,

گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی یا اسپاسم موضعی عضلات می‌تواند نتیجۀ تحرک بیش از حد، آسیب دیدن نورون‌ها یا صدمات جسمی باشد. گرفتگی عضلات در سگ ، به خودی خود، خطرناک نیست، ولی دردناک است، مخصوصا اگر زمان زیادی طول بکشد. این وضعیت ممکن است نتیجۀ بیماری یا آسیب جدی‌تری باشد، مثل تحت فشار بودن یک عصب، دررفتگی دیسک یا آسیب‌های عضلانی. گرفتگی عضله، معمولا، از روی تپش‌های عضله در زیر پوست قابل تشخیص است. با این حال پیشنهاد می‌شود سگ را نزد دامپزشک ببرید تا هم عضلات را معاینه کند و هم علت اصلی گرفتگی را تشخیص دهد و در صورت لزوم درمان کند.

زمانی که سگ شما فعالیت زیاد جسمی داشته باشد و به اندازۀ کافی آب نخورد، انقباض طبیعی عضلاتش مختل شده و عضله دچار گرفتگی موضعی می‌شود. گرفتگی عضلات معمولا نتیجۀ کشیدگی یا آسیب فیزیکی ماهیچه است.

نشانه‌های گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضله به‌راحتی از طریق لمس پوست و حس کردن تپش و ضربان ماهیچه زیر پوست قابل تشخیص است. باید بدانیم که گرفتگی عضلات خود به خود به وجود نمی‌آید و معمولا سبب بروز آن بیماری یا آسیب دیگری است. برای همین ممکن است در سگتان، نسبت به این آن دلیل اصلی گرفتگی عضلات چه باشد، این نشانه‌ها را ببینید:

 • لنگیدن
 • افسردگی
 • و درد

علل بروز گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضلات ممکن است ناشی از بیماری‌ها یا آسیب‌های متعددی باشد، از جمله: کشیدگی عضله، صدمه دیدن عضله، اختلالات عصبی، حساسیت‌ها، کم‌آبی بدن، ناسازگاری بدن با داروها. دقت کنید که تشنج هم ممکن است موجب بروز لرزش در عضلات شود. فرقش در این است که لرزش‌های ناشی از تشنج موضعی نیست.

وقتی انقباضات طبیعی عضله قطع می‌شود، عضله دچار گرفتگی می‌شود. این گرفتی اگر رفع نشود و ادامه پیدا کند، عضله آسیب می‌بیند. این آسیب ممکن است آسیب عصبی، آسیب جسمی یا درد در پشت و پاها باشد.

تشخیص گرفتگی عضلات در سگ

اگر زیر پوست سگ خود، انقباض یا تپش و ضربان احساس می‌کنید، احتمالا سگتان به گرفتگی عضله دچار شده است. گرفتگی عضله معمولا با استراحت و نوشیدن آب رفع می‌شود. زمانی که این وضعیت ادامه پیدا کرد و با علائم دیگر، مثل لنگیدن یا درد، همراه شد، حتما سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با معاینۀ بالینی علت اصلی گرفتگی عضله را پیدا می‌کند و درمان لازم را تجویز می‌کند.

در هنگام معاینه، دامپزشک، برای تشخیص صحیح‌تر، به اطلاعات درست شما از سابقۀ بیماری‌های سگ و آنچه در چند روز آخر به او گذشته است احتیاج دارد، از جمله: میزان ورزش و فعالیت سگتان، داروهایی که سگ مصرف می‌کند و تغییرات آن، مقدار آبی که سگ نوشیده، اتفاقاتی مثل پپیچ خوردن پا و صدمات جسمی. بسته به اینکه علت اصلی بروز گرفتگی عضله چه باشد، دامپزشک ممکن است انجام آزمایشات بیشتری را تجویز کند. از دامپزشک بخواهید که محل گرفتگی را به شما نشان دهد تا بتوانید به رفع درد و ناراحتی در سگ کمک کنید و جلوی آسیب بیشتر را بگیرید.

درمان گرفتگی عضلات در سگ

همیشه مراقب باشید که سگتان به اندازۀ کافی آب بنوشد و بیش از حد فعالیت نکند. با این کار شما، به‌راحتی، از بروز گرفتگی عضلات پیشگیری می‌کنید. اگر سگ شما به گرفتگی عضله مبتلا شد، آب فراوان در اختیارش بگذارید و به‌آرامی ماهیچۀ منقبض و آسیب‌دیده را ماساز دهید. سرد و گرم کردن عضله، علاوه بر اینکه درد را کاهش می‌دهد، کم‌کم گرفتگی را هم باز می‌کند.

از دامپزشک بخواهید، که در صورت امکان، به سگتان داروی مسکن و شل‌کنندۀ عضلات بدهد. مکمل‌های خوراکی هم، مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی، آرام‌بخش‌های گیاهی عضلات و الکترولیت‌ها، به روند درمان کمک می‌کنند. از این مکمل‌ها، بدون مشورت با دامپزشک، استفاده نکنید.

بسته به اینکه علت اصلی گرفتگی عضله چه باشد، ممکن است سگ به روش‌های درمانی بیشتری، برای از بین بردن علت اصلی، احتیاج داشته باشد، مثل فیزیوتراپی، ماساژ و جراحی (برای برداشتن عصب آسیب‎‌دیده یا عامل فشارآورنده).

دوران نقاهت گرفتگی عضلات در سگ

بهترین کار این است که از بروز گرفتگی عضلات در سگ ها جلوگیری کنید. در زمان ورزش و فعالیت و همچنین بعد از آن، آب فراوان در اختیار سگتان بگذارید تا بدن او دچار کم‌آبی نشود. این امر در روزهای گرم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. درست مثل انسان‌ها، پیش از شروع تمرین و فعالیت، باید بدن سگ خود را گرم کنید و بعد از ورزش هم، با تمرینات آهسته‌تر، بدنش را خنک کنید. اجازه ندهید فعالیت‌های شدیدی را که به بدن و عضلاتش آسیب می‌زند انجام دهد. درست است که در بیشتر مواقع گرفتگی عضله رفع می‌شود و بردن سگ به دامپزشک ضرورت ندارد، اما اگر سگ نشانه‌هایی شبیه به افسردگی و لنگیدن داشت و همچنین مدت زمان گرفتگی عضله ادامه پیدا کرد، حتما او را نزد دامپزشک ببرید. بعد از درمان و رفع گرفتگی عضله هم، بدن سگ را با رژیم غذایی تقویتی و مکمل‌های غذایی تقویت کنید.

22 پاسخ
 1. کتی
  کتی says:

  با سلام وخسته نباشید سگ من یدفعه یک سمت بدنش میگیره وشروع به لرزش میکنه ایا این هم شامل گرفتگی عضلات میشه یا نه مساله دیگری وجودداره ممنون میشم بهم جواب بدین؟

  پاسخ
 2. محمدعلی بابائی مبارکه اصفهان
  محمدعلی بابائی مبارکه اصفهان says:

  با سلام من یه توله جرمن ۷ماهه دارم بیست روز پیش یکی از دستاش رو آویزان میگرفت و بد راه میرفت الان اون یکی دستش درد میکنه و روی زمین نمیزاره دوپا هم چند روز هست که درد داره و اصلا نمیزاره بهش دست بزنم مانند خرگوش میشینه دائم روی کمر میخوابه و پاهاش را باز میکنه از پله خیلی بد میتونه پایین بره اشتهاش تا امروز خوب بوده کیسه معقدیش رو چک شده توسط دکتر دوتا آمپول عظله بهش زدم تقویتی B12 زدم یک ونیم سی سی چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن است علت مشکل دیگری مثلا در پنجه او باشد و لزوما گرفتگی عضله نیست. جهت معاینه کامل به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
  • سحر
   سحر says:

   سلام سگ ٤ سالشه و نژاد مالتيز داره
   ديشب يكهو كز كرد يك جا و مي لرزيد بلندش كردم جيف زد وپاشو جمع كرده بود نمي شد دست بزني بهش دامپزشك مسكن و عضله شل كن زد اما امروز پاشو زمين نميزاره درد نداره علت چيه؟

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    با سلام تشخیص علت چنین مسائلی بدون معاینه بالینی امکان پذیر نیست. مجددا به دامپزشک مراجعه نمایید

    پاسخ
 3. Bahareh
  Bahareh says:

  سلام من یه تریر ۴ ساله دارم که ۹ کیلو وزن داره چهار روز پیش واکسن شد دو روز پیش بردمش حمام متاسفانه تو گوشش آب رفت عفونت کرد بردمش یه کلینیک که پماد زدن تو گوشش و روز بعد که باید برای پماد میرفت همون کلینیک دکترش نبود منم نگران حالش بودم بردمش جای دیگه که البته میشناسمشون قبلا هم یکی دوباری رفتم پیششون برای عفونت گوشش آمپول زدن بهش نمیدونم چی بوده از اون روز بازوهاش رو دست میزنیم که بغلش کنیم جیغ میزنه راه رفتنش کم شده یه گوشه کز میکنه کل روز بدمش دکتر باز امروز موهاشو پوستش رو و همون جایی که درد میکرد رو چک کرد میگه چیزیش نیست ولی میگه ممکنه دو هفته طول بکشه که از این حال در بیاد یعنی گرفتگی داره یا مشکل دیگه لطفا کمکم کنین وقتی نازش میکنیم جیغ نمیزنه فقط زمانی که میخوایم بلندش کنیم از روی مبل هم دیگه نمیپره پایین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن هست آمپول به طرز صحیحی تزریق نشده باشد. در صورت باقی ماندن علائم مجددا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. پنی
  پنی says:

  سلام من یه اشپیتز پامر یک ساله دارم دیشب سرحال و سالم بود ولی امروز صبح دیدم از جاش بلند نمیشه انگار پاهاش هیچ حسی ندارن از جاش نمیتونه بلند شه و خودشو روی زمین میکشه انگاری فلج شده باشه درد هم نداره پیش دامپزشک بردمش هیچ تشخیصی نتونست بده بنظرتون دلیلش چیه؟چرا یهو اینجوری شده؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام مایه تاسف هست که علت این فلج ناگهانی را دامپزشک شما نتوانسته است تشخیص دهد. فلج ناگهانی علل متفاوتی دارد. مطلبی در این خصوص در وبسات به زودی قرار خواهیم داد. شاید با مطالعه این مطلب و مشاهده وضعیت حیوان خود خودتان به علت پی برده و راهکار آن رابیابید.

   پاسخ
   • پنی
    پنی says:

    ممنون از پت مگز.واقعا خودمم تاسف خوردم.ما بندرعباسیم و دامپزشکای خوبی اینجا نداریم شاید باورتون نشه ولی هیچ دامپزشکی نتونست تشخیص بده دلیل یهویی فلج شدنش چیه.یکیشون که میگفت گرفتگی عضلاتِ ولش کنین خودش خوب میشه واقعا از تشخیصش میشد فهمید هیچ تجربه ای نداره.توروخدا زودتر مطالب رو به اشتراک بزارین.ولی بازم اگه راهکاری دارین که قبل از مطالب کمکم کنه توروخدا بگین ممنون و ممنونم

    پاسخ
 5. saman
  saman says:

  سلام من یک سگ دوبرمن وژرمن است که ۸ساله هست پس از بردن به دانپزشکی ‌و زدن چند داروی بیهوشی بیهوش و جراحی شد و پس از بهوش امدن یک پای خود را روی زمین میکشید و پس از سه روز خوب نشد دلیل آن چیست ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام چه جراحی صورت گرفته است؟ ممکن است داروهای عضلانی که تزریق شده است به عصب سیاتیک آسیب زده باشد.

   پاسخ
 6. لیان
  لیان says:

  سلام سگم رو‌عقیم‌کردم‌ماده هستش و‌نژادش شیتزو ماتیز
  بعد از ۴ روز اومدن منزل برای تزریق انتی بیوتیکش
  فردای تزریق پای سمت رو دیگه نمیتونه بزاره زمین ، میگیره بالا راه میره، جراحش دید بهش ملوکسیام خوراکی ۱/۳ دوز ۷/۵ هر ۲۴ ساعت برای ۷ روز گفت التهابه دورنیه!!!!! من خیلی نگرانم که روش بمونه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورتیکه تزریق عضلانی و در همان پا انجام شده ممکن هست تزریق خوب انجام نشده باشد در بسیاری موارد متاسفانه با تزریق اشتباه به عصب سیاتیک آسیب وارد میکنند و ممکن است برای همیشه به سگ آسیب زده باشند. در صورتیکه به خاطر تزریق اشتباه و جمع شدن مواد در یک نقطه به سیاتیک فشار آمده باشد بعد از چند روز و با جذب مواد انشالله خوب میشود.

   پاسخ
 7. لوسی
  لوسی says:

  سلام سگ من شیتزو نر هستش هشت ماهه از پله پرت شده دیروز پایین و دو تا پاش درد میکنه دسترسی به دامپزشک ندارم یکی از باهاش کبود شده بود بستم بهتر شده ولی اون یکی آویز میکنه و خودش را میکشه روی زمین راهنمایی میکنید چکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن است آسیب جدی دیده باشد. حتی به اندام های داخلی ممکن است آسیب رسیده باشد. حتما هر طور هست برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. amir
  amir says:

  با سلام‌ سگ من گلدن نر چهار ماهه هستش که یک چند روزی میشه بعضی روی پای راستش خوب واینمیسته ولی وقتی به اون پاش دست میزنم هیچ دردی احساس نمی کنه حتی پیش دو تا دامپزشک هم بردمش ولی گفتند چیز مهمی نیستش و عادی هست در سگ ها ولی من اینطور فکر نمیکنم ممنون میشم شما هم کمک کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام لطفا توضیحات بیشتر بدهید. منظورتان از خوب نمی ایستد دقیقا چه حالتی است؟لنگ میزند؟ اصلا پایش را زمین نمیگذارد؟ پایش لرزش دارد؟ ..

   پاسخ
 9. Hadis
  Hadis says:

  سلام
  سگ من یکم بی حال شده
  غذا میخوره ولی بی حال
  و بغلش میکنم جیغ میزنه ،
  میتونه درد عضلانی یا سرما خوردگی باشه ؟
  چون ابریزش بینی هم داره .

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *