, ,

نکات متوقف کردن عادت کفش جویدن سگ

کفش جویدن سگ

ما به سگ‌های خود اجازه ‌می‌دهیم لنگه کفش قدیمی‌مان را بجود فقط به این خاطر که توله‌‌ی بامزه‌ای هستند. اما الآن یک‌ساله شده و هر کفشی که دم دستش می‌آید را می‌جود. خب حتما زمانیکه کفش گران قیمت‌تان را می‌جود، از این عادت کفش جویدن سگ تان برآشفته می‌شوید. اما باید بدانید که این همان کاری ‌است که خودمان در ابتدا به او اجازه‌اش را داده بودید.

آیا می‌توانیم عادت کفش جویدن سگ مان را اصلاح کنیم یا برای همیشه محکوم به تحمل آن هستیم؟

قانون طلایی بزرگ کردن یک توله بسیار راحت است: “رفتارهایی که نمی‌خواهید سگ در بزرگی داشته باشد، در تولگی به او اجازه انجام آن را ندهید.” هر چیزی که توله در هفته‌ها و ماه‌های اولیه یاد می‌گیرد به احتمال زیاد عادت او در سنین بزرگسالی خواهدشد.

همانطور که دیدید، رفتاری که در تولگی سگ ممکن است جالب باشد ،مانند جویدن دمپایی، در دوران بزرگسالی اش احتمالا کمتر جذاب و گاهی مخرب است. زمانیکه توله سگ به سگی بالغ با اراده بیشتر، مستقل تر و با بدنی بزرگتر، قوی‌تر و سریع‌تر است؛ شکستن عادات بد به مراتب چالش برانگیزتر خواهند بود.

عادات بد را قبل از اینکه شروع شوند متوقف کنید.

تقریبا اکثر افرادی که یک توله را بزرگ می‌کنند وقتی به گذشته نگاه می‌کنند دوست داشتند اگر شانس بازگشت به گذشته را داشتند و یکسری از کارها را جور دیگری پیش می‌بردند. ما قطعا بهترین کارهایی که از دستمان بر می‌آید را برای حیوانات خانگی‌مان انجام می‌دهیم. اما مهم نیست چه‌قدر برای به‌ وجود آوردن بهترین چیزها برایشان تلاش می‌کنیم، اشتباه درهرحال رخ می‌دهد. اما یک اشتباه در تربیت توله‌تان به این معنا نیست که شما محکوم به زندگی با کفش‌های پاره در تمام عمر خود هستید. یک عادت تکرار شده، سخت تر شکسته می‌شود، اما با مدیریت مستمر و تلاش برای آموزش، معمولا قادر به تغییر عادت‌ها خواهیم بود.

یکی از آسان‌ترین استراتژی‌های بزرگ کردن یک توله، پیشگیری از رفتارهایی است که نمی‌خواهیم انجانم دهند. پیشگیری شامل حذف موقعیت‌هایی است که در آن کار نامطلوب ما صورت می‌گیرد، جایگزین کردن وسایل و موقعیت مناسب برای جهت دادن به انرژی او و جایزه نگرفتن در هنگام انجام آن دسته از رفتارهای نامطلوب است.

حتی اگر سگ دیگر شما توله نیست این استراتژی همچنان به شما در متوقف کردن عادات بد او کمک خواهد کرد.

چگونه عادت کفش جویدن سگ خود را تغییر دهید؟

باید با غیر ممکن ساختن جویدن کفش، این وسوسه را در او از بین ببرید. مثلا  می‌توانید کفش‌ها را درون کمد، جعبه‌ی قفل‌دار یا طبقه‌ای که برای او خیلی بلند باشد، نگهداری کنید. کفش خود را در جایی که سگ به راحتی به آن دسترسی دارد؛ مانند کنار جاکفشی یا دم درب اتاق رها نکنید. همچنین به اعضا خانواده و اقوام خود نیز بگویید همین کار را انجام دهند.

در عوض اسباب بازی جویدنی مناسبی را برای بازی کردن در اختیار او قرار دهید. و در زمانیکه او به سراغ چیزهای قابل قبول برای جویدن رفت، به او تشویقی دهید.

اگر او را دوباره مشغول جویدن کفش دیدید خودتان را کنترل کنید و هرگز عکس‌العمل‌هایی مانند پرخاش یا تنبیه کردن را انجام ندهید. اینگونه سرزنش‌ها ممکن است توجهی منفی باشد اما نهایتا توجه است و باعث تقویت عادت جوییدن در او می‌شود. در عوض بدون هیچ حرف یا عکس‌العملی کفش را از او بگیرید و حواس او را به سمت اسباب بازی جویدنی اش منحرف کنید. هر چه بیشتر این کار -تشویق در هنگام جویدن اشیاء درست و بی‌توجهی  در زمان جویدن وسایل نامطلوب‌تان- را انجام دهید، بیشتر احتمال دارد او من بعد سراغ اسباب بازی برود تا کفش شما.

هر بار که یک سگ رفتاری را انجام می‌دهد، به خصوص رفتاری که با پاداش مانند توجه بیشتر همراه است، عادت در او نهادینه‌تر می‌شود. یک عادت جاافتاده سخت‌تر شکسته می‌شود اما باید بدانید که با صبر و صرف زمان می‌تواند تغییر کند.

 

2 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *