,

گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی یا اسپاسم موضعی عضلات می‌تواند نتیجۀ تحرک بیش از حد، آسیب دیدن نورون‌ها یا صدمات جسمی باشد. گرفتگی عضلات در سگ ، به خودی خود، خطرناک نیست، ولی دردناک است، مخصوصا اگر زمان زیادی طول بکشد. این وضعیت ممکن است نتیجۀ بیماری یا آسیب جدی‌تری باشد، مثل تحت فشار بودن یک عصب، دررفتگی دیسک یا آسیب‌های عضلانی. گرفتگی عضله، معمولا، از روی تپش‌های عضله در زیر پوست قابل تشخیص است. با این حال پیشنهاد می‌شود سگ را نزد دامپزشک ببرید تا هم عضلات را معاینه کند و هم علت اصلی گرفتگی را تشخیص دهد و در صورت لزوم درمان کند.

زمانی که سگ شما فعالیت زیاد جسمی داشته باشد و به اندازۀ کافی آب نخورد، انقباض طبیعی عضلاتش مختل شده و عضله دچار گرفتگی موضعی می‌شود. گرفتگی عضلات معمولا نتیجۀ کشیدگی یا آسیب فیزیکی ماهیچه است.

نشانه‌های گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضله به‌راحتی از طریق لمس پوست و حس کردن تپش و ضربان ماهیچه زیر پوست قابل تشخیص است. باید بدانیم که گرفتگی عضلات خود به خود به وجود نمی‌آید و معمولا سبب بروز آن بیماری یا آسیب دیگری است. برای همین ممکن است در سگتان، نسبت به این آن دلیل اصلی گرفتگی عضلات چه باشد، این نشانه‌ها را ببینید:

  • لنگیدن
  • افسردگی
  • و درد

علل بروز گرفتگی عضلات در سگ

گرفتگی عضلات ممکن است ناشی از بیماری‌ها یا آسیب‌های متعددی باشد، از جمله: کشیدگی عضله، صدمه دیدن عضله، اختلالات عصبی، حساسیت‌ها، کم‌آبی بدن، ناسازگاری بدن با داروها. دقت کنید که تشنج هم ممکن است موجب بروز لرزش در عضلات شود. فرقش در این است که لرزش‌های ناشی از تشنج موضعی نیست.

وقتی انقباضات طبیعی عضله قطع می‌شود، عضله دچار گرفتگی می‌شود. این گرفتی اگر رفع نشود و ادامه پیدا کند، عضله آسیب می‌بیند. این آسیب ممکن است آسیب عصبی، آسیب جسمی یا درد در پشت و پاها باشد.

تشخیص گرفتگی عضلات در سگ

اگر زیر پوست سگ خود، انقباض یا تپش و ضربان احساس می‌کنید، احتمالا سگتان به گرفتگی عضله دچار شده است. گرفتگی عضله معمولا با استراحت و نوشیدن آب رفع می‌شود. زمانی که این وضعیت ادامه پیدا کرد و با علائم دیگر، مثل لنگیدن یا درد، همراه شد، حتما سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با معاینۀ بالینی علت اصلی گرفتگی عضله را پیدا می‌کند و درمان لازم را تجویز می‌کند.

در هنگام معاینه، دامپزشک، برای تشخیص صحیح‌تر، به اطلاعات درست شما از سابقۀ بیماری‌های سگ و آنچه در چند روز آخر به او گذشته است احتیاج دارد، از جمله: میزان ورزش و فعالیت سگتان، داروهایی که سگ مصرف می‌کند و تغییرات آن، مقدار آبی که سگ نوشیده، اتفاقاتی مثل پپیچ خوردن پا و صدمات جسمی. بسته به اینکه علت اصلی بروز گرفتگی عضله چه باشد، دامپزشک ممکن است انجام آزمایشات بیشتری را تجویز کند. از دامپزشک بخواهید که محل گرفتگی را به شما نشان دهد تا بتوانید به رفع درد و ناراحتی در سگ کمک کنید و جلوی آسیب بیشتر را بگیرید.

درمان گرفتگی عضلات در سگ

همیشه مراقب باشید که سگتان به اندازۀ کافی آب بنوشد و بیش از حد فعالیت نکند. با این کار شما، به‌راحتی، از بروز گرفتگی عضلات پیشگیری می‌کنید. اگر سگ شما به گرفتگی عضله مبتلا شد، آب فراوان در اختیارش بگذارید و به‌آرامی ماهیچۀ منقبض و آسیب‌دیده را ماساز دهید. سرد و گرم کردن عضله، علاوه بر اینکه درد را کاهش می‌دهد، کم‌کم گرفتگی را هم باز می‌کند.

از دامپزشک بخواهید، که در صورت امکان، به سگتان داروی مسکن و شل‌کنندۀ عضلات بدهد. مکمل‌های خوراکی هم، مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی، آرام‌بخش‌های گیاهی عضلات و الکترولیت‌ها، به روند درمان کمک می‌کنند. از این مکمل‌ها، بدون مشورت با دامپزشک، استفاده نکنید.

بسته به اینکه علت اصلی گرفتگی عضله چه باشد، ممکن است سگ به روش‌های درمانی بیشتری، برای از بین بردن علت اصلی، احتیاج داشته باشد، مثل فیزیوتراپی، ماساژ و جراحی (برای برداشتن عصب آسیب‎‌دیده یا عامل فشارآورنده).

دوران نقاهت گرفتگی عضلات در سگ

بهترین کار این است که از بروز گرفتگی عضلات در سگ ها جلوگیری کنید. در زمان ورزش و فعالیت و همچنین بعد از آن، آب فراوان در اختیار سگتان بگذارید تا بدن او دچار کم‌آبی نشود. این امر در روزهای گرم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. درست مثل انسان‌ها، پیش از شروع تمرین و فعالیت، باید بدن سگ خود را گرم کنید و بعد از ورزش هم، با تمرینات آهسته‌تر، بدنش را خنک کنید. اجازه ندهید فعالیت‌های شدیدی را که به بدن و عضلاتش آسیب می‌زند انجام دهد. درست است که در بیشتر مواقع گرفتگی عضله رفع می‌شود و بردن سگ به دامپزشک ضرورت ندارد، اما اگر سگ نشانه‌هایی شبیه به افسردگی و لنگیدن داشت و همچنین مدت زمان گرفتگی عضله ادامه پیدا کرد، حتما او را نزد دامپزشک ببرید. بعد از درمان و رفع گرفتگی عضله هم، بدن سگ را با رژیم غذایی تقویتی و مکمل‌های غذایی تقویت کنید.

2 پاسخ
  1. کتی
    کتی says:

    با سلام وخسته نباشید سگ من یدفعه یک سمت بدنش میگیره وشروع به لرزش میکنه ایا این هم شامل گرفتگی عضلات میشه یا نه مساله دیگری وجودداره ممنون میشم بهم جواب بدین؟

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *