,

کمک‌‌های اولیه برای سگ | بخش اول

کمک‌های اولیه برای سگ

آیا می‌دانید اگر استخوان در گلوی حیوان شما گیر کند چه باید بکنید؟ اگر حیوان دیگری او را گاز بگیرد چی؟ یا اگر تصادف کند؟ همۀ این خطرات حیوان کوچک ما را تهدید می‌کنند. اگر ما کمی از کمک‌های اولیه برای سگ را بلد باشیم، ممکن است بتوانیم تا قبل از رسیدن به دامپزشک جان دوست کوچک خود یا حیوانات دیگر را نجات دهیم.

تصادف

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. حتی اگر سگ حرف گوش کنی دارید همیشه در نزدیکی خیابان حتی زمانیکه وسایل نقلیه آهسته در حال حرکت‌اند بند قلاده او را نگه دارید. بند را محکم بگیرید تا سگ نتواند ناگهان بدود و کنترل‌اش از دست شما خارج شود.
اگر آنچه نباید رخ داد، مراقب سایر ماشین‌ها باشید. همین که به سگ نزدیک شدید با ملایمت با او صحبت کنید. به آرامی به سمتش حرکت کنید و از حرکت ناگهانی پرهیز کنید. اگر ممکن بود یک قلاده به او ببندید و در صورت لزوم، قبل از دست زدن، از پوزه بند استفاده کنید. در اغلب موارد، حیوانی که درد دارد گاز می‌گیرد. برای همین قبل از هر کاری، پوزۀ او را با کمربند، شال یا حوله ببندید، مگر اینکه حیوان در حال استفراغ باشد.
اگر سگ شما می تواند راه برود بازهم به دامپزشکی بروید. حتی اگر به نظر نمی‌رسد درد داشته باشد اما ممکن است صدمات و خونریزی داخلی رخ داده باشد که در نگاه اول به نظر نمی‌آیند.
در صورتیکه سگ توانایی راه رفتن ندارد، اگر کوچک است می توان با قرار دادن یک دست در جلوی قفسه سینه و دیگری در زیر نیم‌تنه عقبی او را بلند کرد. برای سگ های بزرگتر با یک کت، حوله و یا پتو یک برانکارد موقت بسازید. حیوان را به‌آرامی، و بدون حرکت ناگهانی، بر روی آن قرار دهید و به کنار جاده یا خیابان بیاورید. برای جابه‌جا کردن حیوان، او را بلند نکنید، بلکه او را بر زمین بکشید. یادتان باشد که پتو یا حوله از وسایل کمک‌های اولیه‌ایست که همیشه باید در ماشین خود داشته باشید.
اگر سگ فلج شده است، ممکن است نخاع آسیب دیده باشد، بنابراین سعی کنید چیزی سفت و محکم، مانند تخته پیدا کنید. در صورت امکان مجروح را به آرامی بر روی آن بکشید. حتما برای کاهش از دست رفتن گرمای بدن بر روی او یک پتو بیندازید. دقت کنید که بدن او گرم باشد. اگر احتمال می‌دهید که عضوی از بدن او دچار شکستگی استخوان شده است، تا حد ممکن آن عضو را تکان ندهید. فورا با دامپزشک تماس بگیرید و به دامپزشکی مراجعه کنید.

کمک‌های اولیه برای سگ هنگام خون‌ریزی

دانستن کمک‌های اولیه برای سگ در مواقع خون ریزی بسیار حیاتی است. شما ابتدا باید سگ را آرام نگه دارید. یک باند محکم روی محل ببندید. اگر باند در دسترس نبود با یک حوله و یا تکه ای پارچه یا لباس این کار را انجام دهید. اگر خون‌ریزی همچنان ادامه داشت، تکه محکم دیگری ببندید.
از شریان بند فقط به عنوان آخرین چاره استفاده کنید. برای جاهایی که شما نمی توانید پانسمان کنید، یک پد را محکم بر روی زخم فشار دهید و نگه دارید. فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
اگر شما مواد پانسمان را دارید، یک پانسمان غیر چسبی بر روی زخم قرار دهید و با بانداژ نخی یا پنبه‌ای روی آن را بپوشانید. سپس یک لایه پنبه قرار دهید و دوباره آن را با بانداژ پنبه‌ای بیشتر بپوشانید. بالای آن را با نوار چسب جراحی بر روی موهای سگ بچسبانید. و تمام پانسمان انجام شده را با بانداژ یا نوار غیر چسبناک بپوشانید.
هرگز چسب زخم بر روی موهای سگ نچسبانید. وقتی قسمت بالای دست و پا پانسمان می‌شود، پایین پا نیز باید در آن گنجانده شود در غیر این صورت ممکن است دچار تورم شود. هرگز یک عضو را برای مدت بیش از 24 ساعت پانسمان نکنید.

شکستگی استخوان

با خونریزی شدید مقابله کنید اما از آتل استفاده نکنید. گذاشتن آتل دردناک است و می تواند باعث شکستگی استخوان و بیرون زدن آن از پوست شود. بیمار را برای حمل و نقل به دامپزشک محدود و مقید کنید. برای این منظور سگ های کوچکتر را می توان در یک جعبه قرار داد.
دانستن کمک‌های اولیه برای سگ در موارد اورژانسی به شرطی به شما کمک خواهد کرد که خونسردی خود را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید که آرامش و کمک شما، ممکن است جان دوباره به حیوان ببخشد.

برای اطلاع از سایر موارد اورژانسی و کمک‌های اولیه برای سگ میتوانید مطالب ” کمک‌های اولیه برای سگ | بخش دوم ” و ” کمک‌های اولیه برای سگ | بخش سوم ” را مشاهده نمایید.

مطالب ” جعبه کمک‌های اولیه برای حیوانات خانگی” و “احیای قلبی-ریوی سگ” را نیز از دست ندهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *