, ,

گربه‌های خجالتی یا ترسو

گربه‌های خجالتی

حتما گربه‌های خجالتی یا ترسو را دیده‌اید. گربه‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی از افرادی که نمی‌شناسند، بترسند. گربه‌ها دارای شخصیت‌های منحصر به فرد هستند مثلا بعضی از آنان بیشتر از بقیه اجتماعی‌اند. با این حال، اگر یک گربه، رفتاری دوستانه و آرام با افراد خانواده‌ی خود دارد ولی از افراد غریبه یا مهمانان می‌ترسد، اغلب به خاطر این است که تجربه‌ی برخورد با افراد مختلف را در زمان بچگی خود نداشته است. برای اینکه گربه رفتاری اجتماعی داشته باشد و بتواند با هر نوع انسانی راحت برخورد کند، باید به طور پیاپی در دوران بچگی خود،مخصوصا در سنین بین دو تا هفت هفتگی، با افراد مختلف و در شرایطی آرام و دلپذیز، به دور از اضطراب دیدن کند.

گربه‌هایی که در بچگی زمان زیادی را با مردم نگذرانده‌اند، برای مثال گربه‌هایی که در بچگی خیابانی بوده‌اند، معمولا در مقابل افرادی که نمی‌شناسند ناآرام و مضطرب هستند. همچنین گربه‌هایی که در بچگی خود در کنار انسان‌ها بوده‌اند ممکن است از بعضی از افراد که زیاد با آنها برخورد نداشته‌اند، مثل کودکان، افراد بلند قد یا مردان بترسند. داشتن یک تجربه‌ی تلخ از یک انسان نیز می‌تواند باعث ترس گربه در مواجهه با افراد دیگر شود. ترس گربه می‌تواند مختص به فردی که بانی وحشتش بوده است باقی بماند و یا به کل افراد دیگر نیز تعمیم پیدا کند و از تمامی انسان‌ها هراس داشته باشد.

دیگر دلیل محتمل رفتار گربه‌های خجالتی یا ترسو :

هرگونه تغییر ناگهانی در رفتار گربه‌ها ممکن است نشان دهنده‌ی یک مشکل پزشکی اساسی در گربه‌ی شما باشد. اگر متوجه هر گونه تغییر غیرعادی فیزیکی یا رفتاری در گربه‌ی خود شدید و یا اگر گربه‌ی شما از خوردن غذا پرهیز کرد، به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید تا مشکل او را تشخیص دهد.

چگونه مشکل گربه‌های خجالتی یا ترسو را حل کنیم؟

همیشه شنیده‌ایم که پیشگیری بهترین راه درمان است. این عبارت معروف در مورد گربه‌های خجالتی یا ترسو نیز صادق است. اگر در خانه‌ی خود بچه گربه دارید، برای او موقعیت‌های مختلفی فراهم کنید تا او بتواند انواع مختلف انسان‌ها را با سنین، قدها، سایزها، نژادها و جنس‌های مختلف ببیند. شما باید کاری کنید که گربه‌ی شما با افرادی که به هر دلیلی ممکن است از نظر گربه خاص و منحصر به فرد باشند نیز معاشرت داشته باشد. مثلا افرادی که روی صندلی چرخ‌دار می‌نشینند، کسانی که کلاه بر سر می‌گذارند، عینک می‌زنند و یا ریش دارند. هر وقت که بچه گربه‌ی شما با یک فرد جدید ملاقات کرد به او پاداش بدهید، مثلا او را تشویق کنید، به او بیش از همیشه توجه کنید، با او بازی کنید و یا به او تشویقی بدهید.

اگر گربه‌ی شما بالغ است و از افراد دیگر می‌ترسد، بهترین راه برای آرام کردن او در زمان حضور مهمان‌ها این است که او را تشویق کنید به تدریج با آنها روبه‌رو شود و در طول این مدت او را به روش‌های گوناگونی که در بالا گفته شد تشویق کنید. وقتی مهمان‌ها رسیدند، مراحل زیر را اجرا کنید:

  • اگر گربۀ شما جزو گربه‌های خجالتی یا ترسو است، از مهمانانتان بخواهید اجازه دهند که گربه‌ی شما برای دیدار آنها برود و آنها به پیشواز نروند و به او نزدیک نشوند.
  • از مهمانان خود بخواهید که دو زانو بزنند و یا بنشینند، این کار باعث می‌شود برای گربه‌ی شما کوچک‌تر به نظر برسند و کمتر او را بترسانند. همچنین سکوت بیشتر و عدم برقراری تماس چشمی مستقیم با گربه‌ی شما سبب می‌شود تا از دید گربه کمتر ترسناک به نظر برسند.
  • شما یا هرکسی که گربه‌ی شما به او اعتماد دارد و او را دوست می‌دارد، از فاصله‌ای دور از مهمان‌ها، به گربه‌تان تشویقی بدهد و او را تشویق به بازی کند تا او بتواند احساس راحتی کند.
  • اگر گربه‌ی شما همچنان دوست ندارد از مخفی‌گاهش خارج شود، ظرف غذای او را بیرون مخفی‌گاه بگذارید و یا کنسرو غذای او را باز کنید تا شاید تشویق شود و بیرون بیاید. همچنین می‌توانید درهای خانه را قبل از رسیدن مهمان‌ها ببندید تا او نتواند در اتاق‌ها پنهان شود.
  • اگر گربه‌ی شما به اندازه‌ای از آرامش رسید که می‌توانست از فاصله‌ای دور در حضور مهمانان نترسد، به وسیله‌ی تشویقی یا اسباب‌بازی به تدریج او را وادار کنید که به افراد نزدیکتر شود.
  • اگر گربه‌ی شما به میان مهمانان آمد، از آنها بخواهید که به آرامی برای او اسباب‌بازی یا تشویقی بیندازند.
  • گربه‌ها توانایی مدت معینی حضور و توجه را دارند. گربه‌ی شما ممکن است ترجیح دهد تنها چند دقیقه پس از قرار گرفتن در جمع، آنجا را ترک کند یا به مخفی‌گاه خود برود. به او اجازه دهید این کار را بکند و دلسرد نشوید. دفعه بعد در جلسه‌ای کوتاه، دوباره تلاش کنید.
  • داروهای ضداضطراب نیز می‌توانند به کم شدن ترس گربه‌ی شما کمک کنند، مخصوصا اگر شما به صورت دائمی مهمان دارید و یا میزان ترس گربه‌ی شما خیلی بالاست. اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری درباره‌ی درمان دارویی کسب کنید، به یک متخصص مجرب در اصلاح رفتار حیوانات خانگی مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید همیشه قبل از دادن هر دارویی به گربه‌ی خود به خاطر مشکلات رفتاریش، با دامپزشک یا متخصص رفتاردرمانی مشورت کنید.
  • تعدادی جایگاه مرتفع برای گربه‌ی خود فراهم کنید، مثل مبل گربه، درخت گربه، طاقچه بر روی دیوار یا تخت‌خواب گربه بالای اسباب و اثاثیه. شاید گربه‌ی شما احساس راحتی بیشتری کند وقتی مهمانان را از یک نقطه‌ی مرتفع ببیند.
  • اسپری فلیوی، محصولی از بوی طبیعی و آرامبخش گربه‌هاست. این بو را قبل از رسیدن مهمان‌ها در خانه‌تان اسپری کنید. شما نمی‌توانید بوی آن را استشمام کنید ولی گربه‌ی شما می‌تواند، این بو کمک می‌کند که اضطراب گربه‌ی شما کاهش پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول، مقاله‌های ما را در مورد فرومون را مطالعه کنید.

اگر میزبان یک مهمانی بزرگ و پرسروصدا هستید و یا گربه‌ی شما از نزدیک شدن به مهمانان بیش از حد می‌ترسد و یه همین دلایل نمی‌توانید با گربه بازی کنید یا به او غذا بدهید در یک گوشه‌ی خلوت و دنج در یک اتاق ساکت و دربسته برای او خلوتی را فراهم کنید. غذا، آب، رختخواب و جعبه‌ی خاک گربه را در گوشه‌ای از اتاق بگذارید.

اجازه دهید گربه‌ی شما تا زمانیکه مهمان‌ها خانه‌تان را ترک کنند، در خلوت خود بماند. در طول مهمانی گاهی به اتاق ساکت او بروید، به گربه سر بزنید و به او تشویقی بدهید یا با او بازی کنید، اما در زمان انجام همه‌ی این کارها، درب اتاق باید همواره بسته باشد و از مهمانانتان نیز بخواهید که وارد اتاق نشوند. یک راه خوب برای این مسئله این است که روی درب اتاق نوشته‌ای نصب کنید تا افراد با دیدن آن متوجه شوند نباید وارد اتاق شوند.

چه کارهایی را نباید انجام دهید:

هرگز گربه‌ی خود را مجبور نکنید به کسی که از او می‌ترسد نزدیک شود. این کار فقط ترس او را افزایش می‌دهد و در نتیجه ممکن است شما یا مهمانتان را چنگ بزند یا گاز بگیرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *