,

همه چیز درباره ادرار نابه‌جای خرگوش

ادرار نابه‌جای خرگوش

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی با این سناریو درگیر هستند: “خرگوشی که همیشه به طور عالی و بدون خطا از جعبه خاکش استفاده می‌کرده است و حالا به طور ناگهانی بر روی مبل می‌جهد و بر روی آن ادرار می‌کند.” این شرایط، یک وضعیت ناامیدکننده است و به هر حال در محیط خانه ما اتفاق افتاده است. خرگوش ها مکان‌هایی را که شما اغلب بر روی آن می‌نشینید(مانند مبلمان و تخت) را علامت گذاری می‌کنند تا به شما بگویند در این رابطه من غالب هستم و فضای تو اکنون در اختیار من است. با مشاهده ادرار نابه‌جای خرگوش تان بر روی مبل، تخت یا فرش ممکن است کاملا مستاصل شوید. ادرار نابه‌جا می‌تواند به سرعت عادت استفاده از جعبه خاک خرگوش‌تان را تغییر دهد و تمام آسایش شما را با اضطراب درباره‌ی ادرار نابه‌جای بعدی او از بین ببرد. در این مقاله در مورد علت این رفتار صحبت می کنیم و به صاحبان خرگوش‌ها چند راه حل برای توقف ادرار نابه‌جای خرگوش پیشنهاد می‌دهیم:

خرگوش‌ها به طور طبیعی حیوانات تمیزی هستند. در نتیجه اگر خرگوش شما  از جایی به‌ جز جعبه خاکش استفاده می‌کند، مهم است که علت این رفتار او را بفهمید تا بتوانید تغییرات لازم برای متوقف کردن او را اعمال کنید. این رفتار می‌تواند علل بسیاری داشته باشد. از جمله دلایل رایج آن می‌توان به تغییراتی در خانه‌تان که باعث شکسته شدن عادت استفاده از جعبه خاک او می‌گردد، نشانه‌گذاری قلمرو خود از یک فضای مشترک، تغییرات روانی مانند بی‌اختیاری ناشی از بیماری یا بلوغ در خرگو‌ش‌های جوان می باشد. اگر خرگوش شما شروع به ادرار و مدفوع کردن در اطراف خانه‌تان کرد، دستپاچه نشوید. این چیزیست که ممکن است هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد. در این مقاله ما راهکارهای  بسیاری که حاصل تجربه ی صاحبان خرگو‌ش‌هاست را برای برگرداندن اوضاع خانه‌تان به حالت معمولش ارائه کرده‌ایم.

در این شرایط چه اقداماتی باید انجام دهید؟

اگر در وسط این کار( ادرار نابه‌جای خرگوش ) او را مشاهده کردید، بسیار مهم است که بلافاصله عکس العمل نشان دهید. هرگز بلند فریاد نزنید و یا با خشونت دست‌هایتان را به هم نزنید. آنها قدرت شنوایی بسیار حساسی دارند و این کار شما باعث به وجود آمدن استرس زیادی در آن‌ها می‌شود. هرگز خرگوش خود را نزنید و یا با زور او را نرانید. آنها به آسانی منظور شما را متوجه نمی‌شوند. این قبیل از اقدامات تربیتی بیشتر برای سگ‌ها رایج است و در یک دوره‌ی طولانی مدت تنبیه‌های سخت می‌تواند آن‌ها را نسبت به شما ترسو و یا حتی تهاجمی کند. در عوض نام آن‌ها را بیاورید و با صدایی محکم بگویید نه! و حتی آن را چند بار تکرار کنید. آنها را از زمین بلند کنید و به محفظه یا محیطی که آنها نتوانند دوباره به اتاقی که در آن بودند برگردند، منتقل کنید. این کار به آن‌ها آموزش می‌دهد که اگر این کار را دوباره تکرار کنند از برخی چیز ها محروم خواهند شد و همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که بتوانید آن محل را  تمیز کنید. اگر شما برای بیش از چند ثانیه آن‌ها‌ را به حال خودشان رها کنید و سپس این اقدامات را انجام دهید، خرگوش شما هرگز متوجه نمی‌شود که چرا تنبیه شده و این موضوع می‌تواند اثرات سوء بسیاری داشته باشد. بسیار مهم است که هر گونه بو در محلی که ادرار نابه‌جا صورت گرفته را از بین ببرید. در غیر این صورت خرگوش به رفتن به همانجا و ادرار کردن در آن نقطه ادامه خواهد داد. اگر تنها چند فضله افتاد آنها را به جعبه خاک منتقل کنید و محل را به سرعت با استفاده از اسپری خوشبو کننده و یک پارچه تمیز کنید. اگر لکه‌ی بسیار کوچکی است بسیار مهم است که هرگونه روکش قابل جدا شدن را بشوریید، هرجایی که مرطوب شده است را در آب بخیسانید و دوباره سطح را با اسپری خوشبو کننده تمییز کنید.

نشانه گذاری (Marking) محدوده ی قلمرو :

خرگوش‎ها نیز مانند سایر حیوانات خانگی دوست دارند که محدوده‌ی محل زندگی‌شان در بین ما را مشخص کنند. محل‌هایی از خانه شما که خرگوش شما مجاز به وارد شدن نیست و یا محل هایی که شما به مدت طولانی در آن حضور دارید: مانند مبل یا تخت، اولین مکان‌ها به هدف نشانه‌گذاری است. زمانی که خرگوش شما به این محل ها دسترسی پیدا کند( مخصوصا زمانی که شما حضور نداشته باشید )، آنها تمایل داریند این محل ها را با بوی خودشان نشانه گذاری کنند و یکی از راه های شدید آن ادرار یا مدفوع کردن در آن محل می باشد. اگر این مورد اتفاق افتاد بسیار مهم است که هر گونه بو را به طور کامل از بین ببرید تا از بازگشت و نشانه گذاری بیشتر خرگوش جلو گیری به عمل آورید. انجام این کار برای دور نگه‌داشتن خرگوش از محل تا زمانیکه این موضوع را فراموش کند بهترین راهکار است. سپس با نظارت کامل او را می‌توانید به محلی که ادرار نابه‌جا رخ داده است، راه دهید.

تغییراتی در خانه‌تان می‌تواند آموزش‌های استفاده از جعبه خاک را برهم زند :

اگر شما به خانه جدید آمده‌اید، یا محل جعبه خاک خرگوش را تغییر داده‌اید و یا فضای بیشتری از خانه‌تان را با خرگوش‌تان شریک شده‌اید؛ تمامی این تغییرات می‌تواند باعث گیج شدن او شود. حتی گاهی جابه‌جا کردن مبلمان و وسایل خانه می‌تواند اثر تمام آموزش های استفاده از جعبه ی خاک خرگوش شما را از بین ببرد. اگر آنها نتوانند به راحتی محل جعبه خاک خود را پیدا کنند ممکن است در صدد مشخص کردن قلمرو جدیدی برآیند. درصورتیکه فکر می‌کنید ادرار نابه‌جای او به این علت است می‌توانید این راهکارها را امتحان کنید:

اگر شما با این موضوع که خرگوش‌تان خودش محل جعبه خاکش را تعیین کند مشکلی ندارید، یک جعبه خاک ثانی در محل جدیدی که برای فضولات خود تعیین کرده است قرار دهید. احتمال دارد که آن‌ها به طور ناگهانی جعبه خاک قبلی خود را رها کرده و شما بتوانید آن‌ را به مرور زمان حذف کنید.

اگر به تازگی به خرگوش خود فضای بیشتری از خانه‌تان را برای گشتن و پرسه زدن داده‌اید و محل جعبه خاک از بعضی نقاط این فضا دور به حساب می‌آید؛ می‌توانید برای کاهش ادرار نابه‌جای خرگوش ، دو جعبه خاک در دو انتهای فضای او قرار دهید. در صورتیکه خرگوش آموزش‌های خود را فراموش کرده بود باید دوباره از ابتدا آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش بدهید. مطمئن شوید که به طور پیوسته خرگوش خود را به سمت جعبه خاک هدایت می‌کنید و مقداری غذا در کنار جعبه خاک برایش قرار می‌دهید تا او را به گذراندن زمان بیشتر در آن محل تشویق کنید. همچنین به طور کامل اثر هرگونه فضولات و ادرار نابه‌جا را پاک کنید.

عقیم سازی برای کاهش ادرار نابه‌جای خرگوش :

بلوغ در خرگش‌های جوان می‌تواند تاثیرات منفی بر روی عادات توالت رفتن آن‌ها بگذارد و در خرگوش های عقیم نشده ممکن است مشکلات ادراری ظاهر شود. در اکثر موارد عقیم کردن آن‌ها باعث به وجود آمدن عادات پایدار در استفاده از جعبه خاک می‌گردد. به همین دلیل و بسیاری دلایل دیگر که باعث ماندگاری سلامت و شادابی خرگوش شما می‌شود، عقیم سازی آن‌ها را به شما توصیه می‌کنیم.

هشیار باشید :

پیش‌بینی کردن ادرار نابه‌جای خرگوش تان می‌تواند در زمانیکه او در حال یاد گرفتن محل جعبه خاک خود است مفید واقع شود. برای مثال اگر خرگوش شما برای مدت طولانی بیرون از خانه بوده احتمالا وقت آن است که از جعبه خاک خود استفاده کند. چشم از او برندارید. اگر او بعد از آن که شما از روی مبل بلند شدید بر روی مبل پرید و به طرف گوشه‌ی آن، در جایی که کوسن‌ها قرار دارند رفت و پشت خود را به طرف گوشه‌ی مبل کرد و حالتی که در جعبه‌ی خاک می گیرد را داشت، شما باید وارد عمل شوید. زمانیکه احساس می‌کنید موقع ادرار کردن اوست بهترین کار هدایت خرگوش به سمت جعبه خاک است. جعبه خاک را در نزدیکی خود قرار دهید. بدین ترتیب می‌توانید خرگوش خود را سریع‌تر به آنجا هدایت کنید.

راه دیگر برای تشویق خرگوش‌تان این است که هر زمان که او را در حال استفاده از جعبه خاک دیدید، از یک اصطلاح تشویقی استفاده نمایید. بدین ترتیب هر وقت که برای ادرار کردن در جعبه خاک نبود و خواستید او را به آنجا هدایت کنید، در طول مسیر آن اصطلاح را تکرار کنید و این به خرگوش شما کمک می کند تا متوجه شود قصد شما از جابجا کردن او چیست. به مقدار کافی برای آموزش او زمان صرف کنید. با صبر و آموزش به اندازه کافی خرگوش یاد می‌گیرد که در صورتیکه به توالت احتیاج داشت با پای خودش به آنجا برود. به طور طبیعی خرگوش شما دوست دارد که محل توالتش را خودش انتخاب کند. در نتیجه زمانیکه برای این موضوع خودتان شخصا تصمیم می‌گیرید مقداری زمان می‌برد که مطمئن شوید خرگوش نیز همان مکان را در ذهن دارد. در غیر این صورت نقاط دیگری که دوست دارد را انتخاب خواهد کرد و ادرار نابه‌جای خرگوش را به دنبال خواهد داشت.

جعبه خاک خرگوش

همیشه جعبه خاک او را در محلی مقابل یک دیوار یا در یک گوشه که خرگوش‌تان در آنجا آشفته نشود و احساس اطمینان کند قرار دهید. اگر یک محیط بسته درون خانه‌تان مخصوص خرگوش است، این محل بهترین نقطه برای قرار دادن جعبه خاک است. همچنین قرار دادن ظرف غذا در کنار جعبه خاک و علوفه خشک در بالای آن میتواند مفید باشد زیرا خرگوش می تواند در آن بنشیند و مشغول خوردن شود. زمانی که خرگوش شما درون جعبه خاک قرار دارد مطمئن شوید که همیشه از تحسین، کلمات محبت آمیز و تشویقی برخوردار است.

تغییرات در عادات استفاده از جعبه خاک می‌تواند به علت مشکلات سلامتی ناشی از بالا رفتن سن باشد :

مشکلات در استفاده از جعبه خاک و ادرار نابه‌جای خرگوش می‌تواند ناشی از تغییرات ویژه‌ی کهولت سن و کند شدن طبیعی خرگوش مسن باشد. در این موارد انتخاب جعبه خاک بزرگتر با لبه‌های کوتاه‌تر و اطمینان از دسترسی آسان خرگوش به آن می‌تواند مفید واقع شود. اگر شما بیشتر نگران این موضوع هستید یک دامپزشک متخصص نیز می‌تواند به شما توصیه‌هایی داشته باشد.

 

36 پاسخ
 1. Niloofar
  Niloofar says:

  سلام خسته نباشیدخرگوش من تامیرم طرفش وبهش دست میزنم جیش میکنه رومن حتی یه بارخودش اومد روشکمم ومن وقتی درحال استفاده ازگوشیم بودم دیدم رومن جیش کردچیکارکنم دیگه این کارونکنه چون واقعافکرمیکنم بامن لجه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورتیکه حیوان عقیم نشده است عقیم کردن او به کاهش اینگونه رفتارها کمک چشمگیری خواهد کرد. با مطالعۀ این مطلب از آموزش صحیح جعبه خاک به او مطمئن شوید: https://is.gd/tvyjru
   ضمنا از آنجا که خرگوش‌ها حیوانات طعمه هستند بلند کردن آن‌ها از روی زمین برای آن‌ها آزاردهنده و باعث ایجاد ترس در آنها می‌شود و ممکن است ادرار کنند. همچنین برای اطلاع از رفتار غریزی تشکیل قلمروی آن‌ها، این مطلب را نیز مطالعه نمایید: https://is.gd/5cfCvS

   پاسخ
  • Mehryar
   Mehryar says:

   خرگوش منم صبحا همینکارو میکنه که درو براش باز کنم بره تو حال بعدم محلش بذار بهش توجه کن ببین چی میخواد احتمالا ازت ناراحته ولی هیچوقت ازش زده نشو اون زبون نداره مجبوره یجوری حرفشو بهت بگه به نظر من عقیمش نکن واسش جفت بیار گناه داره

   پاسخ
 2. بهزاد
  بهزاد says:

  واقعا متاسف میشم وقتی میبینم حیوانی مثل خرگوش که باید در حیات وحش نگهداری بشه چون ذاتا وحشی هستش و محل سکونتش جنگل و دشت هستش ، ولی ما انسانهای متمدننن اون رو تو خونه نگهداری میکنیم
  تازه میگیم گناه داره واسش جفت بیار،
  انگار ما ادمهارو ببرن تو زندان اب و غذا هم بدن چه حسی پیدا میکنیم
  تا کی جفا در حق حیوانات به اسم دوستی
  بخدا کی میخوایم بفهمیم هر چیزی و هرکسی جایگاه خودش رو داره

  پاسخ
  • Jojo
   Jojo says:

   بله درسته ولی خرگوش نژاد لوپ پرورشیه و جاش تو طبعیت خیابون نیست چون فوق العاده خنگ ترسو بی دفان باید یکی مواظبشون باشه بهشون برسه وگرنه یه روزه تو همون طبعیت میمیرن توسط سرما گرما گشنگی موجودات دیگه

   پاسخ
 3. .
  . says:

  وقتی ادما اینجورین با حیوون زندگی کنی بهتره متمدن جان
  انقد هم خرده نگیر بعضی از خرگوشا با دستکاری ژنتیکی مخصوص نگهداری تو خونه شدن و تو طبیعت امکان زندگی ندارن این یه نوع همزیستیه اگه خوب و درست برخورد کنی

  پاسخ
 4. Ziba
  Ziba says:

  خیلی مفید بود ممنون منم تازه خرگوش خریدم تا نوازشش میکنم میاد بغلم دستمو لیس میزنه بعد ادرار میکنه روم چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خرگوش ها معمولا از روی علاقه این کار را انجام میدهند. وقتی میخواهند ادعا کنند که یک چیز یا کسی برای آن هاست روی آن ادرار میکنند. مثلا ممکن است روی لباس یا مبلی که بوی شما را میدهد نیز ادرار کند. معمولا عقیم سازی حیوان بسیاری از مشکلات ادرار نابجای او را حل میکند. سعی کنید زمان هایی که به دستشویی نیاز دارد را پیش بینی کنید و او را در محل دستشویی اش قرار دهید. اگر می خواست روی شما دستشویی کند اسمش را صدا کید و قاطعانه نه بگویید و او را در محل دستشویی بگذارید. انقدر این کار را تکرار کنید تا منظور شما را متوجه شود. با توجه هب اینکه توان شنوایی بالایی دارند هرگز داد نزنید یا محکم برای پرت کردن حواسش دست نزنید زیرا استرس زیادی به او وارد میشود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام احتمالا خرگوش ها رفتارهای حفاظت از قلمرو و برتری جویانه نسبت به هم نشان می دهند. گاهی هم برایادعای مالکیت روی همدیگر و از روی علاقه این کار را میکنند. برای هر یک از آن ها جداگانه ظرف خاک بگذارید. برای هریک محل خواب و قفس جداگانه تهیه کنید. از مقاله آموزش جعبه خاک به خرگوش استفاده نمایید. و نهایتا عقیم سازی خرگوش ها باعث میشود هورمون هایی که سبب برتری جویی و قلمروسازی میشود کاهش یافته و این رفتار نیز کاهش بیابد.

   پاسخ
 5. lisa
  lisa says:

  سلام من میخوام یه خرگوش بخرم ازتون میخوام نکته های مهم نگه داری خرگوش رو بهم بگید ممنون میشم میخوام موقع خریداری اطلاعات کافی داشته باشم واسه نگه داریش

  پاسخ
 6. همیلا
  همیلا says:

  سلام خرگوش من ۴ سالشه و نژادش لوپ هستش و توی جایی حدود ۱ متر مربع نگهداری میشه و لونه ام داره همیشه توی ظرف دستشوییش دستشویی میکرد ولی الان اکثرا خطا میکنه 😔 ممنون میشم راهنماییم کنید .

  پاسخ
 7. جیلی
  جیلی says:

  سلام من هر گوشم و تازه خریدم ۲ روز هست اول سر جاش ادرار میکرد من هم روزی ۱۰ دقیقه چند بار بیرون میارمش الان دوبار خارج از ظرف ش ادرار کرد یه بار روی شکم من و بعد روی تخت وقتی ظرف ش کنارش بود و روی اون بود ادرار نکرد اومدی روی تخت کرد.و مدفوع هم نمی ره توی ظرف ش بکنه چیکار کنم لطفا کمک کنید.۳۰ روزش هست.نمیدونم چقدر باید تو قفس باشه چقدر بیرون قفس راهنمایی کنید لطفا.

  پاسخ
 8. جیلی و من
  جیلی و من says:

  سلام من هر گوشم و تازه خریدم ۲ روز هست اول سر جاش ادرار میکرد من هم روزی ۱۰ دقیقه چند بار بیرون میارمش الان دوبار خارج از ظرف ش ادرار کرد یه بار روی شکم من و بعد روی تخت وقتی ظرف ش کنارش بود و روی اون بود ادرار نکرد اومدی روی تخت کرد.و مدفوع هم نمی ره توی ظرف ش بکنه چیکار کنم لطفا کمک کنید.۳۰ روزش هست.نمیدونم چقدر باید تو قفس باشه چقدر بیرون قفس راهنمایی کنید لطفا.

  پاسخ
 9. m
  m says:

  سلام من دوروزه یه خرگوش خریدم صبح دیدم دستشویسش آب خونی هست ، ماده ام هست یعنی ممکنه پریود شده باشه؟ چیکارش کنم؟ امکان بردن به دامپزشک رو ندارم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در طول پریود خرگوش ها هیچ گونه نشانی از خون نباید مشاهده شود در صورتیکه خون مشاهده می‌کنید مشکلی وجود دارد و فورا باید به دامپزشکی مراجعه نمایید. در صورتیکه از ابتدا امکانات رفتن به دامپزشکی را ندارید نباید یک جاندار را به خانه بیاورید لذا بیمار شدن آن ‌ها نیز مانند انسان بدیهی و بسیار محتمل است.

   پاسخ
 10. فرزانه
  فرزانه says:

  سلام خرگوش من یکی دو روز هستش که از دهنش مدفوعش رو بیرون میریزه الان یه ساله دارمش ولی تا حالا چنین چیزی ندیده بودم چرا اینجوری شده؟ بیماری خاصی داره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام متوجه منظورتان نشدیم. از دهانش مدفوع بیرون ریخته میشود؟ شاید مقداری از مدفوعی که خورده است از دهانش بیرون میاید. خرگوش ها دو نوع مدفوع دارند که یک مدل آن را میخورند و طبیعی است (cecotrope). در واقع تخمیر شده مخواد غذایی است که خورده اند دارای مقدار زیادی ویتامین است معمولا یا آخر شب یا اول صبح آن را میخورند و نباید مانع آن شوید. به نوع مدفوعی که میخورد دقت کنید. اگر در حال خوردن مدفوع خودش است که مانند سکوتروپ حالت نرم ندارد نیز باز هم جلوی او را نگیرید چراکه احتمالا مااده غذایی در بدن او کم است و رژیم غذایی غنی تر برای او در نظر بگیرید.

   پاسخ
 11. Rom
  Rom says:

  سلام،وقتتون بخیر،من یک خرگوش ۱۰ ماهه دارم که به تازگی وقتی سرپا هستم میاد سمت پاهای من و ادرارش رو به سمتم پرت میکنه:Dو بعد هم میاد و بو میکنه جاهایی که ادرارش پرت شده رو،قبلا اصلا چنین عادتی نداشت اما الان نزدیک به دو هفتست که اینکارو شروع کرده و نمیدونم چیکار کنم که یاد بگیره،با توجه به اینکه قبلا فقط توی ظرفش ادرار میکرد.میشه راهنماییم کنید؟ممنونم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خرگوش ها معمولا از روی علاقه این کار را انجام میدهند. وقتی میخواهند ادعا کنند که یک چیز یا کسی برای آن هاست روی آن ادرار میکنند. مثلا ممکن است روی لباس یا مبلی که بوی شما را میدهد نیز ادرار کند. معمولا عقیم سازی حیوان بسیاری از مشکلات ادرار نابجای او را حل میکند. سعی کنید زمان هایی که به دستشویی نیاز دارد را پیش بینی کنید و او را در محل دستشویی اش قرار دهید. اگر می خواست روی شما دستشویی کند اسمش را صدا کید و قاطعانه نه بگویید و او را در محل دستشویی بگذارید. انقدر این کار را تکرار کنید تا منظور شما را متوجه شود. با توجه هب اینکه توان شنوایی بالایی دارند هرگز داد نزنید یا محکم برای پرت کردن حواسش دست نزنید زیرا استرس زیادی به او وارد میشود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خرگوش ها معمولا از روی علاقه این کار را انجام میدهند. وقتی میخواهند ادعا کنند که یک چیز یا کسی برای آن هاست روی آن ادرار میکنند. مثلا ممکن است روی لباس یا مبلی که بوی شما را میدهد نیز ادرار کند. معمولا عقیم سازی حیوان بسیاری از مشکلات ادرار نابجای او را حل میکند. سعی کنید زمان هایی که به دستشویی نیاز دارد را پیش بینی کنید و او را در محل دستشویی اش قرار دهید. اگر می خواست روی شما دستشویی کند اسمش را صدا کید و قاطعانه نه بگویید و او را در محل دستشویی بگذارید. انقدر این کار را تکرار کنید تا منظور شما را متوجه شود. با توجه هب اینکه توان شنوایی بالایی دارند هرگز داد نزنید یا محکم برای پرت کردن حواسش دست نزنید زیرا استرس زیادی به او وارد میشود

   پاسخ
 12. نیلوفر
  نیلوفر says:

  سلام من دوبارخرگوش خریدم وحسابی مواظبشون بودم اما هردوبار وقتی صبح ازخواب بیدارشدم دیدم توجاش جیش کرده ومرده دلیلش چی هس غذای ممنوعه هم بهش ندادم

  پاسخ
 13. پشمک
  پشمک says:

  سلام خرگوش من تو اتاق روی تخت و مکان های گوشه اتاقم یا هرجایی ادرار و مدفوع میکنه و خسته شدم واقعا باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورتیکه دسترسی به دامپزشک ندارید بهتر است حیوان خانگی نگهداری نکنید چون بیمار شدنشان امری بسیار محتمل است و بسیار گناه دارند که درد بکشند.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *