, , ,

مسمومیت با شکلات در گربه‌ها

مسمومیت با شکلات در گربه‌ها

مسمومیت با شکلات در گربه‌ها

داشتن اطلاعات کافی در مورد مسمومیت با شکلات در گربه‌ها می‌تواند کمک زیادی به ما در تشخیص و اقدام به موقع بکند. گربه‌ها به اندازۀ سگ‌ها سراغ غذای شما نمی‌آیند و کنجکاو نیستند که از خوراکی‌ انسان‌ها بخورند. ولی گاهی پیش می‌آید که چیزی را که نباید، می‌خورند. شکلات، به دلیل داشتن کافئین و تئوبُرومین، یکی از خوراکی‌هایی است که برای گربه مضر است و ممکن است او را مسموم و به بیماری‌های خطرناک دیگری مبتلا کند.

علائم مسمومیت ناشی از خوردن شکلات در گربه‌ها عبارت است از:

  • اسهال
  • استفراغ
  • بالا رفتن دمای بدن
  • افزایش رفلکس‌ها
  • افزایش ضربان قلب
  • افت فشار خون
  • تشنج
  • و در مراحل پیشرفته‌تر: از کار افتادن قلب، بیهوشی و کما.

بروز این علائم در گربۀ شما بستگی به نوع شکلات و مقداری که از آن خورده است دارد.

اگر هر کدام از علائم بالا را در گربه‌ای که شکلات خورده است مشاهده کردید، بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید.

ممکن است دامپزشک، بعد از معاینه کامل بدن گربۀ شما، از او آزمایش الکترولیت‌های خون و آزمایش ادرار بگیرد تا بداند گربه‌تان چه قدر کافئین و تئوبرومین خورده است. همچنین گرفتن نوار قلب (ECG) به تشخیص علائم غیرعادی در ضربان و ریتم قلب کمک می‌کند.

در فاصلۀ زمانی‌ای که گربه‌تان را به دامپزشک می‌‌رسانید، او را خنک، آرام و در محیطی ساکت نگه دارید تا عوارض مسمومیت در او بیشتر نشود.

بعضی از دامپزشکان توصیه می‌کنند که گربه را، بلافاصله بعد از خوردن شکلات، به استفراغ مجبور کنید تا شکلات در معدۀ او هضم نشود و مواد سمی در بدن او پخش نگردد.

در دورۀ درمان نیز مراقب باشید که گربه‌تان مایعات، بخصوص آب، زیاد بنوشد تا بدن او دچار کمبود آب نشود. بعد از بهبود نیز تا چند روز باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کند.

مسمومیت با شکلات در سایر حیوانات خانگی

با همۀ آنچه گفته شد، بهترین کار این است که شکلات و خوراکی‌هایی که در آن‌ها از شکلات استفاده شده را دور از دسترس حیوان نگه داری کنید تا از مسموم شدن او پیشگیری کنید.

اگر علاقه‌مند به سگ ها هستید ” مسمومیت با شکلات در سگ‌ها ” را نیز مطالعه کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *