,

هرآنچه باید دربارۀ واکسیناسیون گربه بدانید

واکسیناسیون گربه

هر روز، بارها و بارها، دامپزشکان به این سوال پاسخ می‌دهند که « واکسیناسیون گربه به چه صورت باید باشد؟». جواب این سوال از 15 سال پیش تا الان خیلی تغییر کرده است، چراکه پیشرفت‌های اخیر علم و تکنولوژی واکسیناسیون و افزایش دانش ما از بدن و بیماری‌های همه‌گیر، پنجره‌ای جدید رو به سلامت حیوانات خانگی‌ باز می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری برای واکسن‌ها یکی از پیچیده‌ترین تصمیم‌هاست. دلایل این امر بسیار زیاد است، در اینجا به چند تای آن اشاره می‌کنیم:

 • تحول سریع دانش و فهم ما از سیستم بدنی حیوان.
 • تغییر در حساسیت‌ها واکنش‌های افراد محلی به بیماری‌های مختلف در گذر زمان.
 • بیشتر شدن افزایش حیوانات نزد مردم و بیشتر شدن مسئولیت‌های صاحبان و دامپزشکان.
 • بیشتر شدن خواسته‌ها برای افزایش طول عمر حیوان.

دقیق‌تر شدن سیستم‌های ثبت پزشکی و پروندۀ حیوانات که این امکان را برای دامپزشکان فراهم می‌کند تا در دوره‌های درمان کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت تاثیرات واکسیناسیون گربه و درمان را بر حیوان بسنجند.

عامل دیگری که تصمیم گرفتن دربارۀ واکسیناسیون گربه را برای دامپزشک سخت می‌کند، پاسخ به این سوال است که آیا باید همۀ گربه‌هایی را که به دامپزشکی می‌آورند واکسینه کرد؟ جواب دادن به این سوال آسان نیست، زیرا:

 • تکامل داروهای دامپزشکی به طور پیوسته در اثر بیشتر شدن دانش دربارۀ بیماری‌های همه‌گیر
 • نگرانی دامپزشکان برای مقررات پشت صحنه‌ی واکسن(مثل داشتن مجوز و برچسب زدن و…).
 • آگاهی دامپزشکان به خوبی از خطرات بالقوه‌ی واکسن‌ها.

متاسفانه، در سال‌های اخیر، واکسن‌ها خطرات زیادی برای حیوانات به وجود آورده‌اند. همین امر منجر به واکنش‌های شدید به واکسیناسیون گربه و حیوانات شد. در صورتی که واکسن‌ از مبتلا شدن آن‌ها به بسیاری از بیماری‌های خطرناک جلوگیری می‌کند، که البته گاهی هم واکسن‌ها اثر نمی‌کنند. از طرف دیگر واکسیناسیون حیوانات از انسان‌ها در برابر بیماری‌های واگیردار از حیوانات، مثل هاری، محافظت می‌کند.

بحث‌های سیاسی و احساسی را که کنار بگذاریم، می‌بینیم که واکسیناسیون برای زندگی بهتر و طولانی‌تر انسان‌ها و حیوانات، در جهانی پر از میکروب و آلودگی، اهمیت بسیاری دارد.

با همۀ آنچه گفته شد، باید بدانیم که همۀ واکسن‌ها برای حیوانات خانگی مناسب نیستند. به همین دلیل است که باید شرایط هر حیوان، جداگانه، بررسی شود تا معلوم شود درصد احتمال مبتلا شدن او به هر بیماری چه قدر است. بر اساس نتایج این بررسی می‌توان نتیجه گرفت که حیوان به چه واکسن‌هایی نیاز دارد. این بررسی و تصمیم‌گیری حتما باید زیرنظر یک دامپزشک متخصص انجام شود.

درست است که هر گربه شرایط و نیازهای خاص خودش را دارد، اما به‌طور کلی می‌توان گفت که چند واکسن برای همین گربه‌ها ضروری است:

 • ویروس هاری (Rabies Virus)
 • ویروس پنلوکوپنی (Feline Panleukopenia Virus)
 • ویروس هرپس (Feline Herpes Virus-1)
 • کلسی ویروس (Feline Calici Virus)

برای بچه‌گربه‌ها، واکسن هاری باید بین 8 تا 12 هفتگی، به میزان یک دوز، تزریق شود. البته میزان دقیق آن وابسته به نوع واکسن و برچسب توضیحاتی که دارد است. برای گربه‌های بالغ هم، میزان واکسن یک دوز در نظر گرفته می‌شود. یادآوری واکسن هاری، برای همۀ گربه‌ها، یک سال پس از واکسن اولیه است. بعد از آن، بسته به دستورالعمل واکسن، باید سال بعد یا سه سال بعد واکسن تجدید شود.

واکسن‌های ویروس‌های پنلوکوپنی و هرپس و کلسی، معمولا، به‌صورت ترکیبی تزریق می‌شود. همۀ بچه‌گربه‌ها باید به فاصلۀ سه، چهار هفته، بین 6 تا 16 هفتگی، دو بار این واکسن را بزنند. بهتر است واکسن اولیه در 16 هفتگی تزریق شود و نوبت دوم آن به فاصلۀ سه یا چهار هفته انجام شود. همۀ بچه‌گربه‌ها باید یک سال بعد، واکسن یادآوری داشته باشند و بعد از آن هر سه سال به واکسن یادآوری نیاز دارند.

علاوه بر واکسن‌های عمومی، که همۀ گربه‌ها باید دریافت کنند، واکسن‌هایی هم هستند که بعضی گربه‌ها با توجه به شرایط جسمی و محیط زندگی‌شان، به سبب احتمال ابتلا به بعضی بیماری‌ها، به آن احتیاج دارند:

 • ویروس لوکمی (Feline Leukemia Virus)
 • کمبود ایمنی (Feline Immunodeficiency Virus)
 • کلامیدیا (Feline Chlamydiosis)
 • بردتلا (Bordetella)

بعضی واکسن‌ها هم هستند که به‌طور کلی توصیه نمی‌شوند. نه به این سبب که مضر یا خطرناکند، بلکه چون لازم نیست گربه‌ها واکسن‌های زیاد و متعدد دریافت کنند. این واکسن‌ها عبارتند از:

 • عفونت پریتونیت (Feline Infectious Peritonitis)
 • ژیاردیا (Feline Giardia): با این املا دیگر نوشته نمی‌شود.

واکسیناسیون گربه یکی از مهمترین خدماتی است که دامپزشک برای شما انجام می‌دهد. درست است با روالی مشخص انجام می‌شود، ولی نباید بدون تحقیق و بررسی لازم آن را انجام دهید. وقتی برای واکسن زدن گربه‌تان را نزد دامپزشک می‌برید، دامپزشک می‌تواند او را کاملا معاینه کند و این کار برای حفظ سلامتی او بسیار مفید است. هدف اصلی شما و دامپزشکتان حفظ سلامت گربه است، برای همین باید واکسن‌ها متناسب با شرایط محیطی گربه انتخاب و تزریق شود.

21 پاسخ
 1. مينو
  مينو says:

  سلام. ويروس اف آي پي يه ويروس خيلي خطرناكه كه گربه رو در عرض چند هفته ميكشه. چرا ميگين واجب و ضروري نيست؟؟؟؟ ميدونين چندتا گربه خونگي ديدم كه با اين ويروس مردن؟
  لطفاً درست اطلاع رساني كنيد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام و سپاس از حسن توجه شما
   در متن به طور واضح قید شده است که در صورت نیاز دامپزشک با بررسی شرایط و محیط زندگی گربه این واکسن را نیز تجویز می‌کند. واکسن زدن برای حیوان چیزی نیست که هر چه بیشتر و بی‌جهت به او بزنیم بهتر باشد. واکسن‌های ضروری و واکسن‌ها مشروط به شرایط قید شده‌اند. مطلب علمی را نمی‌توان با تجربیات شخصی قیاس نمود.

   پاسخ
 2. وهاب
  وهاب says:

  سلام. یک گربه ی مادر ۳ تا فلین خوشگل بدنیا اورد یکی رو برد و ۲ تاشو خونه ما هدیه گذاشت. این دو تا یبار امدن توی اتاقم. حالا هر شب خاب ندارم یکسره پنجرمو میکوبن بزا بیایم داخل. وقتیم میان داخل باز میگن میخایم بریم بیرون. خیلی شیطونن. ولی من از هاری و خطراطش میترسم. هر چند اینا الان مبتلا نیستن و کاملا نرمالن. سوال من اینه که واکسن های هاری توی ایران جنس درستی هستن یا نکنه اکتیوت شده باشن و بدتر هاری بدن به اینا. هر جند میدونم ۱ هزارم درصد واکسن ها بر عکس عمل میکنن. ایت هاری خیلی چیز بدیه خیلی. ریبیز خیلی نادره ولی اکر به انسان سرایت کنه و سمپتوم هاش ظاهر بشه مرگ قطعیه.

  پاسخ
  • وهاب دوباره
   وهاب دوباره says:

   قبلا یبار گربه ی قبلیمو بردم واکسن زدن مشکلی پیش نیامد ولی جدیدا هر روز ویدیو میبینیم از امپولای تقلبی انسان چه برسه به حیوونای بی گناه. میتونم به واکسن های موجود اطمینان کنم؟ ایا اسم شرکت *** رو میتونید قید کنید؟

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    با سلام متاسفانه اطلاعاتی در خصوص اعتبار شرکت‌های تولید کننده یا وارد کننده دارو در دست نداریم.

    پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهترین کار این است به درمانگاه ها و مراکز معتبر مراجعه نمایید و قرص ضد انگل و واکسن های آن ها را حتما برایشان انجام دهید.

   پاسخ
 3. نرگس
  نرگس says:

  سلام ببخشید من یه مشکل خیلی جدی برام پیش اومده.گربه ی من چهار روزه بعد واکسنش همچنان تب میکنه و بی حاله و غذا نمیخوره.میخوام بدونم این طبیعیه یا ممکنه مشکلی وجود داشته باشه؟خواهش میکنم اگه میدونید کمکم کنید

  پاسخ
 4. Love
  Love says:

  سلام
  ازمرکز نگهداری گربه، یه گربه ۴ ماهه گرفتم که الان فهمیدم هیچی واکسن نزده.این خطرناکه.واز الان به بعد به ترتیب ودر چه زمانهایی باید واکسناشو بزنم.ضمنا چرا اون خانم که ادعای دلسوزی و خدمت به گربه هارو داره اصلا به گربه واکسن نزده؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. متاسفانه شاید به خاطر قیمت این واکسن ها باشد… به هر حال هم اکنون میتوانید واکسن ها را بزنید. در سه نوبت با فاصله 20 روزه… دامپزشک شما را راهنمایی خواهنهد کرد. قرص انگل را هم در صورتیکه نداده اند به او بدهید.

   پاسخ
 5. بنفشه
  بنفشه says:

  سلام
  بچه گربه من چند روز بود عطسه میکرد و یکی از چشمهاش ملتهب بود و قی داشت و کمی کوچکتر شده بود
  دیشب بردم دامپزشکی.
  گفت تب نداره و نمونه مدفوع هم مشکلی ندارد
  یکمی سینوسهاش سرما خورده و ترشح داره که براش آنتی بیوتیک تجویز کرد + یک داروی خوراکی برای اسهال
  همزمان نوبت دوم واکسیناسیونش رو هم انجام داد.
  دیشب خوب و سرحال بود شانس رو هم خورد صبح هم کلی بازی کرد اما بعدش بی حال شده و غذا نمیخوره
  تب هم داره به نظرم
  این طبیعیه؟
  اینکه داره آنتی بیوتیک هم مصرف می‌کنه مشکلی نداره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اسهال، استفراغ، تب، بی اشتهایی، درد و لیس زدن ناحیه تزریق و … از جمله عوارض تزریق واکسن است. اکثر این علائم ظرف 48 ساعت از بین می‌روند. برخی نیز تا چند روز ادامه دارند. اما اگر بثیش از این به طول انجامیدند و یا شدت ان ها به نظر بیشتر از عوارض جانبی واکسن بود با دامپزشکتان تماس بگیرید.

   پاسخ
 6. مهدی
  مهدی says:

  سلام ببخشید من یه گربه خریدم هم اکنون هفت یا شش ماهشه الان فهمیدم که واکسن نزده شده ایا به این گربه میتونم الان واکسن بزنم

  پاسخ
 7. مینا
  مینا says:

  سلام،
  من گربمو واکسینه کردم ، نوبت دوم رو متاسفانه انجام ندادم.
  الان باید چه کار کنم؟
  ایا هر دو نوبت ضرووووری بوده ؟؟؟؟

  پاسخ
 8. آنیتا
  آنیتا says:

  سلام گربه ام واکسن هاری زده دومین واکسن هاریشو یعنی الان دوسالشه و از ۲هفته پیش تا حالا جای واکنش یه تورم ریز داره که تو دست میاد طبیعیه ؟ بر طرف میشه ؟ اون یکی گربم که یک سالشه هم در اثر واکسیناسیون همین طور شد ولی بر طرف شده میشه راهنماییم کنید لطفاً

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام نگران نباشید این توده به علت التهاب و فعالیت سیستم ایمنی بعد از واکسن طبیعی است و معمولا ظرف چند هفته رفع میشود.

   پاسخ
 9. ادیب
  ادیب says:

  درود
  من یه بچه گربه رو از بدو تولد مراقبت میکنم ، الان ۵ ماهشه و تصمیم دارم اصلا واکسن نزنم چون همیشه تو خونه هست و اصلا بیرون نمیره . آیا امکانش هست ؟

  پاسخ
  • پت‌مگز
   پت‌مگز says:

   سلام
   این موضوع اصلا توصیه نمی‌گردد چرا که درست است شاید شما اطمینان حاصل کنید گربه جایی نرود ولی بالاخره تغییرات محیطی گربه مثل رفت آمد خودتان و اشیای محیط می‌تواند مستعد انتقال عوامل نامطلوب باشد.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *