,

می‌خواهید هاسکی داشته باشید؟

هاسکی

دوست داشتن یک هاسکی (Siberian Husky)، با چشمان قشنگش، اندام زیبایش و رفتار آرام و متینش کار سختی نیست، اما آیا همه کس شرایط نگه داشتن این نژاد را دارند؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم تا بتوانید دربارۀ داشتن این سگ تصمیم درستی بگیرید.

 

آیا هاسکی برای من مناسب است؟

این سوال درست نیست. شما باید بتوانید به این سوال جواب دهید که آیا شما صاحب خوبی برای هاسکی هستید؟ هاسکی‌ها پرورش داده شده‌اند تا سورتمه‌ها را، صدها کیلومتر، در توندراهای یخ‌زده، بکشند. آن‌ها سگ‌هایی نیستند که از لم دادن جلوی تلویزیون لذت ببرند یا بتوانند دماهای بالا را تحمل کنند. انرژی زیاد آن‌ها موجب می‌شود که به فعالیت و ورزش زیاد احتیاج داشته باشند. هاسکی‌ها دوست دارند مهار و لگام ببندند، بدوند و سبد خرید، دوچرخه یا شما و اسکیت‌تان را دنبال خود بکشند.

هاسکی‌ها باهوش و مستقلند. آن‌ها به رهبر قدرتمندی نیاز دارند که بتواند تربیتشان کند و چون خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود، همیشه به چالش‌های جدید و آموزش‌های تازه نیاز دارند. اگر فعالیت بدنی کافی و تمرینات ذهنی مناسب نداشته باشند، خیلی زود راهی برای فرار پیدا می‌کنند. آن‌ها در این کار استادند. باید این موارد را با شرایط زندگی خود بسنجید و ببینید تا چه میزان می‌توانید برای آن‌ها وقت بگذارید؟

همان‌طور که گفته شد، هاسکی‌ها برای زندگی در سرزمین‌های سرد پرورش داده شده‌اند و زندگی در آن شرایط برایشان مناسب‌تر است. اگر شما در سرزمین‌های سرد شمالی زندگی نمی‌کنید، باید بیشتر مراقب هاسکی خود باشید و به این نکات توجه کنید:

– دمای بالای 18 درجۀ سانتی‌گراد برای هاسکی‌ها گرم است. در دمای بیش از 18 درجه، سگتان را از خانه بیرون نبرید و نگذارید که در این دما فعالیت یا ورزش کند.

– در روزهای گرم تابستان، هاسکی خود را پیش از طلوع آفتاب برای ورزش و پیاده‌روی بیرون ببرید و در این زمان، که هنوز خورشید زمین را گرم نکرده، انرژی او را تخلیه کنید.

– هاسکی‌ها فقط در دمای منفی شش درجۀ سانتی‌گراد می‌توانند زیاد فعالیت و کار بکنند. برای همین در روزهای گرم‌تر پیاده‌روی هاسکی باید کمتر از 5 کیلومتر باشد.

– آب خنک فراوان به هاسکی خود بدهید. بعضی از آن‌ها از بازی با یخ و خوردن آن هم لذت می‌برند.

– سگ‌ها از راه دهانشان دمای بدنشان را کنترل می‌کنند. اگر موقع بیرون بردن به دهان هاسکی پوزه‌بند می‌زنید، دقت کنید که بتواند دهانش را به اندازۀ کافی باز کند تا بتواند با نفس‌نفس زدن دمای بدنش را پایین بیاورد.

و نکتۀ خیلی مهم:

برای خنک‌تر بودن هاسکی‌تان موهای او را نتراشید. هاسکی دو لایه مو دارد و لایۀ زیرین مثل یک محافظ عمل می‌کند و مانع رسیدن گرما و سرما به پوست او می‌شود.

هاسکی از چه خانواده‌ایست؟

هاسکی‌ از قدیمی‌ترین نژادهای سگ است. آزمایش‌های دی.ان.ای (DNA) نشان می‌دهد که هنوز قرابت بسیار نزدیکی با اجدادش، یعنی گرگ‌ها، دارد. نژادهای ساموید (Samoyed) و مالاموت (Malamute) از خویشاوندان این نژاد زیبا هستند.

اسم هاسکی از کجا آمده است؟

هاسکی همان کلمۀ اسکی (Esky) است که تغییر کرده و به این شکل در آمده است. اسکی واژه‌ایست که به اسکیموها (Eskimo) اطلاق می‌شده است.

تاریخچۀ مسابقات سورتمه‌کشی چیست؟

هاسکی‌ها بهترین سگ‌ها در مسابقات سورتمه‌کشی آلاسکا هستند. این مسابقات به یاد کار بزرگی که آن‌ها، در سال 1925 میلادی، انجام دادند برگزار می‌شود. در آن سال گروهی از هاسکی‌های سورتمه‌کش تقریبا 966 کیلومتر را، از انکوریج (Anchorage) تا نوم (Nome)، پیمودند تا داروی دیفتری را به بیماران برسانند.

2 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   آوردن این نژاد به ایران و نگهداری آن در شهرهای گرم و خشک بشدت نهی شده و برای این حیوان شرایط بسیار نامطلوبی فراهم می شود.
   سگ هاسکی متعلق به جغرافیای سردسیر است.
   متاسفانه بعضا به دلیل زیبایی، هوش و سایر صفات دوست داشتنی این نژاد اقدام به نگه داری آن حتی در شهرهایی از استانهایی مثل تهران، قم، خوزستان و غیره هم گزارش شده که قطعا برای خود حیوان اصلا جالب نیست و باعث آزار و اذیت وی می‌شود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *