, ,

نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش سوم

مشکلات رایج سلامت

سگ و مشکلات رایج سلامت

با مطالعات و تحقیقات صورت گرفته محققان احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها و مشکلات را در بعضی نژادها شایع‌تر یافته‌اند. دانستن نژاد سگ و مشکلات رایج سلامت او به شما کمک خواهد کرد تا در دوران نگهداری از او برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن آماده باشید. این مسائل به این معنا نیست که سگ‌ها با این نژاد دچار بیماری‌های دیگر نمی‌شوند اما آنچه تا کنون درمیان نژادهای خاصی شایع‌تر بوده را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

لطفا ” نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش اول ” و ” نژادهای محبوب سگ و مشکلات رایج سلامت آن‌ها – بخش دوم ” که شامل نژادهای دیگر هستند را نیز مطالعه کنید.

17. چی وا وا : افتادگی نای (Collapsing Trachea)

سگ نژاد چی وا وا

آیا چی وا وا ی شما زمانی که هیجان زده می‌شود صدایی شبیه به بوق از او شنیده می‌شود؟ خب ممکن است اون دچار افتادگی نای باشد؛ بیماری که در نژاد عروسکی رایج است. افتادگی نای، عارضه ای است که در آن غضروفی که وظیقه باز نگهداشتن نای را دارد ضعیف است و این امر باعث بسته شدن نای می شود. بعضی از سگ ها در تمام طول عمر این عارضه را دارند ولی مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود. در این میان بعضی از آن‌ها نیاز به دارو درمانی دارند و در موارد حاد نیاز به جراحی برای باز نگهداشتن نای است.

18. پامرانین : ریزش مو (Hair Loss)

سگ نژاد پامرانین

پامرانین سگ هایی هستند که مستعد ابتلا به یک نوع بیماری غده فوق کلیه به نام آلوپسیا ایکس یا همان بیماری پوست سیاه هستند که باعث ریزش مو می‌شود. آلوپسیا ایکس (Alopecia X) زمانی بروز می‌کند که سگ جوان است. اگر سگ شما به بیماری آلوپسیا ایکس مبتلا است و عقیم نشده است او را عقیم کنید (ریزش مو بعلت ترشح بیش از حد هورمون های جنسی است). همچنین مکمل‌های ملاتونین نیز کمک می‌کند.

19. پوینتر مو کوتاه آلمانی : تنگی آئورت (Aortic Stenosis)

سگ نژاد پوینتر مو کوتاه آلمانی

تنگی آئورت عارضه ای است که طی آن رگ آئورت که وظیفه انتقال خون غنی از اکسیژن را به اندام ها دارد دچار تنگی می‌شود. و در دراز مدت باعث نامنظمی ریتم قلب می‌شود. در مواردی که این عارضه خفیف باشد نشانه خاصی ندارد ولی اگر شدید باشد باعث ضعف و خستگی زودهنگام سگ می‌شود. متاسفانه این بیماری عمر سگ را کاهش می‌دهد اما تا حدودی با دارو قابل کنترل است. نژادهای رایجی که مستعد این بیماری هستند نیوفیلند، گلدن رتریور و روتوایلر است.

20. گریت دین : نفخ (Bloat)

سگ نژاد گریت دین

نژادهای بزرگ مثل گریت دین بیشتر مستعد ابتلا به اتساع معده، پیچ خوردگی روده و نفخ شکم هستند. این عارضه که می‌تواند مرگبار باشد زمانیکه معده مملو از گاز می‌گردد، سپس پیچ می‌خورد و غذا و گاز در آن محبوس می‌شوند. اگر متوجه شدید سگ شما بلافاصله بعد از صرف غذا پرسه می‌زند، به نفس نفس افتاده و آب دهانش بیش از حد معمول است بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. این مشکل با جراحی براحتی قابل درمان است ولی اگر به موقع اقدام نشود ممکن است منجر به مرگ حیوان میشود.

21. شیتلند شیپداگ : مشکلات چشم (Collie Eye)

سگ نژاد شتلند شیپداگ

این سگ ممکن است به گروهی از بیماری‌های متفاوت چشمی دست به گریبان شود که به آن ها ناهنجاری های چشم کالی (سگ گله اسکاتلندی) می‌گویند. این بیماری به شبکیه و عصب بینایی آسیب وارد می‌کند. در موارد خفیف ممکن است بینایی را تحت تاثیر قرار ندهد ولی در موارد شدید و یا حتی متوسط می‌تواند منجر به کوری سگ شود. این عارضه هیچ درمانی ندارد و در بین نژادهایی که تحت تاثیر آن هستند رایج است. بنابراین بهتر است قبل از آوردن توله شیتلند از سالم بود آن اطمینان پیدا کنید.

22. مالتیز : سندرم لرزان سفید کوچک (Little White Shaker Syndrome)

سگ نژاد مالتیز

سندرم لرزان سفید کوچک بیشتر در مالتیز ها دیده می‌شود. این اسم خنده‌دار بر روی این بیماری قرار گرفته است چرا که دقیقا با همین نشانه‌ها دیده می‌شود. این بیماری باعث می‌شود این گونه سگ های سفید بلرزند (اگرچه، سگ با رنگ‌‌های دیگر نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شود) این عارضه به علت تورم در مخچه است که منجر به لرزش سگ و در شرایط بدتر حتی اختلال در راه رفتن سگ می‌شود. ولی با این حال خبر خوب این است که برای سگ دردناک نیست و با مصرف کورتیکواستروئید قابل درمان است و بعد از چند هفته نیز درمان می‌شود.

23. بوستون تریر : چشم گیلاسی (Cherry Eye)

سگ نژاد بوستون تریر

بخاطر چشم های جلو آمده، آنها مستعد ابتلا بیماری‌های متفاوت چشمی هستند که یکی از آن‌ها چشم گیلاسی است. در این بیماری غدد اشکی از پلک سوم بیرون می‌زند.علت نام گذاری آن این است که این غدد به رنگ قرمز و کروی شکل هستند. با عمل جراحی قابل درمان است. دیگر بیماری ها که بوستون تریر ممکن است دچار آ‌ن‌ها شود آب مروارید، خشکی چشم و انتروپیون است.

24. فرنچ بولداگ : مشکلات تنفسی (Breathing Problems)

سگ نژاد فرنچ بولداگ

مثل اینگلیش بولداگ (English Bulldog)، فرنچ بولداگ نیز دچار مشکلات تنفسی می‌شود. این اختلال که با نام سندرم هوای براکی‌سفالیک نیز شناخته می‌شود برای تمام سگ هایی که صورت افتاده دارند محتمل می‌باشد. بینی کوچک، نای باریک و کام نرم و بلند می‌تواند از علت های مشکلات تنفسی در سگ شما باشد. گرمای شدید یا تحرک بیش از حد می‌تواند باعث شود سگ برای تنفس با مشکل روبرو شود. بهتر است این نژاد از سگ را در خانه و به دور از گرما نگهدارید.

25. کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل : بیماری دریچه میترال (Mitral Valve Disease)

سگ نژاد کاوالیر

این بیماری قلبی در سگ های کوچک سالخورده شایع است اما اغلب در این نژاد زودتر بروز میکند. در این بیماری دریچه‌ای که بین بطن و دهلیز قرار دارد به شدت ضعیف است و به خوبی بسته نمی‌شود و هنگامی که قلب خون را پمپ می‌کند مقداری خون به دهلیز بر می‌گردد. این برگشت خون قلب را تحت فشار قرار می‌دهد. علائم این بیماری شامل بی‌حالی و سرفه است که با مصرف دارو قابل درمان است و سگ شما می‌تواند تا سال‌ها سالم و زنده بماند.

چگونه یک توله سالم و اصیل انتخاب کنیم؟

سگ با قلب قرمز

تحقیقات خود را در زمینه نژادهای مختلف کامل کنید. پیدا کنید نژادی که شما به آن علاقه دارید به چه بیماری‌هایی ممکن است مبتلا شود. سپس به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید و از دوستان، اطرافیان و مراکز مرتبط با سگ‌ها پرس و جو کنید. هنگامی که توله مورد علاقه خود را پیدا کردید از سلامت والدین آن آگاه شوید و مطمئن شوید که مشکلات رایج سلامت مرتبط با نژاد و بهداشتی او کنترل شده باشد.

توضیحات :

انتروپن (Entropion) :

بیماری است که در آن پلک به سمت داخل چشم گردش می‌کند. مژه‌ها بر روی چشم مالیده می‌شوند و باعث قرمزی، سوزش و سایش در قرنیه چشم می‌شود. انتروپن یا تو کشیدگی پلک، به آرامی ایجاد می‌شود و در مراحل اولیه ممکن است قابل مشاهده نباشد. با گذشت زمان، وضعیت بدتر می‌شود و به مرحله ای می‌رسد که با هر بار حرکت پلک سطح قرنیه تحریک می‌شود. اگر این ساییدگی مداوم درمان نشود می‌تواند منجر به عفونت و زخم چشم شود. در موارد حاد، ممکن است بینایی چشم از دست برود.

3 پاسخ
  1. baeran palang
    baeran palang says:

    سلام دوستان من تریر قهوه ای 2روز است گرفته ام نمیدانم چطور تربیتش کنم وبرای دستشوی بردنش مشکل دارم خونه رو کثیف نمیکند البته2ماهه هستش سپاس گذارم اگه رهنمایی بکنیدغلامتان را.

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *