, , , , ,

میزان مناسب تشویقی حیوانات خانگی

میزان مناسب تشویقی

آیا به میزان مناسب تشویقی به حیوان خانگی‌تان می‌دهید؟

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی این مخلفات کوچک را به عنوان جایزه یا برای نشان دادن عشق خود به حیوان‌شان بدون در نظر گرفتن میزان کالری هر عدد از آن‌ها به او می‌دهند. خوراکی‌هایی از این قبیل یکی از دلایل اضافه وزن در بیش از نیمی از حیوانات خانگی است. لذا اطلاع از میزان مناسب تشویقی برای حیوانات خانگی بسیار مهم است.

اگر می‎خواهید در مورد میزان تشویقی که به گربه یا سگ خود می‌دهید هوشیار باشید. از رژیم‌های غذایی با کالری کمتر استفاده کنید.

درست مانند کوکی‌، که به علت نداشتن مقدار کافی مواد مغذی نمی‌تواند بخش عمده از رژیم غذایی شما باشد؛ تشویقی حیوانات نیز برای سگ‌ها و گربه‌ها رژیم سالمی نیست. این بدان علت است که این محصولات از بالانس غذایی متناسب با نوع رژیم غذایی که در وعده‌های اصلی به آن ها می‌دهید برخوردار نیست.

حیوانات خانگی نباید بیش از 10 درصد کالری روزانه‌شان را از طریق تشویقی بدست بیاورند. این تشویقی ها شامل خرده غذاهای روی میز یا مواد غذایی است که ممکن است برای دادن داروهای حیوان خانگی استفاده کنید، چراکه این‌ها برای رژیم غذایی سگ یا گربه مناسب نیستند.

دامپزشک شما می‌تواند میزان کالری مورد نیاز حیوان خانگی‌تان را به شما بگوید و به این ترتیب شما متوجه خواهید شد که ده درصد از آن دقیقا چه میزان است. برای پی بردن به میزان کالری تشویقی‌ها، روی جعبه آن‌ها را بخوانید. اگر محصولی این مقدار را بر روی جعبه‌اش ندارد از خرید آن پرهیز کنید.

هر چند وقت یکبار باید به حیوانتان تشویقی بدهید؟

بعضی از افراد برای تربیت یا تشویق یک رفتار خوب در حیوان‌شان از تشویقی استفاده می‌کنند. سایر افراد نیز از آن‌ها برای نشان دادن محبت خود یا تقویت رابطه عاطفی‌شان با حیوان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

تا زمانیکه محدودیت میزان ده درصد کالری روزانه دریافتی از تشویقی را رعایت می‌کنید هیچ قانون دیگری مبنی بر اینکه هر چند وقت یکبار باید از تشویقی استفاده کنید وجود ندارد.

بعضی از صاحبان حیوانات خانگی ترجیح می‌دهند که مثلا در هر روز در یک مرتبه یک بیسکوییت بزرگ بدهند و برخی دیگر یک مشت تشویقی ریز (مثلا بیست تا سی قطعه) را در تمام طول روز و در هربار یک یا دو عدد از آن‌ها را می‌دهند.

همچنین ندادن تشویقی نیز ایرادی ندارد. به یاد داشته باشید که سگ‌ها و گربه‌ها با رفتار‌ها و واکنش‌های دیگر ما نیز رفتار مناسب را می‌آموزند. مثل بازی کردن طولانی مدت تر با او یا استفاده از لغات تحسین آمیز.

ممکن است بخواهید چند گاز از غذای خودتان در سر میز شام به او به عنوان تشویقی بدهید. اگر فراموش کنید که این میزان کالری را نیز در رژیم غذایی حیوان خانگی‌تان در نظر بگیرید؛ احتمال دارد بسیار چاق شود.

سعی کنید میزان غذایی که از سر سفره به او می‌دهید در هر بار خیلی کوچک مثلا به اندازه بند انگشتان باشد تا در هر مرتبه بلع آن کالری کمی برایش داشته باشد.

گاهی اوقات خرده غذا دادن از سر سفره می‌تواند منجر به التماس کردن آن‌ها شود. چراکه آن‌ها می‌دانند که غذا می‌تواند تشویقی باشد. اگر یک حیوان خانگی التماس کند و شما به او غذا بدهید او فکر می‌کند که به خاطر این رفتارش پاداش گرفته است. در نتیجه دوباره آن را تکرار خواهد کرد.

اگر شما دچار مشکل در نه گفتن به آن چشم های بزرگ یا زوزه‌ها یا میو کردن‌ها هستید، حیوان خانگی خود را در یک اتاق دیگر در هنگام صرف غذایتان قرار دهید. یا اینکه سعی کنید در همان زمان که غذای خودتان را می‌خورید برای او نیز غذا قرار دهید. بین ترتیب او نیز احساس نادیده انگاشته شدن نمی‌کند.

تا زمانیکه میزان مناسب تشویقی تحت کنترل شماست، دادن بعضی غذاهای انسانی به حیوانات خانگی‌تان مسئله‌ای ندارد. اما غذاهای سمی برای سگ ها و گربه ‌ها مانند شکلات، پیازها، سیر، کشمش و انگور نیز وجود دارد که هرگز نباید بخورند.

10 پاسخ
 1. حسین
  حسین says:

  با سلام
  پارسال همین موقع یک گربه در گوشه حیاط منزل ما 4 قلو زایید.ما هم هر موقع اضافه غذایی میموند مثل مرغ یا ماکارونی ….بهشون میدادیم. بعد از یکی دو ماه مادر وپدر گربه ها رفتند وبچه ها تنها موندند .زمستان شد ما در گوشه حیاط یک کلبه کوچک برای اونها ساختیم .غذا هم کم و بیش میدادیم متاسفانه دو تاشون تو زمستون تلف شدند.حالا دوتای دیگه بزرگ شدن .ما فکر میکردیم اینا اگر بزرگ بشن خودشون میرن ولی اینطور نشد.حالا هم مشکل نگهداری وتغذیه اونهارو داریم .دوماه دیگه زمستون میشه ومشکل جا هم خواهیم داشت چون مادرم اصلا اجازه نمیده بیاریم تو خونه.
  ما به اینها جگر خام و مرغ پخته و بعضا تن ماهی میدیم.
  میخواستم ما رو در چند مسئله راهنمایی کنید.
  اول اینکه غذای گربه چیا میتونه باشه وچقدر ؟
  دوم ایا گربه ها یه جا میمونن یا برای تغذیه یا جفت گیری احتمال داره خودشون برن؟
  ایا جایی هست ببریم و بسپریم ازشون نگهداری کنن؟
  با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام

   اول از شما بابت حیوان دوستی و محبتی که مخلوفات خداوند مهربان دارید قدردانی می‌کنیم.

   سوالات شما را با نظر بنده به عنوان یکی از نویسندگان پت مگز جواب می‌دهم و بدیهی است در صورت اختلاف سلیقه با هر کارشناس و متخصص دیگری نظر ایشان محترم است و خوشحال می‌شوم انتقادات را بدونم:
   1- برای تمام موجودات از انسان، حیوان و گیاه واقعیت “عادت” در غذا خوردن وجود دارد. فرض کنید انسانی که تا به حال پیاز نخورده و میدانیم پیاز غذای ضد عفونی کننده و مناسب حال اوست. اما نمی توان تجویز کرد پیاز بخورد. اول آنکه به دلیل عادت چشایی قطع به یقین به خوردن آن مقاومت نشان می‌دهد به قول معروف دوست ندارد. دوم آنکه با توجه به اینکه سیستم بدنی اش عادت به این خوراکی ندارد ریسک های حاشیه ای باید در نظر گرفته شوند. حیوانات هم همینطور. بارها دیده شده بهترین و معتبرترین برندهای غذاهای حیوانی بین بعضی حیوانات و گربه ها طرفدار ندارد یا مثلا گربه هایی دیده شده است که اصلا علاقه ای به گوشت ندارند در صورتی که باور عمومی بر این است که گوشت غذای مورد علاقه گربه است. لذا از دادن حکم کلی در شرایط شما معذوریم اما انتخابهایتان احتمالا بین غذاهای خشک برندهای معتبر، لبنیات، مواد پروتئینی و کربوهیدرات ها است. در رابطه با مقدارش به شرایط و رفتارهای گربه خیلی بستگی داره، سعی کنید نه افراط نه تفریط داشته باشید.
   2- عموما گربه ها وابستگی سگ ها را از خود نشان نمی‌دهند ولی باید توجه کرد که گربه ای که از بچگی با عادت خاصی بزرگ شده قطعا با گربه ای از اول خیابانی بزرگ شده بسیار متفاوت است و قابلیتهای آنان قابل مقایسه نیست.
   3- بله. در حال حاضر پت مگز خدمات واگذاری حیوان ارائه نمی‌دهد ولی بسیاری از مراکز من جمله بیمارستانهای دامپزشکی این کار را انجام می‌دهند.

   پاسخ
 2. النا
  النا says:

  سلام ! گربه ی من اصلا کنسرو نمیخوره ! از هیچ برند و هیچ نوع گوشتی
  فقط غذای خشک میخوره
  حتی بستنی ام دوست نداره
  اینجوری من نگران سلامت روده هاش میشم و خب طبعا اب بدنش کم میشه…باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام برخی از محققان معتقدند رژیم غذای خشک همیشگی برای گربه می تواند مشکلاتی همچون دیابت، چاقی ، مشکل مفاصل و مشکلات کلیوی و مجاری ادراری به همراه داشته باشد. اگرچه برخی دیگر نیز معتقدند که در دسترس بودن همیشگی آب تازه برای گربه با رژیم غذایی خشک کافیست. معمولا گربه ها در سن پایین بیشتر با انواع غذاها کنار می ایند تا در سن های بالاتر به همین خاطر همیشه توصیه میشود که در بچگی به گربه غذاهای متفاوت با بوها بافت ها و طعم های متفاوت داد. اما در خصوص مسئله شما ابتدا به خاطر داشته باشید که ترکیب غذای خشک و کنسروی برای گربه بهتر است و میتوانید با استفاده از تکنیک تعویض رژیم غذایی گربه به تدریج این غذا را به او معرفی کنید. اما در حال حاضر سعی کنید آب در قسمت های مختلف خانه قرار دهید و با توجه به اینکه گربه ها آب روان را بیشتر دوست دارند اگر توانستید مخزنی که دارای پمپ هست و آب در آن جابه جا میشود برایش تهیه کنید تا بیشتر به خوردن آب تشویق شود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر تازه به خانه آمده برایش محیط هنوز تازگی دارد. اگر از لحاظ گرسنگی، دستشویی و درد مشکلی ندارد بی توجهی کنید تا رفع شود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *