, ,

گیاهان آپارتمانی بی‌ضرر برای حیوانات خانگی

گیاهان آپارتمانی بی‌ضرر برای حیوانات خانگی

گیاهان آپارتمانی بی‌ضرر برای حیوانات خانگی

اغلب افرادی که خانه خود را با یک حیوان خانگی شریک شده‌اند عاشق طبیعت هستند و دوست دارند در خانه خود تعدادی گیاه نیز داشته باشند. گیاهان در محیط خانه رنگ و جلوه طبیعت را به دنبال خود می‌آورند. اما یکی از بزرگترین محدودیت ها در این زمینه سمی بودن برخی گیاهان برای حیوانات است. در اینجا به معرفی گیاهان آپارتمانی بی‌ضرر برای حیوانات خانگی و در عین حال دارای شرایط نگهداری ساده هستند می‌پردازیم.

گندمی (Spider Plants)

  گندمی

قطعا گندمی را قبلا دیده‌اید. این گیاه طبق تحقیقات ناسا در تمیزی هوای داخل خانه بسیار موثر است. در هربار آبیاری باید به خوبی سیرآب شود اما مابین دو آبیاری سطح خاک آن باید خشک شده باشد. با اکثر محیط ها و شرایط نوری مختلف سازگاز است. و دما و رطوبت خاصی لازم ندارد. می‌توان گفت اگر در زنده نگهداشتن گیاهان مشکل دارید گندمی یکی از انتخاب های خوب برای شما خواهد بود. در بین گیاهان گندمی بسیار چشمگیر است و آن را در گلدان های آویز از سقف نیز می‌توانید نگهداری کنید.

برای حفظ رطوبت آن باید برگ‌های آن را به طور مرتب غبارپاشی کنید یا با ریختن آب در زیر گلدانی رطوبت مورد نیازش را تامین کنید. توجه داشته باشید که در صورتیکه می‌خواهید از روش دوم استفاده کنید باید درون زیر گلدانی سنگریزه بریزید تا انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد و امکان جریان داشتن هوا در خاک فراهم باشد.

نخل اریکا (Areca Palm)

گیاه نخل اریکا

اگر به دنبال گیاهی هستید که بیشتر شبیه به درخت باشد و فضای زیادی را پر کند نخل اریکا یک گزینه ایده آل است.
این گیاه یکی دیگر از گیاهانی است که هوای با کیفیت تری برای خانه به همراه دارد. نخل اریکا در نهایت میتواند یک گیاه آپارتمانی نسبتا بزرگ باشد و در حدود 1.8 تا 2.1 متر رشد کند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما نمی توانید شاخه های آن را بدون ریسک خراب شدن یا کشتن آن‌ها کوتاه کنید. پس زمانیکه اندازه گلدان را افزایش می‌دهید به پتانسیل گیاه برای رشد طولی توجه داشته باشید. این گیاه به نور غیر مستقیم علاقه دارد. توصیه می شود در پشت پنجره شمالی یا شرقی نگهداری شود. خاک این گیاه باید بین دو آّبیاری کاملا خشک شود. در نتیجه حدودا نباید بیش از یکبار در هفته به آن ها آب دهید.

نخل بامبو (Bamboo Palm)

گیاه نخل بامبو

نخل بامبو یا نخل شامادورا(Chamaedorea elegans) یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا در لیست ناسا است. همچنین این گیاه جزو گیاهانی است که نگهداری آسانی دارند و به همین جهت آن را به یک گیاه محبوب تبدیل کرده است. اگر به دنبال گیاهان آپارتمانی بی‌ضرر برای حیوانات خانگی خود هستید که در عین حال نگهداری آسانی داشته باشد نخل شامادورا برای شماست.

سرخس بوستون (Boston Ferns)

گیاه سرخس بوستون

همه سرخس ها برای حیوانات خوب نیستند. مثلا سرخس مارچوبه سمی است. اما سرخس بوستون خطری ندارد. این گیاهان به رطوبت بالا و نور غیر مستقیم احتیاج دارند. رطوبت مورد نیاز آن‌ها را می‌توانید با غبارپاشی دوبار در هفته یا ریختن آب در زیر گلدانی تامین کنید. توجه داشته باشید که در صورتیکه می‌خواهید از روش دوم استفاده کنید باید درون زیر گلدانی سنگریزه بریزید تا انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد و امکان جریان داشتن هوا در خاک فراهم باشد.

اشوریا (Echeveria)

گیاه اشوریا

اگر طرفدار ساکولنت (یا گیاهانی که به طور کلی آبدهی زیادی لازم ندارند) هستید، اشوریا یک گزینه بسیار مناسب و به اصطلاح حیوان‌دوست است.این گیاهان به خشکی مقاوم هستند به این معنا که لازم نیست به طور مرتب به آنها آب دهید. همچنین اشوریا با شرایط سخت محیطی مثل دمای پایین نیز مقاوم است. برای نگهداری مناسب آن نور زیاد و خاک مرطوب را لحاظ کنید. همچنین گیاه مناسبی برای دکوراسیون نیز هست. چراکه در سایزها و رنگ های متنوعی جود دارد. مانند سایر ساکولنت ها این گیاه زیبا را نیز می توانید با استفاده از برگ ها تکثیر کنید.

لیندا (Ponytail Palm)

گیاه لیندا

لیندا نیز یکی دیگر از گزینه های فوق العاده برای دکوراسیون خانه است.این گیاه در واقع یک ساکولنت است که مانند یک نخل به نظر میرسد. تنه ضخیم و برگ های نازک و بلندی دارد. در حقیقت ساقه برای گیاه آب ذخیره میکند. در نتیجه بدون آبیاری مناسب نیز تا مدت ها دوام می اورد.مثلا در زمستان ها خیلی دیر به دیر نیاز به آبیاری دارد. در نور روشن بهترین رشد را خواهد داشت اما در سایه نیز دوام می آورد. به طور عملی یک لیندا به نور کاملل احتیاج دارد اما گیاه سازگاری است و اگر در نیمی از سال آن را در نور کافی نگهداری کنید در نیمه دیگر سال با هر شرایط نوری کنار می آید و رشد خوبی خواهد داشت. همچنین اگر گیاهی دوست دارید که مانند درخت به نظر برسد لیندا گزینه بسیار خوبی است . چراکه در حدود ۹۰ سانت در نهایت رشد خواهد داشت . همچنین گیاهان خوبی برای آویز شدن هستند.
اگر صاحب یک حیوان خانگی هستید و به دنبال گیاهانی هستید که برای حیوانتان سمی نیست و در کل گیاه کم توقع با شرایط نگهداری آسان است مواردی که معرفی کردیم گزینه مناسبی برای شما هستند. همچنین این گیاهان، گیاهان رایجی هستند و در تمام گیاه فروشی های محلی‌تان آن‌ها را پیدا خواهیدکرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *