, ,

چگونه کوتاه کردن ناخن گربه و نکات آن

کوتاه کردن ناخن گربه

آیا گربۀ شما هم هنگامیکه ناخن گیر را می‌بیند ناپدید می‌شود؟ آیا برای کوتاه کردن ناخن گربه تان باید او را در یک حوله بپیچید؟

کوتاه نگهداشتن ناخن گربۀ خانگی بسیار مهم است. ناخن گربه‌های خانگی گاهی بیش از حد بلند می‌شود و ممکن است تیزی آن به شما، گربه‌های دیگر یا حتی خودش آسیب بزند.

طبق نظر کارشناسان رفتار شناسی حیوانات، کوتاه کردن ناخن‌ها همیشه باید در زمانی آرام، به دور از تنش و همراه با لذت باشد. نکات زیر را برای آرام کردن گربه تان در زمان گرفتن ناخن‌ها، ارائه کرده‌ایم.

حالت او را تنظیم کنید.

ایده‌آل‌ترین زمان برای آشنا کردن گربه با ناخن گرفتن، دوران بچگی گربه است.

یک صندلی در یک اتاق آرام انتخاب کنید به طوریکه گربه تان بتواند به راحتی بر روی پای شما بنشیند. زمانی را انتخاب کنید که او آرام و یا حتی خوابالود است، مثل زمانیکه بعد از وعدۀ غذایش، کم انرژی و سست شده است. مراقب باشید در نزدیکی پنجره نباشید که پرندگان، حیوانات وحشی یا حرکات بیرون حواس گربه را پرت کند و به دنبال خود بکشاند. توجه داشته باشید که در اتاق نباید حیوان خانگی دیگری باشد.

ابتدا فراموش نکنید که باید با گربه با ملایمت صحبت کنید تا او احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشد.

با پاهایش دوست شوید.

به آرامی یکی از پنجه‌های گربه‌تان را بین انگشتانتان بگیرید و آن‌ها را تا سه شماره ماساژ دهید(و نه بیشتر). اگر گربه‌تان پایش را کشید، دستتان را محکم جمع نکنید و پنجه‌اش را فشار ندهید. فقط حالت او را دنبال کنید و به آرامی تماس انگشتانتان به پنجه‌اش را حفظ کنید.

زمانیکه دوباره دستش را گرفتید کمی پد انگشت دستش را به گونه‌ای فشرده کنید که ناخنش بیرون بزند. سپس آن را رها کنید و بلافاصله به او تشویقی بدهید.

این کار را یک روز در میان با انگشتان مختلفش انجام دهید تا به هر ده تای آن یکبار دست زده باشید.

او را با صدای ناخن‌گیر آشنا کنید.

قبل از آنکه ناخن‌های گربه‌تان را بگیرید، باید او را به صدای ناخن‌گیر عادت دهید تا با شنیدن آن احساس راحتی کند.

او را بر روی پایتان بنشانید، مقداری ماکارانی خام را درون ناخن‌گیر بگذارید و در نزدیکی گربه نگهدارید. اگر گربه شروع به بو کردن ناخن گیر کرد مقداری تشویقی بر روی آن برایش بگذارید.

سپس زمانیکه یی از انگشتان گربه را ماساژ می‌دهید به آرامی یکی از پدها را فشرده کنید. در حالیکه انگشتش را به داخل فشرده‌اید و ناخنش نمایان شده است، اسپاگتی را با ناخن‌گبر خرد کنید. سپس انگشتش را رها کنید و بلافاصله به او تشویقی بدهید.

هرگز ناحیۀ صورتی ناخن را نبرید.

بخش صورتی ناخن که به Quick شناخته می‌شود، قسمتی است که اعصاب و رگ‌های خونی د رآن وجود دارند. هرگز و هرگز این قسمت حساس را کوتاه نکنید. بسیار توجه داشته باشید که تنها بخش سفید ناخن را کوتاه کنید. بهتر است که محتاط باشید و ناخن را کمتر کوتاه کنید تا اینکه بخش صورتی را ببرید.

اگر تصادفاً این ناحیه را بریدید، خونریزی ایجاد شده را توسط بانداژ و چسب‌زخم متوقف کنید. خوب است که این وسایل را در هربار کوتاه کردن، در نزدیکی خود قرار دهید.

در هنگام کوتاه کردن ناخن گربه …

گربه را بر روی پای خود به صورتی بگذارید که رویش به سمت شما نباشد. یکی از انگشتانش را بگیرید و پد پایش را فشار دهید تا ناخن را به خوبی مشاهده کنید. دقت کنید که چه میزان کوتاهی نیاز دارد و به ناحیۀ صورتی ناخنش توجه کنید. حالا فقط تیزی یکی از ناخن‌ها را کوتاه کنید، انگشتش را رها کنید و به او تشویقی بدهید. اگر گربه‌تان واکنشی نشان نداد، یک ناخن دیگر را نیز بگیرید. اما تا زمانیکه گربه با این کار احساس راحتی ندارد در هر بار نشستن بیش از دو ناخن را نگیرید. با یک تشویقی ویژه در انتها کار را به پایان برسانید. در دفعات اول در یک روز فقط یک پا را کوتاه کنید.

برنامۀ کوتاه کردن ناخن گربه

کوتاه کردن ناخن گربه هر ده تا پانزده روز یکبار کافیست. اگر گربه به شما اجازه‌ی کوتاه کردن ناخن‌هایش را نمی‌دهد از یک آرایشگر حیوانات کمک بخواهید.

آنچه نباید انجام دهید:

  • اگر گربۀ شما مقاومت کرد، صدایتان را بالا نبرید و او را تنبیه نکنید.
  • هرگز زمانیکه گربه پریشان است یا شما ناراحت هستید، کوتاه کردن ناخن گربه را آغاز نکنید.
  • عجله نکنید و بسیار به بخش صورتی ناخن او دقت داشته باشید.
  • تمام ناخن‌های گربه را در یک جلسه کوتاه نکنید.
  • هرگز ناخن گربه را نکشید. در این عمل جراحی در حقیقت جدا کردن انتهای انگشت گربه است. مانند آنکه بند آخر انگشتان انسان را ببرند تا دیگر ناخن نداشته باشد. از این کار جدا دوری کنید. در عوض ناخن‌های او را مرتب کوتاه کنید و از اسکرچر های مناسب استفاده نمایید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *