,

گلوله مویی در گربه‌ها

هیربال گلوله مویی در گربه‌ها

گربه‌ها به نظافت خیلی اهمیت می‌دهند و حتماً دیده‌اید که گربه‌ها مدام در حال تمیز کردن خودشان هستند. با این کار بسیاری از موهای تنشان به زبانشان، که برجستگی‌های قلاب‌مانند دارد، می‌چسبد و وارد معده‌شان می‌شود. این موها هضم نمی‌شود و اگر با مدفوع گربه بیرون نیاید، در معده می‌ماند و به یک گلوله مو تبدیل می‌شود و سپس گربه با سرفه یا استفراغ آن را بیرون می‌اندازد. ممکن است بالا آوردن گلوله مویی در گربه‌ها به نظر منزجرکننده باشد، اما برای سلامت گربه‌ها ضروری است؛ زیرا اگر داخل دستگاه گوارش حیوان بماند، منجر به انسداد روده و بیماری‌های دیگر می‌شود.

این گلوله‌های مو در نژادهایی که موهای بلندی دارند، مانند پرشین و مین کون  بیشتر دیده می‌شود. اگر این عمل هرچندوقت‌یک‌بار انجام شود، نرمال و طبیعی است، اما اگر استفراغ کردن گربه‌تان ادامه داشته باشد، یا مدام عق بزند، شکمش ورم کند، بی‌حال یا بی‌اشتها باشد، یا اسهال و یبوست داشته باشد یا بیهوده تقلا کند، باید به دامپزشک مراجعه کنید. اگر به دامپزشک دسترسی نداشتید می‌توانید با خوراندن کمی روغن یا کره به گربه به او کمک کنید تا گلوله مو را راحت‌تر دفع کند. فراموش نکنید که این گلوله اگر در دستگاه گوارش گربه بماند، بزرگتر می‌شود و در نهایت ممکن است دامپزشک تشخیص دهد که برای بیرون آوردن آن به جراحی نیاز دارد.

گربه‌ها هرچه بزرگتر شوند، بیشتر خود را تمیز می‌کنند و موی بیشتری می‌بلعند و درنتیجه بیشتر استفراغ می‌کنند. بنابراین هرچه گربۀ شما بزرگتر می‌شود، بیشتر باید مراقب این گلوله‌های مو و عواقب آن‌ها باشید.

برای سلامت گربه‌تان و اینکه گلوله‌های مو برای او دردسر ساز نشود گربه را مرتب شانه کنید، مطمئن باشید که آب به اندازۀ کافی می‌نوشد، رژیم غذایی مناسب برایش فراهم کنید، به او کت‌نیپ یا علف گربه بدهید.

هیربال یا گلوله مویی در گربه‌ها

شاید بسیاری از افراد راجع به هیربال یا گلوله مویی در گربه‌ها اطلاع زیادی نداشته باشند، شما می‌توانید با آگاهی‌رسانی راجع به این موضوع به سلامت گربه‌ها کمک کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *