,

‌‎‏آماده سازی گربه برای ورود نوزاد جدیدتان‌‌‌‌

آماده سازی گربه برای ورود نوزاد

زمانیکه بچه‌ای در راه دارید مسائل زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد. از گهواره و شیشه‌شیر گرفته تا تخت‌خواب نوزاد و صندلی ماشین او. آماده سازی و توجه به همه مسائل گاهی شاید سخت و پرتنش باشد. در حالیکه ماهم دوست نداریم به این لیست بلند مسئله دیگری اضافه کنیم، اما خیلی مهم است که عضو کوچک خانواده که خواهان توجه مطلق شماست و صبح‌ها از بیدار کردن شما برای صبحانه ابایی ندارد را از قلم نیندازید. بله آماده سازی گربه برای ورود نوزاد از جمله کارهایی است که باید از همان ابتدای دوران حاملگی برایش برنامه‌ریزی کرد.

شما می دانید که تا به حال گربه شما حاکم قلمرو خود بوده است و یک کودک جدید تغییرات بسیار بزرگی را در زندگی او نیز ایجاد می کند.خبر خوب این است که راهکارهای زیادی وجود دارد که شما می توانید برای سهولت گذر از این تغییر استفاده کنید و گربه‌تان را برای آمدن یک کودک جدید آماده سازید

آماده سازی گربه برای ورود نوزاد.

گربه طوسی کوچک

از بسیاری قبل از این که کودک‌تان را به خانه بیاورید شرایط و کیفیت زندگی فعلی گربه تان را به عنوان تنها “بچه” تان ارزیابی کنید. کارهایی برای رفع هرگونه مسئله استرس زا می‌توانید انجام دهید. مانند اینکه شما پیشاپیش مواد غذایی کافی تهیه کنید و به طور کلی از لحاظ جسمی و روحی سلامت او را کنترل کنید. این بدین معناست که آزمایشات و معاینات پزشکی او را زمان بندی کنید و یا نگاهی به خانه تان داشته باشید ببینید چطورمی توانید شرایط را برای حضور او بهترکنید؟ آیا گربه شما ستون هایی برای چنگ انداختن دارد؟ یا درخت گربه و فضاهایی عمودی برای اکتشاف دارد؟ آیا جعبه خاک او تمیز و در یک محیط ساکت و قابل دسترس است؟ آیا اسباب بازی و پازل دارد تا محرک ذهنی‌اش باشد؟ یک گربه شاد معمولا پذیرش بیشتری دارد و سازگارتر است.

یک برنامه روزانه داشته باشید.

دوران حاملگی و گربه

اکنون زمانی است که شما باید یک برنامه روزانه ثابت برای گربه تان درست کنید تا در برابر اتفاقاتی که اطراف او رخ می دهد احساس امنیت داشته باشد. ادامه دادن این برنامه ریزی وو زمان بندی به بچه گربه کمک می کند که این مرحله را به راحتی بگذراند.

بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات رفتاری گربه‌تان این است که برنامه روزانه او را تا حد ممکن بی عیب و نقص در نظر بگیرید. غذا دادن به او را طبق همان برنامه زمان بندی شده ادامه دهید و زمانی را برای توجه کردن به او و از همه مهم تر بازی کردن با او اختصاص دهید.

اگر گربه شما متوجه شود که ظرف زمان مشخصی توجه صد درصدی شما به اوست ، احتمالا زمانیکه شما روی نوزادتان تمرکز دارید کمتر مزاحم شما خواهد شد. این زمان بازی باعث به وجود آمدن همبستگی با نوزاد میشود و ارتباط شما با گربه تان را نیز محکم‌تر خواهد کرد.کارشناسان می‌گویند در طول روز دوتا 20 دقیقه به او اختصاص دهید.

گربه را با بوها و صداهای جدید آشنا کنید.

گربه

کوچولوی شما با بسیاری بو و صداهای ناآشنا برای گربه‌تان، به پیش شما می‌آید. آشنا کردن تدریجی گربه با این بوها در سازگاری او با شرایط جدید کمک خواهد کرد. برای آمادگی گربه از ورود نوزادتان، به محض اطلاع از ‌‎حاملگی اقدام نمایید. با استفاده کردن از روغن بچه، وازلین یا هر لوسیونی که ممکن است بر روی پوست نوزادتان استفاده کنید شروع کنید.این کار باعث تداعی شدن بوی والدین در زمان حضور نوزاد برای گربه خواهد شد.

اگرچه شما عجله‌ای برای شنیدن صدای گریه نوزاد ندارید اما گربه‌تان برای خو گرفتن با شرایط جدید از این صدا بهره می‌برد. شروع به پخش صدای ضبط شده گریه نوزاد کنید. آرام آرام بلندی صدا و طول مدت پخش را افزایش دهید. برای نتیجه بهتر، این تجربیات جدید گربه را با تشویقی همراه کنید. در نتیجه گربه باصدا ارتباط مثبت برقرار می‌کند.

صرف نظر از اینکه چه قدر کار برای آماده سازی گربه برای ورود نوزاد انجام داده‌اید، به خاطر داشته باشید که هیچ دو گربه و کودکی شبیه به هم نیستند. تجربه حضور فیزیکی نوزاد همیشه کمی متفاوت است. حتی اگر گربه را کاملا آماده کرده‌اید منتظر کمی دیگر کار برای آماده سازی گربه برای ورود نوزاد باشید.

مکان‌های ممنوع برای ورود گربه را مشخص کنید.

محوطه ممنوعه برای گربه

آخرین باری که گربه از ملحفه‌های تازه بی اعتنا عبور کرده چه موقع بوده؟ یا از پریدن بر روی کانتر خودداری کرده است؟تخت جدید نوزاد و میز تعویض پوشک او به مراتب وسوسه انگیز تر از حتی کت نیپ است. در نتیجه بسیار مهم است که مناطق ممنوع الورود را خیلی زود مشخص کنید. برای شروع در اولین فرصت چند وسیله منزل جدید اضافه کنید و به گربه فرصت دهید تا آن‌ها را در محدوده قلمروی خودش قبول کند. بعد از اینکه این وسایل بوی خانه را گرفت و همچنان که از تازگی آن‌ها می‌گذشت از چند مانع (مثلا جعبه‌های پوشک) برای محدود کردن دسترسی به تخت نوزاد و میز تعویض پوشک استفاده نمایید.

خرید چند وسیله جدید برای گربه که مختص خودش باشد نیز می‌تواند به آماده سازی گربه برای ورود نوزاد کمک کند. زمانیکه می‌خواهیم یک رفتار را منع کنیم باید به چیزی جایگزین آن فکر کرده باشیم. ما از گربه می‌خواهیم چه کاری در عوض کار منع شده انجام دهد؟ دوماه قبل از به دنیا آمدن نوزاد زمان خوبی برای گرفتن یک تا دو درخت گربه بلند است. همچنین این درخت‌ها در زمانیکه کودک نوپاست نیز بسیار مفید هستند. گربه می‌تواند در زمان نیاز به بالای درخت و دور از دسترس کودک برود.

به رفتارهای درست جایزه بدهید.

بازی کردن با گربه

شاید هم اکنون زمان خوبی برای آموزش‌ها کلیدی باشد. با آموزش دو دستور: “دست بردار” و “سراغ آن برو” می‌توانید ممنوعیت‌ها و رفتارهای قابل قبول را مشخص کنید.

در این روش شما یک جایگزین مثبت برای کمک به گربه خود برای آگاهی از مکان‌های درست حضورش به جای بارها بیرون کردن او از مکان ممنوعه دارید. اگر به گربه مقدار زیادی غذا، برس کشیدن و بازی کردن در ازای کاری که خواسته بودیم بدهیم او خیلی بیشتر به سمت آن رفتارها جذب خواهد شد.

نوزاد را به گربه معرفی کنید.

گربه و نوزاد

حتما شما تعداد زیادی مهمان خواهید داشت که برای دیدن عضو جدید خانواده‌تان آمده‌اند. در میان این رفت و آمدها فراموش نکنید که نوزاد را به گربه معرفی کنید. تمام تعاملات آنها باید تحت نظارت باشد و هیچ گاه چیزی را به زور از گربه نگیرید و آرام باشید.

اگر گربه از نوزاد ترسید به او اجازه دهید تا عقب نشینی کند. و مطمئن شوید لوازم و منابع موردنیازش در دسترسش قرار دارد. در بسیاری از موارد، اگر آهسته پیش بروید و نیازهای گربه را در نظر داشته باشید قادر خواهید بود تعاملات صحیح بین گربه و نوزاد را جا بیندازید.

مثل همیشه، تشویق رفتارهای خوب تعاملی گربه به پیشرفت مسئله کمک خواهد کرد. اگر گربه‌تان رفتار مثبتی نشان داد، آماده تشویق او باشید. این کار، نکته کلیدی آماده سازی گربه برای ورود نوزاد است.

اگر رفتار منفی کرد او را تنبیه نکنید یا او را مجبور نکنید به سمت شما بیاید. بگذارید در مواقع دیگر دوباره امتحان کنید و به رفتارهای مثبت، صرف نظر از اینکه چه قدر کوچک هستند، جایزه بدهید.

 

بالاتر از همه، از این دوران هیجان انگیز بزرگ شدن خانواده‌تان لذت ببرید و البته پیشاپیش قدم نورسیده مبارک!

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *