, ,

نقل مکان به خانه جدید با گربه

خانه جدید با گربه

اغلب گربه‌ها از تغییرات استقبال نمی‌کنند. اگرگربه‌ها حق انتخاب داشته باشند ترجیح می‌دهند جایی که قبلا راحت بوده‌اند و سکونت داشته‌اند بمانند. اما گاهی ناچار به نقل مکان به خانه جدید با گربه هستیم. هرچقدر که این جابه جایی را برای آن‌ها بی‌استرس‌تر نمایید، بیشتر منفعت‌هایی همچون کاهش کثیف کردن خانه ناشی از ترس، صدا کردن بیش‌ از حد، پنهان شدن، تلاش برای فرار و خشونت را به همراه خواهد داشت.

نقل مکان به خانه جدید با گربه سه جنبه اساسی دارد:

 • آماده سازی قبل از حرکت،
 • نقل مکان
 • و جاگیر شدن در خانه جدید.

این سه بخش برای نقل مکان با حضور هر حیوان خانگی صدق می‌کند. به طور کلی اگر قصد دارید فقط یک گربه جدید را به محل سکونت فعلی و خانواده‌تان اضافه کنید بخش سوم مهمترین مرحله است.

آماده سازی قبل از نقل مکان

 • اجازه دهید گربه‌تان به جعبه حمل خود عادت کند. در داخل جعبه یک بستر نرم قرار دهید و در آن را باز بگذارید. گاهی یک جفت تشویقی را در جعبه بیاندازید تا گربه بتواند بگردد و آن‌ها را پیدا کند. غذادادن به گربه را از داخل جعبه شروع کنید. اگر گربه‌تان غذاخوردن داخل جعبه را دوست ندارد ظرف غذایش رادر کنار جعبه بگذارید. پس از چند روز ظرف را کنار جعبه درست نزدیک در قرار دهید. سپس بعد از یک یا دو هفته به تدریج ظرف را پشت جعبه بگذارید. به این ترتیب گربه شما هر روز باید کمی جلوتر برود تا به غذایش برسد. در نهایت ظرف را در عقب‌ترین نقطه جعبه قرار دهید تا گربه‌تان مجبور شود برای خوردن غذا به طور کامل وارد جعبه شود.
 • دوهفته قبل از این‌که شروع به بسته‌بندی وسایلتان کنید جعبه حامل را بیرون بگذارید تا گربه شما وقت داشته باشد به حضور جعبه عادت کند. زمانی که مشغول بسته‌بندی هستید اگر گربه‌تان عصبی است، او را به یک اتاق آرام و به دور از صدا و کارهایتان ببرید. اگر فکر می‌کنید ممکن است گربه‌تان سعی کند در یکی از جعبه‌ها پنهان شود کمی حضور او را از اطراف جعبه‌ها محدود کنید.
 • سعی کنید برنامه روزانه گربه‌تان را تغییرندهید. زمانبندی همیشگی و عادی او برای تغذیه، بازی و توجه به او را رعایت کنید. استفاده از یک دستگاه تغذیه زماندار، سبب می‌شود از منظم بودن برنامه غذایی او مطمئن شوید.
 • اگر احساس کردید گربه‌تان بسیار ترسوو عصبی است یا زود مضطرب می‌شود با دامپزشکتان صحبت کنید تا با تجویز داروهای ضداضطراب روند نقل مکان را برای گربه راحت‌تر کند.

نقل مکان کردن به خانه جدید با گربه

 • در زمان اسباب‌کشی وقتی افراد دائم به داخل و خارج از خانه می‌روند و درب خانه همواره باز است برای جلوگیری از فرار گربه او را در حمام قرار دهید و غذا، آب، یک تخت و جعبه خاکش را کنار او بگذارید. یک علامت روی درب حمام بگذارید تا بقیه اقراد نیز به هنگام ورود و خروج از حمام حواسشان به بسته ماندن آن باشد.
 • روز اسباب‌کشی به گربه‌تان صبحانه مختصری بدهید تا دچار ناراحتی معده نشود.
 • در حین نقل مکان در مقابل وسوسه باز کردن درب جعبه حمل برای آرام کردن گربه‌تان بایستید. گربه‌ای که ترسیده است ممکن است سعی کند که فرار کند. فقط در مکانی و در شرایط اضطراری درب جعبه را باز کنید.
 • برای تعمیرات احتمالی جعبه در طول مسیر یک رول از نوار بسته‌بندی را با خود ببرید.
خانه جدید با گربه

مستقرشدن در خانه جدید با گربه

 • ابتدا خانه جدید را برای گربه‌تان ایمن کنید.سیم‌های برق را جمع کنید و در گوشه دنجی که گربه آن‌جا نمی‌رود آن‌ها را به برق وصل کنید. از این‌که پنجره‌ها ایمن هستند اطمینان داشته باشید، هرنوع گیاه آپارتمانی سمی را از دسترس او دور کنید و مطمئن شوید که هیچ دام سمی کنترل آفات در هیج جای خانه رها نشده باشد.
 • فورا گربه را به یک اتاق نسبتا آرام ببرید. قبل از این‌که جعبه حامل را باز کنید ظرف غذا و آب ، جعبه خاک و تخت او را آماده کنید. مقداری تشویقی اطراف اتاق بریزید تا تشویق شود آن‌ها را پیدا کند.
 • در خانه جدید گربه را چند روز اول در همان اتاق نگهدارید.
 • این کار کمک می‌کند تا او به تدریج به دیدنی‎‌ها، صداها و بوهای خانه جدید عادت کند بدون اینکه احساس دستپاچگی کند. درضمن ماندن گربه در یک اتاق باعث می‌شود او راحت‌تر غذا، آب و جعبه خاکش را پیدا کند.
 • ابتدا در اتاق اصلی گربه‌تان با فعالیت‎‌‌های محدود مثل تماشای تلویزیون یا کتاب خواندن با او وقت بگذرانید. وقتی او شروع به کشف محیط کرد به او بیشتر توجه کنید، تشویقی بدهید و وقت برای بازی کردن با او بگذارید.
 • وقتی بحران بازکردن بسته‌ها تمام شد، به گربه‌تان فرصت بدهید به بقیه فضای خانه دسترسی داشته باشد، هربار یک اتاق.
 • اگر بستن درب و محدودکردن دسترسی او به همه جای خانه ممکن نیست در طی جلسات کوتاه اکتشافش به او نظارت کامل داشته باشید.
 • یک جعبه خاک دیگر نیز تهیه کنید و آن را در جاییکه قصد دارید به طور دائم قرار داشته باشد بگذارید. در اتاقی که از ابتدا گربه را در آن قرار دادید نیز برای حداقل چند هفته یک جعبه خاک باقی بگذارید. وقتی گربه به طور کامل به محیط اشراف پیدا کرد می‌توانید این جعبه را از اتاق بردارید. یک راه دیگر این است که می‌توانید همان جعبه خاکی که در اتاق نخستین وجود داشت را به تدریج به مکان مطلوبتان ببرید. برای آنکه مطمئن شوید گربه مسیر پیدا کردن جعبه را گم نمی‌کند هر روز به مقدار حدود سی سانتی متر آن را جابه‌جا کنید و از اتاق نخستین به طرف موقعیت مطلوب ببرید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *