,

چگونه از تخم پاراکیت مراقبت کنیم؟

تخم پاراکیت

یک جفت پاراکیت در طول سال چندین بار جفت‌گیری می‌کنند. پاراکیت ها در هر جفتگیری بین چهار تا نه تخم می‌گذارند، که هر کدام از تخم‌ها با فاصلۀ یک روز یا بیشتر از رحم پرندۀ ماده خارج می‌شود. تخم‌ پاراکیت در طول هجده روز کامل می‌شوند، و جوجه‌ها بعد از این مدت زمان سر از تخم بیرون می‌آورند. جوجه‌های پاراکیت آنقدر زود سر از تخم بیرون می‌آورند که حتی ممکن است مادرشان هنوز درحال تخم گذاری باشد. شما باید حواستان به تخم پاراکیت باشد. گاهی پرندۀ ماده با توجه به تعداد تخم‌هایش به این نتیجه می‌رسد که تعداد این تخم ها زیاد است و نگهداری از آن‌ها سخت است بنابراین تخم‌های تازه را از لانه بیرون می‌اندازد. اگر شما مراقبت لازم را از تخم ها بکنید و در صورت لزوم چند تایی را از لانه حارج کنید، می‌توانید از تمام تخم‌ها جوجۀ پاراکیت سالم بگیرید.

مرحلۀ اول مراقبت از تخم پاراکیت

برای پاراکیت‌ها یک لانۀ مناسب تهیه کنید. این لانه باید از جنس چوب باشد و به بیرون قفس پاراکیت متصل شود. ابعاد این لانه باید حداقل 20 در 17 در 20 سانتی متر باشد. کمی کف لانه را مقعر کنید، این کار سبب می‌شود که پاراکیت ماده بدون ترس از روی هم قرار گرفتن تخم‌ها، تخم بگذارد. داخل لانه، حدود دو سانتی متر موادی مناسب به عنوان بستر تخم گذاری مانند خاشاک کاج را در قفس بگذارید.

مرحلۀ دوم مراقبت از تخم پاراکیت

لانه را در دما و رطوبت مناسب نگهدارید. درست است که تخم‌ها گرمای مورد نیازشان را از نشستن پاراکیت ماده روی تخم دریافت می‌کنند اما قطعا شما نباید بگذارید که اگر پرنده تکان خورد، تخم‌ها سردشان شود. دمای هوای اطراف لانه را بین 18تا 23 درجۀ سانتی‌گراد نگهدارید. تخم‌ها برای تبدیل شدن به جوجه نیاز به رطوبت کافی نیز دارند. اگر هوای اطراف لانه خشک است، می‌توانید از یک دستگاه بخور سرد برای افزایش رطوبت لانه استفاده کنید.

مرحلۀ سوم مراقبت از تخم پاراکیت

تخم هایی را که پوستشان شکسته و یا خراب شده‌اند از درون لانه بردارید. برای فهمیدن اینکه تخمی مناسب جوجه دادن هست یا نه، داخل یک اتاق تاریک با چرا قوه به آن نور بزنید، تخم های سالم درونشان، علاوه بر جنین در حال رشد، رگه های خونی نیز دارند. جنین داخل تخم، شبیه لوبیا قرمز است. اگر تخم مناسب رشد نبود آن را از لانه خارج کنید. وهنگامی که جوجه ها سر از تخم در آوردند، پوسته های شکسته را از داخل لانه جدا کنید.

مرحلۀ چهارم مراقبت از تخم پاراکیت

بعضی از تخم ها را خودتان پرورش دهید. اگر پاراکیت ماده بیشتر از چهار تخم گذاشت، برای جلوگیری از فشار آمدن به پرنده مادر، تعدادی از تخم ها را بردارید و خودتان آن‌ها را پرورش دهید. می‌توانید برای ساده کردن این فرآیند از دستگاه‌های پرورش دهنده تخم (جوجه کشی) استفاده کنید. برای شبیه ساز کردن دمای بدن پاراکیت برای تخم‌ها، آنها را در دمای 40-45 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. زمانی هم که تعدادی از جوجه‌ها سر از تخم بیرون آوردند، آن‌ها را از تخم‌های کامل نشدۀ دیگر جدا کنید و خودتان به آن‌ها غذا بدهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *