ‌ها مطالعه کنید. سگ‌ها، بخصوص وقتی توله هستند، دوست دارند از خوراکی‌های انسان‌ها بخورند. از بین این خوراکی‌ها، شکلات را بسیار دوست دارند و چون حس بویایی قدرتمندی دارند، می‌توانند آن را، هر کجا که بگذارید، پیدا کنند. بنابراین باید خیلی مراقب باشید، چون شکلات حاوی تئوبُرومین و کافئین است و سگ‌ها را مسموم می‌کند.

اسهال و استفراغ، افزایش واکنش‌های غیر ارادی، گرفتگی عضلات، نفس‌نفس زدن، افزایش ضربان قلب، بالا رفتن دمای بدن، افت فشار خون و تشنج از نشانه‌های مسمومیت با شکلات در سگ‌هاست. اگر این مسمومیت حادتر شود می‌تواند به از کار افتادن قلب، غلبۀ ضعف و کمای سگ منجر شود.

شدت مسمومیت سگ شما بستگی به نوع شکلات و مقداری که از آن خورده است دارد. برای آنکه بتوانید تصور نسبتا دقیقی از این موضوع داشته باشید به جدول زیر دقت کنید:

مسمومیت با شکلات در سگ‌هاشکلات شیریشکلات نیمه‌تلخشکلات تلخ
مسمومیت خفیف

 

سگ، به ازای هر 450 گرم وزن بدنش، 20 گرم شکلات بخورد.سگ، به ازای هر 450 گرم وزن بدنش، 9 گرم شکلات بخورد.خوردن حتی یک گرم هم از این شکلات می‌تواند او را مسموم کند.
مسمومیت شدیدسگ، به ازای هر 450 گرم وزن بدنش، 57 گرم شکلات بخورد.سگ، به ازای هر 450 گرم وزن بدنش، 28 گرم شکلات بخورد.سگ، به ازای هر 450 گرم وزن بدنش، 3 گرم شکلات بخورد.

طبق جدول بالا، اگر یک سگ 9 کیلوگرمی 450 گرم شکلات شیری یا 170 گرم شکلات نیمه‌تلخ و یا 57 گرم شکلات تلخ بخورد، دچار مسمومیت حاد می‌شود.

اگر سگ شما شکلات خورد، بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید. در راه و قبل از اینکه دامپزشک او را ببیند، سگ را در محیطی آرام، خنک و ساکت نگه دارید تا عوارض ناشی از مسمومیت تشدید نشود. فورا با دامپزشک تماس بگیرید و در صورت توصیه، او را وادار کنید استفراغ کند تا شکلات پیش از آنکه هضم شود، از بدن او خارج شود.

دامپزشک سگ را به‌ دقت معاینه می‌کند. نوار قلب (ECG) به دامپزشک نشان می‌دهد که آیا قلب سگ شما دچار نوسان ریتم یا ضربان غیرطبیعی شده است یا خیر. همچنین آزمایش ادرار، آزمایش الکترولیت‌های خون و شرح ترکیبات شیمیایی خون به او کمک می‌کند تا مقدار کافئین موجود در بدن سگ و میزان غلظت تئوبرومین را بداند و درمان متناسب با آن را تجویز کند. در دورۀ درمان مراقب باشید که سگ شما به مقدار کافی آب بنوشد تا بدن او دچار کمبود آب نشود.

مسمومیت با شکلات در سایر حیوانات خانگی

اگر علاقه‌مند به گربه‌ها هستید ” مسمومیت با شکلات در گربه‌ها ” را نیز مطالعه کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *