,

هرآنچه باید درباره‌ی جرب دمودکس در سگ ها بدانید

جرب دمودکس در سگ

در پوست بسیاری از جانداران مجموعه‌ای از میکرو ارگانیسم‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها شامل باکتری‌های مفید، قارچ‌ها، مخمرها و گاهی مایت‌های (mite) میکروسکوپی می‌شوند. این موجودات ریز تک‌سلولی از پوست‌های مرده و گاهی از ترشحات پوستی تغذیه می‌کنند. آن‌ها، معمولا، تا زمانی که تحت کنترل سیستم ایمنی بدن باشند، آسیب‎‌زننده نیستند. زمانی که سیستم ایمنی بدن نتواند جمعیت مایت‌ها را کنترل کند و در نتیجه آن‌ها بتوانند در بسیاری از فولیکول‌های مو ساکن شوند، سگ به جرب دمودکس (Demodectic mange) مبتلا می‌شود. غذا خوردن مایت‌ها و دفع کردنشان پوست را تحریک می‌کند و شرایط را برای عفونت کردن باکتری‌های فرصت‌طلب فراهم می‌کند. در چنین شرایطی حیوان دچار التهاب پوست، خارش و ریزش مو می‌شود. اگر موهای سگ شما به صورت تکه‌ای می‌ریزد، حتی اگر خارش ندارد، فورا او را نزد دامپزشک ببرید. د راین مقاله هر آنچه باید درباره‌ی جرب دمودکس در سگ ها بدانید را آورده‌ایم.

جرب دمودکس بیماری‌ایست که در آن جمعیت مایت‌های پوست سگ‌، بیش از اندازه زیاد می‌شود. این مایت‌ها، به صورت طبیعی، بخشی از جمعیت موجودات میکروسکوپی در پوست هستند و در شرایط عادی به درمان نیاز ندارند. وقتی سیستم ایمنی بدن سگ ضعیف می‌شود، تعدا مایت‌ها بیش از حد زیاد می‌شود. سپس به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و موجب تحریک پوست و ریزش مو می‌شوند. این بیماری به شکل‌های مختلفی دیده می‌شود و می‌تواند هم سگ‌های پیر و هم جوان را درگیر کند.

نشانه‌های جرب دمودکس در سگ ها

 • قرمزی و التهاب پوست
 • ریزش تکه‌ای موها
 • چرب شدن غیرعادی پوست
 • تورم پنجه‌ها
 • کبره بستن پوست

علل بروز جرب دمودکس در سگ ها

 • ضعف مادرزادی سیستم ایمنی
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در اثر بالا رفتن سن سگ
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی در اثر مصرف دارو
 • بروز جرب در اثر عوامل ناشناخته

انواع جرب دمودکس در سگ ها

ضعف سیستم ایمنی توله‌ها

تشخیص جرب دمودکس در سگ ها

جرب بیماری‌ایست که اگر زود تشخیص داده شود، راحت‌تر درمان می‌شود و با شدید‌تر شدن بیماری، درمان آن سخت‌تر می‌شود. برای همین اگر دیدید موهای تکه‌ای از پوست سگ ریخته، یا پوستش چرب‌تر از حالت عادی است یا پوستش سوزش و خارش دارد، فورا او را نزد دامپزشک ببرید.

جرب به‌راحتی با آزمایش میکروسکوپی کبره‌های پوست یا کندن چند تار مو و دیدن آن زیر میکروسکوپ تشخیص داده می‌شود. زیر میکروسکوپ می‌شود مایت‌ها، تخم‌ها و لاروهایشان را دید. از طرف دیگر، تشخیص علت اصلی‌ای که موجب افزایش جمعیت مایت‌ها شده است، چندان آسان نیست.

اولین نشانۀ جرب دمودکس ریزش تکه‌ای موها، در اطراف لب‌ها، چشم‌ها و بر روی پاها است. ممکن است پوست بدن در این تکه‌ها قرمز و پوسته‌پوسته شود. این نوع جرب ممکن است به‌خودی‌خود درمان شود، ولی پزشک معمولا دارو تجویز می‌کند تا از گسترش آن جلوگیری کند. این بیماری، به‌ندرت، در توله‌های زیر یک سال دیده می‌شود.

اگر این بیماری درمان نشود و گسترش پیدا کند، یا سگ مبتلا به ضعف دستگاه ایمنی باشد، ممکن است به همه جای پوست حمله کند و تبدیل به جرب سرتاسری شود. جرب معمولا نتیجۀ بیماری ارثی دیگری است که در آن سلول‌های دستگاه ایمنی برای شناسایی و برخورد با عوامل خارجی واکنش نشان نمی‌دهند. جرب سرتاسری یک بیماری حاد است که سبب ریزش مو در سرتاسر بدن، سوزش و خارش، و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. گاهی علاوه بر این‌ها، تب و التهاب هم در سگ مشاهده می‌شود.

در سگ‌های مسن‌تر هم این بیماری دیده می‌شود که نشانۀ واکنش دارویی یا بیماری جدی‌تر دیگری در سیستم ایمنی بدنشان است. سرطان‌ها، مثل سرطان خون (lymphosarcoma)، سرطان پوست (Melanoma) و بیماری‌هایی مثل دیابت (Diabetes) و کوشینگ (Cushing) به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کنند. گاهی هم علت اصلی بروز این بیماری شناخته نمی‌شود.

درمان بیماری جرب دمودکس در سگ ها

جربی که ناشی از ضعف دستگاه ایمنی نباشد، خودبه‌خود یا به وسیلۀ دارو درمان می‌شود. اگر موهای سگ خیلی متراکم باشد، باید موهای اطراف منطقه‌ای که بر اثر جرب موهایش ریخته کوتاه کرد تا دارو به مناطق جرب‌زده برسد. شستن این مناطق با شامپوی بنزوئیل پروکساید (Benzoyl Peroxide) به درمان بیماری را سرعت می‌بخشد.

برای درمان جرب سرتاسری، تمام بدن باید با بنزوئیل پروکساید شسته شود و از داروهای ضد جرب، مثل آیورمکتین (Ivermectin)، استفاده شود. توجه داشته باشید که آیورمکتین برای سگ‌های نژادهای کولی، چه خالص باشند چه ترکیب کولی با هر نژاد دیگری، سمی و خطرناک است. نکتۀ مهم دیگر اینکه هر عفونت باکتریایی باید با داروی خاص خودش درمان شود. بنابراین خودتان به استفاده از دارو اقدام نکنید و حتما با دامپزشک مشورت کنید.

گاهی بعضی داروهای ضد التهاب یا کورتیکواستروئید (Corticosteroid) سیستم ایمنی بدن سگ را اینقدر ضعیف می‌کند که دیگر جمعیت مایت‌ها کنترل نمی‌شود. در این شرایط باید استفاده از این داروها متوقف شود و همزمان از درمان‌هایی که برای جرب گفته شد آغاز شود.

دوران نقاهت جرب دمودکس در سگ ها

آیندۀ سگ‌هایی که به ضعف سیستم ایمنی مبتلا هستند مبهم است. توله‌هایی که به جرب ناشی از ضعف سیستم ایمنی مبتلا هستند مستعد ابتلا به بیماری‌های دیگری هم هستند که ممکن است کشنده باشند. همچنین ممکن است درگیر عفونت سِپسیس (Sepsis) شوند.

به‌طور کلی، هر سگی که ضعف سیستم ایمنی دارد، نباید بچه‌دار شود. آیندۀ سگ‌هایی که ضعف سیستم ایمی‌شان ناشی از سرطان است، بستگی به محل سرطان، نوع آن و داروها و درمان بیماری دارد.

سگ‌هایی که ضعف سیستم ایمنی ندارند یا آن‌هایی که جرب ناشی از استفاده از داروی ضدالتهاب دارند، با قطع شدن دارو و استفاده از شامپوی مخصوص و داروهای درمانی جرب، کاملا درمان می‌شوند.

توضیحات :

مایت :

مایت‌ها یا هیره‌ها، بندپایانی میکروسکوپی از ردۀ عنکبوتیان هستند. هیره و کنه هر دو زیررده‌های کنه‌سانان هستند.

میکروارگانیسم :

میکروارگانیسم (microorganism) یا میکروب موجودات تک سلولی یا چند سلولی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند.

باکتری‌های فرصت‌طلب :

باکتری‌های فرصت‌طلب (opportunistic bacteria) جانورانی هستند که باعث بیماری نمی‌شوند، مگر زمانی که دستگاه ایمنی بدن ضعیف شده باشد.

26 پاسخ
 1. ايدا
  ايدا says:

  سلام وقت بخير دوست من سگي داره كه مبتلا به دمودكس هست من سوار ماشينش شدم كه سگش هم ميشده من خودم گربه دارم توروخدا بگيد كه نه به من و نه به گربم انتقال پيدا نميكنه ممنون

  پاسخ
 2. Aid
  Aid says:

  سلام وقت بخير دوست من سگي داره كه مبتلا به دمودكس هست من خودم گربه دارم اينا كنار هم مبودن ولي من به سگش دست زدم ممكنه به گربم انتقال پيدا كنه ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حمام سرکه سیب (1/2 سرکه یا 1/2 آب ولرم و بوراکس) و زدن مستقیم عسل و روغن زیتون روی نواحی از جمله درمان‌های خانگی برای جرب دمودکس است.

   پاسخ
 3. پژمان الیاسی
  پژمان الیاسی says:

  سگ های ول گرد که تعدادشون زیاده رو چگونه درمان کنیم نمیشه همشونو گرفت و با شامپو شست،،، راه حلش چیه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام درمان این بیماری به طور کامل شرح داده شده است و زیاد بودن سگ ها تفاوتی در روند درمان ایجاد نمیکند.

   پاسخ
 4. امیر
  امیر says:

  باسلام
  آیا این بیماری واگیرداره یعنی اگر 2 تا سگ داشته باشیم یکیشون جرب بگیره باید از هم جداشدن کرد ؟

  پاسخ
 5. Kiyarash
  Kiyarash says:

  سلام وقت بخیر،آیا جرب دمودکس درمان قطعی داره یا نه؟چون دامپزشک به من گفته درمان قطعی نداره و با هرگونه استرس و یا تغییر فصل یا زایمان میتونه شدت بگیره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. این جرب کلا در فولیکول موی بدن حیوان وجود دارد و در روزهای اولیه بعد از تولدش از مادر مبتلا آن را دریافت میکند. حیوانات و انسان میتوانند با این جرب بدون هیچ گونه اذیتی زندگی کنند اما گاهی به دلیل مسائل ژنتیکی و یا با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنشان فعال میشود. اما اغلب قسمت هایی که به صورت ناحیه ای و خفیف مبتلا میشوند خود به خود بهبود میابند و فقط در صورت گستردگی و شدت گرفتن اوضاع نیاز به درمان خارجی وجود دارد. لذا با تغذیه مناسب حفظ سلامت و سیستم ایمنی سگتان احتمال ابتلای او کاهش میابد.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در خصوص جرب دمودکس خیر ولی در خصوص جرب سارکوپتیک که بسیار مسری به سگ‌های دیگر و انسان است بسیار واجب است که تمام لوازم و متعلقاتش با شوینده قوی مانند سفید کننده‌ها شسته شود. اگر سگ شما به علت ضعف سیستم ایمنی دچار جرب شده جرب آن دمودکس است و اگر از سگ دیگری آن را گرفته ممکن است سارکوپتیک باشد.

   پاسخ
 6. سحر
  سحر says:

  سلام من هاسکی ده ماهه دارم دور دهانش مثل تبخال شده بود بردم دکتر گفت جربه و شستشو کرد اما بعد از دوهفته زخم ها بیشتر و خارش شدید تر شد باید چکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حمام سرکه سیب (1/2 سرکه یا 1/2 آب ولرم و بوراکس) و زدن مستقیم عسل و روغن زیتون روی نواحی از جمله درمان‌های خانگی برای جرب دمودکس است

   پاسخ
 7. محمد
  محمد says:

  من تازه کار هستم . ویلایی در شمال خریداری کردم که دو تا سگ دارد . یکی بومی و یکی ماده و از نژاد شپرد . اخیرأ مو های دم و باسن سگ بومی ریخته است .من همیشه از سگ دوری میکنم و تا به حال به سگ دست نزده ام . سه ماه است که دارم از آنها نگهداری می کنم . در این مدت فقط غذا ( بیشتر پای مرغ کمی پخته ) به آنها داده ام . این مشکل جدید من را بشدت نگران کرده . لطفاً راهنمایی بفرمایید .

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این نوع ریزش بیشتر در سگ هایی که آلرژی محیطی یا غذایی دارند دیده میشود. همچنین مشکلات غده مقعدی و برخی عفونت های قارچی و باکتریایی نیز به این ریزش منتج میشوند. شما میتوانید با مراجعه به دامپزشک علت اصلی این ریزش را پیدا و درمان نمایید.

   پاسخ
 8. پونه
  پونه says:

  سلام من سگم تقریبا از ۱ سالگی علائم خارش داشت و قرمزی پوست دامپزشک گفت چیز خاصی نیست با دارو رفع میشه دوباره بعد یه مدت خارش و گاز و زیر گلوش حالت عفونت گرفت بردیم پیش دامپزشک گفت جربه آیروماکتین رو شروع کرد تا ۱۳ جلسه همراه شستشو یه مدت خوب شد باز شروع شد ریزش مو و پوستش تیره شد یه دامپزشک دیگه نشون دادیم گفت قارچ و جرب باهمه مزمن شده باز آیروماکتین رو شروع کرد و میتونم بگم یه مدت خارشش کم میشه باز همون طوری که یه جوش هایی میزنه و شدت بیماریش زیاد میشه یه هفته سفالکسین میدیم بهتر میشه و باز همین دیگه نمیدونم چیکار کنم خیلییی ناراحتم چون واقعا سگ دوست داشتنی هست تقریبا اکثر کلینیک های شهرمون بردمش ولی تاثیری ندیدم شما چه پیشنهادی دارین؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در کنار درمان دارویی این درمان خانگی را نیز استفاده نمایید:
   حمام سرکه سیب (1/2 سرکه یا 1/2 آب ولرم و بوراکس) و زدن مستقیم عسل و روغن زیتون روی نواحی از جمله درمان‌های خانگی برای جرب دمودکس است

   پاسخ
 9. الهام
  الهام says:

  من عسل وروغن زیتون زدم به سگم چقدر باید رو بدنش بمونه همه جارو کثیف کرده میشه راهنماییم کنید؟

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *