, ,

نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش اول

سگ و مشکلات رایج سلامت

سگ و مشکلات رایج سلامت

با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته محققان احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها و مشکلات را در بعضی نژادها شایع‌تر یافته‌اند. دانستن نژاد سگ و مشکلات رایج سلامت او به شما کمک خواهد کرد تا در دوران نگهداری از او برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن آماده باشید. این مسائل به این معنا نیست که سگ‌ها با این نژاد دچار بیماری‌های دیگر نمی‌شوند اما آنچه تا کنون درمیان نژادهای خاصی شایع‌تر بوده را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

1. سیبرین هاسکی : اختلالات خود ایمنی (Autoimmune Disorders)

سیبرین هاسکی

به نظر می‌رسد هاسکی ها بیشتر مستعد ابتلا به انواع اختلالات خود ایمنی هستند بسیاری از آن‌ها بر روی پوستشان اثر می‌گذارد. این اختلال منجر به زخم و ریزش مو، اغلب بر روی صورت حیوان، می‌شود. بیماری خود ایمنی می‌تواند بر روی پوست و چشم‌ها تاثیر بگذارد؛ مثل آب مروارید و گلوکوم (بیماری که باعث تجمع آب در چشم می‌شود، فشار چشم را افزایش می‌دهد و به عصب بینایی صدمه وارد می‌کند). درمان این اختلال با کورتیکو استرویید است که سیستم ایمنی را مهار می‌کند.

2. بولداگ : مشکلات تنفسی (Respiratory Problems)

 

مثل تمام سگ هایی که صورت فشرده شده دارند، بولداگ ها نیز دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. بینی کوچک، نای باریک و کام نرم وبلند می تواند از جمله علل مشکلات تنفسی در سگ باشد و در مواقعی که سگ شما احساس گرما یا خستگی می‌کند، موقعیت اورژانسی و مرگباری را ایجاد کند. به همین دلیل خیلی مهم است که سگ شما در طول تابستان در محیطی خنک باشد و بیش از حد فعالیت نداشته باشد.

3. پاگ : مشکلات چشمی (Eye Problems)

پاگ ها با آن صورت فشرده چروک و چشم های برآمده خود در معرض خطر مشکلات چشمی هستند. جدی‌ترین موضوع بیرون زدن چشم ها از جای خود است. این مسئله ممکن است در هنگام تصادف یا در درگیری با دیگر سگ ها رخ دهد. اگر این اتفاق برای سگ شما افتاد یک پارچه مرطوب تمیز به روی چشم قرار دهید و به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک می‌تواند چشم را به جای خود برگرداند اگرچه بینایی به سگ شما بازخواهد گشت اما میزان آن بستگی به شدت آسیب وارد شده دارد.

4. جرمن شپرد : دیسپلازی مفصل ران (Hip Dysplasia)

بسیاری از نژاد های بزرگ، مانند جرمن شپرد، مستعد ابتلا به دیسپلازی مفصل ران(تغییر در شکل استخوان به علت اختلال در روند رشد) هستند. در این عارضه مفصل گوی و کاسه به خوبی در هم قرار نمی‌گیرد که می تواند درد، آرتریت و اختلال در راه رفتن را با خود به همراه داشته باشد. زمانیکه دنبال توله ها هستید از صاحب توله بپرسید که آیا والدین او از نظر دیسپلازی مفصل آزمایش شده‌اند یا خیر؟ زیرا احتمال اینکه توله والدین سالم به این عارضه دچار شود کمتر است.

5. لابرادور رتریور : چاقی (Obesity)

هر سگی می تواند دچار اضافه وزن شود، اما لابرادورها مستعد ابتلا به آن هستند. درست مانند انسان ها، اضافه وزن در سگ ها با مشکلات سلامتی رابطه‌ای مستقیم دارد. این نژاد از سگ ها به ورزش روزانه شدید نیاز دارند .اگر سگ شما دائما غذای بیشتری در خواست می‌کند به او هویج خام، لوبیا سبز یا سیب به عنوان میان‌ وعده بدهید. از آنجایی که پیشگیری از افزایش وزن راحت‌تر از کاهش وزن است، بهترین راه این است که از دامپزشک خود یک برنامه غذایی(رژیم خاص) مناسب حیوان خانگی‌تان در خواست کنید.

6. بیگل : بیماری صرع (ٍEpilepsy)

به نظر می رسد صرع، مشکل مغزی که باعث تشنج می‌شود، در بیگل ها نسبت به دیگر نژاد ها شایع تر است. سگ‌های مبتلا به صرع معمولا اولین بار تشنج را بین ۶ ماهگی تا ۳ سالگی تجربه می کنند. اگر چه بیماری صرع قابل درمان نیست ولی می توان تشنج‌های مکرر (بیش از یکبار در ماه) را با دارو های ضد تشنج کنترل کرد و کاهش داد.

7. شیتزو : لرزش کشکک زانو (Wobbly Kneecaps)

کشکک لرزان یا در رفتگی کشکک در نژادهای عروسکی، مانند شیتزو، شدیدا شایع است. در در رفتگی زانو، کشکک از جای خود بیرون می‌آید و موجب لنگیدن، بالا گرفتن پا و سستی می‌شود. در اغلب موارد کشکک خودش به جای اولیه برمی‌گردد ولی در بعضی موارد ممکن است برای حل مسئله و پیشگیری از آرتریت به جراحی نیاز باشد.

8. باکسر : سرطان (Cancer)

احتمال مبتلا شدن به انواع سرطان‌های معینی مانند لنفوم و نوع خاصی سرطان پوست در باکسرها بالا است. لنفوم سرطان غدد لنفاوی و لنفوم نوعی سرطان پوست است که می‌تواند فرم‌های پراکنده‌ای داشته باشد و ارگان‌های داخلی را نیز درگیر کند. در هر دو نوع اغلب سرطان همراه با غده یا برجستگی بر سطح پوست احساس می‌شود. امکان درمان در هر دونوع سرطان به شرط تشخیص به موقع وجود دارد. در نتیجه اگر باکسر دارید به طور مرتب بدن او را برای اطمینان از عدم وجود برآمدگی بررسی کنید.

 

لطفا نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش دوم و نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش سوم آن را نیز مطالعه نمایید.

2 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممنون از اینکه موضوعات مورد علاقۀ خودتان را با پتمگز به اشتراک می‌گذارید. به زودی مطلب کاملی در این خصوص منتشر خواهیم کرد. با ما همراه باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *