,

همه چیز درباره سگ‌ فنجانی

سگ فنجانی

آیا تا به حال در مورد اینکه سگ فنجانی یا تی کاپ (Tea Cup) واقعا چه نوع سگی است کنجکاو شدید؟ ما برای شما توضیحات کاملی در این مورد ارائه کردیم.

سگ فنجانی به چه سگی گفته می‌شود؟

سگ فنجانی یک نام غیر رسمی برای سگ های فوق العاده کوچک است – سگ هایی که می‌توانند در یک فنجان جا شوند!

سگ های فنجانی با این نام ها نیز شناخته می‌شوند:

 • نژاد های سگ توی (Toy dog breeds) که در ایران به آن سگ عروسکی نیز گفته می‌شود.
 • نژاد های مینیاتوری (Miniature breeds)
 • سگ های میکرو (Micro Dogs)

البته برخی معتقدند که سگ‌ های عروسکی و سگ‌ های فنجانی باهم تفاوت کوچکی دارند که باعث تمایز آن‌ها می‌شود.

اندازه سگ فنجانی چه‌ قدر است؟

طبق منابع غیر رسمی یک سگ فنجانی به سگی گفته میشود که زمانیکه حداقل یکسال دارد قدش حدود 43 سانتی‌متر باشد. به طور معمول هنگام بلوغ در حدود 1800 گرم یا 1.8 کیلوگرم وزن دارند. اگر چه تا کنون هیچ اندازه معین و قطعی برای آن‌ها اعلام نشده. چراکه سگ های فنجانی، نژادهای رسمی یا تحت نظارتی نیستند.

انواع سگ های فنجانی

هیچ نژاد معینی برای سگ های فنجانی وجود ندارد. چراکه به طور رسمی به عنوان یک نژاد مجزا شناخته نمی‌شوند. اما به هر حال سگ های فنجانی با نژادهای زیر بسیار محبوب هستند:

خطر سگ های فنجانی

دلایل مختلفی برای نخریدن سگ های فنجانی وجود دارد. سگ های فنجانی به یک مد روز محبوب تبدیل شده‌اند. اما چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که سگ های فنجانی اغلب اوقات توله‌های نارس و رشد نکرده‌ هستند. پرورش‌دهندگان برای داشتن کوچکترین سگ ممکن، دست به هر کاری می‌زنند.

سگ‌ های فنجانی ممکن است نتیجه جفت گیری عمدی تحت نظارت انسان‌ها یا غیر عمدی باشند. بعضی از سگ های فنجانی، همان کوچکترین توله متولد شده هستند.( باید بدانید در این موارد صاحبان این سگ‌ های مینیاتوری فریب خورده‌اند چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که این سگ رشد نکند و به اندازه‌ی معمول برای نژادش نرسد.) . در سایر مواقع، سگ های فنجانی نتیجه جفت‌گیری دو سگ بسیار کوچک از نژادهای معینی هستند. تولید سگ‌ هیا فنجانی هم برای توله‌ها و هم برای مادر بسیار خطرناک است. چراکه مادر بسیار کوچک است، فقط می‌تواند تعداد کمی توله زایمان کند، و اغلب اوقات نیز زایمان دشواری دارد.

بدتر از همه این است که از آن‌جا که تقاضا برای سگ‌ های فنجانی زیاد است این توله‌ها با قیمت‌های غیرمعقولی فروخته می‌شوند. به خاطر همین موضوع پرورش‌دهندگان برای تولید بیشتر آن‌ها به هر وسیله‌ای اقدام می‌کنند. بعضی از پرورش‌دهندگان به توله‌کشی از آن‌ها دست می‌زنند و برخی دیگراز روش‌هایی برای جلوگیری از رشد مانند گرسنگی دادن به آن‌ها استفاده می‌کنند.

جنبه مثبت سگ های فنجانی

احتمالا اغلب افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند یا زیاد سفر می‌کنند ترجیح می‌دهند سگ های فنجانی را تهیه ‌کنند، چراکه بسیار دستی و قابل حمل هستند. به راحتی می‌توانند در محیط‌های کوچک زندگی کنند و همراهان خوبی برای کسانی هستند که توانایی نگهداری از سگ های بزرگتر را ندارند. همچنین به نسبت نژادهای بزرگ آسان‌تر تمیز می‌شوند و هزینه خورد و خوراک کمتری نیز دارند. اغلب سگ های فنجانی تمام طول عمرشان مانند یک توله به نظر می‌رسند( چیزیکه برای بسیاری از صاحبان آن‌ها یک صفت جذاب محسوب می‌شود.)

مسئله سلامت سگ های فنجانی

از آنجا که سگ های فنجانی به طور غیر طبیعی سایزشان مینیاتوری شده است اغلب اوقات با مشکلات مختلف سلامت دست و پنجه نرم می‌کنند. شکم کوچک آن‌ها رژیم غذایی خاصی را می‌طلبد. در نتیجه نیاز به مقدار کمی غذا اما چند وعده در روز دارند. مثانه کوچک آن‌ها باعث می‌شود ادرار نابجا تقریبا غیرقابل اجتناب باشد. خوب است بدانید که احتمالا نیاز می‌شود حتی مدت‌ها بعد از اتمام دوره کودکی برایشان مت مخصوص ادرار تهیه کنید. مشکلات قلبی، تنفسی و تشنج نیز اغلب سگ های فنجانی را اذیت می‌کند. آن‌ها به اندازه‌ی سگ های استاندارد و طبیعی عمر نمی‌کنند. از آنجا که سگ های فنجانی مشکلات سلامت زیادی دارند لذا در نظر داشتن اقدامات پیشگیرانه ضروری است. در نتیجه قطعا دامپزشک خود را بیشتر ملاقات خواهید کرد و هزینه بیشتری نیز نسبت به یک سگ معمولی پرداخت می‌کنید. قسمت بد این موضوع این است که اصلا بعید نیست این سگ های کوچک به طور تصادفی توسط صاحبانشان کشته شوند. یک زمین افتادن ساده می‌تواند تا حد مرگ به این سگ های نحیف آسیب بزند. سگ های فنجانی نمی‌دانند که تا چه حد ریزه هستند برای همین بر روی کاناپه می‌پرند و بی هیچ ترسی زیر دست و پا راه می‌روند تا به حال چند مورد از له شدن ناخواسته و دلخراش این حیوانات خانگی دوستداشتنی وجود داشته است.

به طور خلاصه:

تا جایی که ‌می‌توانید سگ‌های فنجانی را تهیه نکنید.

در حالیکه سگ های فنجانی هر روز محبوب تر می‌شوند اما به آن‌ها به چشم وسیله سرگرمی نگاه می‌شود و نه یک موجود زنده!  اغلب سگ‌های فنجانی زندگی‌ کوتاه و دردناکی را تجربه می‌کنند و نباید پرورش آن‌ها با استقبال روبرو شود. بازار سگ‌ های فنجانی برای کلاهبرداران بسیار آماده است چراکه هیچ دستورالعمل یا قانون رسمی برای آن‌ها وجود ندارد. پرورش‌دهندگان غیر  معتمد به راحتی سگی را چند هفته کوچکتر از سن واقعی‌اش جا می‌زنند و بدون هیچ ضمانتی در مورد کوچک باقی ماندن سگ، چند برابر بیشتر پول می‌گیرند.

معمولا صاحبان آن‌ها می‌مانند و یک سگ بسیار بیمار و ضعیف و زمانیکه این سگ غیر طبیعی‌شان با مرگ سختی از دست می‌رود به شدت دل‌شکسته و ناامید می‌شوند. نژادهای زیادی از سگ ‌ها وجود دارند که به طور طبیعی کوچک هستند و ما به شما توصیه می‌کنیم که به جای سگ‌های فنجانی از میان آن‌ها انتخاب کنید.

اگر نتیجه گرفتید که با توجه به شرایط زندگی‌تان سگ فنجانی مناسب شماست؛ حتما سراغ یک پرورش‌دهنده مطمئن و قابل اطمینان بروید. هرگز از یک فروشگاه حیوانات یک سگ فنجانی نخرید. آن‌ها را آنلاین سفارش ندهید. حتما والدین سگ فنجانی را ببینید. از پرورش دهنده یکسال گارانتی بخواهید. شاید بهترین کاری که بتوانید بکنید این است که قبل از خرید، حیوان را برای معاینه به یک دامپزشک نشان دهید.

اگر هنوز سگ فنجانی نگرفته‌اید دوباره در مورد خرید آن فکر کنید.

و اگر دوست کوچک شما یک سگ فنجانی است در مورد نحوه بهتر نگهداری او بیشتر بخوانید.

26 پاسخ
 1. علی
  علی says:

  سلام‌من یه سگ شیتزو دارم نر میخوام بفروشم .واکسن زده.انگل زدایی ۲بار شده‌.شناسنامه داره وداخلش ثبت شده.تربیت کامل.جای دستشویی رو کامل بلده.پارس اصلا اصلا نداره چون بچه هام سرش دعوا میکنن میخوام بفروشم آزمایش سلامت داره.سرحال.پشمالو و قلمبه ..سفید کامله فقط سرش مشکیه و پوزه کوچیکی داره..قیمت۷۵۰ هزارتومان

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   پت مگز خرید و فروش سگ ندارد. به زودی خدمات واگذاری آن از طرف سایرین برای شما راه اندازی می‌شود. با ما همراه باشید

   پاسخ
 2. سامي
  سامي says:

  من خارج از ايران زندگي ميكنم و اين نظر شخصي من است بر اساس ترجبه شصخي است .
  من مدت دوسال است كه پامرين اشپيتس دارم.
  سگ فوقولعاده باهوش و همين هوش زياد او تربيت رو سخت كرده خيلي از اوقات خود را باهوش تر از من ميداند و به دستوراتم عمل نميكند و پارسهاي زياد با اينكه ميداند تنبه در انتظار اوست ولي باز به هر چيزي پارس ميكند.
  نكته مهمي كه من براي گفتنش كامنت گذاشتم اين است . سگهاي كوچك به ويژه نژادي كه من دارم بعلت زيبايي و دلنشيني و چشمان معسوم ، بعث ميشن ، كه هميشه مورد قربون صدقه قرار بگيرن حتي موقع خرابكاري ها و اين كار تربيت رو سخت ميكنه بايد به ياد داشته باشين رفتار شما بايد خارج از احساسات باشد تا حد اقل يك و نيم سالگي تا تربيت كامل سگ به موقع تنبيه به موقع تشويق .
  هرگز هرگز نبايد تنبيه بدني روي اين سگ انجام دهيد ، نه تنها غير انسانيست بلكه نتيجه كا كاملل عكس خواهد بود.
  در انتها بايد بگويم زماني اين سگ را بگيريد كه مطمين باشيد قادر به تربيت ان هستيد.

  پاسخ
 3. مهشید
  مهشید says:

  من یه سگ پامرانین عروسکی دارم سفید واکسن زده و میکروچیپ خورده مستقیم ازمسکو وارد شده به قیمت ده میلیون تومان میفروشم .شماره تماس ……………..

  پاسخ
 4. Parastoo
  Parastoo says:

  سلام، من عاشق حيوانات هستم، اما همسرم مخالف نگهداري اونها در منزل هست و تصميم گرفتم به صورت آزمايشي هم كه شده به مدت كمتر از يك هفته سگ پامرانين رو به منزل بيارم تا ببينم ميتونم هم همسرم رو راضي كنم و هم خودم رو بسنجم كه آيا توانايي نگهداري رو دارم يانه، ميتونيد راهنمايي ام كنيد ؟ parastoocrest@gmail.com

  پاسخ
 5. Bita
  Bita says:

  سلام من خونمون اپارتمانی هستش و پدرو مادر فقط اجازه خریدن سگ مینیاتوری رو به من میدن به دلیل کوچیک بودنش کمتر کثیف کاریش و .. اما با این شرایطی ک شما توضیح دادید دلم نمیاد با این شرایط سگ مینیاتوری بگیرم شما چ نژادی و توصیه میکنید ک بدرد نگهداری در اپارتمان میخوره ک سایزش زیاد رشد نمیکنه و پارس و کثیف کاریش کم باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بسیار کار پسندیده ای میکنید که از این بیزنس حمایت نمیکنید…. مالتیز، پودل، پاگ و شیتزو یا مالتیپو نژادهای خوبی برای نگهداری در فضاهای کوچک هستند. در مورد تمام این نژادهای مطالب کامل و جامعی در سایت وجود دارد که توصیه میکنیم جهت آشنایی حتما مطالعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *