, ,

نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش دوم

سگ و مشکلات رایج سلامت

سگ و مشکلات رایج سلامت

با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته محققان احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها و مشکلات را در بعضی نژادها شایع‌تر یافته‌اند. دانستن نژاد سگ و مشکلات رایج سلامت او به شما کمک خواهد کرد تا در دوران نگهداری از او برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن آماده باشید. این مسائل به این معنا نیست که سگ‌ها با این نژاد دچار بیماری‌های دیگر نمی‌شوند اما آنچه تا کنون درمیان نژادهای خاصی شایع‌تر بوده را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

لطفا ” نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش اول ” و ” نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش سوم ” که شامل نژادهای دیگر هستند را نیز مطالعه کنید.

9. داشهوند : مشکلات کمر (Back Problems)

سگ داشهوند

به علت کشیده بود نبدنشان، داشهوندها در معرض آسیب کمر و دیسک کمر هستند. بهترین راه برای اینکه سگ شما در بهترین حالت خود باشد این است که وزن او را کنترل کنید. اضافه وزن به کمر آنها فشار وارد میکند. همچنین بالا رفتن از پله‌ها یا از پریدن از روی وسایل و مبلمان را به حداقل برسانید چراکه این کارها کمر آن‌ها را تحت فشار می‌گذارد.

10. دوبرمن پینچر : کاردیومیوپاتی گشاد شده (Dilated cardiomyopathy)

سگ نژاد دوبرمن

کاردیومیوپاتی گشاد شده یا اتساعی(DCM) یک مشکل اساسی در قلب است. در این عارضه اتاقک اصلی پمپ کننده در قلب، یعنی بطن چپ، ضعیف و بزرگ می‌شود و در نتیجه نمی‌تواند به خوبی خون را پمپ کند. .اغلب صاحبان سگ هایی که به این بیماری دچار هستند، تا زمانیکه سگ ناگهان بیهوش شود، از وجود این عارضه خبر ندارند. از آنجاکه این عارضه در دوبرمن ها شایع است بسیاری از دامپزشکان کنترل و تصویربرداری سالیانه را توصیه می‌کنند. با مصرف دارو ریتم و قدرت پمپ کردن قلب تنظیم می‌شود. اما متاسفانه هیچ درمان قطعی برای این بیماری نیست.

11. کوکر اسپانیل : عفونت گوش (Ear Infection)

سگ کوکر اسپانیل

سگ‌هایی مثل کوکر اسپانیل که دارای گوش های افتاده و پوشیده از مو دارند دچار عفونت های گوش می‌شوند. بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، تمیز کردن گوش‌ها هر دو هفته یکبار و برگردانند گوش‌ها به پشت برای مدتی که به اصطلاح به این‌کار نفس کشیدن گوش می‌گویند. همچنین با دقت مو های در حال رشد در گوش را کوتاه کنید تا مجرای کانال گوش خشک بماند.

به حداقل رساندن تعداد عفونت‌های گوش می‌تواند از مسائل جدی دیگر جلوگیری نماید.

12. یورکشایر تریر : شانت پورتوسیستمیک (Portosystemic Shunt)

یورکشایر ترییر

یک نقص در عروق خونی به طور مادرزاری است که در سگ‌های کوچک مثل یورکشایر شایع است. سیاهرگی که حامل مواد سمی از روده به کبد است و وظیفه تصفیه خون را به همراه دارد در این عارضه عروق خونی کبد را دور میزنند و سموم تصفیه نمی‌شوند.این بیماری باعث ضعف، حالت تهوع، گیجی و تشنج می‌شود.در اغلب موارد این عارضه با عمل جراحی قابل درمان است و سگ می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

13. گلدن رتریور : حساسیت پوستی (Skin Allergies)

سگ گلدن رتریور

آیا به نظر می‌رد گلدن رتریورتان مدام خود را لیس می‌زند؟ برخلاف ما انسان‌ها سگ‌ها زمانیکه نسبت به چیزی آلرژی داشته باشند،  معمولا عطسه نمی‌کنند بلکه دچار خارش پوست می‌شوند. با لیس زدن، گاز گرفتن و خارش دادن باعث التهاب و قرمز شدن پوست می‌شوند. برای تسکین خارش پوست سگ او را به حمام ببرید و با شامپو جو دو سر او را حمام کنید و سعی کنید در غذای سگ خود امگا-3 را اضافه کنید و به‌ طور منظم از عدم وجود کک در بدن او مطلع شوید.

14. پودل : آب سیاه (Glaucoma)

سگ پودل

پودل ها یکی از معدود نژادهایی هستند که در معرض خطر بالای بیماری‌های جدی چشم هستند. آب سیاه یا گلوکوم، ناشی از تمجع زیاد آب در چشم است که باعث ایجاد درد، فشار و در نهایت کوری می شود. در هر حال این بیماری اگر زود تشخیص داده شود با دارو قابل درمان است اما گاهی ممکن است نیاز به جراحی و یا حتی تخلیه چشم بیمار شود.

15. روتوایلر : مشکلات مفصلی (Joint Problems)

سگ نژاد روتوایلر

نژادهای بزرگ مانند روتوایلر در معرض بسیاری از بیماری‌های مفصلی هستند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج ، آرتریت و استئوکندریت دیسکان(osteochondrosis dissecans) یا به طور خلاصه (OCD) اشاره کرد. (OCD) بیماری است که در سگ‌های نژاد بزرگ که در تولگی به سرعت رشد می‌کنند رخ می‌دهد. این بیماری باعث می‌شود که غضروفی درون مفصل به خوبی فرم نگیرد و در حرکات اختلال ایجاد کند. مفصل زانو بیشترین خطر ابتلا را داراست.

غذا دادن به میزان مناسب و تنظیم شده می‌تواند به سلامت مفاصل توله کمک کند.به هر حال گاهی به منظور برداشتن غضروف های غیر طبیعی ممکن است نیاز به جراحی شود.

16. اشنایزر مینیاتوری : دیابت (Diabetes)

اشنایزر مینیاتوری

آیا سگ شما مثل شخصی که در دو ماراتن بوده آب می‌نوشد؟ آیا او به یکدفعه دچار ادرار نابجا در خانه شده است؟ اگر این علائم را مشاهده کردید باید بدانید که ممکن است سگ دیابت داشته باشد. هر سگی ممکن است به دیابت مبتلا شود ولی در اشنایزر ها ابتلا به دیابت درصد بیشتری دارد. دیابت یک وضعیت سلامت قابل توجه است ولی با انسولین و تغییر رژیم غذایی می‌توان آن را کنترل کرد و سگ شما می‌تواند زندگی عادی و سالمی داشته باشد.

 

توضیحات:

دیسپلازی (dysplasia) :

اصطلاحی است که در پاتولوژی برای اشاره به اختلال رشد در سلول‌ها اشاره می‌شود. دیسپلازی به مفهوم رشد و گسترش غیر طبیعی است. این بیماری سبب بزرگ شدن یک بافت و یا ایجاد سلول‌های پیش سرطانی می‌گردد. دیسپلازی می‌تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد و خوب است بدانید این بیماری انواع زیادی دارد.

آرتریت (arthritis) :

ورم ، التهاب و درد مفاصل است که مجموعه‌ای از بیماری‌های مختلف است و شایع‌ترین آن ساییدگی مفصل یا آرتروز است.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *