,

مقدار انرژی سگ را هنگام انتخابش بسنجید

مقدار انرژی سگ

مقدار انرژی سگ

تصمیم برای داشتن سگ باید با دقت و احتیاط گرفته شود. سگ اسباب‌بازی یا لباس نیست؛ او یک موجود زنده است. برای داشتن یا نداشتن سگ همان قدر باید دقت و فکر کرد که برای تصمیماتی مثل مکان زندگی، ازدواج و بچه‌دار شدن. بسیاری مواقع مردم سرپرستی سگ را می‌پذیرند چون دوست‌داشتی است یا سگ داشتن مد است. آن‌ها به مقدار انرژی سگ و رفتارهایی که سگشان، در آینده، خواهد داشت فکر نمی‌کنند. در این مواقع، ممکن است سگ به پناهگاه یا پانسیون فرستاده شود، یا یک پرورش‌دهنده از او استفاده کند.

هر بار که سگی به پناهگاه پس داده شود، سایۀ سیاهی بر او می‌افتد و این باور ایجاد می‌شود که این سگ را نمی‌شود پذیرفت و به خانه برد. اگر سگی چند بار برده و بازگردانده شود، خیلی احتمال دارد که او را برای همیشه بخوابانند.

مقدار انرژی خود را اندازه بگیرید.

برای داشتن یک سگ جدید، خیلی خیلی مهم است که بدانید آیا مقدار انرژی او با انرژی شما متناسب است؟ برای جواب دادن به این سوال، اولین قدم این است که زمانی را به شناختن خودتان و اندازه‌گیری مقدار انرژی‌تان اختصاص دهید. شما از آن آدم‌هایی هستید که صبح زود بیدار می‌شوند و صبحانه می‌خورند و به کوه‌پیمایی می‌روند؟ یا برعکس، از آن‌هایی هستید که دوست دارند زندگی آرامی داشته باشند و با طمأنینه به کارهایشان برسند؟ اگر مقدار انرژی سگ تان با شما در تضاد باشد، نارضایتی‌ای در هر دوی شما شکل می‌گیرد که موجب تنش در رابطه‌تان و مشکلات رفتاری سگتان و واکنش‌های غلط هر دوی شما می‌شود. پس ببینید که انرژی شما چطور می‌تواند بر همه چیز تاثیر بگذارد.

نژاد سگ و انرژی

بعد از اینکه خودتان و مقدار انرژی‌تان را شناختید، در قدم بعدی باید دربارۀ نژادهای مختلف سگ و مقدار انرژی‌شان مطالعه و تحقیق کنید. یادتان باشد که نژاد سگ لزوما بیانگر ویژگی‌های شخصیتی او نیست، ولی بعضی نژادها انرژی و خلق‌وخوی خاصی دارند. بعد از مطالعه دربارۀ نژادها، نوبت آن است که به دنبال سگی بگردید که ویژگی‌هایی که شما می‌خواهید داشته باشد. آمادگی برای عملی کردن یک تصمیم هیچ وقت ضرر ندارد.

سگ‌های در قفس

اگر در پناهگاه‌ها به دنبال سگ مورد نظرتان می‌گردید، حواستان باشد که اندازه‌گیری و تعیین انرژی سگی که در قفس است، اصلا آسان نیست. سگ‌هایی که مدت زیادی در قفس بوده‌اند ممکن است مضطرب و آزرده باشند. کسی که در شناخت سگ‌ها ماهر است یا تجربۀ زیادی در ارتباط با آن‌ها دارد، می‌تواند در اندازه‌گیری پتانسیل انرژی سگ‌ها به شما کمک کند. (دربارۀ به سرپرستی گرفتن سگ از پناهگاه مقالۀ «پنج باور غلط دربارۀ سگ‌های پناهگاه» را بخوانید.)

زیاد سوال کنید.

از اینکه زیاد سوال کنید نترسید. مسئولان پناهگاه نمی‌خواهند سگ‌ها تحت هر شرایطی از پناهگاه بیرون بروند. آن‌ها سعی می‌کنند برای سگ‌ها خانه‌های خوب و دائمی پیدا کنند. پس تقریبا می‌توانید به جواب‌هایی که به سوالات شما می‌دهند اعتماد کنید. چطور سگی است؟ برخوردش با مسئولان پناهگاه و سگ‌های دیگر چگونه است؟ پاسخ چنین سوال‌هایی به شما کمک می‌کند که بتوانید پیش‌بینی کنید که ارتباط سگ با شما و خانواده‌تان، در خانه، چطور خواهد بود.

سگ را به پیاده‌روی ببرید.

پیاده‌روی امتحان خوبی است تا بدانید که آن سگ برای شما مناسب است یا نه. از پناهگاه بخواهید که یک بار با سگی که انتخاب کرده‌اید به پیاده‌روی بروید. دوری با هم بزنید، ببینید چطور در کنار هم هستید. از این پیاده‌روی علاوه بر اینکه می‌فهمید که در یک گروه چگونه کنار هم قرار می‌گیرید، می‌توانید بفهمید آن سگ، بعد از اینکه اضطراب و آزردگی‌اش از بین رفت و انرژی ذخیره شده‌اش آزاد شد، چه رفتارهایی خواهد داشت.

نکتۀ خیلی مهم این است: باید احساساتتان را کنار بگذارید. بعد از اینکه سگتان را به خانه بردید، به اندازۀ کافی وقت خواهید داشت که او را به عنوان عضوی از خانواده بپذیرید و با او پیوند عاطفی داشته باشید. اما قبل از این مرحله، به خاطر سگتان و به خاطر خودتان، تحت تاثیر فضای پناهگاه هیچ سگی را انتخاب نکنید. در پناهگاه‌ها اگر به صدمه و آزاری که سگ‌ها دیده‌اند دقت کنید، قلبتان می‌شکند، اما مبنای انتخاب شما باید معیارهای درست و دقیق باشد، نه دلسوزی و ترحم. ترحم در دراز مدت نه به نفع شما، و نه به نفع سگی است که به خانه می‌برید.

حالا شما از مقدار انرژی سگ تان و خودتان به ما بگویید. آیا با هم هماهنگ هستید؟ چطور؟

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *