,

پنج علت ادرار سگ در خانه

ادرار سگ در خانه

علت ادرار سگ در خانه چیست؟

ادرار نابه‌جا در خانه یک مشکل رایج در میان سگ ها است و در اغلب اوقات در دوران تولگی این مسئله حل و فصل می شود. اما اگر سگ بزرگسال یا مسن تان هنوز در خانه ادرار نابه ‌جا دارد به چه علت است؟ در اینجا چند علت محتمل اصلی ناشی از مسائل رفتاری یا پزشکی برای نابه‌جایی ادرار سگ در خانه را ذکر کرده‌ایم.

1. هیجان بیش از حد

سگ هایی که از روی هیجان ادرار می‌کنند، زبان بدن‌شان حالت تسلیمی و مغلوب ندارد. در عوض، رفتارهای شاد مانند جنبیدن، ورجه ورجه کردن و پریدن را به نمایش می گذارند، چراکه بدون هیچ ناراحتی روی زمین ادرار می کنند. همین موضوع اغلب منجر به پاشش ادرار در همه جا می شود.

2. سلطه پذیری / ترس

ادرار از سر سلطه پذیری اگرچه بیشتر در توله ها دیده می شود اما می تواند در هر سنی از سگ اتفاق بیفتد. معمولا هنگامی اتفاق می افتد که کسی خم شود تا سگ را بزند یا به او پرخاش کند. این عمل می تواند توسط یک غریبه یا صاحب سگ صورت گیرد. همچنین سگ ممکن است در ابتدا راحت و دوستانه به نظر برسد، اما زمانی که تعاملات با فرد برایش خیلی ترسناک می‌شود، بلافاصله رفتار تسلیم را نشان می دهند و ممکن است ادرار کنند.

3. تربیت خانگی نادرست

اگر سگ شما به طور صحیح آموزش ندیده که بیرون خانه یا محل مشخص دستشویی او تنها گزینه صحیح برای ادرار کردن است، منصفانه نیست که انتظار داشت که سگ بدون خطا ادرار کند. شما فقط زمانی می توانید از سگ انتظار داشته باشید که رفتار مطلوب شما را انجام دهد که قبل از آن به او کاملا صحیح آموزش داده باشید.

4. علامت گذاری

سگ به دلایل مختلف علامت گذاری می‌کند. متأسفانه، هنگامی که آنها شروع به انجام چنین کاری می کنند، این کار برایشان خیلی زود به یک الگوی رفتاری تبدیل می‌شود و او در هربار به مقدار کمی در مناطق بسیار مشخص در اطراف خانه ادرار می‌کند. این کار حتی ممکن است باعث شود سگ های دیگر خانه (و گاهی اوقات حتی گربه خانگی‌تان) نیز در همان مناطق علامت گذاری کنند. متخصصان توصیه می‌کنند در این موارد علت اضطراب یا استرس حیوان را شناسایی و برطرف نمایید.

5. اختلالات پزشکی

اختلالات پزشکی مانند عفونت ادراری، سنگ مثانه، بیماری کلیوی، دیابت و غیره فشار را بر روی حیوان افزایش می دهند و سگ فرصت کافی برای خارج شدن از خانه یا رفتن به محل دستشویی اش را ندارد. اگر این اختلالات وجود داشته باشد آن‌ها در هرجای ممکن دستشویی می‌کنند. برای شناسایی و رفع این مسائل به دامپزشک مراجعه نمایید.

همچنین اگر نابه‌جایی ادرار سگ در خانه ، مسئله حیوان خانگی شماست، مطالعه مقاله نحوه پاک کردن بو و لک ادرار سگ درخانه با مواد طبیعی را به شما توصیه می‌کنیم.

9 پاسخ
 1. Shima
  Shima says:

  یک من هاسکی ۲ روز وارد خانه شده ولی ۲ بار داخل سالن رو سرامیک دستشویی کرد بد عصبی شدم چه کار کنم چطور توجیح کنم داخل تراس هم میره

  پاسخ
 2. نسيم
  نسيم says:

  سلام من يه اشبيتز ميكس دارم ٢.٥ سن داره كاملا دستشويي رفتن رو بلده ولى نزديك دو ماه توى خونه دستشويى مىكنه دليلشو نمى فهمم خيلى ناراحتم راهنماييم كنيد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام تربیت سگ مخصوصا در این سن صبر و حوصله نیاز دارد. به زودی مقاله‌ای در این خصوص در پتمگز منتشر می‌شود و برای شما بسیار مفید خواهد بود. در نهایت در صورتیکه با استفاده از مراحل آن موفق نبودید از یک مربی حرفه‌ای کمک بگیرید.

   پاسخ
 3. رادا
  رادا says:

  سلام من یه توله ۳ ماهه اشپیتز دارم همیشه برا دستشویی بیرون میبرمش، اما بازم تو باکسش ادرار میکنه و میشینه روی ادرارش و به شدت بوی گند میگیره چکارش کنم؟

  پاسخ
 4. رونی
  رونی says:

  با سلام
  من یه سگ اشپیتز دارم که ۲ سالش هست ۱ هفته هست که مدفوع رو نمیره تو حموم بکنه و داخل خونه این کارو میکنه ولی برای ادرار میره جلوی حموم و پارس میکنه.وقتی هم که مدفوع میکنه میره یه جایی قایم میشه،لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *