,

پیچ‌خوردگی طحال در سگ

پیچ‌خوردگی طحال در سگ

پیچ‌خوردگی طحال در سگ (twisted spleen) به وضعیتی می‌گویند که طحال می‌چرخد یا پیج‌ می‌خورد و در نتیجه ورود خون به آن محدود می‌شود و همین منجر به بزرگ شدن طحال و درد آن می‌شود. نشانه‌های این بیماری بسیار شبیه بیماری‌های دیگر است. برای همین برای تشخیص آن لازم است که دامپزشک سگ را ببینید و معاینه کند. این بیماری شایع نیست، ولی باید زود به آن رسیدگی شود، چون ممکن است کشنده باشد.

پیچ‌خوردگی طحال یا طحال پیچ‌خورده (splenic torsion) زمانی اتفاق می‌افتد که طحال دور رگ‌های خونی نزدیکش می‌پیچد. این بیماری در بیشتر در سگ‌های بزرگ دیده می‌شود و ممکن است کشنده باشد، چون ورود خون به آن ناحیه قطع می‌شود. این بیماری باید سریع درمان شود و قسمت‌هایی از طحال که بزرگ شده برداشته شود تا سگ دچار شوک نشود.

نشانه‌های پیچ‌خوردگی طحال در سگ

این نشانه‌ها مختص پیچ‌خوردگی طحال نیست و در بیماری‌های دیگر هم دیده می‌شود و سگ ممکن است تعدادی از این نشانه‌ها را داشته باشد:

  • دل درد (Abdominal pain)
  • استفراغ (Vomiting)
  • ضعف یا غش (Weakness or Collapse)
  • رنگ‌پریدگی لثه‌ها  (Pale gums)
  • عق زدن (Retching)
  • ضربان قلب بالا (rapid heart rate)
  • ورم یا اتساع شکم (Abdominal distention)
  • کسالت (Lethargy)

علل بروز پیچ‌خوردگی طحال در سگ

زمانی این بیماری بروز می‌کند که طحال دور رگ‌های خونی پیچ می‌خورد و در نتیجه ورود خون به آن منطقه کند یا کاملا قطع می‌شود. برای همین طحال ورم می‌کند و دردناک می‌شود. این بیماری بیشتر در نژادهای بزرگ دیده می‌شود که سینۀ عمیق دارند، مثل گریت دین (Great Dane)، ژرمن شپرد (German Shepherd) و سنت برنارد (Saint Bernard). هنوز عامل به وجودآورندۀ این بیماری شناخته نشده است، ولی بعضی از دامپزشکان می‌گویند دلیل آن حرکت طحال در بدن، حین انجام فعالیت‌های بدنی، است و گاهی هم ورم معده سبب می‌شود که جای طحال تغییر کند.

تشخیص پیچ‌خوردگی طحال در سگ

با معاینۀ بدن یا رادیوگرافی پیچ‌خوردگی طحال را می‌شود تشخیص داد. حین انجام معاینه، دامپزشک تاریخچۀ پزشکی سگتان را از شما می‌پرسد و مهم است که برایش توضیح دهید که سگتان چه داروهایی مصرف کرده است. همچنین دامپزشک به نیجۀ آزمایش خون یا ادرار هم احتیاج داد، زیرا آزمایش‌ها، علاوه بر پیچ‌خوردگی طحال، بیماری‌هایی را هم که ممکن است بر اثر آن به وجود بیایند نشان می‌دهد، مثل کم‌خونی (Anemia) یا کاهش تراکم هموگلوبین (Hemoglobin) که از نشانه‌های هر روی این‌ها رنگ‌پریدگی لثه‌هاست. درست است که این نتایج مختص به پیچ‌خوردگی طحال نیست، ولی گزینه‌های مختلفی پیش روی دامپزشک می‌گذارد تا بهتر بتواند بیماری را تشخیص دهد.

شاید دامپزشک شما بتواند با معاینۀ طحال، از روی شکم، ورم آن را تشخیص دهد. عکس با اشعۀ ایکس به‌خوبی وضعیت طحال را نشان می‌دهد، اینکه از جای طبیعی خودش خارج شده باشد، به شکل حرف سی (C) انگلیسی درآمده باشد (C-shaped spleen) یا در مایع شکم شناور باشد.

سونوگرافی (ultrasound)  این امکان را به دامپزشک می‌دهد که بتواند طحال بزرگ‌شده را تشخیص دهد و نیز کمی خون در رگ‌ها را نشان می‌دهد. برای تشخیص پیچ‌خوردگی طحال معمولا از سی.تی اسکن (CT scan) استفاده نمی‌شود، ولی در سی.تی اسکن رگ‌ها به صوت یک تودۀ گره‌خورده دیده می‌شوند.

درمان پیچ‌خوردگی طحال در سگ

درمان استاندارد پیچ‌خوردگی طحال عمل جراحی است. اگر سگ دچار شوک حاد (acute shock) شده باشد، دامپزشک بنابر شرایط یا به او سرم می‌زند یا انتقال پلاسما یا خون انجام می‌دهد. سپس سگ را بیهوش می‌کنند و با عمل جراحی طحال را خارج می‌کنند. سگ‌ها می‌توانند بدون طحال زندگی طبیعی داشته باشند، فقط بعضی از آن‌ها بعد از عمل جراحی به آریتمی قلبی (arrhythmia) مبتلا می‌شوند.

بعد از عمل سگ شما، چند روز، در بیمارستان بستری می‌شود تا دامپزشک بتواند فشار خون، ضربان قلب و بقیۀ ارگان‌های حیاتی بدن سگ را زیر نظر داشته باشد. سرم‌درمانی تا زمانی که وضعیت جسمانی سگ طبیعی شود و به حالت عادی برگردد تا به خانه برود ادامه دارد. به طور کلی می‌توان گفت پیش‌آگهی دامپزشکان دربارۀ این بیماری ثبت است. البته دربارۀ سگ‌هایی که شرایط پیچیده‌ای دارند یا شکل طحال به‌صورت حاد تغییر کرده باشد، اوضاع فرق می‌کند. در این شرایط ممکن است سگ به سبب وارد شدن سم داخل خون و یا شوک حاد آسیب بیشتری ببینید. در هر حال هرچه زودتر طحال خارج شود، سگ زودتر بهبود پیدا می‌کند.

دوران نقاهت پیچ‌خوردگی طحال در سگ

وقتی سگتان را به خانه برگرداندید، برایش جایی آرام و امن آماده کنید تا بتواند استراحت کند. هر روز زخم جراحی را معاینه کنید تا نشانه‌ای از عفونت در آن باشد. سگتان را زیر نظر بگیرید تا عق نزند و ورم شکم و اسهال و استفراغ نداشته باشد. تا زمان بهبودی کامل زخم‌ها، فعالیت سگتان را محدود کنید و برای جلوگیری از اینکه سگ زخم را لیس بزند یا بخیه‌ها را با دندان بکشد، از گردنبند الیزابت استفاده کنید. ممکن است لازم باشد برای انجام آزمایش و مطمئن شدن از حال طبیعی سگ و بررسی آریتمی قلب او باز هم نزد دامپزشک بروید.

 

توضیحات :

 پیش‌آگهی:

پیش‌آگهی (Prognosis) به معنای پیش‌بینی آیندۀ بیماری است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *