,

چرا گربه‌ها اشیا را به زمین می‌اندازند؟

گربه‌ها اشیا را به زمین

گاهی اوقات گربه‌های ما کارهای عجیبی می‌کنند. مثلا دوست دارند روی سر ما بخوابند، با جعبه ها بازی کنند یا موش‌هایی که شکارکرده‌اند را داخل خانه بیاورند. برخی از آن‌ها دوست دارند بالای میزها بپرند یا پشت توالت و روی کابینت‌ها استراحت کنند. حتما می‌دانید یکی دیگر از رفتارهای آن‌ها که برای ما عجیب به نظر می‌رسد و ظاهرا مورد علاقۀ آن‌هاست این است که گربه‌ها اشیا را به زمین می‌اندازند…

اگرچه ممکن است این عادت گاهی بامزه به نظر برسد اما اغلب باید مشغول جمع کردن خرده‌های وسایل شکستنی مانند لیوان و گلدانتان باشید.

چرا گربه‌ها اشیا را به زمین می‌اندازند؟

برخی ازعادت‌های عجیب گربه‌ها را می‌شود به راحتی توجیه و تحمل کرد، اما این عادتشان کلافه‌مان می‌کند. بنابراین همانطور که سعی می‌کنید گربه‌تان را درک کنید و از خرابکاری‌های احتمالی پیشگیری می‌کنید ممکن است از خودتان بپرسید : واقعا چرا گربه‌‌ها اشیا را به زمین می‌اندازند؟ پاسخ این است: ” بستگی دارد. این مسئله دلایل زیادی دارد. “

آیا پایین انداختن وسایل از روی میز و طبقات ارتباطی با شکارچی بودن گربه‌ها دارد؟  از نظر برخی کارشناسان، بله این احتمال وجود دارد. غریزه شکار کردن به منظور تغذیه در گربه‌ها نهادینه شده است در نتیجه انداختن وسایل می‌تواند ظهور این غریزه باشد.

گربه‌ها اشیا را به زمین

گربه‌ها با استفاده از پنجه‌هایشان همه چیز را امتحان و کشف می‌کنند. و با توجه به حرکت، صدا و لمس یا حس کردن اشیاء می‌توانند ایمن بودن یا نبودن آن را تشخیص دهند. بالشتک‌های پنجه گربه‌ها بسیار حساس است. بنابراین با آهسته دست زدن،ضربه زدن و انداختن اشیاء به پایین می‌توانند وسایل و محیط اطرافشان را بهتر کشف و درک کنند.

واکنش شما بعد از زمین انداخته شدن چیزی می‌تواند در تکرار شدن یا نشدن رفتار گربه‌تان تاثیر داشته باشد. انسان‌ها مخاطبان بسیار خوبی برای گربه‌ها هستند. چه کسی برای گرفتن یک لیوان که از لبه میز درحال افتادن است هول نمی‌شود؟ وقتی گربه‌ها توجه بخواهند، خیلی زود یاد می‌گیرند چه‌چیزی توجه شما را به سوی آن‌ها جلب می‌کند.

گربه‌ها خیلی ماهرانه راهی برای بیان خواسته‌هایشان پیدا می‌کنند به طور مثال به شما می‌فهمانند که “به من نگاه کن” یا ” به من غذا بده” یا “با من بازی کن”. حتی جلب توجه از راه منفی را به نادیده گرفته شدن ترجیح می‌دهند. انداختن وسایل هم راه دیگری برای جلب توجه شماست. پس در این گونه مواقع با اینکه کار سختی‌ است ولی سعی کنید کار او را نادیده بگیرید. (وسایل شکستنی قیمتی را از دسترس او خارج کنید.)

یک توجیه دیگر برای این رفتار می‌تواند این باشد که گربه‌ها این‌کار را به عنوان تفریح انجام می‌دهند. انداختن وسایل با پنجه ، تمام جنبه‌های مورد علاقه‌شان در شکار را یک جا در خود دارد: کمین کردن، تعقیب یک شکار متحرک ، لمس کردن شی پرتاب شده و در نهایت به اصطلاح فرار سریع جسم سقوط کرده، همگی این مسئله را برای او جذاب می‌کنند. برای پیشگیری از این حوادث اسباب بازی‌های مناسب و متفاوتی را برای او تهیه کنید و هرچندوقت یکبار آن‌ها را عوض کنید تا برای او تازگی و هیجان داشته باشد. ضمن اینکه برنامه مشخصی برای بازی کردن روزانه خودتان با او درنظر بگیرید. همیشه خستگی و جمع شدن انرژیشان منتج به دردسر می‌شود.

در مجموع انداختن وسایل و پرت‌کردن آن‌ها از طبقات و میزها راهی برای نشان دادن غریزه شکار، کشف محیط اطراف و جلب توجه شما در گربه‌هاست. کارشناسان معتقدند که دلایل کشف نشده‌ دیگری پشت این رفتار گربه‌ها وجود دارد. هنوز پژوهش علمی‌ای روی این مسئله صورت نگرفته است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *