, ,

چگونه در فصل زمستان به گربه های خیابانی کمک کنیم؟

گربه های خیابانی

کمک کردن به گربه های خیابانی

زمانیکه دمای هوا افت پیدا می‌کند، ممکن است با خودتان فکر کنید که چه بر سر گربه‌ های بی‌خانمان محله‌تان می‌آید؟ با وجود اینکه گربه های خیابانی با محیط خیابان سازگاری پیدا کرده‌اند اما گاهی سرمای شدید ماه‌های زمستان، ممکن است کارشان را برای پیدا کردن غذا، آب و سرپناه بسیار دشوار کند.

اگر به فکر آن هستید که زمستان امسال به گربه‌ های بی‌پناه خیابانی کمک کنید، این کار را از گربه‌های محله‌تان که در همسایگی شما هستند آغاز کنید. چه این کار را به تنهایی شروع کنید و چه در قالب تیم دست به کار شوید، در اینجا راه‌هایی برای کمک به گربه‌های خیابانی را برایتان آورده‌ایم.

یک پناهگاه فراهم کنید.

یک سرپناه خوب، سرپناهی است که ابعاد مناسب داشته باشد و به خوبی عایق بندی شده باشد. در زمان بارش شدید برف، کنترل کنید که محل ورود و خروج آن‌ها از برف پاک شده باشد تا گربه‌های محلتان هنگام سرما به آن پناه ببرند. در روزهای سرد معمولا چند گربه باهم در پناهگاه می‌مانند تا گرم بمانند یک سرپناه ایده‌آل باید برای 3 تا5  گربه جا داشته باشد. اگر بیش از این مقدار نیز بزرگ باشد برای آن‌ها سخت خواهد شد که با دمای بدنشان آنجا را گرم نگهدارند. بهتر است چند سرپناه کوچک درست کنید تا اینکه یک سرپناه خیلی بزرگ فراهم آورید.

پناهگاه گربه های خیابانی

روکش گذاری

پوشال یا کاه بهترین عایق هستند زیرا به گربه این امکان را می‌دهد که در زیرشان پناه بگیرد. همچنین می‌توانید از روزنامه‌ی پاره پاره(نواری بریده شده)یا روکش بالش پر شده از یونولیت یا فوم تکه‌ای این وسایل را به طور منظم عوض کنید تا مطمئن شوید روکشی که ساخته‌اید مرطوب یا کثیف نشده باشد.از استفاده از پتو، حوله و یا روزنامه‌های چندین لایه‌ای(روزنامۀ سالم و کامل) خودداری کنید، چراکه گرمای بدن را به خودشان می‌گیرند. همچنین از قرار دادن علوفۀ خشک (یونجه) نیز خودداری نمایید، زیرا ممکن است باعث تحریکات پوستی شود و رطوبت را نیز به خود جذب کند.

مصالح ساخت سرپناه

گزینه‌های مختلفی برای استفاده در ساخت سرپناه وجود دارد، مانند چوب، مقوای کارتن یا جعبه‌های پلاستیکی و یونولیتی.

مکان ساخت سرپناه

سرپناه باید جایی نسبتا به دور از رفت و آمد زیاد انسان ها باشد. مکا ایده‌آل جاییست که گربه‌ها در آن احساس امنیت می‌کنند. بهتر است آن را ایی نزدیک به یک دیوار قرار دهید تا تا حدودی مصونیتی در مقابل وزش باد نیز ایجاد کنید.

 

برایشان آب و غذا قرار دهید.

گربه ها در طول ماه‌های سرد زمستان نیاز به کالری و چربی بیشتری دارند تا بتوانند انرژی خود را حفظ کنند.

محل قرار دهی آب و غذا باید به گونه ای باشد که از سرما در امان باشد و در نزدیکی سرپناه باشد.

غذا

می‌توانید از غذاهای خشک یا کنسروی تجاری استفاده نمایید، تنها به خاطر داشته باشید که در دماهای بسیار سرد غذاهای غیر خشک ممکن است یخ ببندد.

زمان غذا دادن در هر روز باید ثابت باشد و گربه‌ها باید در فصل زمستان نسبت به سایر فصول پروتئین بیشتری دریافت کنند.

آب

آب باید به طور منظم کنترل و تعویض شود تا مطمئن شوید آب مورد نیاز آن‌ها همیشه تازه و تمیز است و یخ نبسته است.

ماشین خود را چک کنید.

به خاطر داشته باشید که در ماه‌های سرد زمستان گربه های خیابانی ممکن است از ماشین شما به عنوان یک پناهگاه گرم استفاده کنند. قبل از روشن کردن خودرویتان، چند ضربه بر روی کاپوت ماشین بزنید و زیر لاستیک‌ها را نگاه کنید تا مطمئن شوید گربه‌ای درون موتور یا زیر ماشین پناه نگرفته باشد.

گربه های خیابانی در طول ماه‌های سرد زمستان نیاز به مراقبت‌های اضافی دارند، بنابراین اگر شما برای کمک به برخی از آن‌ها زمان و منابع لازم را دارید، چرا یکبار امتحان نکنید؟

 

2 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *