,

هر آنچه باید دربارۀ استفراغ در سگ ها بدانید

استفراغ در سگ

استفراغ در سگ ها چیست؟

بهترین راه برای اینکه بدانید استفراغ در سگ شما چه قدر خطرناک است این است که شدت و تعداد دفعات استفراغ او را تحت نظر بگیرید و ببینید آیا با نشانه‌های دیگری مثل اسهال، تب یا رنگ‌پریدگی لثه همراه است یا نه. استفراغ مزمن ممکن است نشانۀ یک بیماری جدی در سگ شما باشد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که سگتان را نزد دامپزشک ببرید. استفراغ‌های شدید و ناگهانی، اگر همراه با اسهال باشد، مخصوصا که در آن خون دیده شود، خطرناک است و باید فورا نزد دامپزشک یا اورژانس بروید.

سگ‌ها به دلایل مختلفی استفراغ می‌کنند. درست است که استفراغ نشانۀ بیماری خطرناکی ممکن است باشد، اما همیشه چنین نیست. نکتۀ مهم دیگر این است که نباید استفراغ (یعنی تخلیۀ محتوای معده) با رگورژاسیون (یعنی تخلیۀ محتوای مری) اشتباه گرفته شود.

نشانه‌های استفراغ در سگ ها

 •  عق زدن
 •  دراز کشیدن به شکلی که سر و دست‌ها روی زمین دراز شده، ولی پاها ایستاده باشد.
 •  بیشتر شدن تشنگی
 •  خوردن چمن یا گیاهان خانگی
 •  افزایش آب دهان و بیرون ریختن آن
 •  لیسیدن لب‌ها
 •  افسردگی
 •  کمرنگ شدن رنگ لثه‌ها
 •  درد در ناحیۀ شکم
 •  خستگی و بی‌حالی

انواع استفراغ در سگ ها

استفراغ در سگ ها ممکن است گاه‌به‌گاه، حاد یا مزمن باشد. اگر سگ شما یک بار استفراغ کرد، معمولا مهم نیست و لازم نیست که به دامپزشک مراجعه کنید. در این مواقع آب تمیز در اختیار سگتان قرار دهید و حالات و رفتارهای او را مدتی زیر نظر بگیرید.

اگر استفراغ جهنده باشد یا همراه با اسهال باشد، باید آن را جدی بگیرید و فورا به دامپزشک مراجعه کنید. این‌ها ممکن است نشانۀ وجود انسداد روده باشد. گاهی سگ‌ها می‌توانند خودشان این مانع را برطرف و خودشان را درمان کنند، ولی بهتر است شما او را نزد دامپزشک ببرید تا از او به‌خوبی مراقبت کنند. استفراغ همراه با اسهال، بخصوص اگر خونی باشد، ممکن است نشانۀ خونریزی التهاب روده-معده‌ای (hemorrhagic gastroenterifis) باشد كه به مراقبت درمانی نیاز دارد. مخصوصا تزریق سرم خیلی برای بهبود سگ شما مفید است.

اگر به نظر می‌رسد که شکم سگ شما ورم کرده است، در حالی که باسنش را بالا نگه می‌دارد دراز می‌کشد و ناله می‌کند، احتمالا نفخ دارد. وقتی سگ‌ها نفخ دارند، اغلب استفراغ می‌کنند، اما گاهی تلاش می‌کنند که استفراغ کنند و نمی‌توانند. چنین شرایطی خطرناک است و باید به اورژانس مراجعه کنید. حتی گاهی لازم است که سگ را جراحی کنند.

استفراغ همیشگی بعد از غذا، ممکن است ناشی از حساسیت به غذا، پرخوری یا سریع خوردن سگ باشد. با اینکه این استفراغ خطرناک نیست، ولی علت اصلی آن باید معلوم شود.

علل بروز استفراغ در سگ ها

بیماری‌های شکمی زیادی وجود دارند که باعث استفراغ در سگ می‌شوند، از جمله:

 •  نفخ (Bloat)
 •  بیماری سفر یا بیماری حرکت که در زبان عامیانه به آن «ماشین‌گرفتگی» می‌گویند. (Car sickness)
 •  بیماری پاروا (Canine parvovirus)
 •  گاستریت یا ورم معده (Gastritis)
 •  گرمازدگی (Heat stroke)
 •  بیماری التهاب روده (Inflammatory bowel disease)
 •  پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده (Pancreatitis)
 •  خونریزی التهاب روده-معده‌ای (hemorrhagic gastroenterifis)
 •  انسداد (Obstruction)
 •  زخم‌ها (Ulcers)

تشخیص استفراغ در سگ ها

برای دامپزشک مهم است که اطلاعات لازم و کافی دربارۀ سگ شما داشته باشد، اینکه چه غذایی خورده، آیا چیزی غیر خوراکی بلعیده، یا از مواد سمی خورده است یا نه. او بدن سگ شما را کاملا معاینه می‌کند. احتمالا برای تشخیص علت استفراغ آزمایش‌های لازم را تجویز می‌کند. گاهی لازم است که مدفوع سگ آزمایش شود تا دامپزشک بداند که سگ مبتلا به انگل هست یا نه؟ اگر مشکل سگ وجود انسدادی در دستگاه گوارش باشد، دامپزشک از او عکس با اشعۀ ایکس (x-ray) می‌گیرد تا مکان دقیق انسداد مشخص شود. دامپزشک، اغلب، درجۀ حرارت بدن سگ و وزن او را اندازه می‌گیرد. برای تشخیص علت استفراغ، جزییات خیلی مهم است. دامپزشک باید بداند که سگ هر چند وقت یک بار استفراغ می‌کند؟ استفراغش چه رنگی است؟ یا چه نشانه‌های دیگری از بیماری دارد؟ هر تغییر رفتاری در سگ ممکن است نشانه‌ای از بیماری باشد. بنابراین لازم است که این اطلاعات را در اختیار دامپزشک بگذارید.

درمان استفراغ در سگ ها

درمان استفراغ در سگ بستگی به علت تهوع و میزان شدت آن دارد. در بیشتر موارد سگی که استفراغ می‌کند، نباید بیست‌وچهار ساعت غذا بخورد. ممکن است دامپزشک خوردن مقدار زیاد آب را ممنوع کند، ولی نوشیدن چند جرعه آب مانع از بروز کم‌آبی در بدن سگ می‌شود. اگر سگ به استفراغ شدید مبتلا باشد، تزریق سرم تجویز می‌شود. برای تغذیۀ سگ، می‌شود از غذای خانگی سبک و ساده، شامل مرغ پخته و برنج، استفاده کرد. اگر سگ شما به مرغ حساسیت دارد، می‌توانید پروتئین دیگری جایگزین کنید. گاهی می‌شود به این مخلوط کمی سبزیجات، مثل کلم بروکلی یا کمی خوراکی فیبردار، مثل کنسرو کدو تنبل اضافه کرد. دامپزشک شاید غذای کنسروی یا غذای خشک مخصوص سگ‌ها داشته باشد.

دوران نقاهت استفراغ در سگ ها

دوران نقاهت سگ بعد از استفراغ معمولا سخت نیست. گاهی رژیم غذایی سگ باید تغییر کند. به‌طور کلی مقدار فیبر در غذای او بیشتر و مقدار چربی کمتر شود، مخصوصا در سگ‌های مسن‌تر. در سگ‌هایی که مستعد ابتلا به نفخ هستند، با چند روش ساده می‌توان میزان آن را کاهش داد: آهسته غذا دادن به سگ، کم کردن فعالیت سگ قبل و بعد از غذا، بیشتر کردن دفعات غذا دادن به سگ و کم کردن حجم آن در هر وعده. برای سگ‌های مستعد به خونریزی التهاب روده-معده‌ای، آب مرغ بدون نمک مفید است. اغلب با خوردن آن، شدت بیماری در سگ کاهش می‌یابد. تمرین دستور بخور-نخور برای سگ‌هایی که عادت دارند هر چیزی را در دهان بگذارند خیلی مفید است. حتی شاید در جایی که هیچ کنترلی بر محیط ندارید، مجبور شوید به سگتان پوزه‌بند بزنید تا هر چیزی را نخورد. زمانی که بیماری سگ شما شدید‌تر باشد، مثل بیماری پانکراتیت، لازم است که دامپزشک به شما دستورالعمل بدهد.

توضیحات:

رگورژاسیون:

(Regurgitation) فرآیندی است که در آن محتویات معده (غذا) به سمت مری برگشته و به دهان می‌آید. این بیماری می‌تواند ارثی باشد یا دلایل دیگری داشته باشد.

بیماری حرکت:

(Motion sickness) یا بیماری سفر یک عارضه در حین مسافرت‌ به‌ ویژه‌ سفر با هواپیما، قایق‌ یا اتومبیل‌؛  تاب‌ سواری در پارک‌ها و… است. این حرکات‌ نامنظم‌ سبب‌ تغییراتی‌ در مایع‌ مجاری‌ نیم‌دایره‌ گوش‌ داخلی‌ و سیستم تعادلی می‌شود که‌ پیام‌هایی‌ به‌ مرکز استفراغ‌ در مغز می‌فرستد.سرگیجه، تهوع و استفراغ و خستگی از نشانه‌های این بیماری حرکتی محسوب می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *