, ,

نکات شستن سگ خانگی

شستن سگ خانگی

نکاتی برای شستن سگ خانگی

اگر سگ ها می توانستند که یک لیست از کارهایی که دوست ندارند انجام دهند بنویسند، قطعا حمام کردن سگ‌ها یکی از اولین موارد لیست آنها می‌بود. از آنجا که شستن سگ خانگی وقت گیر است، کمی کثیف‌کاری دارد و برای افرادی که درگیر آن هستند جالب نیست طبیعی است که بپرسیم هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام داد؟

در اغلب موارد پاسخ این سوال این است: ” بستگی دارد.”

سگ ها با لیسیدن خودشان را تمیز و آراسته می کنند تا به رویش راحت‌تر فولیکول‌های مو کمک کنند و سلامت پوست خود را حفظ کنند. با این حال برای اغلب سگ ها حمام کردن برای تکمیل این فرآیند لازم است. اما حمام کردن بیش از حد میتواند برای حیوان مضر باشد. اسن کار می‌تواند منجربه تحریک پوست، آسیب به فولیکول‌ها و افزایش خطر عفونت‌های قارچی و باکتریایی شود. کارشناسان معتقدند بهترین دوره زمانی برای حمام کردن، زمانی است که دلیل خوبی برای این‌کار داشته باشید. سگ های سالمی که بیشتر اوقات در داخل خانه هستند تنها چند بار در سال برای کنترل بوی بدنشان به حمام نیاز دارند. از طرف دیگر بخش مهمی از مدیریت بعضی از بیماری‌های پوستی و آلرژی، حمام کردن مکرر است.

چه سگ‌تان مشتاق حمام رفتن است و چه برای نرفتن با چنگ و دندان با شما می‌جنگد و مقاومت می‌کند؛ در اینجا نکاتی را برای بهتر و راحت‌تر حمام کردن آن‌ها آورده‌ایم.

هر چند وقت یکبار باید سگ حمام شود؟

و اما سوال درست‌تر این است که شما چند وقت یکبار می‌خواهید او را بشویید؟ غیر از اینکه یک سگ مشکل پوستی داشته باشد، هیچ دلیل دیگری برای شستن یک سگ نیست مگر اینکه بخواهیم او را همراه لذت‌بخش‌تری برای خودمان کنیم.

اینکه هر چند وقت یکبار سگ تان را حمام کنید بستگی به فاکتورهای مختلفی از جمله: وضعیت سلامت، نژاد، پوشش مویی بدنشان، فعالیت های بدنی‌شان و همچنین محل انجام فعالیتشان، بستگی دارد. سگ هایی که تمام طول روز در خارج از خانه هستند و روی محیط های مختلف غلت میزنند بیشتر از سگ هایی که اغلب زمان خود را در خانه روی مبل هستند به حمام نیاز دارند.

می‌توانید از بینی‌تان نیز استفاده کنید.

اگر سگ وارد اتاق شد و شما متوجه بوی او شدید، زمان حمام او فرا رسیده است. اگر سگ شما در گل کثیف غلت زده برس کشی(در صورت امکان خارج از خانه) و سپس حمام کردن، بهترین گزینه است.

درست مانند انسان‌ها بعضی سگ‌ها زودتر بوی بد می‌دهند. سگ‌هایی هستند که در تمام طول عمر خود حمام نرفته‌اند وبوی بدی هم نمی‌دهند. اما درهرحال توصیه میشود که سگ با پوست معمولی را ماهی یکبار حمام ببرید و از شامپوی مخصوص سگ ها یا شامپو بچه استفاده کنید. اگر می‌خواستید او را بیشتر بشویید از شامپوهای بدون صابون یا مرطوب‌کننده برای پیشگیری از خشک شدن پوست حیوان استفاده نمایید. سگ خود را بیشتر از یکبار در هفته نشویید مگر اینکه به توصیه دامپزشک و بنا به علت خاصی باشد.

فقط به این خاطر که روی شامپویی نوشته شده است “بدون اشک” یا (tear free/ tearless) آن را مستقیما بر روی چشمان حیوان قرار ندهید. ترجیحا با آن فقط اطراف چشم ها را بشورید و خوب آب بگیرید.

اگرحمام کردن سگ جنبه درمانی دارد حتما از دامپزشک خود فاصله زمانی مناسب بین دو حمام و محصولی که باید استفاده کنید بپرسید.

در مورد روش و نکات حمام کردن سگ مطالعه و کسب تجربه کنید.

چه زمان برای شستن سگ باید به مراکز مخصوص مراجعه کرد؟

تمیز نگه‌داشتن حیوان به مراتب از شستشوی او آسان‌تر است. شستن سگ خانگی به آن آسانی‌ها هم که به نظر می‌رسد نیست. انواع مختلفی پوشش مویی بر روی بدن سگ‌هاست که هر کدام جداگانه باید مورد توجه قرار گیرد. در سالن‌ها فرد شوینده به‌واسطه تجربه‌ای که از شستن سگ‌های مختلف دارد؛ می‌تواند تفاو‌ت‌های ناشی از جنس و طول مختلف موها را در شستشو لحاظ کند که در خانه ممکن است صاحب سگ متوجه آن نشده باشد.

برای مثال یک سگ گله شتلند، یک سگ با پوشش مویی دو لایه و تارهای مویی ضخیم است. این نژاد احتیاج به خیس شدن کامل و مرطوب شدن با مقدار زیادی آب دارد. همچنین این نژاد قبل از حمام در حین شستشو و بعد از آن باید به مدت زیادی برس و شانه کشیده شود. ضمنا باید از نرم‌کننده مخصوص سگ‌ها استفاده کنید خوب آب بکشید و به سرعت او را خشک کنید.

اگر فرصت شستن سگ خانگی تان و این کارها را ندارید وقت آن است که از افراد با تجربه در سالن‌های مخصوص کمک بخواهید.

پیدا کردن محصولات شستشوی مناسب

بعضی از تفاوت های میان پوست انسان‌ها و پوست سگ‌ها کاملا واضح است. اما موردی که به چشم نمی‌آید، pH پوست است. که احتملا مهم ترین فاکتور در انتخاب محصولات شستشوی داخل حمام است.

پوست انسان ها خیلی اسیدی است و در اغلب موارد pH آن ها کمتر از 5 است. اما pH پوست سگ ها به 7 نزدیک است. این بدان معناست که پوست آن‌ها خنثی است؛ نه خیلی اسیدی و نه خیلی بازی.

در نتیجه بسیاری از محصولاتی که برای پوست انسان‌هاست برای پوست سگ ها مضر است. برای شستن سگ خانگی به صورت روزمره از یک شامپوی ملایم و مرطوب کننده مخصوص پوست سگ استفاده کنید. شامپوهایی با پایه بلغور جوی دوسر انتخاب خوبی برای اغلب سگ‌های سالم است.

سگ ها ممکن است واکنش های منفی نسبت به برخی شامپوها یا محصولات شستشو داشته باشند. حتی اگر این محصولات مخصوص سگ ها باشد. این واکنش‌ها ممکن است صرفا پوستی یا به خاطر بلعیده شدن شامپو باشد.

علائم بالینی واکنش پوستی؛ قرمزی، خارش پوست یا کهیر است. خورده شدن شامپو علائمی همچون استفراغ، سرازیر شدن آب دهان و کاهش اشتها دارد. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید دوباره سگ خود را تنها با آب گرم بشویید و سپس به دامپزشک مراجعه کنید.

اگر مطمئن نیستید برای شستن سگ خانگی تان چه نوع شامپویی بخرید با دامپزشک خود که حیوان را می‌شناسد و تاریخچه سلامت او را می داند مشورت کنید. مخصوصا اگز سگ شما از بیماری پوستی رنج می برد.

می توان شامپوها را به دو نوع نظافتی و دارویی تقسیم کرد. دامپزشکان بر این باورند که شامپوهای درمانی باید توسط دامپزشک معالج تجویز و داده شود.

توضیحات

[1] PH (potential of hydrogen)

در شیمی، pH (پتانسیل هیدروژن) مقیاس عددی مورد استفاده برای تعیین حالت اسیدی و بازی محلول‌های آبی است. به طور تقریبی منفی لگاریتم غلظت مولی یون‌های هیدروژن در مبنای 10 است، که با واحد مول بر لیتر اندازه گرفته می‌شود. و به طور دقیق منفی لگاریتم فعالیت یون هیدروژن در پایه 10 است. محلول‌های با pH کمتر از 7 اسیدی و محلول‌های با pH بیشتر از 7 بازی هستند. آب خالص خنثی است، pH آن 7 است، که نه یک اسید و نه یک باز است. برخلاف باور عموم، مقدار pH می‌تواند کمتر از 0 یا بیشتر از 14 باشد که به ترتیب اسیدها و بازهای بسیار قوی را شکل می‌دهند.

 

نمودار pH

3 پاسخ
 1. ادرینا
  ادرینا says:

  سلام من یک سگ توله پودل دارم ومیخواستم بدونم اونو هرچند وقت اونو ببرم حمام
  وسگ من ادرارشو میخوره چکارکنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام معمولا توصیه میشود هر 21 تا 35 روز یکبار او را حمام کنید تا در این فاصله بدنش فرصت ساخت پربی های لازم روی پوستش را داشته باشد. علت خوردن ادرار در سگ ها ناشناخته است اما این رفتار بیشتر در سگ هایی دیده شده است که از عفونت مجاری ادراری رنج می برند. جهت معاینه حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *