,

5 نوع از غذا های سمی برای سگ ها

غذا های سمی برای سگ

غذا های سمی برای سگ ها کدام است؟

زمانیکه بدون مطالعه قبلی، تصمیم می‌گیریم که یک سگ عضوی از خانواده‌مان باشد ممکن است ناخواسته باعث از دست رفتن این دوست کوچکمان شویم. به اندازه‌ای که سطح اطلاعات و مطالعه خود را در مورد آن‌ها افزایش دهیم قطعا صاحبان و دوستان بهتری برای آن‌ها خواهیم بود. در اینجا پنج نوع از غذا های سمی برای سگ ها که بدن آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد را آوردیم و نگاهی به اقدامات صحیح در مواقع اورژانسی می‌اندازیم.

 

1- شکلات

شکلات غذای سمی برای سگ

برخلاف دوستان گربه‌ای‌شان ، بیشتر سگ ها نمی‌توانند در مقابل هیچ غذایی خود را کنترل کنند. شکلات برای سگ ها مسمومیت زاست. میزان شکلات خورده شده، مقدار مسمومیت را تخمین می‌زند علائم مسمومیت با شکلات شامل: اسهال، استفراغ و تشنج است. دامپزشکان می‌گویند هر چه قدر شکلات تلخ‌تر باشد مسمومیت شدیدتر خواهد بود. شکلات‌های کاملا تلخ و پودر شکلات از شکلات‌های شیری خطرناک‌تر هستند. شکلات برای گربه ها نیز یک ماده غذایی سمی محسوب می‌شود.

 

2- زایلیتول

آدامس بدون قند حاوی زایلیتول

زایلیتول قند مصنوعی است که در آدامس‌های بدون قند، آبنبات‌ها، و مواد شیرینی پزی یافت می‌شود. اگرچه زایلیتول برای انسان‌ها مورد تایید قرار گرفته‌است اما برای سگ‌ها می‌تواند مشکلاتی از قبیل آسیب‌های کبدی و افت قند خون شدید و کشنده ایجاد کند. بر طبق تحقیقات مراکز مسمومیت حیوانات در دنیا، یک سگ 5 کیلوگرمی تنها با خوردن یک عدد آدامس بدون قند، کاملا دچار مسمومیت با زایلیتول می‌شود. افت قند خون در عرض 10 تا 15 دقیقه بعد از خوردن زایلیتول اتفاق می‌افتد. همچنین استفراغ و عدم تعادل را نیز به همراه خواهد داشت.

 

3- انگور

انگور میوه سمی برای سگ

انگور و کشمش هر دو می‌‌توانند موجب از کارافتادگی کلیه در سگ شوند. از علائم مسمومیت می‌توان به استفراغ، افزایش ادرار و افزایش احساس تشنگی اشاره کرد.

تلاش کنید همیشه با دور از دسترس نگه داشتن کشمش و انگور سگ خود را از دردسر دور نگهدارید. توصیه ما به شما این است که حتما با دامپزشک خود در خصوص بایدها و نبایدهای مواد غذایی برای سگ خود مشورت کنید.

هر سگ‌ نیازمند رژیم‌ غذایی خاص خودش است و متابولیسم[1] مواد در بدن ‌آن‌ها متفاوت ازانسان‌ است. سگ‌ها حس بویایی فوق‌العاده‌ای دارند و وقتی پای غذا در میان باشد خودشان را به دردسر می‌اندازند.

 

4- پیاز و سیر

پیاز و سیر غذای سمی برای سگ

از جمله دیگر غذا های سمی برای سگ ها پیاز و سیر است.  اگر سگ‌ ها پیاز و سیر را به مقدار زیاد بخورند ممکن است سلول‌های قرمز خون‌شان تخریب شوند و دچار کم خونی گردند. با دانستن مقادیر خورده شده از آن‌ها می‌توان شدت مسمومیت را تخمین زد.

بی حالی و بی اشتهایی از جمله علائم این نوع مسمومیت هستند. هر چه زودتر احتمال مسمومیت را متوجه شوید بهتر است. اگر حالت یا کار غیر معمولی از آن‌ها سر زد از تماس با دامپزشک خود دریغ نکنید.

 

5- الکل

خمیر ترش غذای سمی برای سگ

نوشیدنی‌هایی مانند آبجو، شراب و کوکتل‌ها دارای الکل هستند. اگر سگ موادی مانند خمیر‌ ترش(دارای مخمر) خانگی یا تجاری که در پخت موادی مانند نان، رولت یا پیتزا استفاده می‌شود بخورند ممکن است در معده سگ‌تان نیز الکل تولید شود.

حتی مقدار کمی الکل چه از طریق مشروبات الکلی و چه الکل تولید شده در معده می‌تواند کشنده باشند. فورا به محض اینکه هر گونه علائم مسمومیت مانند تشنج دیدید با دامپزشک خود تماس بگیرید. دامپزشکان توصیه می‌کنند به سگ‌ تان فرمان‌های “نخور” و “رها کن” را آموزش دهید تا در هنگام خوردن مواد خطرناک در داخل و خارج از خانه بتوانید آن‌ها را کنترل کنید. همچنین به کودکان خود آموزش دهید مواد خطرناک برای حیوانات را در هرجایی از خانه رها نکنند.

 

توضیحات

[1]متابولیسم (Metabolism)

یا سوخت و ساز بدن به فرآیندی گفته می‌شود که درآن غذا به موادی که بدن بتواند از آن‌ها استفاده نماید تبدیل می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *