هفتۀ آگاهی‌بخشی دربارۀ ارتباط انسان‌ها و حیوانات

ارتباط انسان‌ها و حیوانات

در سال 2016، دومین هفتۀ نوامبر هفتۀ « آگاهی‌بخشی دربارۀ ارتباط انسان‌ها و حیوانات » نام‌گذاری شد تا یک هفته به رابطۀ زیبای حیوانات و انسان‌ها بیاندیشیم و قدر این رابطۀ زیبا را بدانیم. این ارتباط این قدر مهم است که گاندی می‌گوید: «عظمت یک ملت را می‌توان با مشاهدۀ رفتارش با حیوانات قضاوت کرد».

طبیعی است که بلافاصله با شنیدن نام این هفته یاد حیوانات خانگی‌مان بیافتیم، اما حیوانات وحشی، حیواناتی که در مزرعه‌ها زندگی می‌کنند، حیواناتی که برای پیشرفت علم پزشکی بر رویشان آزمایش می‌شود هم، هر کدام به نوعی، با انسان در ارتباطند و باید به رابطۀ آن‌ها نیز با انسان فکر کرد و اهمیت این حیوانات را نادیده نگرفت. به هر حال هدف از این نام‌گذاری بررسی مزیت‌ها و مضرات این ارتباط است. هرچه این رابطه بیشتر شناخته شود و دانش ما دربارۀ آن دقیق‌تر و وسیع‌تر شود، می‌توانیم جهانی امن‌تر بسازیم که در آن دلسوزی و محبت بیشتری نسبت به حیوانات وجود دارد.

هفتۀ آگاهی‌بخشی دربارۀ ارتباط انسان‌ها و حیوانات

در سال 1978م برای ساختن جهانی بهتر برای حیوانات، اعلامیۀ جهانی حقوق حیوانات، در پاریس، به تصویب رسید. این بیانیه را اتحادیۀ بین‌المللی حقوق حیوانات، در سال  1989م، بازنگری کرد. این بیانیه ده ماده دارد:

  1. همۀ حیوانات حق برابر و مساوی برای زندگی دارند.
  2. به حق زندگی همۀ حیوانات باید احترام گذاشت.
  3. نباید با حیوانات خشن و بیرحمانه برخورد شود و اگر لازم باشد که حیوانی کشته شود باید این کار آنی و بدون درد باشد.
  4. حیوانات وحشی باید آزادانه در زیستگاهشان زندگی و تولید مثل کنند. شکار و ماهی‌گیری فعالیت‌هایی است مغایر با این حق.
  5. هر حیوانی که زندگی‌اش به انسان وابسته است باید به‌خوبی نگهداری شود. این حیوانات نباید ناعادلانه ترک یا کشه شوند. اگر در فیلم یا نمایشگاهی از حیوانی استفاده می‌شود، باید شأن حیوانی او حفظ شود و آزاد نبیند. تولید مثل این حیوانات باید متناسب با بدن و توانایی‌هایش باشد و بدین طریق از حیوان سوء استفاده نشود.
  6. هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات تجاوز به حقوق آنان محسوب می‌شود.
  7. هر عملی که سبب مرگ حیوان شود جنایت به شمار می‌آید.
  8. هر عملی که مغایر با بقای گونه‌های حیوانات وحشی باشد یا منجر به کشتار دسته‌جمعی آنان شود، یا آلوده کردن زیستگاهشان قتل عام به شمار می‌رود.
  9. محافظت و حفظ امنیت حیوانات بر عهدۀ سازمان‌های دولتی است.
  10. مراکز تربیتی و مدارس مکلفند احترام به حیوانات را به کودکان بیاموزند.
0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *