,

کمک‌‌های اولیه برای سگ | بخش سوم

کمک‌های اولیه برای سگ

تسلط بر کمک‌‌های اولیه برای سگ می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی ایجاد کند. قطعا این موجودات کوچک زیبا امید به اقدام به موقع شما دارند. موارد زیر را با دقت بخوانید و به خاطر داشته باشید.

مسمومیت

سعی کنید بسته‌ی ماده‌ای که سگ خورده است را پیدا کنید. زمانیکه با دامپزشک تماس می‌گیرید بسته را همراه داشته باشید. اگر شک کردید که سگ گیاهی را جویده است سعی کنید مشخصات ونام آن گیاه را پیدا کنید. با دامپزشک تماس بگیرید. سگ خود را تا زمانیکه دامپزشک توصیه نکرده است وادار به استفراغ نکنید.

کمک‌‌های اولیه برای سگ با شکم متورم

اگر این اتفاق به طور ناگهانی افتاد، درمان آن را جدی بگیرید. به خصوص اگر سگ از نژادهای با قفسه سینه پهن مانند یک باکسر یا ماستیف است.
همچنین علائمی مانند نفس نفس زدن، جاری شدن بزاق و تلاش برای استفراغ را ممکن است داشته باشند. این‌ها می توانند به خاطر پیچیدگی خطرناک معده باشند. بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. درنگ نکنید.

گیر کردن توپ در گلو

به سرعت نزد دامپزشک بروید. گاهی ممکن است شما بتوانید با وارد کردن فشار بر روی حلق یا گردن توپ را به خارج هل دهید.
اگر لثه یا زبان در حال تغییر رنگ به آبی هستند و یا سگ از حال رفته است، به شرح زیر عمل کنید. شما به شخصی برای کمک نیاز دارند. یک نفر دهان را باز نگه دارد، در حالی که فرد دیگر دستش را داخل دهان فرو ‌می‌کند. مراقب باشید گاز گرفته نشوید.
اگر شما نمی توانید توپ را خارج کنید، حیوان را بر روی پهلو بخوابانید. فشار ناگهانی و شدید بر روی شکم درست در پایین آخرین دنده وارد کنید. فردی که دهان را باز نگه داشته باید آماده گرفتن توپ باشد.

آلودگی موی بدن سگ

اگر ماده‌ای مانند قیر یا رنگ بر روی بدن حیوان ریخته است، از لیسیده شدن آن توسط حیوان جلوگیری کنید.
از گردنبند الیزابت (می‌توانید از پت‌شاپ یا دامپزشکی تهیه کنید) استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید قسمتی از مو‌های آسیب دیده را کوتاه کنید. هرگز از تربانتین یا حلال رنگ بر روی سگ‌تان استفاده نکنید. گاهی ممکن است رنگ یا دیگر مواد با حمام کردن از بین بروند. اما اگر ناحیه بزرگی از بدن آلوده شده است حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

خفگی

اگر حیوان خانگی‌تان به هوش نیست، دهانش را باز کنید و سعی کنید شیء را، با دست خود، خارج کنید. اگر حیوان هوشیار است، او را به پهلو بخوابانید و دقیقا به پشت دنده‌ها و به طرف جلو فشار وارد کنید تا شیء بیرون بجهد. اگر کس دیگری شما را به دامپزشکی برساند، شما می‌توانید در ماشین این کار را تکرار کنید.

تشنج

اگر سگ شما تشنج کرد سعی نکنید او را نگه دارید یا آرامش کنید. این کار باعث تحریک و به درازا کشیده شدن تشنج می‌شود. اتاق را تاریک کنید و سر و صدا را کاهش دهید.
معمولا تشنج در کمتر از سه دقیقه تمام می‌شود و می‌گذرد. شما لازم نیست کاری بکنید، جز اینکه مکان حیوان را امن نگه دارید. وسایل خانۀ قابل حمل را از او دور کنید، تا با تکان و تقلای حیوان روی او نیافتند یا به او آسیب نزنند. با قرار دادن کوسن روی وسایل خانه، فضای اطراف او را نرم و بی‌خطر کنید. وسایل الکتریکی که ممکن است باعث آسیب رسیدن به او شود را دور کنید. دست یا صورت خود را نزدیک دهان او نبرید. زبانش را از دهانش بیرون نکشید و حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شوک الکتریکی

اگر سگ را برق با ولتاژ بالا گرفته است (مانند تماس با سیم خطوط برق)،نزدیک نشوید. با پلیس و یا آتش‌نشانی تماس بگیرید.
در خانه، در صورت امکان ابتدا برق را قطع کنید. اگر این امکان را نداشتید، می‌توانید از یک وسیله غیر فلزی خشک، مانند یک دسته جارو، استفاده کنید و سگ را به دور از منبع برق هول دهید. اگر تنفس متوقف شده است، به احیا بپردازید و سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.

برای اطلاع از سایر موارد اورژانسی و کمک‌‌های اولیه برای سگ میتوانید مطالب ” کمک‌‌های اولیه برای سگ | بخش اول ” و ” کمک‌‌های اولیه برای سگ | بخش دوم ” را مشاهده نمایید.

مطالب “جعبه کمک‌های اولیه برای حیوانات خانگی” و “احیای قلبی-ریوی سگ” را نیز از دست ندهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *