,

نشانه‌های آلفا شدن سگ

نشانه‌های آلفا شدن سگ

غریزه‌ی وحشی سگ‌ها باعث می‌شود که به شدت بر ساختار اجتماعی تکیه کنند، این موضوع را می‌توان از طریق نشانه‌های سلطه‌گری که سگ‌ها از خود بروز می‌دهند ثابت کرد. یک گروه سگ‌ به رهبر نیاز دارد. معمولا سگ‌های نر نقش رهبری را برعهده می‌گیرند. در محیط خانه انسان‌ها باید همیشه در جایگاهی برتر از سگ‌ها قرار بگیرند در غیر این صورت سگ رفتارهای یاغیانه پیدا خواهد کرد، از دستورات و قوانین اطاعت نمی‌کند و ممکن است سرکش و پرخاشگر بشوند. چهار مورد از نشانه‌های آلفا شدن سگ را در زیر مطرح کرده‌ایم:

نشانه‌ گذاری:

سگ‌ها از ادرارشان برای نشانه‌گذاری قلمروی خود استفاده می‌کنند. برای این کار آن‌ها پای خود را بالا می‌برند و بلندترین نشانه‌ای که بتوانند را از خود به جا می‎گذارند. سگ‌های نر می‌خواهند با فریب دادن سگ‌های دیگر به آن‌ها بفهمانند که سگ بزرگ‌تر و قوی‌تری در قلمرو وجود دارد. اگر نشانه‌گذاری سگ در اطراف خانه ادامه پیدا کند، به این معناست که سگ می‌خواهد اثبات کند که حاکم این قلمرو است. او می‌خواهد سگ‌های دیگر بفهند که او برترین سگ این قلمرو می‌باشد. این رفتار به دلایل بهداشتی و عملی نامطلوب است و اگر اصلاح نشود و ادامه یابد، باعث می‌شود سگ حس کند رهبر خانه است.

ارتباط چشمی:

باید دربارۀ نشانه‌های آلفا شدن سگ هوشیار باشید. هنگامیکه یک سگ به شما خیره می‌ماند، در واقع می‌خواهد اخطار دهد متوجه تهدیدی نسبت به قلمروی خود شده است. خیره شدن به پایین هم مقدمه‌ای برای رفتارهای پرخاشگرانه است. درمان این رفتار به تنهایی کار سختی است اما اگر سگ شما متوجه بشود در ساختار اجتماعی، شما از او بالاترید هرگز به شما پرخاش نخواهد کرد. اگر این رفتار نسبت به سگ‌های دیگر در خانه انجام شود، مسئله ای طبیعی در تعاملات بین سگ‌هاست و معمولا فقط به خاطر تقویت وجود ساختار گروهی است.

اطاعت نکردن از دستورهای شما:

اگر سگی که آموزش دیده است و دستورات را متوجه می‌شود از انجام دستورهای شما خودداری کند نشان دهنده‌ی این است که درحال آزمودن شماست. احتمالا او در مرحله‌ای قرار دارد که احساس می‌کند باید بر سر برتری داشتن با شما زورآزمایی کند. راهکار درمان این رفتار، انجام کار های ناخوشایند مثل تنها گذاشتن سگ می‌باشد، این کار باعث می‌شود تعلل در انجام دستورات و یا نافرمانی کامل، اصلاح گردد. تا دو عدم اطاعت به سگ خود فرصت دهید، اما اگر دستور سوم را نیز رعایت نکرد او را در اتاقی به حال خو.د بگذارید. او به زودی یاد خواهد گرفت که سرپیچی از دستورات شما، پیامدهای بدی را برای او به دنبال دارد. همچنین بسیار مهم است که در مواقعی که سگ اطاعت می‌کند به او تشویقی دهید یا با کلام و رفتارتان تشویقش کنید با این کار فرمانبرداری او را تحسین و تقویت می‌کنید.

سوار شدن سگ:

این رفتار یکی دیگر از نشانه‌های آلفا شدن سگ است و معمولا با رفتار‌‌های جنسی اشتباه گرفته می‌شود. سگ‌های نر معمولا سوار سگ‌های نر دیگر می‌شوند تا برتری و سلطه‌ی خود را به آنها نشان دهند. سگ های آلفا ممکن است این رفتار را با انسان‌ها نیز انجام دهند؛ مثلا بر پای آنها سوار می‌شوند یا اگر صاحبشان در موقعیت آسیب پذیری مانند زمانیکه برای بستن بند کفش دولا شده است روی بدن او سوار می‌شوند. این رفتار باید قاطعانه اصلاح شود. سگ را از روی بدن خود پایین بکشید و دستور “نه” را به او بدهید، سپس سگ را در اتاق یا جای خودش در انزوا بگذارید.

1 پاسخ
 1. Leila
  Leila says:

  Slm vGht bkheyr khub hastin
  Sage mn be saghaye kuchiktar az khodesh kari nadare a ama be narhaye bozogtar az khodesh hamle mikone
  V inke ejaze nmide hich fardi lamsesh kone mage inke khodesh bere tarafesh
  Terier 6 salas pesare

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *