, ,

مقدار مناسب غذا دادن به گربه چه قدر است؟

مقدار مناسب غذا دادن به گربه

متاسفانه پاسخ قابل تعمیمی برای این سوال وجود ندارد. مقدار مناسب غذا دادن به گربه به عوامل زیادی چون اندازه، سن، میزان سوخت و ساز، میزان تحرک، و حتی دمای محیط زندگی گربه بستگی دارد. علاوه بر آن مقدار کالری و ارزش غذایی حجمِ یکسان از غذاهای مختلف، باهم متفاوت است. در نتیجه نباید از غذاهای مختلف به یک اندازه به گربه داد. اما وجود این مسائل به این معنی نیست که صاحبان گربه‌ها نمی‌توانند مقدار مناسب غذا دادن به گربه شان را بیابند.

برای شروع از جدول راهنمایی که روی جعبۀ غذای گربه قرار دارد استفاده کنید. در غذاهای خشک این جدول چیزی شبیه به جدول زیر می‌باشد:

مقدار مناسب روزانهوزن گربه

1/4 لیوان (30گرم) – 1/3 لیوان (40گرم)

بین 2-3 کیلوگرم

3/8لیوان (45گرم) – 1/2 لیوان (65گرم)

بین 4-5 کیلوگرم

1/2 لیوان (65گرم) – 3/4 لیوان (95گرم)

بین 6-8 کیلوگرم

این جدول به شما یک اندازه‌ی حدودی از مقدار غذایی که گربه نیاز دارد نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که این اندازه‌ها دست بالا گرفته شده‌اند تا مناسب تمام گربه‌ها با سن، فعالیت و موقعیت‌های مختلف باشد. همچنین توجه داشته باشید که این مقادیر مناسب برای مصرف روزانه است و نه مقدار مصرفی در هر وعده.

پیشنهاد ما این است که مقدار غذایی که برای تغدیۀ گربه در نظر دارید را به اندازۀ مصرف روزانه‌اش و در ظرف های در بستۀ جداگانه قرار دهید تا از غذا دادن بیش از حد به گربه‌تان پیشگیری کنید. با این کار همه‌ی اعضای خانواده می‌دانند که برای غذا دادن به گربه‌تان باید از آن ظرف‌های اندازه‌گیری شده استفاده کنند و بیش از حد به گربه غذا ندهند.

بعد از آن که با توجه به جدول کیسۀ غذایی گربه‌تان، تغذیۀ او را شروع کردید، وضعیت فیزیکی گربه‌تان را ارزیابی کنید تا بتوانید میزان درست غذا دادن به او را نهایی کنید. اگر گربۀ شما در حال حاضر وزن ایده‌آلش را دارد، مقدار میانی بازه‌ی توصیه شده در جدول برایش مقدار غذای مناسبی است. اگر لاغرتر از وزن ایده‌آلش است بیشترین مقدار بازه پیشنهاد شده را برای آن در نظر بگیرید و اگر گربه‌تان کمی چاق‌تر از وزن ایده‌آلش است، کمترین مقدار بازۀ گفته شده مناسب خواهد بود.

هر دوهفته یکبار، گربه تان را وزن کنید و مقدار غذایش را با توجه به وزنش بازنگری و اصلاح کنید. زمانیکه مقدار غذای مناسب برای حفظ وزن ایده‌آلش را پیداکردید، می‌توانید ماه به ماه او را وزن کنید تا از سلامت کامل او و مناسب بودن رژیم غذاییش مطمئن شوید.

بدون شک نوع غذا به همان مقدار که اندازۀ غذا اهمیت دارد، باید مورد توجه قرار بگیرد. هنگام انتخاب برند غذای گربه‌تان، حواستان به کیفیت بالا، وجود مواد طبیعی، و میزان مناسب از مواد مغذیِ درون غذا باشد. اگر گربه تان کمبود وزن و یا اضافه وزن دارد با دامپزشک خود مشورت کنید. دامپزشک شما می‌تواند اشتباهاتی که ممکن است در رژیم غذایی گربه تان وجود داشته باشد را بیابد و برای گربه‌تان یک برنامه غذایی مناسب که تمام نیازهایش را پوشش داده باشد بدهد.

توجه داشته باشید که گربه‌تان علاوه بر غذای کافی، مواد مغذی مورد نیازش را از پروتئین‌های حیوانی نیز دریافت کند. گربه ها به تائورین(یک نوع آمینواسید که تنها در پروتئین حیوانات وجود دارد) نیاز دارند. همچنین ثابت شده است که گربه‌‌ها در معدۀ خود آنزیمی که لاکتوز(قند) شیر را بشکند ندارند و شیر دادن به گربه‌ها می‌تواند منجر به استفراغ در آن‌ها شود.

2 پاسخ
 1. منیژه
  منیژه says:

  گربه ای دارم سه سال ونیمه.از نوع گربهوهای زرد خیابانی،میزان غذای روزنه اش را میخام بدونم.وزنش ۳_۴کیلو نر است،

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام علاوه بر نژاد، سن و وزن گربه میزان فعالیت او، دادن غذای خشک یا تر و حتی برند غذای خشک یا تر در میزان مناسب غذا دادن به حیوان متفاوت است. باری گرفتن یک رژیم سالم و متناسب با حیوانتان به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *